Jump to content

Yıldızların yerlerine yemin etmek

Recommended Posts

Vakia 75 - Hayır, yıldızların yerlerine yemin ederim.

Vakia 76 - Bilirseniz bu büyük bir yemindir.

Yıldızların yerlerine edilen yemin neden büyük bir yemindir? Allah neden kendi yarattığı yıldızların yerlerine yemin eder? Yıldızların yerleri sürekli değiştiğine göre Allah her an yıldız lokasyonları üzerine yemin mi etmektedir? Yıldızlar öldükten ve beyaz cüce, karadelik, vs olduktan sonra da Allah yemin etmeye devam etmekte midir?

Ben bu konuyu anlamadım, açıklamak isteyen müslüman bir kardeşimiz varsa dinlemekten memnum olurum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 126
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Yıldızların yerlerine edilen yemin neden büyük bir yemindir? Allah neden kendi yarattığı yıldızların yerlerine yemin eder? Yıldızların yerleri sürekli değiştiğine göre Allah her an yıldız lokasyonları üzerine yemin mi etmektedir? Yıldızlar öldükten ve beyaz cüce, karadelik, vs olduktan sonra da Allah yemin etmeye devam etmekte midir?

Ben bu konuyu anlamadım, açıklamak isteyen müslüman bir kardeşimiz varsa dinlemekten memnum olurum.

Güzel ve anlamlı sorular..

Vakia 76 - "Eğer ki, bilirseniz bu büyük bir yemindir."

Benim buradan anladığım, yıldızların konumu gelişigüzel değil ve mevcut uygarlığımız konumlarındaki sırrı çözecek bilgiye sahip değil. Eski uygarlıkların astronomiyle neden bu kadar haşır neşir olduklarının elbette bir sebebi olmalı diye düşünüyorum.

Mesela İbrahim'in yıldızlara baktıktan sonra hasta olduğuna kanaat getirmesi tuhaf değil mi?

37:88-89. İbrahim, yıldızlara baktı ve "Ben hastayım" dedi.

Sitelerde Paylaş

Güzel ve anlamlı sorular..

Vakia 76 - "Eğer ki, bilirseniz bu büyük bir yemindir."

Benim buradan anladığım, yıldızların konumu gelişigüzel değil ve mevcut uygarlığımız konumlarındaki sırrı çözecek bilgiye sahip değil. Eski uygarlıkların astronomiyle neden bu kadar haşır neşir olduklarının elbette bir sebebi olmalı diye düşünüyorum.

Mesela İbrahim'in yıldızlara baktıktan sonra hasta olduğuna kanaat getirmesi tuhaf değil mi?

37:88-89. İbrahim, yıldızlara baktı ve "Ben hastayım" dedi.

Sitelerde Paylaş

Allah kuran da o kadar cok seye yemin ediyor ki!; zeytin e,incir e,doguya-batiya,atlara, atin kivilcimlar sacan nallarina ,yagmur yuklu bulutlara,canlari bogarak cekip alanlara,tek ve cifte,gemilere,Muhammed in omrune,dogulularin ve batililarin rabbine (kuzeylilerin ve batililarin rabbine demiyor! nedense?),tanriya yani kendine,...daha neler neler...

sen simdi sadece yildizlar yemin etmesinimi anlamadin?

Hakka 38-40: Gorebildikleriniz ve goremedikleriniz uzerine yemin ederim ki;hic suphesiz o(kur an) cok serefli bir elcinin sozudur....

Kur an in ,cok serefli bir elci olan Muhammed in sozu oldugunu kanitlayan bir ayet! ben bunu cok iyi anliyorum :)

Sitelerde Paylaş

Yıldızların yeri değil yıldızların düştüğü yerlerdir aslında.

1. fe lâ : artık hayır

2. uksimu : yemin ederim

3. bi mevâkıı : mevkileri

4. en nucûmi : yıldızlar

Yıldızlar batıda aynı yerlere düştükleri halde ertesi gün yine aynı yerlerine gelmeleri allahın büyüklüğünün göstergesidir.

Bu olayın üzerine yemin etmek de büyük bir yemin oluyor.

VAKIA SURESİ FAHRUDDİN ER-RÂZİ TEFSİRİ

Mevâk-ı Nücum

"Mevâkı un-Nücûm" (yıldızların düştüğü yerler) ne demektir? Deriz ki: Bu hususta şu izahlar yapılabilir:

a ) Bu, "doğu-batı", yahut sadece "batı" demektir. Çünkü yıldızlar batıya düşer.

b ) Bu, onların gökteki burçlarındaki yerleri ve menzilleridir.

c ) Bu, "yıldızların şeytanları takib etme esnasında, ve sıkıştırma esnasında düştükleri-vurdukları yerler" manasınadır.

Yemin şeklinde, âfâkî-semavî delilden de bahsederek, "yıldızların düştüğü yerlere..." buyurmuştur. Bu da, hür ve irade sahibi oluşunun delilidir. Çünkü gök ve gök dışında kalan şeylerin herbirinin yeri, aslında eşit ve denk olmalarına rağmen, ayrı ayrı yerlerde yer almış olmaları, yine hür ve irade sahibi bir failin bulunuşunun delilidir. Dolayısıyla Mak Teâlâ, enfüsî ve âfâkî delillere işaret etmek için, özellikle, yıldızların düştüğü yerlerden bahsetmiştir.

Baukush Razinin tefsirini hep okurmusun

Sitelerde Paylaş

yıldılar düşmez..

fiziğin temel kuralı hatta bir numaralı kuralı kabaca şudur:

evrenin hacmi değişir ama kütle ağırlığı değişmez

yani hiç bir şey yoktan yaratılmaz veya hiç bir şey yok olmaz. ancak hacmi-şekli değişir..

sonuç olarak edilen yeminin geçerliliği olamaz.

üstüne laf söyleyen kendi aklından şüphe etsin.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Uzaktaki cisimleri daha sabit görürüz. Bir seyahat sırasında yol kenarındaki direkler hızla geçerken, ufuktaki dağlar çok az hareket ediyor görünür. Güneş ise adeta yerinde çakılıdır, aracımızın hareketinden haberi bile yoktur.

İş yıldızlara gelince mesafe çok muazzam olduğu için yıldızlar asla yer değiştirmiyor gibi görünür. Burçlara atanan şekiller (aslan, terazi, başak, akrep...) hiç değişmemiştir, bunların değiştiğini gören hiç olmamıştır.

İşte yanıltıcı olan ve allahı, yani cahil bedevi arapları da yanıltan bu!

Şimdiki müslümanlar da gariplerim bin yıldır aslan hep aslan, kedi hep kedi diye evrime karşı çıkıyorlar! :lol:

Cehalet zor illettir, başa çıkmak çok güçtür, işin içinde dogma olduğunda neredeyse olanaksızdır. Bu yüzden harıl harıl "imam hatip açalım da cehalet katmerlensin, iktidar garantide kalsın, aman maazallah ateistler artmasın" diye çabalıyorlar! :rolleyes:

Sitelerde Paylaş
  • 5 years later...

Yıldızların yerleri? Yerleri yani birden fazla yerde oldukları, yer değiştirdikleri, menzilleri, rotalarının olduğuna işaret ediliyor. Geri zekalıya anlatır gibi anlatıyorum kusura bakmayın bazılarının ihitiyacı var. Bilinen milyarlarca galaksi olduğunun ve bunların bir tanesinde ortalama 200 300 milyar yıldız olduğunu düşünürseniz evrende kaç trilyon yıldız olduğunu ve bunların her birinin önceden hesaplı ve planlı bir rotası olduğunu hayal edebilirsek, evrenin haritası ve kendisini oluşturan hammaddesine yaratıcımızın yemin etmesi, kıyamete kadar bu düzeni koruyacağının garantisi ve güvencesidir.

Sitelerde Paylaş
On 03.06.2012 at 22:48, tarafsiz yazdı:

yaratıcının yarattıkları üzerine yemin etmesi zaten bunun bir yaratıcı tarafından söylenmediğinin kanıtıdır.

Sana bu yazdıklarımın üzerine yemin ederim ki bu cevabı ben yazıyorum, demek ki ben bir yazar değilim :( 

Sitelerde Paylaş

Yıldız yıldız ne bu ya aslıl yıldızın  nerde işe yaradığını unutunuz.Yıldıs şeytan taşlamak için yaratlmış kuranda yazıyor hiçmi okumadınız günah işliyorsunuz.  

MULK Suresi 5. ayet.Andolsun ki biz en yakın göğü kandillerle (yıldızlarla) süsledik, onları şeytanlar için taşlama araçları kıldık ve onlar için alevli ateş azabı hazırladık.

Sitelerde Paylaş
21 saat önce, güven yazdı:

Yıldız yıldız ne bu ya aslıl yıldızın  nerde işe yaradığını unutunuz.Yıldıs şeytan taşlamak için yaratlmış kuranda yazıyor hiçmi okumadınız günah işliyorsunuz.  

MULK Suresi 5. ayet.Andolsun ki biz en yakın göğü kandillerle (yıldızlarla) süsledik, onları şeytanlar için taşlama araçları kıldık ve onlar için alevli ateş azabı hazırladık.

"Andolsun ki biz, göğü yıldızlarla bezedik ve bazılarıyla şeytanların taşlanmasını sağladık. Onlara alevli ateş azabını hazırladık."

Bazıları neden kalın, küçümseyerek çarptırdığın gibi olmadığının üzerine dikkat çekmek için... Bir obje aynı anda birden fazla amaca da hizmet edebilirdi... Karadeliklerin aslında yıldız olduğunu biliriz ve yaklaşan herşeyi içine çekip öğüttüğünü... Bazılarını yerine koyabileceğimiz keşfedilmeyi bekleyen sayısız tehlikeli dev var uzayda... Bunların bazıları bazı varlıkların başını belaya sokamaz mı... Buna şeytanlar değil de uzaylılar denildiğinde tartışma konusu olabilirdi hatta varlıklarını araştırmak için bilimsel araştırmalara konu olabilirdi fakat buna şeytan dediği zaman kuran bazıları küçümser işte insan iki yüzlü nankördür.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, m184 yazdı:

"Andolsun ki biz, göğü yıldızlarla bezedik ve bazılarıyla şeytanların taşlanmasını sağladık. Onlara alevli ateş azabını hazırladık."

Bazıları neden kalın, küçümseyerek çarptırdığın gibi olmadığının üzerine dikkat çekmek için... Bir obje aynı anda birden fazla amaca da hizmet edebilirdi... Karadeliklerin aslında yıldız olduğunu biliriz ve yaklaşan herşeyi içine çekip öğüttüğünü... Bazılarını yerine koyabileceğimiz keşfedilmeyi bekleyen sayısız tehlikeli dev var uzayda... Bunların bazıları bazı varlıkların başını belaya sokamaz mı... Buna şeytanlar değil de uzaylılar denildiğinde tartışma konusu olabilirdi hatta varlıklarını araştırmak için bilimsel araştırmalara konu olabilirdi fakat buna şeytan dediği zaman kuran bazıları küçümser işte insan iki yüzlü nankördür.

Açıkcası sen şeytan taşlamyla kara deliyi bir araya getrdin bu gün dünaysında islam dışında hiç din bilgi birikim olmsa sen kara deliyi nerden bilecektin ve bir yıldızın ne kadar büyük bir insan o yıldızı alıp şeytana atacak kadar abzürt bir şey olabilirmi. AYET diyorki biz derken neyi kasdiyor? kandilelele kaç tane kandil var? bilmem bezedik anlamı genelde anadolu tabiridir süsledik anlamında. süslü olan özenle yapılmış sen nasıl kalkıp bu süsleri bosup insan aklının almıyacağı kada büyük ateş topunu yani yıldıza fırlatacaksın. yoksa bunlar.

tayypenf%C3%9Czes%C4%B0ndennkorkanavurpa

TAYYBİN FÜZLERİMİ BU YILDIZLAR. BEN SÖYLEDİM SEN ANLA İSLAM DİNİ YALAN İFTRA GÖZ YAŞI GANİMET DİNDEN ÇIKANI ÖLDÜR ÜZERİNE KURULU BİR SİZTEM ZANDERLERKİ ALLAH VAR ALLAH YOK EVREN BÜTÜN İSLAM ALEMİNİ REZİL ETMİŞ

Sitelerde Paylaş
41 dakika önce, m184 yazdı:

Bakın burda abzürt bir ayeti savnuculuğunuza klkmanız sizin öz güveninizi vicdanını yerine getirmez sizler dini babadandeden anadan atandan nakil almış bir kişisin sen sanıyormusun çok özel birisisin. 1 adem havadan geldik diyorsunuz kim kiminle evlendi cevap yok fazla uztmayayım keyfi bir tanrı olabilirmi olabilirmi olur dersen sende insanlıktan çıkmış aşağlanmış insan deyeri canı deyeri bilmeyen omurgasız bir insan gibi yaşamını bir puta ada beni ilgilendirmez ama bana din satma. send azıcık bir beyin varsa bu astığımı oku anlamsan boş ver her canlı insan olcak diye bir kural yok.

buneyaman%C3%87el%C5%9Ec%C4%B0buneyaman%

Doğrusu merak ediyorum bu tanrıdan ne bekliyorsun bak tanrı var demiyorum size göre varsa tanrı ne beklersin bu tanrıdan

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
45 dakika önce, m184 yazdı:

Karadeliklerin aslında yıldız olduğunu biliriz ve yaklaşan herşeyi içine çekip öğüttüğünü

Miras paylaşımını yanlış hesaplayan,
Aralarında 1500 yıl zaman farkı olan iki Meryem'i birbirine karıştıran,
Mekke'de üzüm, incir ve zeytin yetişmediğini ve asla yetişmeyeceğini bilmeyen,
Muhammed'e Mekke'nin, Medine'nin, yedi sülalesinin kadınlarını helâl kılan ve Aişe'nin deyimiyle sürekli "Muhammed'in libidosuna çalışan"
Tanrı mı, karadelik güzellemesi yapıyor ?:0_80cbc_37a71a73_L: 

Sitelerde Paylaş
54 dakika önce, m184 yazdı:

Elini vicdanına koy yani aklını kulan bu ayeler allhtan gelmiş olabilirmi çocukca dur bende gidip abimi dedemi çağırayım ne gütülünecek ne ağlancak bir ayeti

Alak süresi17 Ayet  Haydi, taraftarlarını çağırsın.
Alak süresi18 Ayet . Biz de
zebânileri çağıracağız

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, adeist yazdı:

Miras paylaşımını yanlış hesaplayan,
Aralarında 1500 yıl zaman farkı olan iki Meryem'i birbirine karıştıran,
Mekke'de üzüm, incir ve zeytin yetişmediğini ve asla yetişmeyeceğini bilmeyen,
Muhammed'e Mekke'nin, Medine'nin, yedi sülalesinin kadınlarını helâl kılan ve Aişe'nin deyimiyle sürekli "Muhammed'in libidosuna çalışan"
Tanrı mı, karadelik güzellemesi yapıyor ?:0_80cbc_37a71a73_L: 

Rahatsızlık verdim hocam ben bilimle anlamam okuduğum kadarıyla  temlim yok bilimde. benmi yanlışım yoksa kara delik bildiyin önüne geleni yutar yıldızla ne alaksı var artı kara delikte zaman çok az işler KARA DELİK YILDIZ YIDIZININDA GAZINIDA NE GELSE YUTYOR ALLAHINI BİLE YUTAR BELKİDE YUTMUŞ MÜSLÜMANLAR  BU KADAR GERİ KALMIŞ

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, m184 yazdı:

Sen sanıyorsun ALLH VAR PEYGAMBER KUSURSUZ SAHBELER AYNI KURANI YAZANLARIN REZİLİYİNE BİR BAK  BİR ÇOĞUDA 6- 9-12 YAŞ ARSIDIR ONLAR UÇKURLARUYLA UĞRAŞIRKEN SEN GELMİŞ DÜNYANDAN BÜYÜK YILDIZLARI ŞETAN TAŞLAMAK İÇİN YATMIŞ ALLAH DİYORSUN. SENİN KUTSAL ECDATLARININ BUNLAR. SEN BU EVLİLİYİ ÇÖZ SANA 72 HURİ BEDAVA.

4936incir6230261.jpg

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...