Jump to content

80 yıllık laik ülkenin teknolojik başarısı

Recommended Posts

Biraz önce bir internet sitesinde bir haber okudum.Türkiye 280 km menzilli ilk yerli füzeyi yapmış.İranın 3000-5000 km menzilli füzeleri yanında komik duruyor tabi ki.Sorum şu bu ülke 80 yıldır laik.Niye bilimde bir adım ilerleyemiyor.İkincisi bu ülkede full-laik partiler yüzde 30 oy alıyor.Bu da yaklaşık 21 milyon nüfus eder.Kaldı ki siyasette merkez olarak (ve hatta muhafazakarlar bile) bilinen grubun da solculardan düşünce olarak bir farkları yoktur.Hadi onları yok sayalım.Bu 21 milyon solcu nüfusu bir isviçre nüfusundan bir hollanda nüfusundan hatta tüm iskandinav ülkelerinin toplam nüfusundan daha büyüktürler.Peki bu 21 milyondan kaç tane patent başvurusu kaç tane bilimsel çalışma çıkıyor ?Niye bu kadar vahim durumdalar?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 50
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

600 yıllık çöküntünün sonucudur. 600 yılda yapılamayanlar 80 yılda fazlasıyla yapılmıştır. 600 yılın sonunda alınan patent sayısını yaz buraya anlarsın neden olduğunu?

Kolay mı sandın 600 yıllık cehaleti silme işini?

Sitelerde Paylaş

Anlamakta zorlanacaklara aşağıdaki bilgi anlatır bazı şeyleri. Bak adam 1899 da neler diyor. 1899 da 600 yıllıkçılardan bir örnek alsak? Adamın saçmalamasından, icad ve patent manyağı yapıldığını anlıyoruz :D Buyurun bekliyorum patentlerinizi.

Dönemin Amerika Patent ve Marka Ofisi Yönetmeni Charles Duel’in 1899’da ifade ettiği ve günümüzde gülümseyerek okuduğumuz “Artık yeni bir şey yok, icad edilebilecek herşey icad edildi” sözleri

Sitelerde Paylaş

ülkemiz böyle bir ülkedir...sebepleri ise tamamen aşağıda sıraladığım mühendislik eğitim ve altyapımızın zayıf olması ile ilgilidir...

kendi tekonolojik, mühendislik, bilişim devrimini yapamamış,

kendi eğitim sistemini baştan sona kadar; insanların alet çantasına yatırım yapacak şekilde kurmamış,

sadece teorik, ve sadece okuyarak öğrenmeye dayalı tutan, yaratıcı-üretici-pratik mühendis, bilim adamları yetiştirmeyecek şekilde kurmuş,

test çözmenin insanlara hiç bir bilimsel yaratıcılık katmadığını öğrenmemiş,

makine mühendislerinin asıl-değer kattığı görev olan makine yaratamayı bırak makineleri çözemeyecek/sök-tak/onarım bile yapamayacak kadar yaratıcı olmadığı,

bilgisayar mühendislerinin kod yazma yeteneklerinin dünya skalasında yerle yeksan olduğu,

elektrik elektronik mühendislerinin yazılım yazma, bilg. kullanma, elektro-mekanik sistem yaratma, elektronik kart dizaynı, devre şeması dizaynı konularında dünya skalasında yerle yeksan olduğu,

endüstri mühendislerinin simulasyon, lp, optimizasyon yazılım programlarını kullanamadığı, modelleme yapamadığı,

malzeme bilimcilerin etkin olarak kullanılmadığı, (elektro-mek. devrelerde kullanılan malzemelerin geliştirilmesi vs.)

yerli motoru üretecek zekaya sahip bilim altyapısına sahip olmayan,

yerli hafif kompleks elektro-mekanik makinelerini üretecek bilimsel altyapıya sahip olmayan,

yerli endüstriyel karmaşık robot kolu üretimi altyapısına sahip olmayan,

vs. vs.

bırak bunlar hakkında hiç bir siyasetçinin plan yapmayı bırak, sözünü dahi etmediği....!!!

bir ülkenin göz bebeği -gelişmesinde dinamo olarak görülen mühendislik altyapısının yerle yeksan olduğu bir ülkedir efendim ülkemiz.

hatta mühendislerimizle dalga bile geçeriz biz...onları göz bebeğimiz gibi korumamız, para ve altyapı akıtmamız gerekirken bunu yaparız biz...

biz dünya skalasında sistematik olarak sporcu yetiştirmeyiz, biz sanatkar yetiştirmeyiz, biz yaratıcı mühendis, madde bilim insanları, labaratuarları kurmayız...üstün insanlar aramızdan şansımıza çıkar..bölgesinde yeşermeyen, yanlışlıkla üreyen bir ayrık otu gibidir bunlar bizim için...bu yüzden başarılı olan kıskanılır, meyve veren ağaç taşlanır bizde..çünkü sistemimiz tersine işler...

biz, mobilya üretir, ucuz tekstil üretir, bankacılık çakallıkları yapar, rüşvetin yoğun olduğu bölgelerde mutahitlik yaparız, tek process tabanlı olan üretim (fırıncılık, madencilik, camcılık vs.) yapmayı severiz...

Sitelerde Paylaş

Biraz önce bir internet sitesinde bir haber okudum.Türkiye 280 km menzilli ilk yerli füzeyi yapmış.İranın 3000-5000 km menzilli füzeleri yanında komik duruyor tabi ki.Sorum şu bu ülke 80 yıldır laik.Niye bilimde bir adım ilerleyemiyor.İkincisi bu ülkede full-laik partiler yüzde 30 oy alıyor.Bu da yaklaşık 21 milyon nüfus eder.Kaldı ki siyasette merkez olarak (ve hatta muhafazakarlar bile) bilinen grubun da solculardan düşünce olarak bir farkları yoktur.Hadi onları yok sayalım.Bu 21 milyon solcu nüfusu bir isviçre nüfusundan bir hollanda nüfusundan hatta tüm iskandinav ülkelerinin toplam nüfusundan daha büyüktürler.Peki bu 21 milyondan kaç tane patent başvurusu kaç tane bilimsel çalışma çıkıyor ?Niye bu kadar vahim durumdalar?

Bu sorularda samimi isen, 1923 Türkiyesini bir incelemeni tavsiye ederim. Hiç öyle siyasi konulara girmeden elimizde kalan ülkenin, ekonomik,kültürel,eğitim vs. durumlarına bir bakmalısın.Sonra bu güne gel ve her iki durumuda dünya ile mukayeseli olarak bir düşün. Eminim sorularının öenemli bir kısmına cevap bulacaksın.

Sitelerde Paylaş

Tipik İran propogandası...

Geçtiğimiz yıllarda İran'ın kendi jet uçağını yaptığı haberini duyunca çok şaşırmıştım. Ancak sonra araştırdım ki, İran Rusya'dan aldığı uçak parçalarını birleştirmiş sadece. Bunu da kendi jet uçağımızı yaptık diye dünyaya duyurmuş. Dünya artık İran'ın bu teknolojideki üstün ilerleyişine sadece gülüyor. O sizin 3000-5000 kmlik füze dediklerinizde aslında rus teknolojisinden başka bişey değil. Ha bizde neden yok. Bizim yerimizde Nato'nun var da ondan. Garibim İran'da Nato olmadığı için, rusların teknolojisini sanki kendi teknolojisi olarak görmek veya inanmak istiyor.

Not: Bu iletimde Natoyu kurtarıcı olarak gördüğüm anlaşılmasın lütfen. Hükümet yavaş yavaş uyandı, şimdilik kendi patentimiz olan 280 klik füzeler ile idare edeceğiz.

Sitelerde Paylaş

600 yıllık çöküntünün sonucudur. 600 yılda yapılamayanlar 80 yılda fazlasıyla yapılmıştır. 600 yılın sonunda alınan patent sayısını yaz buraya anlarsın neden olduğunu?

Aynen biz etikette laikizde, kafalar bu kadar laik mi?

O kafalar bilime, sanata, siyasete topluma bir sürekli dinci düşünceyi salça etmekden vazgeçiyorlar mı, bu saydıklarımın yakasını bırakıyorlar mı?

İranın şeriatçı teistleri bile bizim ılımlı teistlerden akıllı!

Adamlar bilimde geri kalmamak uğruna evrimi bile ortaokul kitaplarına kadar sokup öğretiyorlar.

Ondan sonra tabi ki medeni devletlerle yarışabilecek teknoloji yaparlar.

Biz daha evrimin ucu bizim tanrıya dokunuyor mutlaka yalanlamamız lazım tribinden kurtulup doğru dürüst ünilerde bile okutmuyoruz!

Sonra da birde başlık açıp hiç sıkılmadan diyoruzki laik olan bilimde ne yaptı.

Siz bu dinci kafayla onun yarısını bile yapamayacaksınız.

İran şeriatçı ama adamlar akıllı, teist olmalarına rağmen akıllarını ve akılcılığı önde tutabiliyorlar.

Bizim beceremediğimiz tam olarak bu!

Bizdeki islamiyet nasıl bir islamiyet ise artık; sadece aklımızı başımızdan alıyor...

Sitelerde Paylaş

Türkiye'de zaten üretilen araçların sadece motoru dışarıdan geliyor. Geri kalan %80i yerli zaten. Yerli otomobille ilgili haberleri okursan çoğu otomobil fabrikası bunu söylüyor zaten. Ha Türkiye motor üretemez mi? Üretir. Ancak isim hakkı ve anlaşmalar dolayısıyla, burada üretilen araçlara yabancı marka isimleri vuruluyor ve motorları dışarıdan geliyor. Türkiye kendi markasıyla tabiki araba üretir, ancak bunu dışarıya satamaz. Araba konusunda dış ülkeler çok katıdır. Çin bile daha tam anlamıyla avrupa pazarına giremedi. Bir otomobilin tüm dünyada marka olabilmesi için 40 yıla ihtiyacı vardır ve bu 40 yıl boyunca tanıtım ve reklam konusunda çok aktif olmalıdır. Aynı zamanda tüm dünyaya servis ağı kurmalıdır ki, bu çok kolay bir iş değildir. Bunları yapmadan İran gibi araç tabiki türkiye çok rahat üretir ama satamaz...

Gelelim İran'a;

İranda üretilen aracında motorları dışarıdan gelmektedir. İran arabası peugeot altyapısıyla üretilmktedir. İran buaraçlara İran markası vurur ancak çok satamaz. En fazla kendi ülkesine ve belki bikaçtane komşu ülkelerde satmaktadır. Servis sağlayıcısı da peugeot'tur. Türkiyede samand marka iran araçları satılmaktadır ancak sen hiç samand servisi gördün mü? Ee bu araçlara servisi kim sağlıyor. Tabii ki peugeot.

Sitelerde Paylaş

Teknolojisi gelişmiş bir ülke olmak için sadece laik olmak yetmez. Bunun yanında bizdeki laiklik de gerçek bir laiklik değil. Göstermelik bir laiklik. Teknolojik olarak ileri bir düzeye ulaşmak için öğrenciler sürüler gibi İmam Hatiplere veya İlahiyat Fakültelerine değil Teknoloji ve Mühendislik Yüksek Okullarına yönlendirilmeydi ama bizde bu alt yapı da yok. Zorunlu olması gereken birçok başka ders varken bunun yerine zorunlu din dersleri diye harika bir şey uydurduk. Bunun yanında Milli Eğitim sistemimizi ezbere dayalı ve yaratıcılığı teşvik etmiyor.

tarihinde kozmopolit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Teknolojisi gelişmiş bir ülke olmak için sadece laik olmak yetmez. Bunun yanında bizdeki laiklik de gerçek bir laiklik değil. Göstermelik bir laiklik. Teknolojik olarak ileri bir düzeye ulaşmak için öğrenciler sürüler gibi İmam Hatiplere veya İlahiyat Fakültelerine değil Teknoloji ve Mühendislik Yüksek Okullarına yönlendirilmeydi ama bizde bu alt yapı da yok. Zorunlu olması gereken birçok başka ders varken bunun yerine zorunlu din dersleri diye harika bir şey uydurduk. Bunun yanında Milli Eğitim sistemimizi ezbere dayalı ve yaratıcılığı teşvik etmiyor.

iyide burada günübirlik zikredildiği gibi dindarlar beyinsiz değilmi.akabinde dindar olmayanlar çok bayinli değilmi.beyinsizlerden medet ummmak yerine çok beyinliler 80 yıldır el atslardı şu işe,japonya 60 yılda mobilet motorundan otomotiv ve teknoloji devi oldu.türkiyedeki beyinliler en azından bir mobilet motoru geliştirebilirdi.bir tankımız var kendi imalatımız onuda beyinsiz biri yaptı :)

Sitelerde Paylaş

Bir gecede cahil bırakma işi demek istedin sanırım. (bkz. Harf İnkılabı)

Sitelerde Paylaş

iyide burada günübirlik zikredildiği gibi dindarlar beyinsiz değilmi.akabinde dindar olmayanlar çok bayinli değilmi.beyinsizlerden medet ummmak yerine çok beyinliler 80 yıldır el atslardı şu işe,japonya 60 yılda mobilet motorundan otomotiv ve teknoloji devi oldu.türkiyedeki beyinliler en azından bir mobilet motoru geliştirebilirdi.bir tankımız var kendi imalatımız onuda beyinsiz biri yaptı :)

Laik ve Atatürkçü olanlar otomatik olarak dinsiz mi oluyor? Amma da yaptın şimdi. Dindarlık ve dinsel düşünce laik kesim içinde de yoğunlukta. Çoğu zaman fark bile etmiyor. Misal Aleviler, hem laik hem de kendilerine özgü bir şekilde inançlılar. Türbeler ziyaret edilir, kurban kesilir, dedeler kültü vardır, kişi kültü vardır, cinlere ve nazara inanılır ama laikdirler, yani dinin devlet işlerine karışmasına karşılardır.

Tabi dindar ve inançlı bir kişiden de mühendis veya mucit olabilir, lakin bizde bırak Einstein gibi dahileri değerlendirebilmek için bile yeteri kadar alt yapı ve imkan yok, o dahiler çocuk yaşta harcanıyor. Bu eğitimsel alt yapının ve teknolojik imkanların ülke genelinde yaygın olmayışı da inançlı bir mucidi daha çok etkileyecektir. Yani bu yetersizlikler zaten çok kıt olan bu potansiyeli bile değerlendirememekte. Realistik olarak tüm bir toplumun mucit olması veya teknolojiden çok iyi derecede anlaması beklenemez ama teknolojik olarak ileri olan bir ülkenin başarısı eldeki bu kıt insan (beyin) kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirmekten ve kullanabilmekten kaynaklanıyor. Tabi toplum genelinin eğitim düzeyinin yüksek olması da çok önemli ve teknolojik gelişmeye katkı sağlayacaktır.

Sitelerde Paylaş

Bir gecede cahil bırakma işi demek istedin sanırım. (bkz. Harf İnkılabı)

Hahahaha uzun zamandır sesli gülmüyordum, allah razı olsun.

Dilipak hocanız ortaya bişey yumurtladı, sizde mal bulmuş mağribi gibi atladınız. Harf inkilabı olmadan önceki arap harfleriyle okuma yazma oranı neydi acaba ilahi adalet. Bunu hiç araştırmazsınız ama, sanırsınız ki herkes oh ne güzel okuma yazma biliyor. Ben sana söyleyeyim.

Arap harfleriyle olan okuma oranı harf devriminden önce %3 tü. Evet %3

Yani 100 kişiden 3ü arapça okumayı biliyordu. Oysaki daha harf inkilabı olmamıştı ki ee.

Ha dikkat ettiysen sadece okuma oranını yazdım, yazma oranına hiç girmeyeyim istersen...

Sitelerde Paylaş

İmam Hatiplere veya İlahiyat Fakültelerine değil Teknoloji ve Mühendislik Yüksek Okullarına yönlendirilmeydi ama bizde bu alt yapı da yok. Zorunlu olması gereken birçok başka ders varken bunun yerine zorunlu din dersleri diye harika bir şey uydurduk. Bunun yanında Milli Eğitim sistemimizi ezbere dayalı ve yaratıcılığı teşvik etmiyor.

İmam Hatip çooookk mühendis, mimar, doktor yetiştirdi, sen kafanı yorma hiç!

Sen 08:00'de okula gidip öğlen 13:00'de dönerken

Ben 09:00 derse girer 16:00'da çıkardım.

Fark nasıl kapatılıyor gördün mü? :)

Sitelerde Paylaş

Özetle teknolojik başarısızlığın sebebi şudur diyebiliriz; "Batının ilmini değil, ahlaksızlığını aldık."

O da değil. Doğu kendi ahlaksızlığın farkına hiç varamadı ki.. Hala kendini diğer uygarlıklardan ve dinlerden daha üstün gören bir kibir içinde boş hayallere ve propagandalara dayalı bir dünyada yaşıyor.

Daha ziyade Milli Eğitimin denilenleri papağan gibi ezberleme ve söyleme sistemini aldık da denebilir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...