Jump to content

Müslüman iken ateist olanlar

Recommended Posts

Başlık temizlendi, inançlı biriyken neden ve nasıl ateist olduklarını anlatmak isteyenler devam edebilir.

Lütfen konunun sabote edilmesine izin vermeyin arkadaşlar. Bu gibi başlıkları tebliğ başlığına çevirmek isteyen arsızları beslemeyin, konu sapmasın, herkes özgürce yazabilsin.

110 tane iletiyi sildim burada. Konuyu defalarca uyarılmalarına ve daha önce atılmalarına rağmen sabote etmekte ısrarlı olanlar hiç uyarılmaksızın atılacaklar.

İletileri raporlayan arkadaşlara teşekkürler.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 80
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Dün akşam arkadaşlarımla sohbet ediyorduk. Ben takılmak için "bir arkadaşım var, evlatlığının eşiyle evlendi" dedim. Masadaki herkes tepki verdi, böyle sapıklık olur mu vb cümleler kurdular, bir tanesi de "bizim kitabımızda yazmaz böyle şeyler" dedi.

Tahmin ettiğiniz gibi ben de söylediğinin aksine "Tam da kitaplarında yazdığını" ayeti söyleyerek anlattım.

Arkadaş ateist olmadı ama ağır mahçup oldu :D

Bir daha da kolay kolay "bizim kitabımızda yazmaz" lafını kullanacağını sanmıyorum.

Sitelerde Paylaş

Benim hikayem

16 17 yaşlarımda dinden çıktım. Çıktığımda Kuran ı okumamıştım. Çıkmama sebep olan hususlar kabaca;

-Peygamberlerin hep aynı bölgeye gönderilmesi,

-Kuran da hep küçük bir coğrafyada geçen olayların anlatılması, dünyanın geri kalanından bir haber olunması, dünya tarihini etkileyen uygarlıkların adının bile geçmemesi,

-Kadınların yarı insan olarak görülmesi,

-İslamın şartlarının hep şekle dayalı hususlar olması yani en şerefsiz bir insanın bile kolayca yerine getirebileceği, bir insanı ölçmek için gayet kötü belirlenmiş kriterler olması,

-Tanıdığım insanlardan ne kadar din Allah lafı ağzından fazla çıkıyorsa dürüstlük de o oranda geri olduğunu görmem,

-Hacca gidenlerin orada kestikleri kurbanları toprağa gömdüğünü duymam,

-İslamcıların Atatürk e utanmasızca attıkları iftiralar,

-Allah ın gönderdiği diğer kitaplarının değiştiğinin iddia edilmesi,

-İncil ve Tevrat da Muhammed in geleceğinin bildirilmesine ve bu dinlerin alimlerinin bunu bilmelerine rağmen cehennemde sonsuza kadar yanmayı göze alıp inandıkları kitapları inkar ettikleri iddiası,

-Recm

-Hırsızın elinin kesilmesi,

-İman etmeyenin cehenneme gidecek olması, iyi ya da kötü olmasının önemli olmaması,

-Dinden haberi olmayan milyarlarca insanın durumunun dikkate alınmamış olması,

-Kestikleri kurbanları kendi aralarında dağıtmaları, kesim işlemini hiç de ulvi olmayan şekilde yapmaları

vb.

şeklinde özetlenebilir.

Kuran ile tanışmam ise 1 yıl önce oldu. Ağzından din Allah kelimesini düşürmeyen bazı insanların kaygısızca hak yediğini görmem üzerine "yahu bu kitap ne kadar yetersiz de olsa içinde hırsızlık yapmayın, kul hakkı yemeyin, yolsuzluk da bulunmayın, insaflı olun" gibi hükümler vardır, bu hükümler varsa bunlar hangi cesaretle bunları yapıyorlar diye Kuran okumaya başladım.

Kuran ı okudukça bu cesareti nereden bulduklarını anladım :D

Kısaca budur.

hikayemiz çok benzer. Ben de 17 yaşinda dinden çiktim. Ondan önce dindardim her gece dua eder, namaz kilardim. Bir gün kuran okumaya başladim ve her şeyin yalandan ibaret olduğunu anladim. Benim bi arkadaşim var ailesi ve kendisi aşiri dindar kiza sordum kuran okudun mu diye. 2 kere okudum dedi. Ee anlamadin mi dedim meğer kiz arapça bilmemesine rağmen arapça okuyormuş. Bu nedenle herkesin kuran mealini okumasini tavsiye ediyorumm

Sitelerde Paylaş

hz. Muhammet(a.s) demiş,

miş eki.

Görülmemiş duyulmamış şeyi ifade eder.

Sen bana neyi hatırlattın biliyor musun?

Din dersi sınavımızı.

Soru aynen şuydu: Peygamber efendimiz (a.s)nin adı nedir?

20 kişilik sınıfta 3-4 tane tam yazamayan müslüman çıkmıştı.

Hoca ısrarla vurgulamıştı.

Muhammet değil muhammed diye.

O kadar saygı duydugun , biliyorum diye atıp tuttuğun adamın adını bilmiyorsun daha.

Bir de gelip buradaki adamlarla aşık mı atıyorsun?

Sitelerde Paylaş

ben müslümanken acırdım bide ateistlere yazık derdim düşünemiyolar allah hidayet etsin güzeli allahı inkar ediyolar

ne kadar mutsuz bunalımdalar berbat hayatları olduğuna eminim derdim:D

ehehe şimdi kendime gülüyorum çünkü çok rahat ve huzurluyum bütün saçma düşünce ve inançlardan insan kurtulunca o kadar rahatlıyormuş ki

üstte yazan arkadaşlar bunu hissedemez ancak benim gibi çok dindar ve islami bilgiye sahip olup islamdan çıkanlar hisseder. bu benim şansım tabi ama onlarında şansı benim inancam dindar olcam diye çektiğim çileleri çekmemeleri :)

Aynı ben.

Tamamen İslamiyet'ten kopmam ise ''Tanrı ve Şeytan'ın Günceleri'' adlı komik ve oldukça düşüncündürücü bir yazı sayesinde oldu B) B)

tarihinde Serenity tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Benim hikayem

16 17 yaşlarımda dinden çıktım. Çıktığımda Kuran ı okumamıştım. Çıkmama sebep olan hususlar kabaca;

-Peygamberlerin hep aynı bölgeye gönderilmesi,

-Kuran da hep küçük bir coğrafyada geçen olayların anlatılması, dünyanın geri kalanından bir haber olunması, dünya tarihini etkileyen uygarlıkların adının bile geçmemesi,

-Kadınların yarı insan olarak görülmesi,

-İslamın şartlarının hep şekle dayalı hususlar olması yani en şerefsiz bir insanın bile kolayca yerine getirebileceği, bir insanı ölçmek için gayet kötü belirlenmiş kriterler olması,

-Tanıdığım insanlardan ne kadar din Allah lafı ağzından fazla çıkıyorsa dürüstlük de o oranda geri olduğunu görmem,

-Hacca gidenlerin orada kestikleri kurbanları toprağa gömdüğünü duymam,

-İslamcıların Atatürk e utanmasızca attıkları iftiralar,

-Allah ın gönderdiği diğer kitaplarının değiştiğinin iddia edilmesi,

-İncil ve Tevrat da Muhammed in geleceğinin bildirilmesine ve bu dinlerin alimlerinin bunu bilmelerine rağmen cehennemde sonsuza kadar yanmayı göze alıp inandıkları kitapları inkar ettikleri iddiası,

-Recm

-Hırsızın elinin kesilmesi,

-İman etmeyenin cehenneme gidecek olması, iyi ya da kötü olmasının önemli olmaması,

-Dinden haberi olmayan milyarlarca insanın durumunun dikkate alınmamış olması,

-Kestikleri kurbanları kendi aralarında dağıtmaları, kesim işlemini hiç de ulvi olmayan şekilde yapmaları

vb.

şeklinde özetlenebilir.

Kuran ile tanışmam ise 1 yıl önce oldu. Ağzından din Allah kelimesini düşürmeyen bazı insanların kaygısızca hak yediğini görmem üzerine "yahu bu kitap ne kadar yetersiz de olsa içinde hırsızlık yapmayın, kul hakkı yemeyin, yolsuzluk da bulunmayın, insaflı olun" gibi hükümler vardır, bu hükümler varsa bunlar hangi cesaretle bunları yapıyorlar diye Kuran okumaya başladım.

Kuran ı okudukça bu cesareti nereden bulduklarını anladım :D

Kısaca budur.

Bende 46 yaşına kadar,,kıldır,,sıldır,,namazdı,,oruçtu ,,ucundan kulağından götürüyordum..Bir araştırmaya başladım..Aman,,aman,,aman..tam bir sapıklık,,rezalet,,Allah dediğin zaten evlere şenlik..Kendini bi halt sanıyor sürekli..Maahoo zaten sapıkoğlu sapık..nerdeyse kundaktaki çocuklara salyasını aklıtarak saldıracak..Çevresindeki sahabe denilen keresteler tam birer pislik torbaları..İğrençler miğden bulanıyor..

Dinsizimmm,,,İmansızım,,,Allahsızım,,,Çok şükür..

Sitelerde Paylaş

hikayemiz çok benzer. Ben de 17 yaşinda dinden çiktim. Ondan önce dindardim her gece dua eder, namaz kilardim. Bir gün kuran okumaya başladim ve her şeyin yalandan ibaret olduğunu anladim. Benim bi arkadaşim var ailesi ve kendisi aşiri dindar kiza sordum kuran okudun mu diye. 2 kere okudum dedi. Ee anlamadin mi dedim meğer kiz arapça bilmemesine rağmen arapça okuyormuş. Bu nedenle herkesin kuran mealini okumasini tavsiye ediyorumm

Hikayemde unuttuğum birşeyi hatırlattın. Ben ilkokulda ailemin isteğiyle hatim indirmiştim (Arapçaydı). Türkçe olsaydı uyanmam 17 yaşına kadar da sürmezdi :D

Tavsiyene şiddetle katılıyorum. Türkiye nin doğru ve güzel olana ulaşmasının ön koşulu olarak için herkes Kuran meali okumalı.

Sitelerde Paylaş

Din hocasının fetvası vardı, fetva mı, ödev mi işte her neyse. Biz de çektik sandalyeyi televizyonun karşısına, imana doğru mu, iman hakikatleri programı mı TRT1'de, o zaman zaten tek TRT vardı zaten, hem de bir taneydi.

Onu seyretmem icab etti her gün, sandalye çek, imana doğru, şelale akar, ceylan seker, güneş, kuş, arkadan takke, Kuran. Yarın tekrar, kurbağa kuş şelale takke Kuran altyazı, yarın tekrar, kuran şelale takke sarık...

Annem babam korku içinde beni seyretmeye başladılar artık, ben bakıyorum teveye, gözlerim bozulacak, kuran şelale kuş, adile naşit, yakari sonra.

Çok gitmedi bu tabii, okulda kapıya çarptım dişim kırıldı, kürsüde de namaz kıldı ipçim, biz uyandık, hem ne uğraştık, Alman matematikçiyi müslüman yapacaz diye, sevabı da çok çünkü, sonuda olmadı tabii, biz de kalem kutusuna işedik, çamura düşmüş dedik.

Baktım ki bir halt yok, takke kuş ceylan sıkıldım ben, tadı yok kokusu yok, heyecansız, ölmüş, korkutulmuş adamlar, karşı olma gücü kalmamış şeytanlar. Takke bizi kesmez, Bilim Teknik kokusu gibi olmaz, korkutucu harfler, aptalca tehditler, formatlanmış beyinler.

Yani baktım ki güneş kuş ceylan şelale başka yerde, Kuran, takke, sarık cüppe başka ...

Sonra vazgeçtim.

Çarpılmadım hem de, tatildeydi belki de...

Sitelerde Paylaş

müslümanken bile kuranda allahın bize anlattıkları yeterli gelmemişti

eski kavimlerle ilgili aşırı uzun yazılardan sıkılmıştım

tekrar edilmiş ayetlerde canımı sıkıyordu

allahın anlatacağı çok şey varken ne gerek vardı tekrara

hiçbir bilimsel buluş sunmuyordu

hiçbir hastalığa derman yazmıyordu

ödül verdiği yemişler huriler köşkler ilgimi çekmemişti

ben evreni gezmek isterdim mesala

bilmem kaçıncı kat cennette esirmi yaşayacaktık hiç gezmeyecekmiydik

tarihinde J3W5 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ben azerbaycanliyim, su an da Azerbaycanda yasiyorum, univrsiteyi Turkiyede bitirdim.

27 yasima kadar muslumandim. bizde okul sistemi sizdeki gibi degil 11 sene okuyorsun . 4 cu sinifdan oruc tutuyorum bir askerde oruc tutamadim onu da allah anlar diye. )))

en son oruc tutdugum ramazan ayinin kadir gecesiydi. isden eve gittikden sonra gece melekler yere inecek diye sabaha kadar Kuran okuyub dua yapmak istedim. evde azerice Kuranim var.daha once hic okumamisdim. okudum okudum ya bu kitap bu kadar seviyyesiz olamaz. bu kadar aptal emirler veremez, allah bu kadarmi acimasiz, belki tercumede bir yanlislik var diye bir kagit kalem aldim sure nosu ayeti not aldim. internete girdim basladim arasdirmaya. yanlislik yoktu. allah acimasizdi, ayeler cocuk hikayeleri gibiydi... ya bir bosluga girdim nasil olur ya bu dedim kendi kendime. isin garip tarafi da magara insanlarini biliyordum ama hic birzaman dinin hikayeleriyle karsilastirmamisdim.

neyse birkac hafta boylece arastirdim ve 2 aydan sonra sohbet baglandi. ))

sanki hayata yeniden dogmus gibiydim cok sevincliydim... ve kendime bu zamana kadar niye arastirmadan inanmisdim nasil bu karanlikta yasadim diye de kizdim/...

cok mutluyum.

Hazır sevinmişken sende yeniden bir mayhoşluk bırakmak istemem ama, o sure no'su ile ayeti internet'e değil, bana ver. Sana Türkçe birebir tercümesini, hatta haddimse Azerice'sini, düzgün ve duru bir dille yazayım. Yorum katmadan da kelimelerin kök bilgilerini vereceğim. İnandığın zamana isabet ettiremedik, inanmasan da farz ederek, Allah'dan inip Arapça konuşan bir insanın ağzından dökülen bir söz dizgisinin nasıl olabileceğini denemiş olursun.

tarihinde Temple Grandin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Buyur Geycan, yeterki sen iste. Top sen de :D

Aslında herkes kendi sürecini veya birkaç anekdotu anlatabilir.

Selam,

Din ile gerçek manada tanışmam 11 yaşımda oldu.İlk kitabım Resulullah'tı(Yazar Muhammed Mamidullah) ikinci kitabım ise Ahmet Cevdet Paşanın kaleme aldığı Hatemül Enbiya idi.Daha sonra Kur'an kursu, daha sonra meşhur İsmailağada tarikat dersleri,(Daha çok Hadis dersleri) daha sonra yaklaşık 6 yıl tasavvufi bir hayat, ve Mutasavvıf sıfatını hak edecek bir yaşam şeklim vardı.İslami noktada, başta merhum Seyyit Kutup olmak üzere Merhum Hamidullah, Sn Hakkı Yılmaz, Merhum Ahmet Cevdet Paşa, Merhum Prof Dr İbrahim Canan, Sn Prof Dr Abdülaziz Bayındır gibi yazarları , hatim derecesinde yıllarca takip ve tahsil ettim.

Neden ateist oldum?

Basit bir soru!

"Allah, şeytanla didişip dururken, Adem sille tokat cennetten neden kovuldu?" diye soran bir ateiste, (sevgili yunus arkadaşım) olanca hırsımla hakaret eden ben, o gece bu sorunun beynimi kemirmesi nedeniyle uyuyamamıştım.

İslamla ilgili konulardaİ nakli değil aklı esas almaya başlayıncaİ ortadaki çelişkileri görmeye başladım.

O andan itibaren, İslam dini ile ilgili bilgili bir ateistim.

Sitelerde Paylaş

Selam,

Din ile gerçek manada tanışmam 11 yaşımda oldu.İlk kitabım Resulullah'tı(Yazar Muhammed Mamidullah) ikinci kitabım ise Ahmet Cevdet Paşanın kaleme aldığı Hatemül Enbiya idi.Daha sonra Kur'an kursu, daha sonra meşhur İsmailağada tarikat dersleri,(Daha çok Hadis dersleri) daha sonra yaklaşık 6 yıl tasavvufi bir hayat, ve Mutasavvıf sıfatını hak edecek bir yaşam şeklim vardı.İslami noktada, başta merhum Seyyit Kutup olmak üzere Merhum Hamidullah, Sn Hakkı Yılmaz, Merhum Ahmet Cevdet Paşa, Merhum Prof Dr İbrahim Canan, Sn Prof Dr Abdülaziz Bayındır gibi yazarları , hatim derecesinde yıllarca takip ve tahsil ettim.

Neden ateist oldum?

Basit bir soru!

"Allah, şeytanla didişip dururken, Adem sille tokat cennetten neden kovuldu?" diye soran bir ateiste, (sevgili yunus arkadaşım) olanca hırsımla hakaret eden ben, o gece bu sorunun beynimi kemirmesi nedeniyle uyuyamamıştım.

İslamla ilgili konulardaİ nakli değil aklı esas almaya başlayıncaİ ortadaki çelişkileri görmeye başladım.

O andan itibaren, İslam dini ile ilgili bilgili bir ateistim.

Sevgili starbuck meşreplerimiz ayrı olsada Halife babamın Hakka yürümesinden sonra artık o cemaate daha fazla edemezdim.Çünkü onlar yola tıpkı aleviler gibi siyasi bakıyorlardı.Hz Muhammed ve onun soyu!Ne yazıkki Mürşit babam onlara bunların bir mefhum olduklarını anlatamamıştı!Bulunduğum çevrede küçük bir Elektirik tamiri dükkanında Muhibbanı olmayan bir Kadiri şeyhiyle tanıştım.(Ruhu Revanı şadı handan olsun oda Hakka yürüdü)Çok az konuşur devamlı Mushafı dikkatle okurdu.Birgün bana şu sözü söyledi:"Sofinin alllahı olmaz!"bU Allah yoktur değildi.Bu "Bizim allahımız yoktur "anlamındaydı.Zaten alem olan biziz.Kafirde şeytanda Müminde müşrikte ne varsa hepsi bizde keza Şeytanda bizde.Oda Aklı külümüzdür.(Takdire bağlanıp demişiz beli.İradeyi cüziyeden çekmişiz eli)Ama ne yazıkki bizlerdeki O allah şeytanımıza sürede vermiştir.O sürede bizlerin bir ömrüdür.Ve ne yazıkki üzerimizde oynanan oyunu bilsekte onu değiştiremiyoruz.(bu lafıda bir melamiye şeyhinden duymuş idim. Ve çok severim)Ama sizin bu yazınızben fakire Fuzuli hazretlerinin şu kasidesini hatırlattı onu tekrar ediyorum.Selamlar,saygılar.

Beni candan usandırdı cefadan yar usanmazmı?

Felekler yandı ahımdan muradım şemmi yanmazmı?

Kamu bimarına canan devayı derd eder ihsan

Niçin kılmaz bana derman ol beni bimar sanmazmı?

Şebi hicran yanar canım her kiz kan çeşmi giryanım

Uyarır halkı efkarım kara bahtım uyanmazmı?

Gammım pinhan tutardım ben dediler yare kıl ruşen

Desem ol bivefa bilmem inanırmı yoksa inanmazmı?

Değildim ben sana mail sen ettin aklımı zail

Beni tan eyleyen gafil seni gel gör utanmazmı?

Fuzuli rindi şeydadır hemişe halka rüvadır

Sorun kim bu ne sevdadır bu sevdadan usanmazmı?

tarihinde gerçekçi53 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Benim ateistliğe geçişim uzun bir agnostik dönem ve oldukça sancılı oldu.

Şu an geçmişe bakıyorumda çocukken çok kez akıl yürütüp böyle olamaz diyerek ateistliğin-agnostikliğin kıyısından geçtiğim olmuştu...

Fakat her seferinde lanet ailem, bir açıklama ve umut etmeye devam etmem konusunda telkin ile olayı bastırdılar...

Böyle yaptıkları için gerçekten çok kızıyorum onlara asla da affetmiyeceğim.

Çünkü teist iken çok önemli psikolojik sorunlar geçirdim.

Ve bana hayatımdan kayıplar yaşattı.

Hepsinin sebebi de din öğretileri idi!

Sitelerde Paylaş

Benim ateistliğe geçişim uzun bir agnostik dönem ve oldukça sancılı oldu.

Şu an geçmişe bakıyorumda çocukken çok kez akıl yürütüp böyle olamaz diyerek ateistliğin-agnostikliğin kıyısından geçtiğim olmuştu...

Fakat her seferinde lanet ailem, bir açıklama ve umut etmeye devam etmem konusunda telkin ile olayı bastırdılar...

Böyle yaptıkları için gerçekten çok kızıyorum onlara asla da affetmiyeceğim.

Çünkü teist iken çok önemli psikolojik sorunlar geçirdim.

Ve bana hayatımdan kayıplar yaşattı.

Hepsinin sebebi de din öğretileri idi!

Yakın bir zamanda mı oldu bunlar? Telkini her müslüman aile yapar, benimkiler de yaptı yapıyorlar ama öyle yuvarlak masada tartışma şeklinde olmuyor bu. Oturup dinlemiyorum çünkü. Onları din otoritesi kabul edip dinlemek doğru değil, arada kalmış olunsa bile, müslüman olsanız bile; onlar da cevap olsa zaten çoktan verirlerdi ezberden konuşuyorlar. Aile neyse çocuğa onu aşılamaya çalışır, kurtarma güdüsüyle yaparlar bunu. Romantik bile sayılır bence, kızmak size zarar. Baskı yapan kızıp köpüren aileler var, o kötü bence.

Siz doğal davrandıkça aile daha stressiz oluyor. Siz önemli bir değişimden geçtiğinizi ne kadar belli edersiniz, o kadar korkarlar. Benimkiler hala yoklarlar gittiğimde, 10 yıldan fazla oldu. Uzun uzun iman aşılamaya çalışırlarken "evet çünkü biz yumurtanın en hayırlısını solucanlı olanından verdik" gibi salakça bişe diyip yemekle ilgilenirim, hem tutamayıp gülerler hem tınlamadığımı anlarlar (hem de sıradan zararsız normal bir insan olduğumdan emin oluyorlar sanırım).

Psikolojik sorunlar geçiş dönemiyle mi ilgili, kurallarla mı ilgili, başka bir şey mi anlamadım ama üzücü. Yine de doğal. Çünkü aile çocuğu (çok az istisnası vardır herhalde) yaptığından çok bozar, ama bunun sebebi de en güzelini yapmaya çalışıp saçmalamasından başka bir şey değil. Müslüman olmasalardı da bir yolunu bulup bozarlardı psikolojinizi, ben istisnasını görmedim (umarım vardır ama).

Sitelerde Paylaş

Yakın bir zamanda mı oldu bunlar? Telkini her müslüman aile yapar, benimkiler de yaptı yapıyorlar ama öyle yuvarlak masada tartışma şeklinde olmuyor bu. Oturup dinlemiyorum çünkü. Onları din otoritesi kabul edip dinlemek doğru değil, arada kalmış olunsa bile, müslüman olsanız bile; onlar da cevap olsa zaten çoktan verirlerdi ezberden konuşuyorlar. Aile neyse çocuğa onu aşılamaya çalışır, kurtarma güdüsüyle yaparlar bunu. Romantik bile sayılır bence, kızmak size zarar. Baskı yapan kızıp köpüren aileler var, o kötü bence.

Siz doğal davrandıkça aile daha stressiz oluyor. Siz önemli bir değişimden geçtiğinizi ne kadar belli edersiniz, o kadar korkarlar. Benimkiler hala yoklarlar gittiğimde, 10 yıldan fazla oldu. Uzun uzun iman aşılamaya çalışırlarken "evet çünkü biz yumurtanın en hayırlısını solucanlı olanından verdik" gibi salakça bişe diyip yemekle ilgilenirim, hem tutamayıp gülerler hem tınlamadığımı anlarlar (hem de sıradan zararsız normal bir insan olduğumdan emin oluyorlar sanırım).

Psikolojik sorunlar geçiş dönemiyle mi ilgili, kurallarla mı ilgili, başka bir şey mi anlamadım ama üzücü. Yine de doğal. Çünkü aile çocuğu (çok az istisnası vardır herhalde) yaptığından çok bozar, ama bunun sebebi de en güzelini yapmaya çalışıp saçmalamasından başka bir şey değil. Müslüman olmasalardı da bir yolunu bulup bozarlardı psikolojinizi, ben istisnasını görmedim (umarım vardır ama).

Merhaba weaned :)

Erinip cevap yazmışsın bende hemen sorularına yardımcı olayım, biraz daha açayım tam anlaşılmayan yerleri.

Ben sadece 3 aydır ateistim, ondan önceki 1 sene boyunca ise agnostik idim.

Sadece 15 aydır özgür düşünceliyim.

Aslında evvelinde de akıl sahibi bir adamdım fakat din uyuşturucusu öyle bir beynime kazınmış ki, cesaret edemedim teistlikden ayrılmaya.

Açık konuşayım yani, tehtitlerden korktum.

Açık konuşacağız bu başlıkda, utanmıyorum böyle olduğu için yapıcak bir şey yok...

Bu bahsettiğim 15 aydan çok daha önce, yani teistin dibi olduğum dönemlerde psikolojik sıkıntılar yaşadım.

Şu an yeni yeni farkediyorum bu psikolojik bozukluklarında sebebi din öğretileri idi.

Özellikle kader konusu bir türlü kafama oturmuyordu; teist iken çok kibirli ve egosu yüksek pislik bir adamdım.

Benden çok daha düşük zeka-mukayese-öngürü sahibi insanların sırf zengin bir ailede kapital sahibi oldukları için çok daha rahat sorunsuz yaşamalarını, daha iyi giyinip, lüks araba ile okula gitmelerini, manken gibi kızları götürmelerini hazmedemiyordum.

Birazcık bir kapitalim olsa çok akıllaca iş seçimleri ile makul bir sürede paranın gözüne vuracağımı bilmekle beraber, yinede onların seviyesine gelebilmem için çok uzun bir zaman ve enerji sarfiyatı yapmak zorunda oluşum beni deli ediyordu...

Bu yüzden giderek asosyalleştim.

Ve travmatik bir olayın ardından çok ağır bir depressif dönem geçirdim.

Travmatik olay şu idi; resmen saplantı haline getirdiğim bir kızı (sevmek denemez ona) aynı anda flört ettiğim bir rakibe kaybettim.

Ondan daha tipli olduğum halde, arabam yoktu, maddi imkanlarımda onun ki kadar değildi ve elimden kaçırdım.

Neyse çok ayrıntıya girmeyelim, toparlayacak olursak; şu ana görüyorum ki bir çok psikolojik bozuklukların sebebi de yine din masalları.

Din yüzünden salaklık etmiştim çünkü.

Eleman parasını arabasını her türlü flört unsurunu kullanırken, ben salak gibi allaha yalvardım.

Olmayınca da bahane hemen belliydi zaten hayırlısı değilmiş.

Bunun çok salakça bir uydurma olduğunu ilk kez o zaman kavramaya başladım işte.

Olması için dua etmelisin, olursa dinin cevabı maşallah, olmazsa hayırlısı değilmiş!

Yani din o kadar böyle her olasılıkda kendini doğrulayan orjinal bir yalan ki, sürekli uydurma ve sonradan yamalar ile sana basit cevaplar verip çıkıyor işin içinden...

Neyse bu acılı dönemler geride kaldı.

Şu an o dönemlerime baktığımda gerçekden kendimden utanıyorum, üzülüyorumda...

Şu an hiç öyle kasıntılarım yok; ben at yarışına sokulan bir beygir değilim.

Toplumun ve devletlerib bütün yarıştırma isteğini ve hayatımı nasıl yaşamam gerektiği diktasına itiraz ediyor.

İnatla bana ateist-komunist vb. beni ötekileştirme ve bir üniforma giydirme isteklerinede kendi pisliğinizi bana bulaştırmayın deyip itiraz ediyorum.

Ben bütün kalıplardan ve üniformalardan ayrı olmak için bu yolu seçtim.

Çok da huzur buldum, ruhum huzura erdi. ;)

Sitelerde Paylaş

A: Nasıl oldun?

B: Kız meselesi...

Bu aile meselesinden daha kuul oldu evet :)

Ben de 9 yaşımdayken babama yurtdışında çalışma teklifi gelmişti. Babam arkadaşlarımda kuzenlerimde kalmama izin vermezdi. Bi dua kitabı vardı, 3999 kere okursan dilek gerçekleştiren dua diye bi dua vardı içinde. Nasıl nefessiz bir gün boyunca okudum ya babam yurtdışına gitsin ben arkadaşlarımda kalayım diye. Sonlara gelince 24 saat dolmadan yetiştiremicem diye nasıl ağlamaklı oldum. Yazık bana...

Yalnız bu hayırlısı tavrı, kadercilik bakışı her alanda çuvallatıyor adamı. Kızlar da sevmez, adam zaten kendisinin avantajlı olduğunu düşündüğü için rahattır "cool" görünüyodur, kızı öyle cezbetmiştir. Sen sabah akşam dua edip kırmızı kaygılı gözlerle kıza bakıp da daha çaresiz zayıf görünüp itmişsindir kızı belki. Ama iyi omuş, bahanen olmuş, hayırlısı olmuş :) Ben de liseye kadar kimsenin evinde kalamadım. Ve yine komünist değilim bakımsızım sadece demekten ağzımda tüy bitirdim :)

Daha çok geçmemiş anladığım, kızdan da sorgularından da. Çok gergin bir dönem geçirmişsin farklı unsurların etkisiyle. Ama bence aileyi dengede tutmaya çalışmak iyidir. Evdeki huzur başka oluyor. Evde uğraşacak ne kadar az meselen olursa dışarıdaki işine gücüne o kadar iyi odaklanıyorsun. Her adımın için dini değerlendirme yükünü de atmışsın, ne güzel.

Olmuşun kötüsü olmaz, olanaklarınla her alanda gidebildiğin en makul yere kadar gidersin. Bu huzurlu, rahat tavrın da emin ol artıdır.

Sitelerde Paylaş

Huzurluyum abi, daha önce gerçekten egosu yüksek bir serseri idim.

Ama hayatımda ilk kez hiç bir çıkarım ve sonsuz ödüllendirme olmadan eski kullanmadığım elbiselerimi toparlayıp garibanlara dağıttım.

Bunu yaparken tek düşüncem insanın insandan başka yardım edeni yok idi.

Fakirlikde zenginlikde allahtan felan değil, tiplilik tipsizlikde allahtan değil...

Tutunacağımız sadece kendi türümüz var.

Sevmek için çok sebebimiz var bizim tür olarak.

Çıkara gerek yok!

Aile konusu sıkıntılı değil.

Ailem ile problemim yok.

Ateist olduğumu bilmiyorlar, sadece ufakdan dinleri mantıklı bulmadığımı vurguluyorum hepsi o, sert bir karşılıkları yok.

Sadece içten içe kırgın ve kızgınım onlara karşı, psikolojik sıkıntılar bana tam 3 seneye mal oldu.

Hepsinin sebebi aklımın kabul edemediği basit cevaplar idi.

Yani din öğretileri...

tarihinde NovembeR_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bende bir gün rüyamda Muhammedi görmüştüm,tam olaraka değildi galiba akşam üzeri çölde gün batımı alacalığında devesinin sırtında bana ''Haydi gel '' der gibi görmüştüm..Ama halen daha aklıma geldikçe takdir ediyorum kendisini, bunca insanı inandıracak kadar zeki olduğu için..Sülün Osmandan betermiş meğerse..

Sitelerde Paylaş

Ben tam tersi , ateist olduktan sonra dini öğrenmeye başladım..

Orta sonda başlayan lise 2'ye kadar süren bir süreç sonunda kendimi ateist olarak tanımlamaya başladım.

Bu sonunda ateist olduğum süreçi yaşamama sebep olan nedenler genellikle o yaşlarda kendimce dinde ve uygulanış prosedürlerinde gördüğüm çarpıklıklardı. Bunlar bazı dini merasimleri gerçekleştirebilmek için bazı Arapça cümleleri ezberlemek zorunda olmak, gibi sosyal yaşantıya direkt etki eden unsurlardı.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...