Jump to content

Gördüğüm en ilginç deney..

Recommended Posts

Sadece bilgiyi öğrenmeyle alakalı değil durum. Lideri sorgusuz takip etmeyle de alakalı. İnsan türü lidere sorgusuz itaat ediyor. Buna benzer olarak rituellerin ve geleneklerin sorgusuz takip edilmesini insanoğlunun doğası olduğunu anlayabilriz.

ben de konuyu buna getirecektim ama nerdeee:)

Sitelerde Paylaş

Deney şartları bence pek de iyi sağlanmamış.

Şempanzeler ile insan çocukları karşılaştırılıyor.

Oysa, şempanze çocukları ile insan çocukları karşılaştırılmalıydı.

Gördüğümüz üzere bilimci kadın şempanze kabilesine deneyi kafesin arkasından yaptırıyor, çünkü yetişkin şempanzeler çok kuvvetli ve tehlikelidir, ne yapacakları kestirilemez.

Belki, bir yavru şempanzeye yaptırılmalıydı bu.

Belki şempanzelerinde de çocuklarının "büyüğünü" taklit etmek, izinden gitmek, için anlamsız ritüelleri "oyun" olarak hafızasına alma yeteneği vardır.

Nitekim, yetişkin insana da bu deney yaptırıldığında direkt sonuca gidecektir.

Sitelerde Paylaş

Deney şartları bence pek de iyi sağlanmamış.

Şempanzeler ile insan çocukları karşılaştırılıyor.

Oysa, şempanze çocukları ile insan çocukları karşılaştırılmalıydı.

Gördüğümüz üzere bilimci kadın şempanze kabilesine deneyi kafesin arkasından yaptırıyor, çünkü yetişkin şempanzeler çok kuvvetli ve tehlikelidir, ne yapacakları kestirilemez.

Belki, bir yavru şempanzeye yaptırılmalıydı bu.

Belki şempanzelerinde de çocuklarının "büyüğünü" taklit etmek, izinden gitmek, için anlamsız ritüelleri "oyun" olarak hafızasına alma yeteneği vardır.

Nitekim, yetişkin insana da bu deney yaptırıldığında direkt sonuca gidecektir.

söylediğiniz fakörü düşünmedim, bunu bilerek mi yapmışlardır, yoksa hata mıdır bilemiyorum o yüzden kesin yargıya varamıyorum. Ama anlatan psikolog arkadaşım bu deneyin psikoloji bilimin de bir çok şeyin yeniden düşünülmesine sebep olacak kadar önemli olduğundan bahsetmişti.

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

Yüksek primatlarda konuşma yetisi tabi ki var. Onların ses tellerinin olmaması onların konuşamadığı anlamına gelmez. Konuşma yetileri 2 yaşındaki bir çoçuğun seviyesinde. Mesela işaret dili öğretilen goril Koko ile dialog kurulabiliyor.

Aşağıda alıntı buna dair:

İşaret dili farklı konuşma dili farklı.İşaret dili ezbere dayalıdır.Görselleri ezberlemekle alakalıdır.Konoşma dili gramer ise çok komplikedir.

900 tane harf ezeberleyebilirler.Cümle bile belki ezberletebilirsiniz.Ama bu sadece ezber olur.Maymun dediysek aptal bir hayvan demedik ya

Sitelerde Paylaş

söylediğiniz fakörü düşünmedim, bunu bilerek mi yapmışlardır, yoksa hata mıdır bilemiyorum o yüzden kesin yargıya varamıyorum. Ama anlatan psikolog arkadaşım bu deneyin psikoloji bilimin de bir çok şeyin yeniden düşünülmesine sebep olacak kadar önemli olduğundan bahsetmişti.

keşke o arkadaşınıza bunun ne anlama geldiğini sorsanız, gerçekten merak ettim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...