Jump to content

Bir Ateist Olarak Bu Türküyü Sevmem Ne Kadar Sakıncalı!

Recommended Posts

İşte böyleee,

Dinlerin Tümü yalanlar üzerine kurulmuştur.

Sıkıyorsa biri çıkıp yalanlardan arı bir dın kuralını şuraya yazsın.

Bakın ULU Yunus SIRAT KÖPRÜSÜ yalanı için neler söylemiş.

Sırat kıldan inceymiş, kılıçtan keskinceymiş

Varup anın üstünde evler kurasım gelür :-))))).

Dibinde gayya varmış, içi nar ile pürmüş

Gidipde gölgesinde birez yatasım gelür :-))))).

Yunus

Vay Yunus, SIRAT KÖPRÜSÜ var deyenlerin yalanlarını bu kadar güzel kimse anlatamaz.

Dindar demek,yalanlara sonuna kadar açık

emmeeeee,gerçeklere sonuna kadar kapalı demektir.

Dindarların her yerleri möhürlüdür,gerçeklere karşı.

Hemide MUM möhürü degül,dökme demür möhürü :-))).

Onlarda US (akıl) degül,NAKIL önemlidir.

Anlayacağınız uydurup yazılan yalanlar.

Alın size Islamı bir ögüt.

Dinde us (akıl) yoktur ,nakıl vardır.

Çünkü US yalanları hep sorgular.

NAKILSA yalanları sergiler.

Tolondede

tarihinde tolonbey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateist ve müzik. Şimdi bana mahsuni, pirsultan, aşık veysel ve bilumum halk ozanını dinleme ,çünkü ateistsin diyecek kişi, ateizmin kitabı ve kuralları diye kitap yazmaya kalkıyor demektir ki bunun adına ateizm denmez, dine,ideolojiye yol almak denir.Kişisel bir sorgudan elde ettiğim çıkarımsa ateizm(ki öyle), kuralını benim adıma kimse koyamaz. Herkes kendinden sorumlu. İstediğini yap dostum, başkasına zarar vermiyorsan akıl verene,kural koyana has nenni çekeceksin. :rolleyes:

tolonbey dedemede bi kadeh bişey ısmarla gayrı. :)

Saygılar...

Bende bir sorun var sanırım, video mideo göremiyom. Yazıların altı bembeyaz ,tertemiz boşluk :D :D :D

tarihinde e-teist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bazı bilgisayarlarda öyle oluyor. Mesela masaüstü bilgisayarımdan bakınca videoları göremezken, dizüstü bilgisayarımdan görebiliyorum. :)

Diz üstünde imana mı geliyorlar ki? :rolleyes:

Tarayıcıdan kaynaklıda olabilir, belkide eklentilerim eksiktir(benim değil tabi) Teşekkürler dostum açıklama için. :)

Sitelerde Paylaş

Dine inanmadığı halde toplumdaki güçlü olabilmek için inanmış görünen ve farizaları yerine getiren bir yığın insan var.Onlarda Nefesleri ilahileri zevkle dinliyorlar.Sonuçta ortada müzik nağmesi var.Sonra bu İnanç çok sübjektif ve kaygan bir şey .Bir bakıyorsunuz Dine en karşı olan ve Laikliği olanca gücüyle savunan bir lider Eşinin türban takmasına ses çıkarmıyor.yada kominizim tehlikesi karşısında :"efendim bizim dinimiz İslamda zaten sosyal adalet var.Bizim sosyalizime ihtiyacımız yoktur!"diyebiliyor.

Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

Dinlerin Tümü yalanlar üzerine kurulmuştur.

Sıkıyorsa biri çıkıp yalanlardan arı bir dın kuralını şuraya yazsın.

Bakın ULU Yunus SIRAT KÖPRÜSÜ yalanı için neler söylemiş.

Sırat kıldan inceymiş, kılıçtan keskinceymiş

Varup anın üstünde evler kurasım gelür :-))))).

Dibinde gayya varmış, içi nar ile pürmüş

Gidipde gölgesinde birez yatasım gelür :-))))).

Yunus

Vay Yunus, SIRAT KÖPRÜSÜ var deyenlerin yalanlarını bu kadar güzel kimse anlatamaz.

Dindar demek,yalanlara sonuna kadar açık

emmeeeee,gerçeklere sonuna kadar kapalı demektir.

Dindarların her yerleri möhürlüdür,gerçeklere karşı.

Hemide MUM möhürü degül,dökme demür möhürü :-))).

Onlarda US (akıl) degül,NAKIL önemlidir.

Anlayacağınız uydurup yazılan yalanlar.

Alın size Islamı bir ögüt.

Dinde us (akıl) yoktur ,nakıl vardır.

Çünkü US yalanları hep sorgular.

NAKILSA yalanları sergiler.

Tolondede

meraklanma tlondede,kuranda nakıl değil akıl vardır.kalp vardır.nakılda vardır emme akıl nakıldan üstündür. :)

Sitelerde Paylaş

Konuyu belli bir yöne doğrultmak için bilinçli kullandığım bir cümle ("Bir Ateist Olarak Bu Türküyü Sevmem Ne Kadar Sakıncalı!") olarak değerlendirmenizi tavsiye ediyorum. Bu yön, düşünsel çatışmanın doğuracağı tartışmadır.

(Siz, bir Teist olarak, Ateizm'in tüm kaynaklarına, bilinçli, bilinçsiz düşmanlık üreten, Teizm'in sıradan bir Militanı mı olacaksınız?

Yoksa, Evrensel İnsan düşüncesine sahip, dünyadaki tüm Dinlerin, İdeolojilerin, Müziklerin, Kavramların, insanlığın ortak ürünü ve ortak mirası olduğunun bilincinde, hiç bir Dinin ve Dinsizliğin dayattığı Paradigmadan korkmadan, tüm değerleri sahiplenebilen gerçek bir birey mi olacaksınız?)

Nefis bir tanrı yoktur şarkısınında, kültürün bir parçası ve onu dinleyen insanların olduğu düşüncesi sizde bu şarkıya karşı bir saygı uyandırabilir, ama bu saygı, dinlemeniz ve sevmeniz gerektiği sonucunu doğurmaz. Hatta, bu şarkıyı dinledikçe, (siz istediğiniz için veya diğer nedenlerle; zorunlu olarak) şarkı sizi rahatsız edebilir. Bu durumda, sorunun yanıtı tamamen sizde midir; yoksa sizi aşar mı? Bu sahiplenmenin sınırı veya ölçüsü nedir?

Bunu konuya bir parantez açmak için söylüyorum: "Tanrı yoktur şarkısına en güzel örnek, günde beş vakit duyduğumuz sestir."

Müzik, sözlerinden hatta, söyleyeninden, dinleyeninden, kültürden vb. ayrı tutulamaz. Çünkü bir bütündür.

Müzik, sözlerini anladığınız noktada sizi rahasız edecek bir ses taşıyabilir. Bu da, müziğin beğenilmesine olumsuz etki etmesi anlamı taşır. Bu durumda, söz konusu olması gerken ölçü sahiplenmek değil, toplamda ortaya çıkan yüksek beğenidir. Müzikte, beğeniyi düşürüp olumsuzlayacak kimi şeyleri akıl yolu ile ayrıştırmak mümkün olsa da, bu müziğin her birleşeni için mümkün olamamaktadır.

Domatese özel anlam yükleyenlerin çağrıştırdığı düşünce ile hıyara cinsel içerikli anlam yüklemesini sağlamaları sonucunda kimi kişilerin bu doğmatik yaklaşımdan psikolojik olarak kurtulması mümkünken kimileri içinde mümkün olmamaktadır. Dolayısı ile bu kişilerin hıyara uzak kalmaları ile konuşulan konu bağlamında müziğe uzak kalmaları eş değerdedir. Bu da müziğin dinleyenden bağımsız olmadığının bir örneğidir.

Evet, bu türküyü beğeniyor ve sahipleniyorum.

Şimdilik dikkat çekmek istediğim noktalar bunlardır.

Konuyu, müzik ve beğeniler noktasında ele alarak bir tartışmaya çevirirseniz sevinirim.

Ancak, katılımcıların eklemek istedikleri şeyler konuyu farklı yönlere çevirirse elbette bu da güzel olur.

Selam sevgili Ate2012 bey, öncelikle ifade etmek istiyorum'ki, dünyaya bakış açım ve dünyayı algı şeklim "Ontolojik noktada, Fenomenal olarak algılanan, ve kavramlaştırılarak bilinçsel tüketime sunulan tüm ürünlerin kaynağı/üreteni insandır".

Evrensel İnsan düşüncesini benimseyen şahsım, (Genel ifade ile) İnsanoğluna ait üretilen tüm değerleri, insanın ortak mirası olarak tasavvur etmekte, dünyaya ve dünyayı, insanı oluşturan Kültürel, Dini, Siyasi, İdeolojik, veya Sosyal tüm değerleri, hiç bir Paradigmanın baskı dayatma ve korkusu olmadan, dilediğimce tüketebilmekteyim.

Örnek olarak verdiğiniz ve bahse konu olan Ezanı Sn İsmail Coşar hoca efendiden, farklı musiki makamlarında dinlemek, bana kişisel bir haz vermekte, Ateizmin militarist, Baskıcı, ve Dayatmacı yönü, beni bu güzide eseri musiki makamında dinlemekten alıkoyamamaktadır.

Sevgili Ate2012 bey, Ben en az sizin kadar Ateistim. Kutsaliyet atfedilen kitapların tanımladığı tanrı profillerinin var olmadığını düşünen, bu farklı kültür yapısına sahip tanrı modellerinin imalatında insan figürünün baş aktör olarak etkin rol sahibi olduğunun bilincinde, lakin temelinde tanrıya ait tüm çıkarımların sahibi olan insan güruhundan bir parça olmam nedeniyle, tüm bu mirası sevgi ve saygı ile bağrına basan bir şahsiyetim.

Okuduğum hemen her kitap, Teoloji, Ontoloj, Sosyoloji, Psikoloji veya Siyasi vs tabanlı olsun, temelinde insana dair düşünsel çıkarımlar var olduğundan, ve hemen her kitap tarih sahnesinde yaşayan insanı günümüze bu ana taşıdığından, benim nazarımda değerli ve saygı duyulacak bir insan arşividir.

tarihinde starbuck07 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

yazmayacaktım ama dayanamadım.

hepinizin mi kafası güzel la?

birisi kabe yolları ilahisini göndermiş.

diğeri çok beğenmiş.

diğeri alevi türküsü dinlermiş.

bir diğeri hem müslüman hem hristiyan ilahisi dinlermiş.

bu durumu nasıl açıklamak lazım?

stockholm sendromu yla mı?

can çıkar huy çıkmaz. atasözüyle mi?

harbiden acınası haldesiniz.

ne diyon bro? yeri gelir kabe yollarını dinlerim yeri gelir amon amarth dinlerim headbang imi yaparım gitarımı çalarım?

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

ben müslümankende çok dinlerdim bu şarkıyı:) ağır arabeskçiydim ne hikmetse ateist olunca daha light arabesk dinler oldum:) demek islam beni bunalıma sokup isyan ettiriyormuş.

bu şarkıyı korka korka dinlerdim acaba isyan mı ediyorum bu şarkıyı dinlerken ne biçin sözler bunlar allahım affet tamam isyan ettim ama hani sende hak ediyosun az değilsin derdim:)

bazende böyle tanrı mı olur la deyip dinden çıkar 10 saniye içinde tövbe edip namaza dururdum :ph34r: tarihinde geycan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...