Jump to content

Gölgesi olmayan bir insan?

Recommended Posts

İbn Abbas'dan (ra) rivayet ediliyor: "Resûlullah’ın (asm) gölgesi yoktu. Güneşe durduğu zaman, onun aydınlığı, güneşin ışığını bastırırdı. Yanında bir kandil bulunduğu zaman, yine onun aydınlığı kandilin ışığını bastırırdı." (Ibnü'l-Cevzî)

Zekvân (ra), "Güneşte de, aylı gecede de Resûl-i Ekrem'in (asm) gölgesi görünmezdi" İfadesini aktarır. Bunu, Hakîm et-Tirmizi rivâvet edip hikmetini şöyle açıklamıştır: "Kâfir, Resûl-i Ekrem'e (asm) hakaret maksadıyla gölgesini çiğnemesin diye..."

İbn Seb' (ra) da bu görüşü kabul ederek şöyle yorumlar: Onun ayrıcalıklı yönlerinden (hasaisinden) biri de; gölgesinin yere düşmemesidir. Onun gölgesi nûr idi. Güneşte veya ay ışığında yürüdüğü zaman, gölgesi görünmezdi.

Ulemâdan bazıları, "Resûl-i Ekrem'in (asm) duasındaki “Beni nur yap!” sözünün buna şahit olduğunu söyler.

Buna inanlar var. :D

Bu saçmalıkları kim neden uydurur, kim neden inanır?

tarihinde Rayus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ohoo böyle ne hikayeler çok var.

Güya peygamberin kalbinde kara varmış, çocukken melekler kalbini açıp o kara şeyi çıkarmışlar, peygamberin kalbi tertemiz olmuş filan.

Genelde Türkiye Gazetesi'nin yayınlarında böyle saçma sapan hikayeler boldur. Artık amaçları ne bilmiyorum. Peygamberi yüceltçez derken akıllarını kapatıyorlar heralde...

Sitelerde Paylaş

İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi'ne aşağıda zikredilen:

"Burada Pakistan'da Brelviyye tarikatı âlimleri, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in gölgesinin olmadığına inanmaktadırlar. Bu ise, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in insan olmadığına delâlet etmektedir. Bu hadis sahih midir? Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in gölgesi yok mudur?"

Soru sorulmuş, bunun üzerine komite bu soruya şöyle cevap vermiştir:

"Bu söz bâtıldır. Bu söz, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in bir insan olduğuna ve insan yapısı (yaratılış) bakımından diğer insanlardan farklı olmadığına, her insanın olduğu gibi O'nun da gölgesi olduğuna apaçık delâlet eden Kur'an ve sünnetin naslarına (âyet ve hadislere) aykırıdır. Allah Teâlâ'nın risâlet (elçilik) özelliği ile kendisine ikramda bulunması; Allah Teâlâ'nın, O'nu bir anne ve babadan yaratmış olduğu beşer vasfından dışarı çıkarmaz.

Nitekim Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

"(Ey elçi! O müşriklere) de ki: Ben, ancak sizin gibi bir insanım.Yalnız bana (Rabbimden) ilahınızın bir tek ilah olduğu vahyediliyor..." (Kehf Sûresi: 110)

Yine şöyle buyurmuştur:

"(Kavimlerinin kendileri hakkında söylediklerini işittiklerinde) elçileri onlara şöyle demişlerdi: Biz gerçekten sizin (dediğiniz) gibi birer insanız.Fakat Allah, kullarından dilediğine lütufta bulunur (ve onu elçi olarak seçer).Allah'ın izni (ve tevfiki) olmadıkça biz, size apaçık bir delil getiremeyiz.Mü'minler, (her işlerinde) yalnızca Allah'a tevekkül etsinler." (İbrahim Sûresi: 11)

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in Allah'ın nurundan yaratılmış olduğuna dâir rivâyet olunan hadise gelince, bu uydurma (mevzû) bir hadistir." (İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi Fetvâları; c: 1, s: 464) http://islamqa.info/tr/ref/75395

Sitelerde Paylaş

Benim aklımda kaldığına göre, batı kültüründe gölgesi ve ayna hayali olmayanlar vampirlerdir.

vampirler.

kanla beslenirler.:Kan düşüncenin sembolüdür

Gündüzleri ölü geceleri dirilirler:gece zulmettir. işte o zulmet içinde kana yani düşünceye ihtiyaçları vardır.Onların zulmet dışında günleri olmadığı için gündüzleri yoktur gündüzleri yok olduğu için kendileride gündüzde yokturlar .O zamanda gündüzde ölüdürler.

Ölümsüzdürler:Çünkü onların beşeriyetleri çok değersizdir.Maneviyatta yaşarlar o yüzdende ölümsüzdürler. Onlar ölmeden önce ölmüş ama günülde dirilmişlerdir.

Kalplerine çakılan kazık onları öldürür:O Kazık onların manevi yaşamlarına son vermektir. Maddi yaşamda zaten ölü olduklarına göre tamamen yok olurlar.

Gölgeleri yoktur:Çünkü maddi varlıkları yoktur.Dünya nimeti onlardan esirgenmiştir.

Kimdir onlar? Sofilerdir.Doğuştan kısmetsiz lanetli insanlardır.Düşünceyi içe içe işte o ilahi kitapları hadisleri yazmışlardır. delide sayılırlar ama kuyuya attıkları taşı akılla geçinenler hala çıkaramıyorlar:)

tarihinde gerçekçi53 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi'ne aşağıda zikredilen:

"Burada Pakistan'da Brelviyye tarikatı âlimleri, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in gölgesinin olmadığına inanmaktadırlar. Bu ise, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in insan olmadığına delâlet etmektedir. Bu hadis sahih midir? Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in gölgesi yok mudur?"

Soru sorulmuş, bunun üzerine komite bu soruya şöyle cevap vermiştir:

"Bu söz bâtıldır. Bu söz, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in bir insan olduğuna ve insan yapısı (yaratılış) bakımından diğer insanlardan farklı olmadığına, her insanın olduğu gibi O'nun da gölgesi olduğuna apaçık delâlet eden Kur'an ve sünnetin naslarına (âyet ve hadislere) aykırıdır. Allah Teâlâ'nın risâlet (elçilik) özelliği ile kendisine ikramda bulunması; Allah Teâlâ'nın, O'nu bir anne ve babadan yaratmış olduğu beşer vasfından dışarı çıkarmaz.

Nitekim Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

"(Ey elçi! O müşriklere) de ki: Ben, ancak sizin gibi bir insanım.Yalnız bana (Rabbimden) ilahınızın bir tek ilah olduğu vahyediliyor..." (Kehf Sûresi: 110)

Yine şöyle buyurmuştur:

"(Kavimlerinin kendileri hakkında söylediklerini işittiklerinde) elçileri onlara şöyle demişlerdi: Biz gerçekten sizin (dediğiniz) gibi birer insanız.Fakat Allah, kullarından dilediğine lütufta bulunur (ve onu elçi olarak seçer).Allah'ın izni (ve tevfiki) olmadıkça biz, size apaçık bir delil getiremeyiz.Mü'minler, (her işlerinde) yalnızca Allah'a tevekkül etsinler." (İbrahim Sûresi: 11)

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in Allah'ın nurundan yaratılmış olduğuna dâir rivâyet olunan hadise gelince, bu uydurma (mevzû) bir hadistir." (İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi Fetvâları; c: 1, s: 464) http://islamqa.info/tr/ref/75395

İlmi araştırmalar ve Fetva daimi komitesi hangi ilmi verilere dayanmışki o Fetvayı vermiş?Hz muhammedin yaşadığını dahi ispatlayamıyorlar.

Sitelerde Paylaş
vampirler.

Bilader... Sen bu tasavvufla kafayı bozmuşsun. Bak seni cidden uyarıyorum, sıyırmak üzeresin. Ya da belki sıyırdın bile, bilemiyorum. Bu tasavvuf belasından bir an önce kurtul. Bu sana iyi niyetli bir tavsiyedir. Tasavvuf çıkmaz sokaktır. Bu yolda kafayı üşütmeyen olmamıştır. Erken teşhis hayat kurtarır. Benden söylemesi...

Sitelerde Paylaş

Bilader... Sen bu tasavvufla kafayı bozmuşsun. Bak seni cidden uyarıyorum, sıyırmak üzeresin. Ya da belki sıyırdın bile, bilemiyorum. Bu tasavvuf belasından bir an önce kurtul. Bu sana iyi niyetli bir tavsiyedir. Tasavvuf çıkmaz sokaktır. Bu yolda kafayı üşütmeyen olmamıştır. Erken teşhis hayat kurtarır. Benden söylemesi...

Neye göre yani hangi kıriterlere göre kafa sıyrık olur? ben sana Hz Muhammed havada uçtu yok ışınlandı,yok su üstünde yürüdü yok ayı ikiye böldü demiyorum.Havada uçanıda gördüm yada Cinleri ben gördüm demiyorum. Ancak mucizelerin maneviyatı sembolik olarak anlattığını söylüyorum.Sen şimdi nesinde bana hüküm veriyorsun ?Psikologmusun nesin?Psikologsan kıriterlerin ne ?

Sitelerde Paylaş

vampirleri sanki kuranda geçiyomuş gibi ciddi ciddi oturup anlatmışsın da ondan öyle demiştir bende okuyunca apıştım :)

Al sana bi tane daha Yani Kuranda olağanüstülük varsa doğrudur amenna diyeceğim ama yoksa inanmayacağım öylemi?Talmudlardan alınmıştır vampirler.İlk vampirde Lilithdir.Ama bütün bu anlatımlar maddi açıdan saftadırlar buna Kuranda dahildir.Fakat manevi açıdan mefhumsaldırlar.

Sitelerde Paylaş

Doğmalar tarihin her safhasında vardır vede olacaklardır.Nice akıllı enayiler inanacak,Kimi riyakarlar inanmış gibi görünecek ,kimisiinanmayıp reddedecek,Kimiside benim gibi onlardaki özü araştıracaktır.

Seninki pekte özür araştırmak değil ...

Vakti zamanında tasarlanan din, yazılan kitap zaten tam olarak bu vesile ile tasarlanmış ve yazılmıştır.

"İnananlar da olacak. İnanmayanlar ise bunları bir sembol olarak düşünecek ve araştırmaya yönelecek. Sonuç olarak inkar eden çok az kişi olacak"

İşte bu yüzden değil midir Kuran'ın anlamlarını çıkarmak, öğrenmek için okullar kurulmuştur, insanlar uzun yıllar araştırma yapmıştır, hala da yapıyorlar. Tıpkı senin gibi :) Gerçeği görmek ürkütücü gelir size.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Vakti zamanında tasarlanan din, yazılan kitap zaten tam olarak bu vesile ile tasarlanmış ve yazılmıştır.

"İnananlar da olacak. İnanmayanlar ise bunları bir sembol olarak düşünecek ve araştırmaya yönelecek. Sonuç olarak inkar eden çok az kişi olacak"

İşte bu yüzden değil midir Kuran'ın anlamlarını çıkarmak, öğrenmek için okullar kurulmuştur, insanlar uzun yıllar araştırma yapmıştır, hala da yapıyorlar. Tıpkı senin gibi :) Gerçeği görmek ürkütücü gelir size.

Yapmayın Kuranın anlamını çözmek için hangi okul kurulmuşturki?İmam hatiplermi? İlahiyat okullarımı? Medreselermi?Cemaatlermi?Buralarda Kuranın anlamı falan anlatılmaz vede düşünülmez.Mushaf ezberlenir .Ve Ne yazılı ise yoruma girmeden işte buda anlamıdır denir.Mesela "Yetimin hakkını korumak için ikişer üçer dörder kadın alınır."diyorsa yorumuda odur.Dört tane kadın alırsın o kadar!Kuranın anlamını Vahdeti vüçutçu tasavvuf tarikatları anlatmaya çalışırlardı.Ancak bunlarda Tekayii zevayin kanunuyla birlikte yok olmuşlardır.bu günkü tarikatlar tamamen medrese sistemi ve sömürü yerleridir.Gerçeği görmek ürkütücüdür tamamda Bunda genelleme yapmayın .Bu Peşin hükümlülüktür.Mushafa göre ise Kanaatimce Gizli dost tutmaktır.:)

Sitelerde Paylaş

Yapmayın Kuranın anlamını çözmek için hangi okul kurulmuşturki?İmam hatiplermi? İlahiyat okullarımı? Medreselermi?Cemaatlermi?Buralarda Kuranın anlamı falan anlatılmaz vede düşünülmez.Mushaf ezberlenir .Ve Ne yazılı ise yoruma girmeden işte buda anlamıdır denir.Mesela "Yetimin hakkını korumak için ikişer üçer dörder kadın alınır."diyorsa yorumuda odur.Dört tane kadın alırsın o kadar!Kuranın anlamını Vahdeti vüçutçu tasavvuf tarikatları anlatmaya çalışırlardı.Ancak bunlarda Tekayii zevayin kanunuyla birlikte yok olmuşlardır.bu günkü tarikatlar tamamen medrese sistemi ve sömürü yerleridir.Gerçeği görmek ürkütücüdür tamamda Bunda genelleme yapmayın .Bu Peşin hükümlülüktür.Mushafa göre ise Kanaatimce Gizli dost tutmaktır.:)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...