Jump to content

kişiliğe göre meal

Recommended Posts

İyi niyetin hoşuma gitti.

Din ile ilgili inanırsın inanmazsın bu sana kalmış benim açımdan.

Sana dininide öğretecek değilim.

Ancak ben ortada olan şeyleri paylaşmak istiyorum.Amacım dini kötülemek,dalga geçmek değil.

Arapça kelimelerin çok anlamlı olduğu bir dilmiş(Dilmiş diyorum çünkü arapça bilmiyorum.).Ancak bu Kuranın anlaşılamayacağı anlamına gelmez.Çünkü kuranda''İşte biz ayetlerimizi böyle açıklarız'',''Size apaçık kuranı gönderdik'' gibi ifadeler bulunur.Peygamberin görevide Kuranı açıklamaktır.Hem yaratıcı anlaşılmayan, mecazlarla dolu bir kitabı neden göndersin?Kitap anlaşılır olmaliki istediklerinin karşılığını alabilsin.

Kuranın açıklanmasıyla ilgili olarak, aslında dikkate alınması gereken diyanet kurumu.Çünkü bu kurum bunun için var.Tabi ilahiyatçı hocalarıda yabana atmamak lazım.Genel olarak bu insanların hepsi arapçayı çok iyi biliyorlar.Bu kitabı anlamakta bukadar zor olmasa gerek..Bizler bu çevirilerden yararlanıyoruz,yararlanmak zorundayız.Bu çevirilerde çok önemli bir hata yapılması mümkünmü?Değil elbette.Sadece kelimlerin bazıları farklı kullanılır,yerleri değiştirilir.Ancak anlatılmak istenen hep aynıdır.Ancak zaman ilerledikçe kuranı yeni zamana göre yorumlama çabaları dediğin gibi kişiye özgü mealleri ortaya çıkarıyor.Aslında bazı mealler konusunda ilahiyatçılar kendi aralarında tam anlaşmış değil.Kimi kuranda başörtüsü yok diyor kimi var diyor.Hangisi doğru?

Biri ona dini yumuşatıyor diyor diğeri dini zorlaştırıyor diyor.

Uzatmak istemiyorum bu yorum konusunu.Çünkü din adamları herzaman dini yüceltecek,dine karşı olanların bazıları dinleri kötüleyecek şeyleri ararlar.Ama gerçek hangisi?Gerçeği bize söyleyecek olan bu ülkenin diyanet kurumu.Başka güveneceğin bir kurum varmı?

Ayrıca şunuda eklemek istiyorum.Sen kuranın uygulanışını ana dilinin konuşulduğu ülkeye bakarakmı anlarsın yoksa bizim gibi çevirilerle yaşayan bir topluma bakarakmı.Yani bu dil konusuna pek takılmamak lazım.Bilenler varda ne oluyor.

Farklı meallerin başka bir sebebide kimilerinin kendini tatmin etmesi yani kuranda bilim arayarak dini yüceletmeye çalışması ki bu çabaların büyük çoğunlu tersi etki yapıyor.

Diyanet üzerinde çok durdum.Diyanet bize gerçekleri söyleyecek kurum.

Genel olarak dinsizlerde bu kurumun meallerini kullanırlar.İlave olarak diğer mealcilerinkilerede bakarlar.

Yani oturupta dini nasıl kötüleyim diye kimsenin uğraştığı yok.

Şimdi kuran üzerinden devam edelim.

Bildiğimiz gibi en çok tartışılan konulardan biri islamda recm olup olmamasıdır.Müslümanların bazıları bunu kabul etmezler.Hemen tutunacakları dal ''kuranda yok hadisler yalan'' söylemidir.Ancak yine başka bir müslüman savunmasıda ''herşey kuranda olacak değil ya peygamberin sünnetide dikkate alınmalıdır'' der.Şimdi recm ile ilgili diyanet ne diyor ona bakalım.

Metni buraya c,p yapmak istemiyorum link: http://www.diyanet.g...?sayfa=16&yid=4

Yani yukarıdaki linktente anlayacağın gibi bizdende sizdende bu dini daha iyi bilenler gerekli bilgileri kaynaklarıyla sunmuşlar.Buradan sonrası sana kalıyor artık.Dinsizlerin yaptığı yorumlarda buradan sonra başlıyor zaten.

Şimdi diyanet çevirileriyle bazı ayetleri ve kaynaklarıyla hadisler paylaşacağım.

LUKMAN 10. O, gökleri görebildiğiniz bir direk olmaksızın yarattı, sizi sarsmasın diye yere de ulu dağlar koydu ve orada her çeşit canlıyı yaydı. Biz gökyüzünden su indirip, orada her faydalı nebattan çift çift bitirdik.

NAHL 15. Sizi sarsmaması için yeryüzünde sağlam dağları, yolunuzu bulmanız için de ırmakları ve yolları yarattı.

Dağların depremleri önlemesi bilimsel olarak kesinlikle yanlış bir bilgidir.Aksine dağlar depremler sonucu oluşur ve dağlık bölgelerde çok sık deprem görülür.Japonya dağlık bir ülkedir ve çok sık depremler görülür.

3238 - Hz. Enes (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Allah arzı yarattığı zaman, arz sallanmaya (tıpkı bir hurma ağacı gibi sağa sola) yalpalar yapmaya başladı, bunun üzerine dağlarla onu sabitleştirdi ve böylece arz istikrarını buldu. Melekler dağların şiddetine hayrette kaldılar.

Başka bir konuyla ilgili şu videoyu izleyebilirsin.İlave olarak videodaki ayetleride ekleyeceğim buraya

http://www.youtube.c...h?v=NRattMa46eI

RAD 3.Yeri uzatıp döşeyen ve onda oturaklı dağlar ve nehirler vücuda getiren Odur. Bütün meyvalardan kendi içlerinde ikişer çift yaratmıştır O. Geceyi gündüze sarıp bürümektedir O. Bütün bunlarda derin derin düşünecek bir topluluk için elbette ayetler vardır.

HİCR 19. Yeri uzatıp yaydık, orada sabit dağlar yerleştirdik, yine orada miktarı ve ölçüsü belirli olan şeyler bitirdik.

KAF 7. Yeryüzünü de döşedik ve ona sabit dağlar koyduk. Orada gönül açan her türden (bitkiler) yetiştirdik.

ĞAŞİYE 20. Yeryüzünün nasıl yayıldığına bir bakmazlar mı?

NAHL 15. Sizi sarsmaması için yeryüzünde sağlam dağları, yolunuzu bulmanız için de ırmakları ve yolları yarattı.

ENBİYA 31. Onları sarsmasın diye yeryüzünde bir takım dağlar diktik. Orada geniş geniş yollar açtık; ta ki maksatlarına ulaşsınlar.

LUKMAN 10. O, gökleri görebildiğiniz bir direk olmaksızın yarattı, sizi sarsmasın diye yere de ulu dağlar koydu ve orada her çeşit canlıyı yaydı. Biz gökyüzünden su indirip, orada her faydalı nebattan çift çift bitirdik.

NEBE 78/6-7. Biz yeryüzünü bir beşik, dağları da onun için birer direk kılmadık mı?

HİCR 19. Yeri uzatıp yaydık, orada sabit dağlar yerleştirdik, yine orada miktarı ve ölçüsü belirli olan şeyler bitirdik.

ENBİYA 104. (Düşün o) günü ki, yazılı kâğıtların tomarını dürer gibi göğü toplayıp düreriz. Tıpkı ilk yaratmaya başladığımız gibi onu tekrar o hale getiririz. (Bu,) üzerimize aldığımız bir vaad oldu. Biz, (vâdettiğimizi) yaparız.

ZÜMER 67. Onlar Allahı hakkıyla tanıyıp bilemediler. Kıyamet günü bütün yeryüzü Onun tasarrufundadır. Gökler Onun kudret eliyle dürülmüş olacaktır. O, müşriklerin ortak koşmalarından yüce ve münezzehtir.

TUR 5. Yükseltilmiş tavana(göğe),

NAHL 26. Onlardan öncekiler de (peygamberlere) hile yapmışlardı. Sonunda Allah da onların binalarını temellerinden söktü üstlerindeki tavan da tepelerine çöktü. Bu azap onlara, farkedemedikleri bir yerden gelmişti.

ZÜHRUF 33. Şayet insanların küfürde birleşmiş bir tek ümmet olması (tehlikesi) bulunmasaydı, Rahmânı inkâr edenlerin evlerinin tavanlarını ve çıkacakları merdivenleri gümüşten yapardık.

ĞAŞİYE 18. Göğe bakmıyorlar mı nasıl yükseltilmiş?

NAZİAT 27. Sizi yaratmak mı daha güç, yoksa gökyüzünü yaratmak mı, ki onu Allah bina etti,

NAZİAT 28. Onu yükseltti, düzene koydu ,

KEHF 90. Nihayet güneşin doğduğu yere ulaşınca, onu öyle bir kavim üzerine doğar buldu ki, onlar için güneşe karşı bir örtü yapmamıştık.

KEHF 93. Nihayet iki dağ arasına ulaştığında onların önünde, hemen hiçbir sözü anlamayan bir kavim buldu.

KEHF 86. Nihayet güneşin battığı yere varınca, onu kara bir balçıkta batar buldu. Onun yanında (orada) bir kavme rastladı. Bunun üzerine biz: Ey Zülkarneyn! Onlara ya azap edecek veya haklarında iyilik etme yolunu seçeceksin, dedik.

MÜZZEMMİL 9. O, doğunun da batının da Rabbidir. Ondan başka ilâh yoktur. Öyleyse yalnız Onun himayesine sığın.

Şimdilik bukadar yeter.

Bunlardan sonra artık bazı şeylerin farkına varamamakta vicdani bir mesele.Çünkü dinden çıkmak zordur.

Nasıl mutlu oluyorsan öyle yaşa.Ama neyi yaşadığınıda bil.

diyanete güvenelim tamam.ama diyanetim hocası teravih kıldırıyor.ama bir hocada peygamber camide mescitte teravih kılmazdı demiyor.buyur burdan yak nasıl güvenecen.ha suçlamıyorum,oda kendince yapıyor birşeyler.bende kendimce yapmalıyım birşeyler.dahası gerçekten bilimsel düşünüyorsanız sizde yapmalısınız birşeyler.kuran ayetlerimiz hakkında diyanet düşünsün demiyorki.inanalar ve inanmayanlar düşünsün diyor.yukarıdaki verdiğin ayetlerde bir sorunmu var sana göre.mesela bana göre yok.sana göre olduğunu düşünüyorsan orjinalinden bakar kafa yorarsın,ondan sonra ister inan ister inanma.

ayrıca ben meallerden azçok anlayabiliyorum.benim imanım için birkaç ayeti bile anlamam yeterli.ama kuranı tam olarak anlamak için yeterli değil.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 97
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

diyanete güvenelim tamam.ama diyanetim hocası teravih kıldırıyor.ama bir hocada peygamber camide mescitte teravih kılmazdı demiyor.buyur burdan yak nasıl güvenecen.ha suçlamıyorum,oda kendince yapıyor birşeyler.bende kendimce yapmalıyım birşeyler.dahası gerçekten bilimsel düşünüyorsanız sizde yapmalısınız birşeyler.kuran ayetlerimiz hakkında diyanet düşünsün demiyorki.inanalar ve inanmayanlar düşünsün diyor.yukarıdaki verdiğin ayetlerde bir sorunmu var sana göre.mesela bana göre yok.sana göre olduğunu düşünüyorsan orjinalinden bakar kafa yorarsın,ondan sonra ister inan ister inanma.

ayrıca ben meallerden azçok anlayabiliyorum.benim imanım için birkaç ayeti bile anlamam yeterli.ama kuranı tam olarak anlamak için yeterli değil.

Yazıda recmi ekleyeceğime mürtedi eklemişim.

Diyanetin sitesinden dinden çıkmanın cezasını okuyabilirsin.Bununla ilgili yorum yapmıyorum.Adamlar ölüm cezasını değilde acaba dinden çıkan kadınıda öldürsekmi öldürmesekmi diye tartışıyorlar.

http://www.diyanet.g...?sayfa=16&yid=4

Ayrıca eklediğim videoyuda izlemeni tavsiye ederim.

Zaten bireyin bu ayetleri kendi düşünmesi önemli olan.Sadece bu kurumlar çeviri işini doğru bir şekilde yaparlar gerisi sana kalmış.

Ayetler aslında çok açık.Üzerinde düşünürsen sende anlarsın.Birazda şüpheci yaklaşman lazım bu ayetlere.

Her ayete orjinalinden bakıyoruz zaten.

Şöylede düşünme, bu dinsizler kuran ayetlerini farklı yorumlayarak hem kendilerini kandırıyorlar hemde başkalarını.

Emin ol yanlış bir bilgiyi savunmak yapacağım en son şey.

Ayrıca dinden çıkmak için kuran tek başına bir sebep olamaz, olmamalı.İnsanın kendi fikirleri ve hayata bakışıyla ilgili büyük bir kısmı.Tabi kişiden kişiye göre değişebilir nedenler.

Bak yukarıdaki youtube linkinde video var.Adam size karşı bir idaada bulunmuş.İşe videoyu izleyip söylediklerinin doğru yanlış olduğunu sorgulayarak başlayabilirsin.Varsa videoyu yapan kişinin açıkları onuda bizimle paylaşırsın.

Sitelerde Paylaş

sana birşey sorcağım.türkçeyi müslüman türklermi sizlermi daha iyi bilirsiniz.edebi bir kitap var karşımızda.onu okuyup asıl anlamını idrak eden sizmi müslümanlarmı olur.yoksa arada anlayıştan kaynaklı hiçbir fark olmazmı.

araplar arapçayı bilir.ama günümüz arapçasını.hadi kurandaki arapçayada son derece hakimler diyelim.ama birde kafa yapısı var.herkez okuduğundan aynı şeyimi anlar.mesela bir çoban yıldızların kandil olduğunu anlar.ama bu anlama onu tatmin eder bizi etmez.bu yüzden yıldızlarla kandil arasında bir bağ kurmaya çabalarız,.yada sizingibi,hehe tanrıya bak yıldızı,kandil zannediyor deyip ateist oluruz.ama bence en mantıklı olan,kimsenin ipiyle kuyuya imnmeden sana bahşedilen aklı kullanıp ayetler üzerinde düşünmek olur.kendi aklınla orjinalden okuduğun ayet hakkında kendi aklınla düşünmek.bence bu özellikle sizin yapmanız gereken en temel şey.biz hadi tam anlamasakda allah bilir diyoruz çıkıyoruz işin içinden.

ayetlerin orjinalinden anlamaya çalışmanında kafirlik olduğunu senden duyuyorum alemsin,çok yaşa. :)

Sana bir soru, bir kitabı en iyi kim tercüme edebilir? Dostum tabiki o dili en iyi bilen. Tercüme edilmiş kitabı en iyi kim yorumlar dersen, önce kitabın içeriğini dikkate alırsın. Nedir? Çocuk masalı, roman, bilim kurgu, , şiir, düz yazı, polisiye, macera, eğitim, biyografi vesaire vesaire. (arada hatırlatayım, inanmayı biz biliyoruz,yaşadık, inanmamayı siz biliyor musunuz?)Anlayış dediğini sen belirleme hakkına sahip olmadan önce elindeki kitap kutsallık iddiasında bir kitap. Bunu sorgularken sen mi daha tarafsız olursun , yoksa ben mi? Hiç birimiz. Ben tarafsızlığımı inançlıyken sorgulama sırasında kullandım, her ateist yada agnostik gibi.Sorgulamam bittiğinden beri artık elbette tarafım. Sense asla tarafsız olmuyorsun. Asla tarafsız gözle bakma şansını elde edebilmiş bir sorgulama sürecini yaşamadın( yaşadım diyorsan dikkate alma dostum) Sorun ne içerikte nede yorumda. Çünkü bir kez kutsallık kılıfına bürünmüşse her hangi bir şey, artık inanan için tüm yanlışları savunmak veya bir şekilde yoksaymak gerekir. Herhangi bir dine inanandada senin kadar iman var. Hepsi mi doğru, biri mi? Ya da hiç biri mi?

Bak ne diyorum ben tarafım. Eğer bazı cahil körü körüne inananlar gibi "sen şeytansın veya şeytana uymuşsun" kısmında takılmadı isen benim gibilerin derdi nediri düşünmelisin?

Ayetleri orjinalinden anlamaya çalışmak kafirliktir demedim be dostum :D Bunu yaparken kafir ilan edilme dedim. Ben değil, farklı yorumladığında araplar seni kafir ilan edebilir anlamında idi :) Orjinal dil onların. Eski arapça ile yeni arapça arasında fark var. Anlamı bozar diyorsanda, dikkat et derim, kuran yeni arapçayla yazılıp duruyor. Orjinalini nerden bulursun bilmem :D Diyeceğim şudur, durma öğren, sonra mealde değil yorumda sorunlar yaşayacaksın. Çünkü o zaman arapça bilmiyorum bahanen kalmayacak :rolleyes:

Neyse mealde sorun yok, içerik ve ne anlatıldığı aşağı yukarı nettir. İş tarafsız kim yorum yaparda. Ben yapmam senin adına(yaparım desem inandırıcı olur mu dersin :D ), sen kendin yap tarafsızlığı, tabi istersen.

Saygılar...

tarihinde e-teist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yazıda recmi ekleyeceğime mürtedi eklemişim.

Diyanetin sitesinden dinden çıkmanın cezasını okuyabilirsin.Bununla ilgili yorum yapmıyorum.Adamlar ölüm cezasını değilde acaba dinden çıkan kadınıda öldürsekmi öldürmesekmi diye tartışıyorlar.

http://www.diyanet.g...?sayfa=16&yid=4

Ayrıca eklediğim videoyuda izlemeni tavsiye ederim.

Zaten bireyin bu ayetleri kendi düşünmesi önemli olan.Sadece bu kurumlar çeviri işini doğru bir şekilde yaparlar gerisi sana kalmış.

Ayetler aslında çok açık.Üzerinde düşünürsen sende anlarsın.Birazda şüpheci yaklaşman lazım bu ayetlere.

Her ayete orjinalinden bakıyoruz zaten.

Şöylede düşünme, bu dinsizler kuran ayetlerini farklı yorumlayarak hem kendilerini kandırıyorlar hemde başkalarını.

Emin ol yanlış bir bilgiyi savunmak yapacağım en son şey.

Ayrıca dinden çıkmak için kuran tek başına bir sebep olamaz, olmamalı.İnsanın kendi fikirleri ve hayata bakışıyla ilgili büyük bir kısmı.Tabi kişiden kişiye göre değişebilir nedenler.

Bak yukarıdaki youtube linkinde video var.Adam size karşı bir idaada bulunmuş.İşe videoyu izleyip söylediklerinin doğru yanlış olduğunu sorgulayarak başlayabilirsin.Varsa videoyu yapan kişinin açıkları onuda bizimle paylaşırsın.

bu videoyu daha önce izlemiştim.birkere başlık ofsayt.kuranda dünyanın düz olduğu yazmaz.bazı durumlar anlatılırken,düzlüğe çağrışım yapan ayetler vardır.bu ayetlere bakıp kurana göre dünya düzdür demek,ancak kişisel bir yorumdur.ama kurandan çıkan bir sonuç değil.kurandan böyle bir sonuç çıkması sıfır ihtimaldir.ama şu ayet şunu demek istiyor şeklinde giderseniz,kuranın tüm bilimsel verilerle zıt düştüğünü kolaylıkla iddia edebilirsiniz.mesela kurana göre yıldızlar yakın göktedir.ve bu göklerin sayısı kurana göre 7 dir.yani kurana göre yıldızların bulunduğu yakın gök(Bizim bildiğimiz evren)ve bu evren gibi 7 kat gök vardır.bilime göre böyle birşey varmı bilmiyorum.ama kuranda evren hakkında daha net bir bilgidir ve bunu saçma bulabilirsin,bende kuranda yazdığı için bilimsel olarak doğrulanmasada,evrenin 7 kat gökten oluştuğunu söylerim.ama dünyanın düzlüğü tamamen tahmini bir yaklaşımdır.

ve kuran bu konuda bilgi vermemiştir.kurana göre dünya ne düzdür,ne yuvarlak.ama istersen düz olduğu sonucunada,yuvarlak olduğu sonucunada ulaşabilirsin.bida kişinin niyeti ile ilgilidir.

kuran yaratılan ayetleride ,kuran ayetlerinin destekleyicisi olarak sunmuştur.yani sen bugün dünyanın yuvarlak olduğunu keşfetmişsen,bilşmeden kuranın ayetlerimiz hakkında düşünmezlermi tavsiyesine uymuşsun demektir.olay bu kadar basittir.ve kuranı anlamak budur.yoksa şu ayette şu demek isteniyor olabilir gibi,çıkarımlar,ancak yorumdur.

yaymak kelimesine takılmış mesela videodaki.sana bir soru sorayım.diyelim bir moda akımı başladı ve bütün dünyaya yayıldı.bu dünyanın düz olduğu anlamınamı gelir.insanlar yeryüzüne afrikadan yayıldı.buda dünya düzmü demektir.dünya insan için bir döşektir.uzayı düşündüğümüzde insan için dünyadan başka döşek varmı.

Sitelerde Paylaş

Sana bir soru, bir kitabı en iyi kim tercüme edebilir? Dostum tabiki o dili en iyi bilen. Tercüme edilmiş kitabı en iyi kim yorumlar dersen, önce kitabın içeriğini dikkate alırsın. Nedir? Çocuk masalı, roman, bilim kurgu, , şiir, düz yazı, polisiye, macera, eğitim, biyografi vesaire vesaire. (arada hatırlatayım, inanmayı biz biliyoruz,yaşadık, inanmamayı siz biliyor musunuz?)Anlayış dediğini sen belirleme hakkına sahip olmadan önce elindeki kitap kutsallık iddiasında bir kitap. Bunu sorgularken sen mi daha tarafsız olursun , yoksa ben mi? Hiç birimiz. Ben tarafsızlığımı inançlıyken sorgulama sırasında kullandım, her ateist yada agnostik gibi.Sorgulamam bittiğinden beri artık elbette tarafım. Sense asla tarafsız olmuyorsun. Asla tarafsız gözle bakma şansını elde edebilmiş bir sorgulama sürecini yaşamadın( yaşadım diyorsan dikkate alma dostum) Sorun ne içerikte nede yorumda. Çünkü bir kez kutsallık kılıfına bürünmüşse her hangi bir şey, artık inanan için tüm yanlışları savunmak veya bir şekilde yoksaymak gerekir. Herhangi bir dine inanandada senin kadar iman var. Hepsi mi doğru, biri mi? Ya da hiç biri mi?

Bak ne diyorum ben tarafım. Eğer bazı cahil körü körüne inananlar gibi "sen şeytansın veya şeytana uymuşsun" kısmında takılmadı isen benim gibilerin derdi nediri düşünmelisin?

Ayetleri orjinalinden anlamaya çalışmak kafirliktir demedim be dostum :D Bunu yaparken kafir ilan edilme dedim. Ben değil, farklı yorumladığında araplar seni kafir ilan edebilir anlamında idi :) Orjinal dil onların. Eski arapça ile yeni arapça arasında fark var. Anlamı bozar diyorsanda, dikkat et derim, kuran yeni arapçayla yazılıp duruyor. Orjinalini nerden bulursun bilmem :D Diyeceğim şudur, durma öğren, sonra mealde değil yorumda sorunlar yaşayacaksın. Çünkü o zaman arapça bilmiyorum bahanen kalmayacak :rolleyes:

Neyse mealde sorun yok, içerik ve ne anlatıldığı aşağı yukarı nettir. İş tarafsız kim yorum yaparda. Ben yapmam senin adına(yaparım desem inandırıcı olur mu dersin :D ), sen kendin yap tarafsızlığı, tabi istersen.

Saygılar...

kuran yeni arapçayla yazılıyor derken ne demek istedin anlamadım.çünkü bu zaman kuranın kelimeleri büyük oranda değişmiştir demek.ya yanlış söyledin,yada anlamadığın bir nokta var bu konuda.mealler kuranı anlamada,imanı anlamada,allahı anlamada yeterli tabiki.benim bahsettiğim ise,kişisel anlama.farkındaysan kuranın zeki insanlar daha az zeki insanlara anlatsın diye bir öğretisi yok.aksine herkezin anlayabileceği apaçık bir kitap olduğu var.yani kuranı okuyan,bir kızmını okuyan birisi kolaylıkla allahın varlığına iman edebilir.ama..

sen diyorsanki,yahu kuranda yıldızlar kandildir yazıyor,dünyanında düz olduğu yazıyor,o zaman bu insan elyazmasıdır,kuranı hiç okumamışsın demektir.yada herkezin anlayabileceği kuranı okumuşsun,anlamadığın iman etmeni engelleyen noktaları,herkezin anlayabileceği şekilde okumuşsun demektir.yani yar kaşların kemandır kirpiğin oktur diye birşey okurken,kaşı keman,kirpği ok sanmışsın demek oluyor.bunun bir halk aşk söylemi olduğunu anlamının başka olduğunu anlamamışsın demek oluyor.sorun şu.sen cahil insan değilsin.ama kuaranı okurken cahil taklidi yapıyorsun.ama içine sinmiyor. :)

Sitelerde Paylaş

Atılgan2,

Allah aşağıdaki ayetle ne demek istemiş

İbrahim 4- Biz her peygamberi, ancak kendi kavminin diliyle gönderdik ki, onlara (Allah’ın emirlerini) iyice açıklasın. Allah, dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Sitelerde Paylaş

kuran yeni arapçayla yazılıyor derken ne demek istedin anlamadım.çünkü bu zaman kuranın kelimeleri büyük oranda değişmiştir demek.ya yanlış söyledin,yada anlamadığın bir nokta var bu konuda.mealler kuranı anlamada,imanı anlamada,allahı anlamada yeterli tabiki.benim bahsettiğim ise,kişisel anlama.farkındaysan kuranın zeki insanlar daha az zeki insanlara anlatsın diye bir öğretisi yok.aksine herkezin anlayabileceği apaçık bir kitap olduğu var.yani kuranı okuyan,bir kızmını okuyan birisi kolaylıkla allahın varlığına iman edebilir.ama..

sen diyorsanki,yahu kuranda yıldızlar kandildir yazıyor,dünyanında düz olduğu yazıyor,o zaman bu insan elyazmasıdır,kuranı hiç okumamışsın demektir.yada herkezin anlayabileceği kuranı okumuşsun,anlamadığın iman etmeni engelleyen noktaları,herkezin anlayabileceği şekilde okumuşsun demektir.yani yar kaşların kemandır kirpiğin oktur diye birşey okurken,kaşı keman,kirpği ok sanmışsın demek oluyor.bunun bir halk aşk söylemi olduğunu anlamının başka olduğunu anlamamışsın demek oluyor.sorun şu.sen cahil insan değilsin.ama kuaranı okurken cahil taklidi yapıyorsun.ama içine sinmiyor. :)

Dostum bak, insan karşısındaki insanın ne dediğini iyi anlamalı. Dediğim basit, tüm noktalamalar herekeler ve ayet numaraları ,sayılar ve sıralama arapçaya ve haliyle kurana sonradan eklemedir. Sen bu gün okuduğun kuranın arapçasını birebir 7 yüzyıl dönemdeki arapçayla aynıdır sanma. Açık yazmışım, sanna kodekslerini neden puin çeviriyor dersin? çünkü o konuda uzman ,eski arapçayı en iyi bilen kişilerden biri.

Şu konu bilgi verebilir sana.

http://65.18.198.4/forumlar/showthread.php?t=9070&page=4

Gelelim nerelere takıldığıma, bilimsel yanlışlar ilgi alanım. Kalbi beyin sanan, bir dediğini bir sonraki ayette yalanlayan, tevratı, incili doğru kabul ettiği halde onlarla uyumsuz, çelişik, iki denizden içileni olmayan,engeli bulunamayan , dünyayı evrenden önce var sanan vesaire uzar gider.Ahlak ve vicdan içermeyen, bölen ,suçu öven teşvik eden ideolojik akımlardır dinler. Anlamadığını biliyorum. Tanrı yok nasıl der insan? İnanıyor isen işi şeytan masalıyla açıklarsın zaten. :rolleyes: Farkımız şu, şeytanda uydurma.

Kuran konusunda cahil değilim,tabi senin cehaletten anladığın nedir bu konuda bilmem. taklit yaptığımı söylemen hoş olmamış , gayet iyi niyetliyim. İyi niyetli olma der isen olmam. :rolleyes:

Saygılar...

Sitelerde Paylaş

Atılgan2,

Allah aşağıdaki ayetle ne demek istemiş

İbrahim 4- Biz her peygamberi, ancak kendi kavminin diliyle gönderdik ki, onlara (Allahın emirlerini) iyice açıklasın. Allah, dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

ne yazıkki siizn kadar zeki değiliz,tuhaf olanne anlayamıyoruz ayette.açıklarsanız bir iyiylik yapmış olursunuz. :)

Sitelerde Paylaş

Dostum bak, insan karşısındaki insanın ne dediğini iyi anlamalı. Dediğim basit, tüm noktalamalar herekeler ve ayet numaraları ,sayılar ve sıralama arapçaya ve haliyle kurana sonradan eklemedir. Sen bu gün okuduğun kuranın arapçasını birebir 7 yüzyıl dönemdeki arapçayla aynıdır sanma. Açık yazmışım, sanna kodekslerini neden puin çeviriyor dersin? çünkü o konuda uzman ,eski arapçayı en iyi bilen kişilerden biri.

Şu konu bilgi verebilir sana.

http://65.18.198.4/forumlar/showthread.php?t=9070&page=4

Gelelim nerelere takıldığıma, bilimsel yanlışlar ilgi alanım. Kalbi beyin sanan, bir dediğini bir sonraki ayette yalanlayan, tevratı, incili doğru kabul ettiği halde onlarla uyumsuz, çelişik, iki denizden içileni olmayan,engeli bulunamayan , dünyayı evrenden önce var sanan vesaire uzar gider.Ahlak ve vicdan içermeyen, bölen ,suçu öven teşvik eden ideolojik akımlardır dinler. Anlamadığını biliyorum. Tanrı yok nasıl der insan? İnanıyor isen işi şeytan masalıyla açıklarsın zaten. :rolleyes: Farkımız şu, şeytanda uydurma.

Kuran konusunda cahil değilim,tabi senin cehaletten anladığın nedir bu konuda bilmem. taklit yaptığımı söylemen hoş olmamış , gayet iyi niyetliyim. İyi niyetli olma der isen olmam. :rolleyes:

Saygılar...

saol bilgi için ama bildiklerimden çok farklı bişey yok.artı söylediklerinin bir çoğunu 15 yaşından beri biliyorum.kuranın nasıl yazıldığı ve nasıl harekelendiğinide biliyorum.tesadüf bugün tanrının kitabı diye bir film izledim.konu uygarlığın tamamen kaybolmasından sonra bir kişi tanrının yardımı ile incili yeniden yazdıryordu.güzel bir senaryosu vardı.

yani demek istiyorumki güzel bir senaryo herzaman yazılır.ama inanıyorsan isterse kuran 100 yıl sonra yazılsın koruyanı varsa vardır.buna inanmıyorsanız,demekki allah yerine zeus gibi bir tanrıya inanıyorsunuz demektir.bana tanrının olmadığını söyle bende sana kuranın değiştirlmiş olduğunu söyleyeyim. :)

kuranda hiçbir bilimsel yanlış yoktur.bilimin kendiside kurandır ayrıca.bilim allahın yarattığı ayetleri baz alır.kuran külliyyen değişmiş olsa bile,trilyarlarca değişmeyen ve sürekli taze bir şekilde gözümüzün önünde duran yaratılan ayetler vardır ve kuranın dediği gibib ayetler hakkında düşünmezlermi.

taklit konusuna gelince.demek istediğim,geniş açıdan bakmandı.kuran herkezin anlayacağı şekilde,herkezin anlayıp iman edebileceği şekilde indirildi.insan akılı ile üstün yaratıldı.ve kuran ayetlerimiz hakkında düşünmezlermi derken,onu okumazlarmı demek istemiyor.kabul edersinki düşünmek farklı birşeydir.ama sende aklı başında,zihni açık bir insanken ve bilim sayesinde yaratılan ayetlerin durumunada vakıfken, çobanın anladığı şekilde anlarsan,burada bir sorun var demektir.çünkü çoban düz zannetteiği dünyada ,bir döşek zannetteiği dünyada,yıldızlrın kandil olduğu bir evrende kendini rahat hiseeder ve rabbine şükür eder.sen ise bune saçmalık be dersin.birde hatayı kendinde aramayı dene.yıldızlara kandil diyen kuranın kandili nasıl tarif ettiğinede bak.sonra yıldızın yapısınıda oku.ve şöyle de.evet bir benzerlik var ama tesadüf....kabülümdür.

ağırgibi gelen kelimeler varsa kusura bakma tartışmadandır,kişiliğine ve şahsına değil.değil.

Sitelerde Paylaş

saol bilgi için ama bildiklerimden çok farklı bişey yok.artı söylediklerinin bir çoğunu 15 yaşından beri biliyorum.kuranın nasıl yazıldığı ve nasıl harekelendiğinide biliyorum.tesadüf bugün tanrının kitabı diye bir film izledim.konu uygarlığın tamamen kaybolmasından sonra bir kişi tanrının yardımı ile incili yeniden yazdıryordu.güzel bir senaryosu vardı.

yani demek istiyorumki güzel bir senaryo herzaman yazılır.ama inanıyorsan isterse kuran 100 yıl sonra yazılsın koruyanı varsa vardır.buna inanmıyorsanız,demekki allah yerine zeus gibi bir tanrıya inanıyorsunuz demektir.bana tanrının olmadığını söyle bende sana kuranın değiştirlmiş olduğunu söyleyeyim. :)

kuranda hiçbir bilimsel yanlış yoktur.bilimin kendiside kurandır ayrıca.bilim allahın yarattığı ayetleri baz alır.kuran külliyyen değişmiş olsa bile,trilyarlarca değişmeyen ve sürekli taze bir şekilde gözümüzün önünde duran yaratılan ayetler vardır ve kuranın dediği gibib ayetler hakkında düşünmezlermi.

taklit konusuna gelince.demek istediğim,geniş açıdan bakmandı.kuran herkezin anlayacağı şekilde,herkezin anlayıp iman edebileceği şekilde indirildi.insan akılı ile üstün yaratıldı.ve kuran ayetlerimiz hakkında düşünmezlermi derken,onu okumazlarmı demek istemiyor.kabul edersinki düşünmek farklı birşeydir.ama sende aklı başında,zihni açık bir insanken ve bilim sayesinde yaratılan ayetlerin durumunada vakıfken, çobanın anladığı şekilde anlarsan,burada bir sorun var demektir.çünkü çoban düz zannetteiği dünyada ,bir döşek zannetteiği dünyada,yıldızlrın kandil olduğu bir evrende kendini rahat hiseeder ve rabbine şükür eder.sen ise bune saçmalık be dersin.birde hatayı kendinde aramayı dene.yıldızlara kandil diyen kuranın kandili nasıl tarif ettiğinede bak.sonra yıldızın yapısınıda oku.ve şöyle de.evet bir benzerlik var ama tesadüf....kabülümdür.

ağırgibi gelen kelimeler varsa kusura bakma tartışmadandır,kişiliğine ve şahsına değil.değil.

Tanrı yoktur. Sen burda negatif ateizm yapıyoruz diye bir tanrıya inancım var sanıyorsan ,yok dostum. Tam tersi pozitif ateistim. pozitif ateizmi sergilemek ise bu forumlarda işe yaramaz. Agnostikler ile veya bilinememezcilik oyunu sevenlerle işim olmaz.

Dostum kandil benzetmesi örneğin çok gereksiz. Sen 7 kat göke bile kılıf bulursun inanç ile. Çünkü asıl inançlar önyargı ve şartlanma gerektirir. Kendimde hata arayayım ki ararım daima bunu yapmasam zaman zaman hata yaptığımda özür bile dilemem , inançlıların çoğu, veya tersini savunanların çoğunun hata yaptığında kabul ettiğini hiç görmedim. Bense eder, hatta özürde dilerim. Yani öğüt için teşekkürler öğüt veren uymayıda bilmeli. :rolleyes:

Bilimsel hata yoktur dediğin anda zaten konu biter. İş konulara gidip tartışımaya kalır.Yani iddiaları kanıtlamaktır artık mesele. :rolleyes:

Dikkat et, sen inançlısın, ben değil. Seni bağlayıcı şartlar var senin dışında, sana dayatılan. Benim ise tek bağlayıcı unsurum, kendimim. :D

Saygılar...

Sitelerde Paylaş

bir kitabı kutsallaştırmak insana aittir. insan nasıl eskiden yaptığı heykellere tapıyorsa, şimdi de kendi uydurduğu bir kitaba tapabilir.

meal konusu tüm çeviriler için böyledir. hiç bir zaman bir kitabın başka dildeki farklı kişiler tarafından yapılan çevirileri, birbirini tutmaz.

Sitelerde Paylaş

Atılan 2

Öncelikle şunu belirtiyim.Ben kuranda şu var kuranda bu var diye dinsiz olmadım.

Birde kuran bilim kitabı diyorsunki ben böyle düşünmüyorum.Kuranın neresi bilim kitabı bunuda kanıtlamanı istiyorum.

Yazdığım mesajlardaki her ayete cevap vermeni istiyorum.Birçok şeyin içinden sadece bir kaçtanesine yorum yapmışssın.

Mesela dinden çıkmanın cezası,sence dinden çıkan birini öldürmek ne kadar doğru?

dağların dünyayı sabitlediğine ve sarsılmasını önlediğine nediyorsun?

Şimdi senin dediğin yaymak mevzuna gelelim.

Bundan önce bu ayetlerde geçen yer ve gök tanımını yaparmısın yer nedemek gök nedemek.

Yeri uzatıp yaydık burada yaymakla ilgili bir sorun yok.Ancak uzatmak kelimesi olmasaydı senin savunman doğru olacaktı.Yani Yeri canlılarla yaydık gibi.Ancak küremsi bir şekle uzadı diyemezsin.Genişlettik diyebilirsin.

Ayrıca bu ayette dağların sabit olduğu söyleniyor.

NEML 88. Sen dağları görürsün de, onları yerinde durur sanırsın. Oysa;onlar bulutların yürümesi gibi yürümektedirler. (Bu,) her şeyi;sapasağlam yapan Allah’ın sanatıdır. Şüphesiz ki O, yaptıklarınızdan ;tamamıyla haberdardır.

Bu ayettede dağların hareket ettiği söyleniyor?

KAF 7. Yeryüzünü de döşedik ve ona sabit dağlar koyduk. Orada gönül açan her türden (bitkiler) yetiştirdik

Yer yüzünü döşedik demesiyle üzerine yerleştiriklerinden bahsediyor.

Bir eşit kollu terazi düşün.Bu terazinin kollarına iki tane aynı kütlede dağların olduğunu düşün, bu terazi dengede kalır.Ancak sen küremsi birşeyi dengelemek için onun içine dağ gibi birşey koyamazsın.

Hemde dağların bizim sarsılmamızı engellediğide yok.Tekrar Japonya örneğini ve dağların depremler sonucu oluştuğunu söylememe gerek yok herhalde.

Burada gene yaymakta bir sorun yok.Sorun uzatmakta.Anca düz birşeyi uzatabilirsin.

ENBİYA;104. (Düşün o) günü ki, yazılı kâğıtların tomarını dürer gibi göğü toplayıp düreriz. Tıpkı ilk yaratmaya başladığımız gibi onu tekrar o;hale getiririz. (Bu,) üzerimize aldığımız bir vaad oldu. Biz,(vâdettiğimizi) yaparız.

Kağıt düzdür.Düz bir kağıt rahatlıkta dürülebilir.Ancak geod bir şekil dürülemez.

KEHF 90. Nihayet güneşin doğduğu yere ulaşınca, onu öyle bir kavim üzerine doğar buldu ki, onlar için güneşe karşı bir örtü yapmamıştık.

Güneşin doğduğu yere nasıl bir dünyada ulaşabilirsin?

KEHF86. Nihayet güneşin battığı yere varınca, onu kara bir balçıkta batar;buldu. Onun yanında (orada) bir kavme rastladı. Bunun üzerine biz: Ey;Zülkarneyn! Onlara ya azap edecek veya haklarında iyilik etme yolunu seçeceksin, dedik.

Güneşin battığı yer?

MÜZZEMMİL 9. O, doğunun da batının da Rabbidir. O’ndan başka ilâh yoktur. Öyleyse yalnız O’nun himayesine sığın.

Doğunun ve batının rabbi?

Dünyayı elinin içinde düşün,parmağını bir noktaya koy ve doğuya doğru dolandır geleceğin yer gene ilk yerdir.

Düz bir tahta düşün.Parmağınla aynı kalınlıkta.Bu tahtanın ortasına parmağını koy ve doğuya doğru götür.Tahtanın en doğu kısmına geldiğin yerde güneşi düşün.Eevet güneşin doğdu yere geldin.Ve en doğudasın gidilebilecek başka doğu yok.Şimdi parmağını tekrar tahtanın ortasına koy.Gidebileceğin kadar tahta üzerinde batıya gitt en son gelebileceğin yerde güneşin battığını göreceksin.Parmağın tahta üzerindekini her yerine değdirdiğin için sen doğuyu ve batıyı taradın.Elinin altında yani doğu ve batı.

Genel olarak bu ayetlerde dünyadan bahsedilmiş.

Sitelerde Paylaş

Tanrı yoktur. Sen burda negatif ateizm yapıyoruz diye bir tanrıya inancım var sanıyorsan ,yok dostum. Tam tersi pozitif ateistim. pozitif ateizmi sergilemek ise bu forumlarda işe yaramaz. Agnostikler ile veya bilinememezcilik oyunu sevenlerle işim olmaz.

Dostum kandil benzetmesi örneğin çok gereksiz. Sen 7 kat göke bile kılıf bulursun inanç ile. Çünkü asıl inançlar önyargı ve şartlanma gerektirir. Kendimde hata arayayım ki ararım daima bunu yapmasam zaman zaman hata yaptığımda özür bile dilemem , inançlıların çoğu, veya tersini savunanların çoğunun hata yaptığında kabul ettiğini hiç görmedim. Bense eder, hatta özürde dilerim. Yani öğüt için teşekkürler öğüt veren uymayıda bilmeli. :rolleyes:

Bilimsel hata yoktur dediğin anda zaten konu biter. İş konulara gidip tartışımaya kalır.Yani iddiaları kanıtlamaktır artık mesele. :rolleyes:

Dikkat et, sen inançlısın, ben değil. Seni bağlayıcı şartlar var senin dışında, sana dayatılan. Benim ise tek bağlayıcı unsurum, kendimim. :D

Saygılar...

tanrı yoksa kuranda değiştirlmiştir.sözlü aktarımla bir kitabın her harfinin korunduğuna nasıl inanabiliriz.mantığa aykırı. :)

ama senin yok demenle tanrı gerçekten yok olurmu. :)

neden kılıf bulmak diyorsun.bir bilimadamı bir konu hakkında kesin yargıya varsa ve sonradan hatalı olduğunu anlayıp yeni fikrini söylese,kılıfmı uydurmuş olur.çünkü bilimadamı o kanunun doğrusunu bilmemektedir ve gözlemleriyle hatalı sonuca ulaşmıştır.ve daha doğrusunu bulduğunda eski söyleminden vazgeçecektir.

ben dindar olduğum için yaptığım neden kılıf uydurmadır.bende kurandaki o ayette, 7 kat gökten bahsedildiğinde, bunun evrenin 7 katı olduğunu söylediğine karar veriyorum.ve başka bir ihtimal aklıma gelmiyor.ama daha sonradan başka bir anlamı olabileceğinide keşfedersem bu neden kılıf uydurmaktır.bu bana daha çok karşındakini sahtekar olarak görme pisikolojisi gibi geldi.

7 kat gök hakkında bilgi kısıtlıdır.ama ademin yaratılışı konusunda daha geniş bilgi var ayetlerde.tartışmasız bir şekilde ademin yaratılışında kullanınalan materyaller,toprak,balçık,su,hava,ısı.

ama bilimsel olarak ,mesela toprakta karbon yoktur,ama insanda bol mikterda vardır.ve topraktaki elementler ile insandaki elementlerin miktarı bir değildir.

yanı bilimsel olarak insanın bedeninin oluşturan elementler toprağı oluşturan elemetlerle miktar ve çeşit bakımından aynı değildir.buna kılıf arayan birisi varmı mesela bildiğin.ve açıkça söyleyeyim insan topraktan yaratılmıştır kurana göre.ve benimde buna bir itirazım yok.

Sitelerde Paylaş

bir kitabı kutsallaştırmak insana aittir. insan nasıl eskiden yaptığı heykellere tapıyorsa, şimdi de kendi uydurduğu bir kitaba tapabilir.

meal konusu tüm çeviriler için böyledir. hiç bir zaman bir kitabın başka dildeki farklı kişiler tarafından yapılan çevirileri, birbirini tutmaz.

kurana tapan yeni bir cemaat falanmı var.açıklarsan seviniriz,öğrenelim kimlermiş.

Sitelerde Paylaş

Atılan 2

Öncelikle şunu belirtiyim.Ben kuranda şu var kuranda bu var diye dinsiz olmadım.

Birde kuran bilim kitabı diyorsunki ben böyle düşünmüyorum.Kuranın neresi bilim kitabı bunuda kanıtlamanı istiyorum.

Yazdığım mesajlardaki her ayete cevap vermeni istiyorum.Birçok şeyin içinden sadece bir kaçtanesine yorum yapmışssın.

Mesela dinden çıkmanın cezası,sence dinden çıkan birini öldürmek ne kadar doğru?

dağların dünyayı sabitlediğine ve sarsılmasını önlediğine nediyorsun?

Şimdi senin dediğin yaymak mevzuna gelelim.

Bundan önce bu ayetlerde geçen yer ve gök tanımını yaparmısın yer nedemek gök nedemek.

Yeri uzatıp yaydık burada yaymakla ilgili bir sorun yok.Ancak uzatmak kelimesi olmasaydı senin savunman doğru olacaktı.Yani Yeri canlılarla yaydık gibi.Ancak küremsi bir şekle uzadı diyemezsin.Genişlettik diyebilirsin.

Ayrıca bu ayette dağların sabit olduğu söyleniyor.

NEML 88. Sen dağları görürsün de, onları yerinde durur sanırsın. Oysa;onlar bulutların yürümesi gibi yürümektedirler. (Bu,) her şeyi;sapasağlam yapan Allah’ın sanatıdır. Şüphesiz ki O, yaptıklarınızdan ;tamamıyla haberdardır.

Bu ayettede dağların hareket ettiği söyleniyor?

KAF 7. Yeryüzünü de döşedik ve ona sabit dağlar koyduk. Orada gönül açan her türden (bitkiler) yetiştirdik

Yer yüzünü döşedik demesiyle üzerine yerleştiriklerinden bahsediyor.

Bir eşit kollu terazi düşün.Bu terazinin kollarına iki tane aynı kütlede dağların olduğunu düşün, bu terazi dengede kalır.Ancak sen küremsi birşeyi dengelemek için onun içine dağ gibi birşey koyamazsın.

Hemde dağların bizim sarsılmamızı engellediğide yok.Tekrar Japonya örneğini ve dağların depremler sonucu oluştuğunu söylememe gerek yok herhalde.

Burada gene yaymakta bir sorun yok.Sorun uzatmakta.Anca düz birşeyi uzatabilirsin.

ENBİYA;104. (Düşün o) günü ki, yazılı kâğıtların tomarını dürer gibi göğü toplayıp düreriz. Tıpkı ilk yaratmaya başladığımız gibi onu tekrar o;hale getiririz. (Bu,) üzerimize aldığımız bir vaad oldu. Biz,(vâdettiğimizi) yaparız.

Kağıt düzdür.Düz bir kağıt rahatlıkta dürülebilir.Ancak geod bir şekil dürülemez.

Güneşin doğduğu yere nasıl bir dünyada ulaşabilirsin?

KEHF86. Nihayet güneşin battığı yere varınca, onu kara bir balçıkta batar;buldu. Onun yanında (orada) bir kavme rastladı. Bunun üzerine biz: Ey;Zülkarneyn! Onlara ya azap edecek veya haklarında iyilik etme yolunu seçeceksin, dedik.

Güneşin battığı yer?

MÜZZEMMİL 9. O, doğunun da batının da Rabbidir. O’ndan başka ilâh yoktur. Öyleyse yalnız O’nun himayesine sığın.

Doğunun ve batının rabbi?

Dünyayı elinin içinde düşün,parmağını bir noktaya koy ve doğuya doğru dolandır geleceğin yer gene ilk yerdir.

Düz bir tahta düşün.Parmağınla aynı kalınlıkta.Bu tahtanın ortasına parmağını koy ve doğuya doğru götür.Tahtanın en doğu kısmına geldiğin yerde güneşi düşün.Eevet güneşin doğdu yere geldin.Ve en doğudasın gidilebilecek başka doğu yok.Şimdi parmağını tekrar tahtanın ortasına koy.Gidebileceğin kadar tahta üzerinde batıya gitt en son gelebileceğin yerde güneşin battığını göreceksin.Parmağın tahta üzerindekini her yerine değdirdiğin için sen doğuyu ve batıyı taradın.Elinin altında yani doğu ve batı.

Genel olarak bu ayetlerde dünyadan bahsedilmiş.

keşke dinden çıkanın öldürülmesi gerektiği konusundaki ayetide versydin,ben sana açıklardım ne kadar doğru olduğunu.

ayetlere tek tek cevap vermek zorunda değilim.zamanım yok bir kere.seni inandırmak zorundada değilim. ^_^ tavsiye veririrm,gerisi sana kalmış.birde kuranı ben yazmadım,ben indirmedim.ama anladığımı seninle paylaşabilirim.tabi kuran ayetlerimiz hakkında düşünmezlermi derken şahıslara özellikle inanmayanlara hitap ediyor.yani kuran düşünmeni istiyor,bilmiyorum benim düşüncelerim senin işine ne kadar yarar.yanlış bir aktarımda beni yanlışlarsın ama kuranı anlamak yönünde bir yol katedemezsin.

ilk iki ayeti değerlendireyim.aslınad iki ayeti vermekle güzel bir şey yapmış kuranı anlama yöntemine yaklaşmışsın.bir ayette dağlar sabit derken diğer ayette dağlar hareket eder der.şimdi yapmak gereken tek şey düşünmek.ama derinlemesine araştırmak için bilimsel verielerde gerekir.

dağlar sabitmidir.evet.dağlar hareket halindemidir evet.bana aksini ispatlayabilirmisin. :)

tarihinde atılan2 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

tanrı yoksa kuranda değiştirlmiştir.sözlü aktarımla bir kitabın her harfinin korunduğuna nasıl inanabiliriz.mantığa aykırı. :)

ama senin yok demenle tanrı gerçekten yok olurmu. :)

neden kılıf bulmak diyorsun.bir bilimadamı bir konu hakkında kesin yargıya varsa ve sonradan hatalı olduğunu anlayıp yeni fikrini söylese,kılıfmı uydurmuş olur.çünkü bilimadamı o kanunun doğrusunu bilmemektedir ve gözlemleriyle hatalı sonuca ulaşmıştır.ve daha doğrusunu bulduğunda eski söyleminden vazgeçecektir.

ben dindar olduğum için yaptığım neden kılıf uydurmadır.bende kurandaki o ayette, 7 kat gökten bahsedildiğinde, bunun evrenin 7 katı olduğunu söylediğine karar veriyorum.ve başka bir ihtimal aklıma gelmiyor.ama daha sonradan başka bir anlamı olabileceğinide keşfedersem bu neden kılıf uydurmaktır.bu bana daha çok karşındakini sahtekar olarak görme pisikolojisi gibi geldi.

7 kat gök hakkında bilgi kısıtlıdır.ama ademin yaratılışı konusunda daha geniş bilgi var ayetlerde.tartışmasız bir şekilde ademin yaratılışında kullanınalan materyaller,toprak,balçık,su,hava,ısı.

ama bilimsel olarak ,mesela toprakta karbon yoktur,ama insanda bol mikterda vardır.ve topraktaki elementler ile insandaki elementlerin miktarı bir değildir.

yanı bilimsel olarak insanın bedeninin oluşturan elementler toprağı oluşturan elemetlerle miktar ve çeşit bakımından aynı değildir.buna kılıf arayan birisi varmı mesela bildiğin.ve açıkça söyleyeyim insan topraktan yaratılmıştır kurana göre.ve benimde buna bir itirazım yok.

Dostum Zaten kuranın korunduğunu kim diyor? Kuran.Kendi kendine şahit. :rolleyes: Kuranı yazan kim? Osman. Yazılı hale gelen ilk ayetler nerde. Yok. İlk yazılı kuran nerde, yok. Yazılı olanın orjinalliği senin inanmanda öte bir gerçekliğe dayanmıyor.

Tanrı var oldumu ki yok olsun. :) (bu kısır döngüdür)

Din ne zamandan beri bilimle aynı yönteme sahip? Din yanlışlığını hiç bir zaman kabul etmez. Her şeyi ile mutlak ve tek doğru inancına dayalıdır. Bilim adamı ile inançlı arasında benzerlik kurma çaban hiç olmuyor. Dedim dinlemedin, inanıyorsan her şeyi bilime terste olsa red edersin. 7 kat gök konusunda kılıf örneğime uygun. Kimine göre atmosfer(işine gelince) kimine göre evren ve kimine görede evrenler(buda yeni kılıfınız) Çünkü gök ve evren konusunda çuvaladınız. evrenler konusundada çuvallıyorsunuz. Çünkü evren bile başlı başına dünyadan önce vardı. Yer gök yaratılış masalınızda bunada kılıf bulursunuz. Sen kendin sahtekarlık olan inançlara inanıyorsan zaten her eleştiri sana sahtekarlığı savunduğun için öyle gelir.

Yani savunma refleksin maalesef sana sahtekarlığı göstermemek üzerine kurulu.İnsanın kuranda her seferinde balçık, su, toprak, meni, der ve bunlarıda niye ise bir türlü bir arada kullanamaz. Birini bir surede, diğerini bilmem hangi surede yıllarca sonra uydurulmuş cümleciklerde der.Sende burdan bilim ile çıkış bulmaya aynı reflekslerle mucize uydurmaya çalışırsın.

Senin herhangi bir şeyden farkın yok. Dünyada var olan her canlı aynı atomaltı yapılardan oluşur. Yani toprak ,su veya balçıktan olmadın. Tam tersi unuttuğun şeyide söyleyeyim, içinde elektrikte var. Buyur birde buna uygun ayet bulun. Çünkü elektrik olmadan çalışmıyor canlılık.

Hadi buyur birbiriyle ilgisiz ayetlerden mucize seversiniz.Canlılığın özellikle düşünmenin temelinde elektrik var. Kalbiyle aklettiğini sanan bir kitabı savunurken bilimsellikten bahsedip,düşünmekten bahsedip elektriği unutmak olmaz. :blink:

Bulursunuz bir ayet.Görelim kılıfsız ayetini.

Saygılar.

Sitelerde Paylaş

Bakalım gökler evren olunca bilime uyuyor mu?

9. De ki: "Siz mi yeri iki günde yaratanı inkâr ediyor ve O'na eşler koşuyorsunuz? Âlemlerin Rabbi işte O'dur."

10. O, yeryüzüne sâbit dağlar yerleştirdi ve orada bereketler yarattı. Orada araştırıp soranlar için, rızıkları tam dört günde belli bir seviyede takdir edip düzene koydu.

11. Sonra duman hâlinde bulunan göğe yöneldi. Göğe ve yere: "İsteyerek veya istemeyerek ikiniz de gelin!" buyurdu. İkisi de: "İsteyerek geldik." dediler.

12. Bunun üzerine iki gün içerisinde onları yedi gök olarak yarattı. Ve her gökte oranın işini bildirdi. Biz dünya göğünü kandillerle donattık, ziynetlendirdik ve koruduk. İşte bu, Azîz ve her şeyi bilen Allah'ın takdiridir.

Bakalım önce ne yapmış kurana göre tanrı. İki günde dünyayı yaratmış, dayayıp döşemiş.Dünya dört günde tamam demiş.

Sonra henüz oluşmamış evreni( göğün evrenler olduğu iddianı hatırla) 7 evren olarak yaratmış. İki günde yapmış tüm evrenleri. İlk evren(gök hangisi) Bizim bulunduğumuz evren. Ne yapmış bu evrende, niye yaratmış,Biz dünya göğünü kandillerle donattık, ziynetlendirdik ve koruduk Yıldızları yaratmış, yani evrendeki her şeyi(bizim evrenimiz ilk evren-dünya göğü) ziynet olsun diye yaratmış.

Bilimsel sıralamayla uydu mu?

Önce dünya sonra evren mi? Bu mudur?

Evrenin yaşının hesaplanması:

Wilkinson Mikrodalga Anizotropi Uydusu (WMAP), bundan yaklaşık 5 yıl önce, evrenin her yerini dolduran "kozmik mikrodalga fon ışınımı" üzerinde duyarlı ölçümler yaptı.

Bu ışınım, evrenin başlangıç anı olan Büyük Patlama'dan yaklaşık 300.000 yıl sonra ortamın yeterince soğumasıyla atom çekirdeklerinin ortamdaki serbest elektronları yakalayıp atomları oluşturdukları, böylece enerji (ışık) parçacıkları olan fotonların ilk kez her tarafa dağılmış olan elektronlara çarpmaktan kurtulup serbestçe boşlukta yol almaya başladıkları andan kalan fosil ışınım. Günümüzde evren çok genişlemiş ve soğumuş olduğu bu fosil ışınım, 2,7 K (yaklaşık -270 C) dereceye karşılık geliyor. WMAP, bu fosil ışınım içinde 1 derecenin 100.000'de biri ölçeğine kadar çok küçük sıcaklık farkları belirledi. Bu farkların incelenmesi, evrenin yaşı, içeriği, yapısı ve geleceği konusunda çok kesin veriler ortaya koydu. Bu verilere göre, evrenimizin 13,7 milyar yaşında olduğu hesaplanıyor.

Bunun dışında evrenin genişleme hızına bakılarak da yaşı hesaplanabiliyor.

Kaynak: Bilim ve teknik dergisi, merak ettikleriniz.

Yerkürenin oluşumu

Yapılan araştırmalar sonucu gezegeninin yaşı 4,467 milyar yıl olarak hesaplanmıştır.Geçen bu zaman dilimi, karmaşık bileşik yapılar ve içerdiği elementler göze alındığında, Güneş, Dünya ve diğer gezegenler dahil Güneş Sistemi'ndeki yapıları oluşturan moleküler bulutsunun kaynağı, ömrünü önceden tamamlamış bir genç tip yıldızın dağılmış artıklarının ve yıldızlar arası maddenin bir merkez etrafında dönerek gittikçe yoğunlaşmasıyla oluşmuştur. Merkezde yoğunlaşan Hidrojen ve Helyum molekülleri yeni bir G2 türü yıldızı, yani Güneş'i oluşturmaya başlamış, çevre disklerdeki yoğunluklu bölgelerde ise gezegenler oluşmaya başlamıştır. Dünya ise Güneş'e 3. sırada yakınlıkta bulunan karasal bir iç gezegendir.

Saygılar...

Sitelerde Paylaş

keşke dinden çıkanın öldürülmesi gerektiği konusundaki ayetide versydin,ben sana açıklardım ne kadar doğru olduğunu.

ayetlere tek tek cevap vermek zorunda değilim.zamanım yok bir kere.seni inandırmak zorundada değilim. ^_^ tavsiye veririrm,gerisi sana kalmış.birde kuranı ben yazmadım,ben indirmedim.ama anladığımı seninle paylaşabilirim.tabi kuran ayetlerimiz hakkında düşünmezlermi derken şahıslara özellikle inanmayanlara hitap ediyor.yani kuran düşünmeni istiyor,bilmiyorum benim düşüncelerim senin işine ne kadar yarar.yanlış bir aktarımda beni yanlışlarsın ama kuranı anlamak yönünde bir yol katedemezsin.

ilk iki ayeti değerlendireyim.aslınad iki ayeti vermekle güzel bir şey yapmış kuranı anlama yöntemine yaklaşmışsın.bir ayette dağlar sabit derken diğer ayette dağlar hareket eder der.şimdi yapmak gereken tek şey düşünmek.ama derinlemesine araştırmak için bilimsel verielerde gerekir.

dağlar sabitmidir.evet.dağlar hareket halindemidir evet.bana aksini ispatlayabilirmisin. :)

Üzüldüğüm tek nokta sana zamanımı ayırıp mesaj yazmam ki artık yazmayacağım.

Kaç mesajdır seninle anlaşamadığımızın farkında vardım.

Bu sana yazdığım son mesaj.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...