Jump to content

Ateizmi temsil edebilecek birisi var mıdır?

Recommended Posts

Devletlerin elçileri vardır. Devletlerinin mesajlarını iletirler. Bir devlet ile ilgili bir mesele, o devletin elçisi ile görüşülür.

Grev yapanların sözcüleri vardır. Grev yapanların mesajlarını iletirler. Patron ile grev sözcüsü görüşür.

Sınıfın mümessili (sınıf başkanı) vardır. Sınıf öğrencilerinin mesajını iletir. Sınıf ile ilgili meselelerde sınıf başkanı ile görüşülür.

Peki ateizm ile ilgili meselelerde görüşülebilecek birisi var mıdır? Ateizmi ve tüm ateistleri temsil edebilecek, onların sözcüsü olabilecek birisi var mıdır? Günümüzün en ünlü ateistlerinden biri olan Richard Dawkins, günümüzde ateizmin ve ateistlerin temsilcisi/sözcüsü olabilir mi mesela?

Sitelerde Paylaş

Ateizm, her kafadan farklı bir sesi barındıran bir şey midir?

Her kafadan çıkan farklı seslerin tümünün de ateizme ait olduğu söylenebilir mi?

Teist olmayan bir kanibalist de, humanist de ateizmin sınırları dahilindedir. Çünkü teist değildirler.

Peki, bunlardan, kanibalistin ateizmi temsil etmediği, humanistin temsil ettiği söylenebilir mi?

Eğer söylenebilirse, buradan ateizmin bir temsilcisi olduğu sonucu çıkmaz mı?

Sitelerde Paylaş

İkidir aynı soruyu soruyorsun deccal ...

Ben de ikinci kez aynı cevabı verecem o zaman

Ateizmin temsilcisi BENİM !

Temsilci istiyorsun, temsilci diyorsun, al sana temsilci. Benim. Evet buyur?

bi dk ya sana noluyo ? Ateizm in gerçek bir temsilcisi olacaksa o da ben olmalıyım. :D

tarihinde integral tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aynı içeriği tekrar aynıyla ortaya sürmek nasıl bir trollük anlayışı anlayamasam da hiç önemli değil. Troller bana hafif gelir, tozlarını atmayı pek severim! :)

İstenilen soru istenildiği kadar sorulabilir, hiç ırgalamaz. İstenilen ateistlerin çelişkileri iddiası istenildiği kadar ileri sürülebilir. Çok keyifleniyorum böyle ateizmin neresinde bir gedik var acaba diye beyhude yere dolanıp ter dökenlere! :D

Hemen söyleyeyim: Richard Dawkins'i ateistlerin yaşayan sözcüsü olarak rahatlıkla ve kıvançla sunabilirim. Bu adam bir zeka küpü, müthiş bir adam. Kitaplarının her satırı onun zekasına olan inancımı artırıyor. Kitapları başucu başvuru eserimdir, günde bir iki sayfasını mutlaka okurum.

Ben Dawkins'e kefilim: O ateizmin yaşayan sözcüsü. Öldükten sonra da kitapları en başta gelen başvuru kaynakları arasında olacak.

Atatürk keza hiç bir zaman ateist olduğunu deklere etmemiş olsa da, zaten konumu itibariyle bunu deklere etmesi olanaksızdı. Ben dini hayattan dışlamayı, tanrıyı işine karıştırmamayı yeterli görürüm. Bu kişi benim nazarımda yeterli düzeyde bir ateisttir. O yüzden Atatürk'ü ateist olarak tanımlamanın mümkün olduğunu düşünüyorum. İsteyen bu görüşe tabii ki katılmaz ve katılmamakta haklı da olur. Ben kimse ile Atatürk illa da ateistti diye iddiaya girmem. Bir kişinin ağzından bizzat duymadığımız deklereleri ona atayamayız.

Bu benim kişisel fikrimdir. E, Atatürk de zaten benim hayatta tanıdığım, kabul ettiğim en büyük liderdir. Onun üstüne bir lider tanımıyorum. O da benim ebedi en büyük liderimdir.

Sitelerde Paylaş

3. kez olmamasını temenni ederek bir önceki konuya verdiğim cevaba ekleme yapayım. Ateistlerin elçiye ihtiyacı yoktur.

R.Dawkins benim gibi bir çok ateistin bildiği, takip ve takdir ettiği, sevdiği biridir. Peki tüm ateistleri temsil edebilir mi? Hayır. Bunun birden fazla nedeni var. Mesela biri çıkar "sürekli evrim üzerinden ateizmi savunmasını doğru bulmuyorum" der kendince haklıdır. Biri çıkar üslubunu beğenmiyorum der... R.dawkins değil hiç kimse tüm ateistlerin elçisi / sözcüsü olamaz. Evet onu sever ve takdir ederiz, severiz ama peygamberini seven mümin gibi de değiliz.

tarihinde Hizip tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ateizme tanrı peygamber melek mi arıyoruz? neyi savunacak peki? tanrı yok eee sonuç?

tanrıyı yok sayma durumu senin ve benim için aynı mı? kime göre düşünen bir peygamber bulacağız?

ateizmle ilgili meseleler nedir peki? soruların cevapları her ateist için aynı değildir. elçi yada sözcü olması saçmalık.

Sitelerde Paylaş

E heralde yani biz ateizmi bağlayacağımız bir tek kişi aramıyoruz. Peygamber gibi ateizmin ondan sorulacağı tek bir yetkili atamıyoruz.

Ama Dawkins'ten ateizmi rahatlıkla sorabilirsiniz. Tek yetkili cevap mercii o olmamakla birlikte, yeterli ve iyi bir ateist sözcüsüdür. Ben Dawkins'e kefilim. Kitapları başucu başvuru kaynağımdır.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Ateizm, her kafadan farklı bir sesi barındıran bir şey midir?

Her kafadan çıkan farklı seslerin tümünün de ateizme ait olduğu söylenebilir mi?

Teist olmayan bir kanibalist de, humanist de ateizmin sınırları dahilindedir. Çünkü teist değildirler.

Peki, bunlardan, kanibalistin ateizmi temsil etmediği, humanistin temsil ettiği söylenebilir mi?

Eğer söylenebilirse, buradan ateizmin bir temsilcisi olduğu sonucu çıkmaz mı?

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
  • 3 years later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...