Jump to content

Müslüman iken ateist olanlar

Recommended Posts

Yukarıdaki iletime, nasıl dinden çıktığıma dair birkaç ekleme de yapayım: Felsefeye bulaşarak çıktım.

Ne düşündüm biliyor musunuz? "Bir müslüman olarak, felsefeyi savunanlarla tartışabilmem gerekir, birçok konuda bilgi sahibi olmam gerekir" diye düşündüm, felsefe kitapları okumaya başladım. İslâm'ı dinsizlere karşı savunabilmek için kültürümü geliştirme amacıyla okuduğum felsefe kitapları beni dinden çıkardı.

Sonraki yıllarda okuduğum popüler bilim ve psikoloji kitapları da konumumu sağlamlaştırdı.

Müslüman olarak geçirdiğim yılların bana kaybettirdiği çok şey oldu. Fakat ben hayata bulanık mantıkla (fuzzy logic) bakmaya çalışan bir insanım; o koyu dindar yıllarım olmasaydı belki şu anda bu kadar rahat bir ateist olamazdım, hatta belki hâlâ inançlı olurdum. İmam Hatip Lisesi'nde okumak, tarikate girmek, farklı tarikatlerden, cemaatlerden müslümanlarla tanışmak, haşır neşir olmak, dinî deneyimler yaşamak, Allah ve peygamber sevgisiyle gözyaşı dökmek, zikirde trans gibi bir hâle geçmek... Bütün bunlar benim geçmişimde var. İslâm'ın yanlışlığını, yaşayarak, dindarken yaşadıklarımla ateistken yaşadıklarımı karşılaştırarak öğrendim. Böylece bazı kişiler gibi, ateistlikten müslümanlığa geri dönme riski taşıdığımı düşünmüyorum. Hâlinden memnun, mutlu bir ateistim.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 80
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...