Jump to content

Ben hala agnostiğim.

Recommended Posts

abi bunların çoğunun teistlerden hiç farkları yok, hepsi aynısının lacivertleri. baksana sorduğu sorulara

teist der ki, uçak nasıl uçuyor, ağaç nasıl meyve veriyor, o zaman yaratıcı var.

ateist der ki, süpermen var mı yok o zaman yaratıcı da yok.

sözüm daha çok, inandığı dinin yalnış olduğunu düşünüp pat edene ateist olanlaradır. diğerleri alınmasın.

Superman ile Tanrı arasında ne far vardır, açıkla. Lütfen gerçekçi, yani bilimsel ol.

Teknik olarak ne gibi bir farkı vardır bu fenomenlerin?

Yani bu benzeri sorular isabetli sorulardır. O sorular Tanrı'ya inandığını belirten bir inançlıya sorulmuyor. İnanmadığını söyleyen ama var olması iddiasının ucunu yarı yarıya açık bırakan birine soruluyor.

Teiste o sorular sorulmaz. Onlarla çok başka bir noktadan tartışılır ama Tanrı'nın varlığı yokluğu konusunda kafa patlatıp da Tanrı yokmuş gibi yaşamaya karar vermiş biri, bu sorularla ne denmek istediğini anlar herhalde.

Dolayısıyla o soruları kim sormuş bilmiyorum ama doğru soruları sormuş.

Anibal'in Süper Zenci'si de bu kategoriide incelenebilir, terbiyesiz bir Tanrı'dır örneğin. Hepsine birden ihtimal tanımak zorunluğu var.

Ama insanlığın ezici çoğunluğu binlerce yıl evvel yaratılıp insanlığa çeşitli nedenlerle yedirilmiş ortalama Tanrı tanımı özel olarak incelenir, hep o sorgulanır.

Hiçbirinin bir diğerinden farkı yoktur oysa. Hepsi de insan aklının ürünü hayal kahramanlarıdır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 244
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

süpermen derken..

tanrısal ruhun bedenlendiği yükselmiş üstatlardan söz ediyor galiba..

hani ölümden dirilen,ölüleri dirilten,ölülerle konuşan,

astral seyahat yoluyla tüm sonsuzlukları dolaşan,taşı altın yapan,yemeden içmeden yaşayan tipler..

mucize verilmiş peygamberler de yükselmiş üstat sayılır.

tabii bunlar sahtekar ise onları gönderen tanrı da yok demektir.

zaten bu üstatların bir kısmı bilinçsiz enerjilere tanrı diyorlar.

kalanı ise monoteizm gibi sonsuzlukların sahibi,bilinçli kral bir tanrı tanımı yapıyorlar.

sonsuz yaşam kaynağı olan bilinçli veya bilinçsiz tanrı tanımlarına ben inanmıyorum.

Sitelerde Paylaş

Dostum siz bu inançsızlığınız,

Peygamberler ortadayken,

Helak olan kavimler ortadayken,

Değiştirilmemiş Kur'an ortadayken,

Mevcudat herşeyiyle Allahı ispat ederken...

Bunlar varken sadecee vehim olarak kalacaktır....

Ama teknoloji çok ilerler, Ölüm ortadan kalkar...

Kur'anın izi tozu kalmaz sa gerçek olabilir...,

Yoksa sadece fikir seviyesinde vehim olarak kafalarda dolaşmaya devam edecek..Asla gerçek olmayacaktır...

Saygılar..

Sitelerde Paylaş

Sevgili IFeelGood,

Değiliz efendim. Siz agnostisizmin, dinlerden bile daha itici olduğunu söyledikten, agnostiklerin hiçbir fikir üretemeyen, teistik inançlarının etkisinden kurtulamadığı için arafta kalmış, 'ortada sıçan'lar olduğunu ima ettikten sonra, agnostik-ateist tartışmalarını nasıl aile içi eleştiriler olarak görebiliriz?!

Bu söylediğinizle ilgili bilimsel/deneysel bir kanıt göstermediğiniz sürece, bu konudaki muhatabınız "Tanrı kesinlikle var, ben Tanrı'ya inanmıyorum; biliyorum" havasında gezen teistlerdir. Hızır idi Yunus idi, yersiniz birbirinizi.

Haa size bunları söyleten, net bilimsel bir veri ise bunu paylaştığınızda; şu ana kadar yanılmış olmaktan gocunmam, ben de dediklerinizi -yeni bir şeyler öğrenmiş olmanın sevinciyle- aynen tekrar ederim.

Kızma Bilgi. Ortada sıçan iması yapmadım, aklıma bile gelmedi. Ben gerçekten çok içten yazdım ve neden kendimce kızdığımı ve anlamadığımı yazdım. Ya da bana kız ama böyle kişisel olarak algılamadan, imada bulunmadığımdan emin olarak, agnostikleri eleştirdiğim konulara katılmadığın ve kızdığım için kız.

İkinci paragrafın tam da benim eleştirip durduğum şeyi işaret ediyor. İşte senin bu sorularını yaratanlar teistler. Bir şey uyduruyorlar.. Tanrı. Uydurulmuş diğer şeylerden tek farklı uydurulma tarihinin eski olması ve insanın zayıf yanlarına gayet güzel hitabettiği için binlerce yıl boyu her yeni doğanın ona inandırılması ve birden gerçekmiş gibi algılanmaya başlanması.

Teistler bu argümanları yarattı ve insanları oyaladı. Hala oyalıyor. Varlığına dair en küçük bir işarete rastlanmadığı gibi cesur bilimcilerin artık "YOK" dediği ve evrenin kendiliğinden ortaya çıktığını bilimsel olarak söylediği halde hala deneysel/bilimsel kanıt istemen, teistin savunması. Şartlanma, ezber..

Tanrı diye bir şeyin olmadığını elbette biliyorum. Olsaydı muhtemelen ben de bilirdim.

Sitelerde Paylaş

Superman ile Tanrı arasında ne far vardır, açıkla. Lütfen gerçekçi, yani bilimsel ol.

Teknik olarak ne gibi bir farkı vardır bu fenomenlerin?

Yani bu benzeri sorular isabetli sorulardır. O sorular Tanrı'ya inandığını belirten bir inançlıya sorulmuyor. İnanmadığını söyleyen ama var olması iddiasının ucunu yarı yarıya açık bırakan birine soruluyor.

Teiste o sorular sorulmaz. Onlarla çok başka bir noktadan tartışılır ama Tanrı'nın varlığı yokluğu konusunda kafa patlatıp da Tanrı yokmuş gibi yaşamaya karar vermiş biri, bu sorularla ne denmek istediğini anlar herhalde.

Dolayısıyla o soruları kim sormuş bilmiyorum ama doğru soruları sormuş.

Anibal'in Süper Zenci'si de bu kategoriide incelenebilir, terbiyesiz bir Tanrı'dır örneğin. Hepsine birden ihtimal tanımak zorunluğu var.

Ama insanlığın ezici çoğunluğu binlerce yıl evvel yaratılıp insanlığa çeşitli nedenlerle yedirilmiş ortalama Tanrı tanımı özel olarak incelenir, hep o sorgulanır.

Hiçbirinin bir diğerinden farkı yoktur oysa. Hepsi de insan aklının ürünü hayal kahramanlarıdır.

Sevgili ifeel,

ateizmin güçlü olmasının sebebinin dinler olduğunu düşünüyorum. çünkü ateistlerin geneline baktığımızda (daha çok ülkemiz için konuşuyorum) inandıkları dinin doğru olmadığını düşünüp, hemen ateist olmuşlardır. oysa gerçekte inandıkları dine artık inanmıyorlardır o kadar. bu konuda hatta bir başlık vardı nasıl ateist oldunuz diye, istersen oraya bir göz at. hatta sık sık kullanılan bir de cümle vardır, inanırlar, dinin kitabını kendi dilleriyle okusalar ateist olurlar diye, bu durumu çok iyi özetleyip sembolleyen bir cümledir. ve yaratıcı dendiğinde ise, yaratıcıyı direk dinlerin söylediği gibi algılar ve ona göre de eleştirisini yapar, ondan farklısını kabul bile etmez. bu açıdan bakınca, dinlerin dümen suyuna ateistlerde sık sık girerler.

Daha Evren'i anlayabildik mi ki?, bırakın Evreni, pramitlerin nasıl yapıldığını bile hala anlayamamışken, bilim bunu açıklayamazken, varlığı/yokluğu kanıtlanamaz ve kesin olarak bilinemez. var demek olduğu kadar aslında yok demekte bi nevi inançtan öteye gitmiyor fakat, olmamasını destekleyen ögeler çok daha kuvvetli. gerçekçi olduğumda ise, kesin olarak bilinemez, var demek nasıl inanç ise, yok demekte inançtan öteye gitmez diyorum.

bu arada 111 nolu iletimde ki 2. paragraf hakkında düşüncelerini bildirirsen sevinirim.

Sitelerde Paylaş

Sevgili ifeel,

ateizmin güçlü olmasının sebebinin dinler olduğunu düşünüyorum. çünkü ateistlerin geneline baktığımızda (daha çok ülkemiz için konuşuyorum) inandıkları dinin doğru olmadığını düşünüp, hemen ateist olmuşlardır. oysa gerçekte inandıkları dine artık inanmıyorlardır o kadar. bu konuda hatta bir başlık vardı nasıl ateist oldunuz diye, istersen oraya bir göz at. hatta sık sık kullanılan bir de cümle vardır, inanırlar, dinin kitabını kendi dilleriyle okusalar ateist olurlar diye, bu durumu çok iyi özetleyip sembolleyen bir cümledir. ve yaratıcı dendiğinde ise, yaratıcıyı direk dinlerin söylediği gibi algılar ve ona göre de eleştirisini yapar, ondan farklısını kabul bile etmez. bu açıdan bakınca, dinlerin dümen suyuna ateistlerde sık sık girerler.

Daha Evren'i anlayabildik mi ki?, bırakın Evreni, pramitlerin nasıl yapıldığını bile hala anlayamamışken, bilim bunu açıklayamazken, varlığı/yokluğu kanıtlanamaz ve kesin olarak bilinemez. var demek olduğu kadar aslında yok demekte bi nevi inançtan öteye gitmiyor fakat, olmamasını destekleyen ögeler çok daha kuvvetli. gerçekçi olduğumda ise, kesin olarak bilinemez, var demek nasıl inanç ise, yok demekte inançtan öteye gitmez diyorum.

bu arada 111 nolu iletimde ki 2. paragraf hakkında düşüncelerini bildirirsen sevinirim.

Sevgili equus,

Ateistlerin büyük çoğunluğu eskiden ülkelerindeki dine inanan kimselerdi. Fakat dinlerinin saçma/uydurma olduğunu farkedip de dini terkettikten hemen sonra ateist mi olurlar, süreç böyle mi işler, tam olarak bilemiyorm. Bana sanki terkettikleri dindeki Tanrı'yı redderler ama yaratıcı bir güce olan inançları sürebilir, tanımsız tanrılarla bir süre uğraştıktan sonra onun da diğerinden bir farkı olmadığını anlar ve öyle ateist olurlar gibi geliyor. Ben bu süreçleri yaşamadığım için kendimden örnek veremiyorum.

Ateistler tüm tanrıları reddederler, hepsi hakkında aşağı yukarı fikirleri vardır ve hiçbirine inanmazlar. İnsanların büyük çoğunluğu dinlere inandığı için bizler de daha çok dinlerin ilahları hakkında konuşuyoruz elbette. Bu doğal. Fakat hepimiz de biliriz ki bir Tanrı yoktur, olmamıştır, olmayacaktır. Yukarıdaki iletilerimde anlattığım nedenler bunun neden böyle olduğunu açıklıyor zaten.

Evreni anlayamadık mı ya da ne kadarını anladık, elbette tartışılır. Bilmediğimiz ve anlamadığımız şeyler elbette var ama bunun Tanrı ile ilgisi ne, ne olur söyle equus. Allah aşkına açıkla bana. Bundan yüz elli yıl evvel bilmediğimiz o kadar önemli şeyleri bugün biliyoruz ki, o dönemler yaşayanlar mezarlarından kalksa şaşırıp tekrar ölürler herhalde.

Ayrıca önermen zaten hatalı. Dolayısıyla çıkarsaman da.

>>>>bu arada 111 nolu iletimde ki 2. paragraf hakkında düşüncelerini bildirirsen sevinirim.

Tabii.

Benim :"Oysa "Bilinemez" dedikleri Tanrı kandırmacası için bilimin parmağını kıpırdattığını görmedim çünkü bir Tanrı yok, olması da mümkün değil." dediğim cümleyi alıntılamışsın. Yorumlamamı istediğin yanıtın da şu:

bu dediğini doğru olarak varsayarsak, yani bilimin hiç uğraşmadığını.

buradan Tanrı nın olmaması sonucunu çıkarman gerçekten ilginç, tıpkı bir teist gibi davranıyorsun. çünkü burada bilimi eleştirmek gerekmez mi? neden hiç kılını kıpırdatmadı bunca iddiaya rağmen diye.

Ayrıca her ne kadar bir dine inanamsanız da, dinler öyle bir yaratıcı figurü çizmiş ki kafanızda, onun dışında ki birşeyi zaten kabul bile etmezsin belki, demem o ki, aslında yüzdüğün havuzu besleyen kaynaklardan birisi hala dinler.

Benim Tanrı yok dememin tek nedeni/dayanağı bu değil, önce bunu belirteyim. Diğer nedenlerimi yukarıdaki iletilerimde açıklamıştım.

Tanrı kavramıyla bilim aslında gayet net biçimde ilgilenir, nereden ve nasıl çıktığını açıklar. Bunu evrimsel olarak yapar hem de. Kısacası çok sağlam.

Tanrı var mıdır yok mudur diye aramaya çıkmasını istedikleri bilim dalları pozitif bilimlerdir. Oysa adı üstünde, pozitif bilimler pozitif bilim dallarıdır, yani doğa bilimleridir ve maddeyle ilgilenirler. Maddeden başkası yok çünkü. Gözlem ve deneyle işliyorsa bilim, insanların iç dünyalarında yarattığı kahramanların bulunduğu öne sürülen başka alemlerin peşine düşecek değil. Çok absürd olur bu. O zaman bilim olmaz zaten.

Yani bilinemez dedikleri ve bilimi kullanarak desteklemeye çalıştıkları şeylerin hepsi istisnasız hayal. Peri gibi, cin gibi, Tanrı gibi, çizgi film kahramanları gibi vd....

Başka alemler olduğunu söyler, bilimin oralara ulaşamayacağını empoze eder, bilim de doğal olarak "Bizim alanımız değil, ilgilenmiyoruz, bilim için bilinemezdir" der efendice ve diğerleri bunu alıp manipüle eder.

Siz de buna alet oluyorsunuz sevgili kardeşim. Bilim insan nüfusunun dörtte üçünün delice bağlı olduğu bir şeyi bizlerin diliyle yok'lamaz, bunu yapmama nedeni aslında yine bilimsel olmak zorunda istemeleridir. Çünkü insanlar inanıyor ve bu kapı gibi gerçek. Dünya, dinlerin ve Tanrı'ların olmadığı gerçeğiyle artık ciddi ciddi karşılaşıyor, bunu duymaya alışıyor. Bilim değişmez, kim ne dersin desin üç beş delinin aklına uyup Tanrı aramaya çıkmaz ancak ulaştığı bilgilerle yok olduğunu zaten işaret eder.

O işareti kapması gerekenler bizleriz. Siz ne diye teistlerin verdiği işaretleri kapıyor da manipüle oluyorsunuz, işte onu bilmiyoruz.

Bilinemez diye bir şey yok. Gayet tabii biliyoruz ki bir Tanrı yok. Yukarıda da söylediğim gibi, olsaydı hepimiz bilirdik sanıyorum.

Dinlerden bahsediyorsun ama dinlerin ve onların ilahlarının bizim konuştuğumuz konuyla ilgisi yok. Ben dinlerin Tanrı'larını değil, evrenin dışına kaçmaya zorlanmış ve sadece evreni yaratıp ortadan kaybolmaya mahkum olmuş tanımsız Tanrı'lardan bahsediyorum. Malum.. Bilgi çoğaldıkça Tanrı'nın alanı da işlevi de daraldı, en son Big Bang öncesine saklanmak zorunda kaldı ama artık orada da yer yok ona.

Dinlerin Tanrı'sını çocuklar bile çürütür. Biz onlarla ilgilenmiyoruz.

Sitelerde Paylaş

agnostik, deist, panteist ya da diğer zırvalar (ateist ve inanan arası) olduğunu öne süren herkes istisnasınız liseli bir ergenden başka bir şey değildir. aynı şekilde "negatif" "pozitif" ateist olduğunu öne süren böyle ayrımlara inananlarda aynı kapsamdadır. işsiz güçsüz bir serseri topluluğu dışında kimse böyle şeylere kafa yormaz. :)

bunlar toplumda ya da birey olarak kendi vasfında doğru düzgün bir kimlik edinememiş, kişilik olarak zayıf kişilerin üstünde duracağı soyut ve fantastik kurgulamalardan ibaret. içi boş kimseler, bu tarz kimlikler edinmeye çalışıp toplumda statü ve marjinallik kazanmaya çalışırlar.

tarihinde elevation_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bunlar toplumda ya da birey olarak kendi vasfında doğru düzgün bir kimlik edinememiş, kişilik olarak zayıf kişilerin üstünde duracağı soyut ve fantastik kurgulamalardan ibaret. içi boş kimseler, bu tarz kimlikler edinmeye çalışıp toplumda statü ve marjinallik kazanmaya çalışırlar.

Evet bunlar herkeste olan, vehim vesveseleri gerçek sanan, aklını kullanamayanlar güruhudur...

Yada hurdacılığı tercih edenler,

Ya da aynanın diğer yüzüne bakamayacak kadar, evrimlerini tamamlamış, sabitetün olmuşlardır..

tarihinde Serdaar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bende bir zamanlar agnostiktim.Ancak bu çok kısa sürdü.Çünkü agnostisizme göre benimde tanrı olup olmadığımı bilemezsin.Herkes için böyle.Belirli mekanizmalar kurulduğunda aklına gelebilecek herşeyi tanrı yapabilirsin.Bu yüzden tanrıdan şüphe etmek gereksiz.

Ortada bazı sorulara yönelik bir iddaa var.Her zaman bu böyle olmuştur.

Sana biri gelip, bak Tanrı diye birşey var herşeyi yarattı dediği zaman sen ona buna kanıtın nedir diyeceksin.Oda sana kanıt olmayacak nitelikte şeyler sunacaktır.Evreni örnek verecektir.Bak bu evren tesadüfmü?diyecek.Aslında bu evren hakkında sadece bir iddaadan öteye gitmez .O sadece bilmediği bir soruya kanıtlanamayacak bir cevap veriyor.Bende diyorumki dediğin kanıtlanana kadar böyle birşeyin olduğuna inanmıyorum.Doğru olması gerekende bu değilmi?

Sitelerde Paylaş

agnostikler(herhangi bir)tanrı'nın varlığı konusunda çekimser ve kararsızdır.

ama çekimser kalmak sonucu kabullenmektir.

şu anda dünya nüfusunun tamamına yakını bilinçli veya bilinçsiz bir tanrı tanımına inanıyor.

yani insanlık, tanrı inancına sahip..

yani agnostikler de tanrı inançlısı kişiler olarak görülebilir.

bu gerçek ortada iken teistik-metafizik kafalı birileri dönüp ateistleri suçluyor.

evren ve sonsuzluklar hakkındaki bilgimiz sınırlı imiş.

tanrı yok dememeliymişiz falan filan..

yükselmiş üstat ve peygamberler ne der.

tanrı'yı gördüm..tanrıyla konuştum.içimde tanrı var..o güçle doğaüstü belirti(mucize)yaparım.

bunlara inanan var mı hala..

okullara ya doğru düzgün bir din dersi koysunlar..

ya da hepten kaldırsınlar.

bu cehalet çok fena..

birileri ateistlere saldırmaktan zevk alıyor..

tarihinde cehane27 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

agnostikler(herhangi bir)tanrı'nın varlığı konusunda çekimser ve kararsızdır.

ama çekimser kalmak sonucu kabullenmektir.

şu anda dünya nüfusunun tamamına yakını bilinçli veya bilinçsiz bir tanrı tanımına inanıyor.

yani insanlık, tanrı inancına sahip..

yani agnostikler de tanrı inançlısı kişiler olarak görülebilir.

bu gerçek ortada iken teistik-metafizik kafalı birileri dönüp ateistleri suçluyor.

mantığının ilkokul mantığı kadar berbat. agnostikler bilinmez diyor, dünya da teist çok o zaman agnostikler eşittir teistler.

saçmalamanın da bu kadarı, senin mantığını tüm ateistlere atfetmek haksızlık olur.

evren ve sonsuzluklar hakkındaki bilgimiz sınırlı imiş.

tanrı yok dememeliymişiz falan filan..

yükselmiş üstat ve peygamberler ne der.

tanrı'yı gördüm..tanrıyla konuştum.içimde tanrı var..o güçle doğaüstü belirti(mucize)yaparım.

bunlara inanan var mı hala..

evren hakkında bilgiyi bırak, mısır pramitleri nasıl yapılmış, taşlar nasıl oraya kesilmiş, bunu bana yaz, eşşeğim diye başlık açacağım, yok yazamıyorsan da birdaha ukela bir şekilde bilgimiz sınırlıymış diye boş boş artislik yapma defol git.

Sitelerde Paylaş

tanrı'nın varlığını anlamak için sonsuzlukları bilmemiz gerekmez.

sen hiç doğaüstü yani tanrısal bir olay gördün mü bu dünyada.

-----------

agnostikler fırıldak bir durumdalar.

sabah deist,öğlen agnostik ateist akşam başka bir şey..

hiçbir zaman tanrı tanımını reddetmezler.

tanrı tanımını reddetmeyen ise teistlerin bir kolu olur.

ateist biri olarak onları onaylamam olanaksız.

tarihinde cehane27 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dostum sadece bir bilet konusu olsa bile,

Kararsızlık, tereddüt telaş insana ne kadar sıkıntı verdiğini bilirsiniz...

Aman, saati belli olsun da rahatlayayım dersiniz...

Kaldı ki Allah ve ahiret gibi meselelerde, şüphe ve tereddütler...

İnsan ruhunu mahveder..İnsaniyetin çok şeyler kaybettirir...

Şöyle bitireyim tefsirlerde der...

İnsanlara doğruyu talep ederken, yanlışa düşmüşte, şüphelerde kalmış değildir...

Doğruyu aramadıklarından şüphe ve tereddütlerden kurtulamamakta ve kendi azap içinde bırakmaktadır...

Evrenin neresinde kararsızlık varki, insan da şüphe de kalsın..?

Sitelerde Paylaş

ben ölümsüz yaşam kaynağı olan bir tanrı'yı aramıyorum ki..

çünkü ölümsüz yaşam, birilerinin bana verebileceği bir şey değildir.

her şey benim elimde..

öldüğüm gün ölümsüzlük arayışım başarısız olmuş demektir.

bir soru..

sonsuz tanrı ile sınırlı insan arasındaki boşluk niye var..

çünkü sonsuz tanrı yok..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...