Jump to content

Bakara 41

Recommended Posts

Elinizdeki Tevrat'ı tasdik edici olarak indirdiğimize (Kur'an'a) iman edin. Onu inkâr edenlerin ilki olmayın. Âyetlerimi az bir karşılığa değişmeyin ve bana karşı gelmekten sakının.

İlahi korkulardan bir şekilde sıyrılıp, gözlerini, kulaklarını ve mantığını açıp okuduğun zaman bazı şeyler görüyorsun.

Okumak lazım kuran'ı. Nasıl mı? Hiçbirşey anlamayarak değil ... Muhammed'in cariyeleri ve cinsel hayatıyla ilgili düzenlemeleri yazan ayetler veya ticarette sahtekarlık yapmayın, tartının terazinin ayarıyla oynamayın diyen ayetler okunurken duygulanıp ağlayanlardan olmayın. Anlayın ne dediğini ...

Bakara 41 deki çabaya bakalım. Muhammed dünyaya gelmeden önce indirilmiş (!) diğer ilahi kitapları elimine eden, "Onları bırakın bana tapın" edasında bir girişi vardır.

"Onu inkar edenlerden ilki olmayın" ifadesi de, Muhammed'in o an etrafındaki herkesi inandırdığı ve o anın korkusu (Geleceği hiç düşünmeden) ile "İnkar edenlerden ilki" dediğini açıkça görüyoruz. Bu şekilde etrafındaki insanlara korku vermiş ve günü kurtarmıştır. Düşünememiştir ki gelecekte bu cümlelerimi sorgulayanlar olacaktır diye.

"Ayetlerimi az bir karşılığa değişmeyin" Koooskoca evreni yarattğını söylediğiniz Allah'ın bunu engellemeye gücü yokmuydu da gönderdiği son kitapta sadece bir tembih mahiyetinde bunu kullarına tembihliyor? Sınav mı yapıyor? Sınav yapıyorsa bile kopye veriyor demektir. Sınavında "İki artı iki kaç eder" şeklinde soru sormuş bir hocanın, sınav esnasında öğrencilere "çıkarma işlemi değil, toplama işlemi yapacaksınız" demesi gibi birşey.

"bana karşı gelmekten sakının" kurandaki diğer hemen hemen her cümlenin altında olan şey: Psikolojik baskı, korku yaratmak, korkutmak.

Sitelerde Paylaş

tamam da bu cumleleri ben 2 kez okudukdan sonra ve sizin aciklamanizla acikliga kavusturdum.

sincik su col araplari deveden baska hicbisey gormeyenler bunlari, bunun altinda yatan 1000 lerce hadisleri nasil anlasin yahuuu (!)

yani demek istedigim su kurani 1 kisiden fazla insan yazdi ya da bazi ayelerini (!) onceden hazirladi ticari kervanlarda...

olamazmi ?

ya da biz ateistler cok zekiyiz her kelimeden binlerce anlam cikariyoruz luzumsuz yere...

mesela ben burdan hani su muslumanlar tevrat falan tahrip edildi diyorlar ya hic de degil .. bu ayede gayet allahin tevrati da korudugu acik ...cunki kurana sahid olucak degisirse kuranda degisir polemigine girecek..

Sitelerde Paylaş

Şeytandan kaçın ama hurileri hayal et diyorsun yani :)

Peki bu dediklerinin hiçbiri yoksa?

Not: "Peki ya varsa?" diye geri dönme lütfen :) Bunu yeterince duyduk.

Sana paskaldan alıntı yapayım :

Pascal’a göre hayat iki beklenti üzerine bina edilebilirdi;

• Hedonizm: Fiziksel yani dünyevi hayattan alınacak zevk

• Dini hayat: Dinin izin verdiği ölçüde alınacak dünyevi zevk ve ölüm sonrası hayattan beklenen ödül

Bu iki beklenti üzerine iki olasılık vardı;

• Tanrı var ve ölümden sonra sonsuz hayat vaat ediyor

• Tanrı yok ve ölümden sonra hayat yok

Pascal bu iki beklenti üzerinde elde edilecek değeri, yada kazancı, aşağıdaki gibi hesaplamaktaydı;

a) Hedonizmden elde edilecek değer;

(Ölümden sonra hayat yok * Dünyevi zevkler) + (Ölümden sonra hayat var * Sonsuza dek lanetlenme)

B) Dini hayattan elde edilecek değer;

(Ölümden sonra hayat var * Sonsuz mutluluk) + (Ölümden sonra hayat yok * Dini yaşarken alınacak zevk)

Bu iki denklem üzerine Pascal, a’dan elde edilecek değer daha fazla olacaksa hedonist olarak yaşamına devam edecek, fakat b’den elde edilecek değer daha fazla bulunur ise hayatına dindar bir insan olarak devam edecekti.

Pascal bu iki denklemin sonuçlarını hesaplayabilmek için bazı varsayımlarda bulundu. Birincisi sonsuz mutluluk pozitif sonsuz, sonsuza dek lanetlenme ise negatif sonsuz olacaktı. Elde edilecek diğer zevkleri ise, hedonist zevkler ve dini yaşarken elde edilecek dünyevi zevkler, sonlu pozitif sayılar olarak kabul ediyordu. Matematikte sonlu sayılar sonsuz sayılar yanında değersiz kalmaktadır. Bunlara ek olarak, dinsel kitaplar ve buralarda anlatılan mucizevi kanıtları görmezden gelerek, tanrının var olup olmama yani ölümden sonra hayatın olup olmaması olasılıkları eşittir. Yani %50 var, %50 yok.

Bu varsayımlar ışığında Pascal iş hayatında da çok kullanılan olasılıksal değer hesaplama yöntemiyle hedonist bir yaşam ile elde edilecek zevkin değerini eksi sonsuz, dindar bir hayat yaşanarak elde edilecek değeri ise pozitif sonsuz olarak hesaplamıştır. Yani Pascal’a göre, mantıklı ve matematiğe güvenen bir insanın dindar hayatı seçmesi kaçınılmazdır.

İşte size hayatlarına sadece mantık çerçevesinde yön vermek isteyen, kendilerini diğer canlılardan düşünebilme ve karar verme yeteneğiyle ayıran insanlara dünyanın önemli bir felsefe ve bilim adamının sunduğu yöntem.

Sitelerde Paylaş

Tam cüppeli gibi konuştun mono :)

"Ateistler haklıysa müslümanlara birşey olmayacak, yaptıkları iman yanlarına kar kalacak

Müslümanlar haklıysa hepsi zaten cennete gidecek, ateistler babalara gelecek"

demenin lacivertini demişsin :) Bunu da çok duyduk arkadaşım. Ve aynı cevapları vermekten hakkaten sıkıldık. Başka şeylerle gelin lütfen.

Sitelerde Paylaş

Tam cüppeli gibi konuştun mono :)

"Ateistler haklıysa müslümanlara birşey olmayacak, yaptıkları iman yanlarına kar kalacak

Müslümanlar haklıysa hepsi zaten cennete gidecek, ateistler babalara gelecek"

demenin lacivertini demişsin :) Bunu da çok duyduk arkadaşım. Ve aynı cevapları vermekten hakkaten sıkıldık. Başka şeylerle gelin lütfen.

Peki sen neye inanıyorsun?

Bir sandelye bir masa bırak onları küçücük bir toplu iğne bile onu yapan bir usta olmadan olmuyorsa ; Biz şu mükemmel şekilde dizayn edilmiş hâla tam çözülememiş insan, şu evrende ki akıl almaz düzen... Bunlar kendiliğinden mi oldu?

Söyle bana korktuğunda , üzüldüğünde kime sığınıyorsun; Birşeye ihtiyacın olduğu zaman kime el açıyorsun?

Sen hiç alnın secdedeyken huzur buldun mu?

Sen hiç bir kitâbı okurken , okuturken , dinlerken târif edilemeyecek bir lezzet alıyor musun?

Sitelerde Paylaş

Peki sen neye inanıyorsun?

Bir sandelye bir masa bırak onları küçücük bir toplu iğne bile onu yapan bir usta olmadan olmuyorsa ; Biz şu mükemmel şekilde dizayn edilmiş hâla tam çözülememiş insan, şu evrende ki akıl almaz düzen... Bunlar kendiliğinden mi oldu?

Söyle bana korktuğunda , üzüldüğünde kime sığınıyorsun; Birşeye ihtiyacın olduğu zaman kime el açıyorsun?

Sen hiç alnın secdedeyken huzur buldun mu?

Sen hiç bir kitâbı okurken , okuturken , dinlerken târif edilemeyecek bir lezzet alıyor musun?

ben cevap vereyim bir zamanlar müslümandım alnım secdedeyken huzur buluyordum tıpkı yoga yapan biri gibi veya ineğe tapan bir hindunun bulduğu huzurdan farksızdı. şimdi aynı huzurundan daha fazlasını ateistken bulabiliyorum sanırım.

korktuğumuzda el açacak biri mi gerekli sence? veya bu el açtığın kişi senin isteklerine cevap veriyor mu?

bir toplu iğne demişsin. evreni toplu iğneye benzetmek? evren mükemmelse neden %99.9999 unda yaşam yok? ayrıca insan genomunun %100 ü tamamlandı yanılmıyorsam. bilmeden mükemmel dizayn edilmiş diye düşünebilirsin. bak bakalım aşağı gördün hayvanlardan çok farkı var mıymış?

Sitelerde Paylaş

ben cevap vereyim bir zamanlar müslümandım alnım secdedeyken huzur buluyordum tıpkı yoga yapan biri gibi veya ineğe tapan bir hindunun bulduğu huzurdan farksızdı. şimdi aynı huzurundan daha fazlasını ateistken bulabiliyorum sanırım.

Demek murtetsin.

korktuğumuzda el açacak biri mi gerekli sence? veya bu el açtığın kişi senin isteklerine cevap veriyor mu?

Evet bence veriyor. Sana kendimden bir sürü örnek veririm sen inanmak istemediğin için inanmaz tesadüf dersin.Ben inanıyorum.

bir toplu iğne demişsin. evreni toplu iğneye benzetmek? evren mükemmelse neden %99.9999 unda yaşam yok?

Evrenin mükemmelliği içindeki yaşamı bakıyor.

Sen hiç bir gün güneşin geç doğduğunu gördün mü?

Hiç sabah olmadığı oldumu?

ayrıca insan genomunun %100 ü tamamlandı yanılmıyorsam.

Sen ne diyorsun :D Daha insanı güldüren sinir bulunamadı.

Sence insan sadece genomdan mı ibaret?

bilmeden mükemmel dizayn edilmiş diye düşünebilirsin. bak bakalım aşağı gördün hayvanlardan çok farkı var mıymış?

Hayvanı da Allah yaratmadı mı zaten ? :)

Videoyu sonra izleyeceğim söz şimdi iş üstündeyim

Sitelerde Paylaş

Çok sağol değerli mümin kardeşim.

Hemen bu konu ile ilgili ibretlik hikayemi ataistlerle paylaşıp onlarında hak yoluna dönmesine vesile olmak istiyorum.

Necip Fazıl üstad bir gün bir ataistle karşılaşmış ve demişki toplu iğne bile topsuz olamıyor atlı karınca atsız olamıyor çikolatalı gofret çikolatasız olamıyor söyle öyleyse ey ateist bu koskoca evren kenan evren olmasa nasıl olacak. Maymundan geldiysek niye topraklar maymun olmuyor. Söyle!

Ve bunun üzerine ataist susar ve uzaklaşır.

Mümin vs ateist.

Mümin- Düzen kendiliğinden mi oldu? Görmüyor musun insan mükemmel????????????????

Ateist- Allah varsa insandan çok daha mükemmeldir o nasıl kendi kendine oldu?

Mümin- Oldu lan! oldu işte! oldu mk! sana hesapmı vercez lan oldu diyoruz! :D

Ateist K.O

Sitelerde Paylaş

İnsan, yarattığı bir eserden daha karmaşıktır değil mi? Uçak kendiliğinden olamaz, insan yapmıştır diyorsunuz. İnsanı da tanrı yaratsa, tanrı insandan daha karmaşık olurdu. Uçak ve insan tasarıma muhtaç karmaşıklıktayken, insandan ve tüm evrenden daha karmaşık olması gereken tanrı nasıl kendiliğinden var oluyor? Hani karmaşık olan tasarım gerektirirdi?

Tanrı diye bir şey olsa, o da evrimleşerek oluşmak zorundadır. Her şey daha basitten daha karmaşığa doğru gider. Bu da evrim ilkesidir.

En başta en basit bir neden vardır. Bunun ne olduğunu bulmak çok zor. Bir kuantum dalgalanma, bir kuantal çarpışma gibi çok basit bir şey olmalı. Öyle karmaşık bir tanrı olamaz. Basiti daha karmaşıktan getirmeye kalkarsak çıkmaza girilir. Her daha karmaşık olana daha karmaşık bir neden lazım. En karmaşık en sonda, biz ve bilincimiz. Evrende bizden ve bilincimizden daha karmaşık bir şey yoktur. O da evrimleşerek daha basit kökenlerden gelmiştir. Toluiğneyi, derken uçağı, derken bilgisayarı yapacak karmaşıklığa erişmiştir. Evrim sürecek...

Sitelerde Paylaş

"bana karşı gelmekten sakının" kurandaki diğer hemen hemen her cümlenin altında olan şey: Psikolojik baskı, korku yaratmak, korkutmak.

Bknz: Rap müzik.

Bknz: Ayben.

Benim adım ayben korkun benden.

Top kimlerde bekler sağlam bekler ne mıc

Ayben de kafiyeler sapır sapır dökülür

Bu dilden hayır gelmezki bitmiş pilden

Mikrofon bana emanet kimden yerden geçtim

Geçmem serden kaçmak isteyeceksin

Ama nerden benim Adım ayben

Korkun benden geriye dönen yok

Gidilen yerden maval okumak isteyen yokki

Senden sonra gelecek dertler

Benden dökülen yaraları topla

Yerden yediğin goller fazla

Birden eksikleri toparlarsın

İçten değil bu söylediklerim

Ben içten bayram değil

Neden öptü enişten

Yeğenim dinlerdi evde oradan biliyorum bu sözleri. :)

İşte rapin kökeni kurandır. :D

Sitelerde Paylaş

Elinizdeki Tevrat'ı tasdik edici olarak indirdiğimize (Kur'an'a) iman edin. Onu inkâr edenlerin ilki olmayın. Âyetlerimi az bir karşılığa değişmeyin ve bana karşı gelmekten sakının.

İlahi korkulardan bir şekilde sıyrılıp, gözlerini, kulaklarını ve mantığını açıp okuduğun zaman bazı şeyler görüyorsun.

Okumak lazım kuran'ı. Nasıl mı? Hiçbirşey anlamayarak değil ... Muhammed'in cariyeleri ve cinsel hayatıyla ilgili düzenlemeleri yazan ayetler veya ticarette sahtekarlık yapmayın, tartının terazinin ayarıyla oynamayın diyen ayetler okunurken duygulanıp ağlayanlardan olmayın. Anlayın ne dediğini ...

Bakara 41 deki çabaya bakalım. Muhammed dünyaya gelmeden önce indirilmiş (!) diğer ilahi kitapları elimine eden, "Onları bırakın bana tapın" edasında bir girişi vardır.

"Onu inkar edenlerden ilki olmayın" ifadesi de, Muhammed'in o an etrafındaki herkesi inandırdığı ve o anın korkusu (Geleceği hiç düşünmeden) ile "İnkar edenlerden ilki" dediğini açıkça görüyoruz. Bu şekilde etrafındaki insanlara korku vermiş ve günü kurtarmıştır. Düşünememiştir ki gelecekte bu cümlelerimi sorgulayanlar olacaktır diye.

"Ayetlerimi az bir karşılığa değişmeyin" Koooskoca evreni yarattğını söylediğiniz Allah'ın bunu engellemeye gücü yokmuydu da gönderdiği son kitapta sadece bir tembih mahiyetinde bunu kullarına tembihliyor? Sınav mı yapıyor? Sınav yapıyorsa bile kopye veriyor demektir. Sınavında "İki artı iki kaç eder" şeklinde soru sormuş bir hocanın, sınav esnasında öğrencilere "çıkarma işlemi değil, toplama işlemi yapacaksınız" demesi gibi birşey.

belli bir konu bütünlüğü olan bölümden bir aytin cımbızlanıp alınması olayıdır şu an ki durum...

aysa bakara 40 ayetini okumadan bakara 41 ayetini okumak bu ayeti anlama noktasında eksiklikle karşılaşılacağının göstergesidir...

ayrıca bu ayet bahsedilenin aksine müslümanlara değil o dönemin yahudilerine yani israil oğullarına hitap etmektedir...

şöyle ki:

bakara 40- Ey İsrailoğulları, size bağışlamış olduğum nimetleri hatırlayın. Bana verdiğiniz sözü tutun ki, ben de size verdiğim sözü yerine getireyim. Ve sadece benden korkun.

41- Elinizin altındaki Tevrat'ı onaylayıcı olarak indirmiş olduğum Kur'an'a da inanın; onu inkar edenlerin ilki olmayın; ayetlerimi bir kaç para karşılığında satmayın; yalnız benden çekinin.

42- Bile bile batılı hakkın üzerine örtüp hakkı bakışlardan gizlemeyin.

43- Namazı kılın, zekâtı verin ve rukûa varanlarla birlikte siz de rukûa', varın.

44- Siz kitabı okuduğunuz halde insanlara (başkalarına) iyiliği emredip kendinizi unutuyor musunuz? Bunun yanlış olduğunu düşünemiyor musunuz?

45- Sabrederek ve namaz kılarak Allah'dan yardım dileyin. Hiç şüphesiz bu, Allah'a saygı gösterenlerden başkasına ağır gelir.

46- Onlar ki, Rabbleri ile buluşacaklarını, kesinlikle O'nun huzuruna döneceklerini bilirler.

buradaki hitaplar ve davet direkt yahudileredir...

dolayısıyla bu ayetlerin islamın ilk yıllarında ve mekkede olmadığını görüyoruz...

yani ayetler medine döneminde inmiştir...

ve peygamber muhammed medine de güçlü olan biridir...

ve antlaşmaya riayet ettikleri sürece yahudilerle ve diğer medine ahalisiyle bir arada yaşamıştır...

Sitelerde Paylaş

belli bir konu bütünlüğü olan bölümden bir aytin cımbızlanıp alınması olayıdır şu an ki durum...

aysa bakara 40 ayetini okumadan bakara 41 ayetini okumak bu ayeti anlama noktasında eksiklikle karşılaşılacağının göstergesidir...

ayrıca bu ayet bahsedilenin aksine müslümanlara değil o dönemin yahudilerine yani israil oğullarına hitap etmektedir...

şöyle ki:

bakara 40- Ey İsrailoğulları, size bağışlamış olduğum nimetleri hatırlayın. Bana verdiğiniz sözü tutun ki, ben de size verdiğim sözü yerine getireyim. Ve sadece benden korkun.

41- Elinizin altındaki Tevrat'ı onaylayıcı olarak indirmiş olduğum Kur'an'a da inanın; onu inkar edenlerin ilki olmayın; ayetlerimi bir kaç para karşılığında satmayın; yalnız benden çekinin.

42- Bile bile batılı hakkın üzerine örtüp hakkı bakışlardan gizlemeyin.

43- Namazı kılın, zekâtı verin ve rukûa varanlarla birlikte siz de rukûa', varın.

44- Siz kitabı okuduğunuz halde insanlara (başkalarına) iyiliği emredip kendinizi unutuyor musunuz? Bunun yanlış olduğunu düşünemiyor musunuz?

45- Sabrederek ve namaz kılarak Allah'dan yardım dileyin. Hiç şüphesiz bu, Allah'a saygı gösterenlerden başkasına ağır gelir.

46- Onlar ki, Rabbleri ile buluşacaklarını, kesinlikle O'nun huzuruna döneceklerini bilirler.

buradaki hitaplar ve davet direkt yahudileredir...

dolayısıyla bu ayetlerin islamın ilk yıllarında ve mekkede olmadığını görüyoruz...

yani ayetler medine döneminde inmiştir...

ve peygamber muhammed medine de güçlü olan biridir...

ve antlaşmaya riayet ettikleri sürece yahudilerle ve diğer medine ahalisiyle bir arada yaşamıştır...

Yahudiler o zaman da müslüman değillerdi

Peki kim bu "Onu inkar edenlerin ilki" olmamasını tebmihlediği kimseler? :)

Sitelerde Paylaş

Yahudiler o zaman da müslüman değillerdi

Peki kim bu "Onu inkar edenlerin ilki" olmamasını tebmihlediği kimseler? :)

yanıtını vermişsiniz aslında...

yahudiler müslüman değildi ve peygamber yahudileri islama davet ediyordu...

ve kuranı / islamı kabullenmelerini, bunları inkar edenlerin ilki olmamalarını ayetler yoluyla söylemiştir...

yani, islam kendilerine tebliğ edildiği halde islamı / kuranı inkar eden yahudilerin ilki olmayın denmiştir...

Sitelerde Paylaş

yanıtını vermişsiniz aslında...

yahudiler müslüman değildi ve peygamber yahudileri islama davet ediyordu...

ve kuranı / islamı kabullenmelerini, bunları inkar edenlerin ilki olmamalarını ayetler yoluyla söylemiştir...

yani, islam kendilerine tebliğ edildiği halde islamı / kuranı inkar eden yahudilerin ilki olmayın denmiştir...

Hayır, yanıt falan vermemişsin. Hala da vermedin.

Kuran'ı inkar edenlerin ilki olmayın diyor yahudilere. Kuran indiği an (!) onların tevratı vardı zaten. Başından beri inanmıyorlar.

Bu neyin ilki peki?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...