Jump to content

Ben hala agnostiğim.

Recommended Posts

zaten bütün sorun insanın 'düşünme' ye başlamasıyla çıkıyor ortaya. ne müslüman zebra nede ateist zürafa varken, sadece insan bu düşünsel saçmalıkların içinde kaybolmuş. bu konuyla ilgili daha önce yazmıştım

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=43072

Düşündükçe batana ateist denilmez, teist denir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 244
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

o gün gelene kadar da şimdilik YOKTUR diyoruz. Bu aslında çokta karmaşık anlaşılamaz bir düşünce değil.

Tanrı'ya da şimdilik yoktur demelisiniz öyleyse. Ben sizi anlıyorum. Agnostisizm de rasyonel bir tavır. Ama sağ duyunuzla yaklaşmayı denerseniz yeniden ateist olabilirsiniz.

Sitelerde Paylaş

Onunde su an duran yol; bu agnostisizminin teizme mi yoksa ateizme mi yakinligi; eger mantiksal olarak her hangibir fenomenin aklinin inandirdigi bir tanri ile ozdeslestirme olanaginin olasiligi olma yonunde aklinda dogrulaniyorsa; teist, dogrulanmiyorsa da ateist agnostik olursun.

şartmı? 'henüz bilmiyoruz' demk neden bir cevap olmuyor?

Sitelerde Paylaş

ne hissettiğimizi bir kenara bırakıp, aslında olanı konuşmalıyız. ve olan bitenden kimsenin haberi yok aslında, Bilmiyoruz. cevap bu, bugün itibariyle bilmiyoruz. Bir yerden başlamış, o noktadan bugüne kadar neler olmuş evrim açıklayabiliyor. ama başladığı noktayı Bilmiyoruz. bu açık ve netken insanların 'bilmiyorum' demekten utanıp bir tanrıyı yada tanrısızlığı benimsemesi bana saçma geliyor.bilinmiyorsa bilinmiyordur, ispatlanana kadar bekleriz bunda utanacak birşey göremiyorum.

Bilimsel/bilissel olarak tanri kavraminin varliginin bilinmesi noncognitivizmdir. Yani tanri kavram ve konusu gozlem vermediginden bilimsel degildir.

Burada tanrilastirma adina iki yolun vardir. Ya bir nesneyi fenomenal tanrilastiracaksin; ya da aklinin tanri diye inandigi bir soyuta tanri ozdesi bulacaksin.

Mesela Muhammed'in yarattigi ya da tasarladigi tanrisinin fenomeni Kurandi.

Ya da bir panteist direk evreni=tanri yapar.

O yuzden aklinin tanrilastirma eyleminin yonu anlam ve icerigi onemli. Ama bunu yapabilsen zaten agnostik olmazdin. Agnostik aslinda tanrinin varligindan yani teolojiden degil; tanrinin bilinebilmesinden yola cikar. O yuzden de her agnostigin bir teolojik tanri varligi inanci vardir. Bu da ya inancsizliktir-ateizm, ya da belirli bir inancliliktir. Madde, evren-hyloteizm/panteizm, ya da belirsiz bir inancliliktir-deizm.

Sitelerde Paylaş

ama evrim bir süreci anlatıyor, tanrı inancıyla bir ilgisi yok. insanların yarattığı tanrıları bir kenara koy

Bence çok yakından bir ilgisi var. Şu anlamda var. İnsanın sadece bir memeli hayvan olduğunu göstererek, onun tüm evreni yaratan bir tanrının ilgilenmeyeceği kadar sıradan olduğunu gösteriyor.

Sitelerde Paylaş

Bilimsel/bilissel olarak tanri kavraminin varliginin bilinmesi noncognitivizmdir. Yani tanri kavram ve konusu gozlem vermediginden bilimsel degildir.

Burada tanrilastirma adina iki yolun vardir. Ya bir nesneyi fenomenal tanrilastiracaksin; ya da aklinin tanri diye inandigi bir soyuta tanri ozdesi bulacaksin.

Mesela Muhammed'in yarattigi ya da tasarladigi tanrisinin fenomeni Kurandi.

Ya da bir panteist direk evreni=tanri yapar.

O yuzden aklinin tanrilastirma eyleminin yonu anlam ve icerigi onemli. Ama bunu yapabilsen zaten agnostik olmazdin. Agnostik aslinda tanrinin varligindan yani teolojiden degil; tanrinin bilinebilmesinden yola cikar. O yuzden de her agnostigin bir teolojik tanri varligi inanci vardir. Bu da ya inancsizliktir-ateizm, ya da belirli bir inancliliktir. Madde, evren-hyloteizm/panteizm, ya da belirsiz bir inancliliktir-deizm.

''henüz bilmiyoruz'' demek bu kadar zor ve karmaşıkmı gerçekten. oysa ben çok rahat ve net'im. 'Henüz bilmiyoruz'. her yıl yeni bir şey öğreniyoruz, her yıl bir önceki yıl öğrendiğimiz şeyin yanlış olduğunu farkediyoruz. ve önümüzdeki yıl da b yıl bildiklerimizin yanlış yada farklı olduğunu öğrenicez. eroin ilk çıktığında eczanelerde ilaç olarak veriliyordu, gerçekte ne yaptığı 30 yıl sonra anlaşıldı, cep telefonlarının ne yaptığıda 30 yıl sonra anlaşılacak, ve tanrı da belki 30.000 yıl sonra anlaşılacak.. yada anlaşılmayacak, ama şimdilik bilmiyoruz. bu basit ve onurlu bir yaklaşım bence.

Sitelerde Paylaş

Tanrı varlığı esas alındığında insanları 3 gruba ayırırsak.

Var diyenler, Yok diyenler ve henüz Bilmiyoruz diyenler.

Kendisini duyu organlarımızla görüp, koklayıp, duyup, dokunamadığımız bir şeyi sadece zihnimizde yarattığımız bir imajla hissettiğimizi söyleyerek onun varlığını ispatlayamadığımıza göre. Ve yine yarın görüp, koklayamayacağımızın garantisi de olmadığına göre. Ne şimdiye kadar kesinlikle Vardır diyebildik, ne de yarından itibaren olmayacağını garanti edebiliriz.

5 yıl evvel bu temel düşünce ile agnostikliği benimsedim. ama agnostisizm, dini inanışar ve ateizmin arasında o kadar sıkışmış ve pasifize edilmiş durumda ki, içimde hep yolun sonunda ateist olacağım düşüncesi taşıdım. Buna rağmen her geçen gün agnostik yanım daha gelişti, daha kesinleşti. 'Henüz Bilmiyorum' diyebilenler agnostik, ve bunu cevap olarak kabul edemeyenler deist yada ateist olmuşlar. Sanırım bu birazda insanın gururu ve egosuyla ilgili. herşeyi bilmek zorunda olduğunu düşünenler agnostisizmi benimseyemiyor ve kendine arkasında durabileceği uğrunda çatışabileceği bir taraf arıyor. Bilmiyorum demeyi kendilerine yakıştıramayanlar ya deist ya ateist oluyor.

Ölüm korkusu işte ... Başka bir deyişi de var bunun ama demeyim :)

Ateistim. "Bilmiyorum" demeyi kendime yakıştıramadığımdan değil, "BİLİYORUM" demekten çekinmediğim için ateistim. Dilerim ki sen de birgün "Biliyorum" demekten çekinmez ve aramıza katılırsın.

Sen şimdi gusül abdesti falan da alıyorsundur :D Allah kabul etsin.

tarihinde enjeksiyon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bence çok yakından bir ilgisi var. Şu anlamda var. İnsanın sadece bir memeli hayvan olduğunu göstererek, onun tüm evreni yaratan bir tanrının ilgilenmeyeceği kadar sıradan olduğunu gösteriyor.

evrim günümüz dinlerinin ve tanrılarının saçmalıklarına verilmiş iyi ve sağlam bir bilimsel temel. ama tanrının varlığı yada yokluğuyla ilgilenmez.

Sitelerde Paylaş

Ölüm korkusu işte ... Başka bir deyişi de var bunun ama demeyim :)

Ateistim. "Bilmiyorum" demeyi kendime yakıştıramadığımdan değil, "BİLİYORUM" demekten çekinmediğim için ateistim. Dilerim ki sen de birgün "Biliyorum" demekten çekinmez ve aramıza katılırsın.

Sen şimdi gusül abdesti falan da alıyorsundur :D Allah kabul etsin.

ne biliyosun? söylede abdestimi bozayım

Sitelerde Paylaş

ne biliyosun? söylede abdestimi bozayım

Ölümden bu kadar tırstığına göre alıyor olman içten bile değil.

İnsana yakışanı yap; "BİLİYORUM" de, sen de var ol. Veya diğerleri gibi kaybol git. İslamı ve tanrı inancını bir bardak su olarak düşün. Sen o bardağın içinde bir tuz kristalisin. Beynindeki "Allah" fikri, etrafındaki sudur. eritip bitirir. Bi Na bi Cl gibi dızdıbıldak kalırsın ortada. Tuzken iyon, insanken hiç olursun.

Kime anlatıyorum ... heeeey hey hele loy loy :)

tarihinde enjeksiyon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hiçbir zaman agnostik olmadım. Dinden ilk çıktığımda negatif ateisttim. Bu zamanla yerini sağlam bir pozitif ateizme bıraktı. Agnostisizmi bilgi boşluklarına tapınmak olarak görüyorum. :)

Sevgili Freand, elde hiçbir deneysel bilginin olmadığını kabul ettiğiniz bir konuda, bu kadar kesin yargılara varabiliyorsanız; bakış açınızın bilimselliğini sorgulamanızda fayda var bence. Ha derseniz ki "emin olmak için, ille de bilgi gerekmez; 'inanç' da yeterlidir", ona karışamayız tabii.

Sitelerde Paylaş

''henüz bilmiyoruz'' demek bu kadar zor ve karmaşıkmı gerçekten. oysa ben çok rahat ve net'im. 'Henüz bilmiyoruz'. her yıl yeni bir şey öğreniyoruz, her yıl bir önceki yıl öğrendiğimiz şeyin yanlış olduğunu farkediyoruz. ve önümüzdeki yıl da b yıl bildiklerimizin yanlış yada farklı olduğunu öğrenicez. eroin ilk çıktığında eczanelerde ilaç olarak veriliyordu, gerçekte ne yaptığı 30 yıl sonra anlaşıldı, cep telefonlarının ne yaptığıda 30 yıl sonra anlaşılacak, ve tanrı da belki 30.000 yıl sonra anlaşılacak.. yada anlaşılmayacak, ama şimdilik bilmiyoruz. bu basit ve onurlu bir yaklaşım bence.

Burada sorun ne zaman ne ogrenirsen ogren; ister gecmiste, ister bugun isterse gelecekte; bu hic bir zaman bilimsel/bilissel olarak tanri olmayacaktir. Cunku bilimin bilimselligi tanrilastirma ile ilgilenmez.

O zaman geriye tamamen senin aklinin tatminsel olarak kendini bir tanriya inandirmasi ve bunu kendine nesnel/oznel dogrulamasi ve gerceklestirmesi kalir.

Bu da tamamen aklin tanrilastirma ihtiyacidir. Eger bu aklin siniri asacak bilinc ve farkindaligi numenal yeti olarak elde edemezsen; tanrilastirma eylemin ve aklini tatmin eden tanrin kacinilmazdir.

Sonucta onemli olan tanri degil; aklin tanrilastirma eylemidir. Cunku bu eylemin amaci zaten aklina uygun bir tanri bulmaktir.

Sitelerde Paylaş

düşünsel bilincin evrime etkisi üzerine bir kitap yazıyorum. iyi bir Darwinist olduğundan son günlerde R.Dawkins'in peşindeyim. piyasadaki en sağlam ateistlerden biri olmasına rağmen agnostik bilinci benimsediğini söylüyor kendisi. Bu durumda bnim agnostik görüşümü perçinledi açıkçası

Sitelerde Paylaş

düşünsel bilincin evrime etkisi üzerine bir kitap yazıyorum. iyi bir Darwinist olduğundan son günlerde R.Dawkins'in peşindeyim. piyasadaki en sağlam ateistlerden biri olmasına rağmen agnostik bilinci benimsediğini söylüyor kendisi. Bu durumda bnim agnostik görüşümü perçinledi açıkçası

Mesela, S.Hawking "bilimin yasalari tanri olabilir" diyerek; agnostisizmini teizme yaklastirdi. Cunku akli tanrilastirmadan rahat edemiyordu.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Freand, elde hiçbir deneysel bilginin olmadığını kabul ettiğiniz bir konuda, bu kadar kesin yargılara varabiliyorsanız; bakış açınızın bilimselliğini sorgulamanızda fayda var bence. Ha derseniz ki "emin olmak için, ille de bilgi gerekmez; 'inanç' da yeterlidir", ona karışamayız tabii.

Mevcut dinlerin hepsinin %100.0 yanlış olduğundan eminim elbette. Herhangi bir tanrının yokluğunu ispatlayamasam da, insanların tanrılar düşlediği bilincine sahip olduğumdan kendim de bir tane uydurmuyorum.

Sitelerde Paylaş

Kişi agnostik olamaz. Ya, teizme dönmüştür yaşantısı ile yüzünü; ya da, ateizme. Adını net söyleyemesede.

Tanrı vardır, ya da yokturu bilmek değildir önemli olan.

Düşünme ve algılamanızı tümü ile gerçekliğe yöneltmekle, yöneltmemektir işin püf noktası.

Bu da ancak, ateizimi benimseyip tavır almakla sağlanabilir.

İnsan, teistik, apateistik yada tamamen tanrısız bir yaşam stili seçebilir. Bu neden 'kişinin agnostik olamayacağı' anlamına geliyor?

Sitelerde Paylaş

Burada sorun ne zaman ne ogrenirsen ogren; ister gecmiste, ister bugun isterse gelecekte; bu hic bir zaman bilimsel/bilissel olarak tanri olmayacaktir. Cunku bilimin bilimselligi tanrilastirma ile ilgilenmez.

O zaman geriye tamamen senin aklinin tatminsel olarak kendini bir tanriya inandirmasi ve bunu kendine nesnel/oznel dogrulamasi ve gerceklestirmesi kalir.

Bu da tamamen aklin tanrilastirma ihtiyacidir. Eger bu aklin siniri asacak bilinc ve farkindaligi numenal yeti olarak elde edemezsen; tanrilastirma eylemin ve aklini tatmin eden tanrin kacinilmazdir.

Sonucta onemli olan tanri degil; aklin tanrilastirma eylemidir. Cunku bu eylemin amaci zaten aklina uygun bir tanri bulmaktir.

aklın tanrılaştırma diye bir ihtiyacı yok. herşey evrimin bir sürecinde insanın içgüdüsel bilincin yanına düşünsel bilinci eklemesiyle başlıyor, ondan önce tanrı manrı yok. insan düşünmeye başlayınca çıkıyor ortaya tanrılar. hepsi uydurma. ateizm deizm feminizm şamanizm hepsi insan uydurması sanal kavralar, bugün var yarın yoklar. her yarında yeni birşey öğrendiğimiz bir evrende bir sonraki yarında tanrıya dair birşey öğrenmeyeceğimizin garantisi yok. şu ana kadar bir tanrı varlığı çıkmadı. bu yarında çıkmayacak anlamına gelirmi?

agnostik bilmiyorum varsa çıkar ortaya diyerek dürüstçe çıkıyor işin içinden, ama ateistler kesin yok teistler kesin var diyerek ispatlamaya gtlerinin yemediği bir iddianın içine giriyorlar.

Sitelerde Paylaş

Kendisi bir ateisttir fakat bilimsel kişiliği yüzünden dolayı yanlışlanmamış olduğu için Tanrı Hipotezine karşı milyonda bir olsa da açık kapı bırakmak zorunda kalıyor.

Forumdaki agnostiklerin ya da diğerlerinin şu hatası var. Henüz bilmiyoruz diyorlar.

Bu yanlıştır. Agnostiklerin Tanrıyı bilme gibi bir umudu olamaz. Asla bilemeyeceğiz demeleri mümkündür ki asla bilemeyeceğinin ön kabulünü yapıyorsan neredeyse ateist olmamak için bir sebebin de yoktur. Kısacası ateist olmadan önce bir iki derin nefes almaktan ibarettir.

Henüz bilmiyoruz diyenlerin ulaşacakları Tanrı bizim kafamızda olan sonsuz kuvvet sahibi, ezeli bir varlık olmayacaktır. Çünkü insan oğlunun bir şeyi bulabilmesi için bahsi geçenin bilimsel yöntemlerle kavranabilmesi gerekmektedir. Yaratma gücüne sahip olması için bir kavramın bir kompleksliği olması gerekmektedir. Bu kompleksin de başı olması, basitlik aşamasını üzerinde barındırmış olması gerekiyor. Bu da bir zaman kavramına tabi olmasına ve de başı olmasına delalet eder. Kısacası bizden daha güçlü Yaratıcı sıfatını addedebileceğimiz varlıklar, gözlemleyip, anlayacağımız türden olacaktır ki bunları gördüğümüzde isimlendireceğiz ve Tanrılaştırma söz konusu olmayacaktır.

Eğer bunun dışında teolojide anlatılan türden bir Tanrıyı zaten hiçbir şekilde bulamazsınız. İnceleyerek vesaire. Ancak İslam ve Budist dinlerinde olduğu gibi akıl üzerinde kalp ve ruh gibi değerlerimiz olacak ki onları kullanarak bahsi geçen Tanrı'yı bulabilelim. Bunun yolu da bilim ya da agnostisizm değil teizm disiplinidir.

Sitelerde Paylaş

Serin gel agno :)

Kim öğretti bu kaka sözleri sana?

Kimyadan gireyim, felsefeden devam ederiz dedim. Söylemek istediğimi söylüyorum; senin anlaman biraz kıt. Ağzı salyalı bir it gibi ("Gibi" yi çıkartabiliriz cümleden) küfredeceğine, söylediğim şeyi anlamaya ve bi cevap vermeye çalışta birşeyler konuşabilelim. Kitap yazıyormuş. Nerenle yazıyorsun o kitabı? Bu kafayla mı kitap yazıyorsun sen; at aşığı yazar?

tamam lan komiksin bak herkesi güldürdün :) ne güzel laf sokuyosun karizma on numara 'agno' 'at aşığı' filan ne laflar var sende süpersin bayıldık sana cümleten.. tamam havanı yaptın şimdi git hadi gerçekten konuşmaya çalışanlar konuşsun

Sitelerde Paylaş

tamam lan komiksin bak herkesi güldürdün :) ne güzel laf sokuyosun karizma on numara 'agno' 'at aşığı' filan ne laflar var sende süpersin bayıldık sana cümleten.. tamam havanı yaptın şimdi git hadi gerçekten konuşmaya çalışanlar konuşsun

Sen şakirt olmaya başlamışsın bile, haberin yok at aşığı :)

Sana mutluluklar dileriz ;)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...