Jump to content

Bir Ateist Olarak Bu Türküyü Sevmem Ne Kadar Sakıncalı!

Recommended Posts

Selam, Sn Ate2012 bey/hanım, müziğin dili evrenseldir. Ritmi, Melodisi, Cümleleri, vs ile, insan ruhunda farklı bir Ambians yaratır. Bu Ambians, kimi zaman içsel bir coşkuyu, kimi zamanda bir iç huzur ve sukunu ikame eder.

Bir Ateist olarak, aşağıda vereceğim eserleri, Din, Dil, Irk, farkı ve korkusu olmadan, özgürce ve saadet duyarak dinliyorum.

tarihinde starbuck07 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Çok sakıncalı, derhal aforoz ediliyorsun. Gizli bir inanırsın sen, bizi kandırıyorsun burada.

Kendini açık ettiğin için artık aramızda yerin yok.

:)

Alemsin ate2012..

Videonun esas versiyonunu assan daha iyi olurmuş aslında. Benim asacağım videoda bu türküyü söyleyen dedenin anlattığı bir fıkra var, şahane..

Alevilerin bu gibi fıkraları çoktur aslında, bu da onlardan biri. Enteresan insanlar..

http://www.youtube.com/watch?v=7NVeNV8_AxE&feature=player_embedded

Sitelerde Paylaş

Benim de çok sevdiğim ve dinlediğim birkaç ilahi vardır. Alevi deyiş ve semahlarının da bazılarını çok severim.

En sevdiğim ve beni alıp götüren türkülerin başında İnsan Olmaya Geldim vardır.

İlahiler içinde en çok sevdiğim ve yine sık sık dinlediğim "Demedim mi" dir..

Kendimi bildim bileli ateistim, İslam'ı geçtim, bir Tanrı'nın var olduğuna bile tek bir gün inanmış değilim ama bunları da severek dinlerim. Üstelik dinlerken ateist olduğum da aklıma hiç gelmedi..

Sitelerde Paylaş

Selam, Sevgili Ate2012 bey, sorun şarkılarda geçen cümlelerde, ve bu cümlelerin taşıdığı anlamlarda değil!

Siz, bir Ateist olarak, Teizm'in tüm kaynaklarına, bilinçli, bilinçsiz düşmanlık üreten, Ateizm'in sıradan bir Militanımı olacaksınız?

Yoksa, Evrensel İnsan düşüncesine sahip, dünyadaki tüm Dinlerin, İdeolojilerin, Müziklerin, Kavramların, insanlığın ortak ürünü ve ortak mirası olduğunun bilincinde, hiç bir Dinin ve Dinsizliğin dayattığı Paradigmadan korkmadan, tüm değerleri sahiplenebilen gerçek bir bireymi olacaksınız?

Sorun ortada, ancak bu sorunun cevabı ve çözümü, bireysel olarak sadece sizdedir.

Sitelerde Paylaş

Selam, Sevgili Ate2012 bey, sorun şarkılarda geçen cümlelerde, ve bu cümlelerin taşıdığı anlamlarda değil!

Siz, bir Ateist olarak, Teizm'in tüm kaynaklarına, bilinçli, bilinçsiz düşmanlık üreten, Ateizm'in sıradan bir Militanımı olacaksınız?

Yoksa, Evrensel İnsan düşüncesine sahip, dünyadaki tüm Dinlerin, İdeolojilerin, Müziklerin, Kavramların, insanlığın ortak ürünü ve ortak mirası olduğunun bilincinde, hiç bir Dinin ve Dinsizliğin dayattığı Paradigmadan korkmadan, tüm değerleri sahiplenebilen gerçek bir bireymi olacaksınız?

Sorun ortada, ancak bu sorunun cevabı ve çözümü, bireysel olarak sadece sizdedir.

Konuyu belli bir yöne doğrultmak için bilinçli kullandığım bir cümle ("Bir Ateist Olarak Bu Türküyü Sevmem Ne Kadar Sakıncalı!") olarak değerlendirmenizi tavsiye ediyorum. Bu yön, düşünsel çatışmanın doğuracağı tartışmadır.

(Siz, bir Teist olarak, Ateizm'in tüm kaynaklarına, bilinçli, bilinçsiz düşmanlık üreten, Teizm'in sıradan bir Militanı mı olacaksınız?

Yoksa, Evrensel İnsan düşüncesine sahip, dünyadaki tüm Dinlerin, İdeolojilerin, Müziklerin, Kavramların, insanlığın ortak ürünü ve ortak mirası olduğunun bilincinde, hiç bir Dinin ve Dinsizliğin dayattığı Paradigmadan korkmadan, tüm değerleri sahiplenebilen gerçek bir birey mi olacaksınız?)

Nefis bir tanrı yoktur şarkısınında, kültürün bir parçası ve onu dinleyen insanların olduğu düşüncesi sizde bu şarkıya karşı bir saygı uyandırabilir, ama bu saygı, dinlemeniz ve sevmeniz gerektiği sonucunu doğurmaz. Hatta, bu şarkıyı dinledikçe, (siz istediğiniz için veya diğer nedenlerle; zorunlu olarak) şarkı sizi rahatsız edebilir. Bu durumda, sorunun yanıtı tamamen sizde midir; yoksa sizi aşar mı? Bu sahiplenmenin sınırı veya ölçüsü nedir?

Bunu konuya bir parantez açmak için söylüyorum: "Tanrı yoktur şarkısına en güzel örnek, günde beş vakit duyduğumuz sestir."

Müzik, sözlerinden hatta, söyleyeninden, dinleyeninden, kültürden vb. ayrı tutulamaz. Çünkü bir bütündür.

Müzik, sözlerini anladığınız noktada sizi rahasız edecek bir ses taşıyabilir. Bu da, müziğin beğenilmesine olumsuz etki etmesi anlamı taşır. Bu durumda, söz konusu olması gerken ölçü sahiplenmek değil, toplamda ortaya çıkan yüksek beğenidir. Müzikte, beğeniyi düşürüp olumsuzlayacak kimi şeyleri akıl yolu ile ayrıştırmak mümkün olsa da, bu müziğin her birleşeni için mümkün olamamaktadır.

Domatese özel anlam yükleyenlerin çağrıştırdığı düşünce ile hıyara cinsel içerikli anlam yüklemesini sağlamaları sonucunda kimi kişilerin bu doğmatik yaklaşımdan psikolojik olarak kurtulması mümkünken kimileri içinde mümkün olmamaktadır. Dolayısı ile bu kişilerin hıyara uzak kalmaları ile konuşulan konu bağlamında müziğe uzak kalmaları eş değerdedir. Bu da müziğin dinleyenden bağımsız olmadığının bir örneğidir.

Evet, bu türküyü beğeniyor ve sahipleniyorum.

Şimdilik dikkat çekmek istediğim noktalar bunlardır.

Konuyu, müzik ve beğeniler noktasında ele alarak bir tartışmaya çevirirseniz sevinirim.

Ancak, katılımcıların eklemek istedikleri şeyler konuyu farklı yönlere çevirirse elbette bu da güzel olur.

Sitelerde Paylaş

yazmayacaktım ama dayanamadım.

hepinizin mi kafası güzel la?

birisi kabe yolları ilahisini göndermiş.

diğeri çok beğenmiş.

diğeri alevi türküsü dinlermiş.

bir diğeri hem müslüman hem hristiyan ilahisi dinlermiş.

bu durumu nasıl açıklamak lazım?

stockholm sendromu yla mı?

can çıkar huy çıkmaz. atasözüyle mi?

harbiden acınası haldesiniz.

Sitelerde Paylaş

başka müzik türü mü kalmadı ki ilahi falan dinliyorsunuz?

85.000 tane metal müzik grubu var.

10.000 lerce popçu var.

mesela şu alttaki tam ateist şarkısıdır.

hani illa böyle böğüren de dinlemek zorunda değilsiniz.

ama ateistseniz en azından ilahi dinlemeyin amk.

Sitelerde Paylaş

yazmayacaktım ama dayanamadım.

hepinizin mi kafası güzel la?

birisi kabe yolları ilahisini göndermiş.

diğeri çok beğenmiş.

diğeri alevi türküsü dinlermiş.

bir diğeri hem müslüman hem hristiyan ilahisi dinlermiş.

bu durumu nasıl açıklamak lazım?

stockholm sendromu yla mı?

can çıkar huy çıkmaz. atasözüyle mi?

harbiden acınası haldesiniz.

Buradan şunu anlıyoruz: Her kim ilahi veya türkü vb. dinlerse onun ateist olma ihtimali de vardır.

tarihinde ate2012 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Buradan şunu anlıyoruz: Her kim ilahi veya türkü vb. dinlerse onun ateist olma ihtimali de vardır.

Bir seyi ne kadar cok kalibindan cikarirsan o kadar cok alanini genisletirsin. Sonucta her kalip bir bilincalti sartlanmisligidir.

Ayrica unutma, rakibi yenmek icin; onun alanini ne kadar tanirsan, o kadar bilgin ve tartisma alani olur.

Yeterki alani taniyacagim derken; o alanda misafir oldugunu bil.

Sitelerde Paylaş

Bir seyi ne kadar cok kalibindan cikarirsan o kadar cok alanini genisletirsin. Sonucta her kalip bir bilincalti sartlanmisligidir.

Ayrica unutma, rakibi yenmek icin; onun alanini ne kadar tanirsan, o kadar bilgin ve tartisma alani olur.

Yeterki alani taniyacagim derken; o alanda misafir oldugunu bil.

11. mesajda bir alıntı hakkında düşüncelerimi dile getirdim. Her iki mesaj hakkında düşüncelerin nedir?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...