Jump to content

Perdeye niçin ihtiyaç duyulmuş, perdeye ne gerek var?

Recommended Posts

• İleti 60
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bunu okumadan cevaplama ama :D

Bir dialog

S:Efendim çok uğraşıyoruz ama bizi kimse iplemiyor, mucizeyi siz okusanız da imana gelse şu kafirler, uygun görürseniz yarın çağıralım bir okuyun da hidayete ersinler, biz de kılıç kelle işleriyle uğraşmak zorunda kalmasak

M: (İç ses: Ulan bu aklı evvel çok olmaya başladı) Tabii canım, çok iyi düşünmüşsün, çağır gelsinler de göstereyim onlara mucizeyi

Ertesi gün öğleden sonra 4.30 p.m.

S:Efendim, bu nasıl olur, mucizeyi okuduğunuz halde bu kafirlere en ufak etkisi olmadı, nasıl olur efendim? Şimdi her şey daha da kötü oldu, müminlere nasıl izah edeceğiz durumu, onlar da şüpheye düştü, daldaki kuşla uğraşırken eldeki kuşlar da tehlikeye girdi

M: (İç ses: Klavuzu karga olanın ….) Dur güzelim hemen panik yapma, ben bir cibrile sorayım neden böyle olmuş

Bir sonraki gün 10.30 a.m.

M:Yavrucum gel buraya, Cibril konuya açıklama getirdi, şimdi müntain oldun mu?

Bir ayet

Enam 25- Onlardan seni (okuduğun Kur'an'ı) dinleyenler de vardır. Fakat onu anlamalarına engel olmak için kalplerinin üstüne perdeler, kulaklarına da ağırlık verdik. Onlar her türlü mucizeyi görseler bile yine de ona inanmazlar. Hatta o kâfirler sana geldiklerinde: "Bu Kur'an eskilerin masallarından başka bir şey değildir" diyerek seninle tartışırlar.

S:Ama alemlerin efendisi, bu nasıl iş, biz mümin kazanmaya çalışıyoruz, niye perde olayına girip işimize taş koysunlar, bunu anlamıyorum, kimseye de anlatamayız, Cibril efendimize bir daha sorsanız da daha makul bir açıklama getirse

M: (İç ses: sen yarın görürsün örekeyi terekeyi) Haklısın yavrucum evet bana da biraz tuhaf geldi

Son gün herhangi bir zaman

M:Gel evladım, Cibril efendimiz son noktayı koydu

Maide 101- Ey iman sahipleri! Size açıklandığında canınızı sıkacak şeylerle ilgili soru sormayın. Kur'an indirilmekte iken onları sorarsanız size açıklanır. Allah onlardan vazgeçmiştir. Allah Gafûr'dur, Halîm'dir.

Maide 102- Sizden önceki bir toplum da onları sormuştu; sonra tutup hepsini inkâr ettiler.

Not: Nihai çözüm bulunmuştur. Soru sormayın kafir olursunuz. O günden beri de müminler soru sormamakta ve mutlu mesut yaşamaktadır.

Bu masalın sonu

Sitelerde Paylaş

En güzel Allah kelamına bazı insanlar niçin kulak vermezler, niçin iman etmezler, neden kulaklarını kaparlar, diye kendimize sorarız. İşte bu ve bunu açıklayan ayetler nedenini ve niçinini haber verir.

Bir insanı dikkatle dinlerken öbürünü dinleyemezsiniz. Halbuki ku*lağınız açık olduğu halde söyleneni anlayamazsınız. İşte ayette haber verilen kafirler de ku*laklarını kendileri gibi bir insanın sözüne çevirdiklerinden kulaklarına görünmez perde çekilmiş olur. Bunu kafirlerin dilinden Fussilet suresi*nin beşinci ayetinde, kafirlere Allah'ı zikrettiğinizde kalbleri tiksinir ama tapındıkları adamın adı anıldığında sevindiklerini haber verir.

Bu ayette maddî perdelerden değil, manevî perdelerden söz edilmektedir. İnkârcıların Kur’an gibi bir mucizeyi görüp işitmelerine rağmen iman etmemelerinin sebebi anlatılarak, herkesin imana gelmesini çok arzulayan, iman etmemelerinden ötürü çok üzülen Hz. Peygamber (a.s.m)’e teselli verilmektedir. Yoksa, inkârcılarla inananlar arasında bir mesafeyi koymak gibi bir olguyu buradan çıkarmak oldukça zor bir tevil olur.

Hz. Peygamber (a.s.m)’in inkârcılara karşı tutumu, onlara hep hakkı tebliğ etmesi, hakka davet etmesiyle ilgili davranışları bilinmektedir. Bunun yanında, “kötü arkadaş/kötü çevreden uzak durulmasını” isteyen hadisleri de bilinmektedir.

Demek ki, kötülere karşı etken olarak yaklaşacağız, ama edilgen olarak uzak duracağız. Onlara güzel ahlakı öğretmek için yaklaşacağız, kötü ahlaklarından etkileneceğimizden endişe ettiğimizde ise uzak duracağız.

Bu ayeti takip eden ayetten, bu perdelerin manevî olduğunu, inkârcıların -manevî olarak- kulaklarının sağır, gözlerinin kör olduğundan söz edilmekte olduğunu anlamak mümkündür. Müşriklerin "âhirete inanmayanlar" şeklinde tanıtılması, bu inkâra dayalı olarak sorumsuzluğu ilke edindiklerine, bundan dolayı her türlü haksızlığı fütursuzca yapmaktan çekinmediklerine işaret eder. Bu psikolojide olan insanlar, kaçınılmaz olarak akıl ve vicdanlarına göre hüküm vermekten de uzaklaşırlar.

Müşrikler, Hz. Peygamber (asv) kendilerine Kur'an âyetlerini okuduğunda bunların üzerinde dürüst, samimi ve objektif olarak düşünecekleri yerde ona sorumsuzca karşı çıkıyorlardı. Âyetlerde bu husus Allah tarafından onların gözlerinin perdelenmiş, kalplerinin mühürlenmiş, kulaklarının tıkanmış olmasıyla izah edilmiştir. Bu üslûp, olup biten her şeyin Allah'ın izni ve iradesiyle olduğunu vurgulayan Kur'an'ın hâkim üslûbudur.

Devamındaki âyetler yanında konuya ilişkin başka birçok âyet dikkate alındığında bu âyetin, kesinlikle Allah'ın insanları hak etmedikleri halde böyle durumlara mahkûm ettiği anlamına gelmediği görülür. Onlar bunu istemiş, Allah da bu hususta imkân ve hürriyet vermiştir. Allah âdildir, insanların hakikati görmelerine, bunun üzerinde düşünmelerine asla engel olmaz. Burada anlatılmak istenen, inkarcıların Kur'an karşısındaki olumsuz ön yargılandır. Nitekim 46. âyetin sonunda bu tavrın arkasında inanç bozukluğu bulunduğuna işaret edilmektedir; ayrıca 41. âyette de bu husus ifade edilmiştir.

“İyice düşünmeleri için bu Kur'an'da ayrıntılı açıklamalar yaptık. Ama bu, sadece onların kaçışlarını arttırdı.” (İsra, 17/41)

Sitelerde Paylaş

Ayetin en önemli kısmını atlıyorsun bence, kafirlerden bahsediyor da o önemli değil.

"Fakat onu anlamalarına engel olmak için "

Soru şu:

Perdeyi koymasa ne olurdu?

Yahu perdenin manevi olduğunu biz de biliyoruz. Soru o değilki, soru yukarıda, söyle bakalım o soruya cevabın ne ? :D

Allah a, gönderdiği söylenen kitabın sıradan bir kul tarafından bile çok daha iyisi yazılabileceği için inanmıyorum.

Bak ben nasıl yazıyorum. Sen de yaz güzel arkadaşım. Bırak c/p yi.

Soruya cevap ver :D

tarihinde katalan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Yahu güzel insanlar "perdeyi koymasa ne olurdu" gibi basit ve cevabı ayetin içinde olan bir soruyu niye cevaplayamıyorsunuz? Utanıyor musunuz devamında gelecek sorudan ya da cevabınızdan?

Bir dialog

S:Efendim çok uğraşıyoruz ama bizi kimse iplemiyor, mucizeyi siz okusanız da imana gelse şu kafirler, uygun görürseniz yarın çağıralım bir okuyun da hidayete ersinler, biz de kılıç kelle işleriyle uğraşmak zorunda kalmasak

M: (İç ses: Ulan bu aklı evvel çok olmaya başladı) Tabii canım, çok iyi düşünmüşsün, çağır gelsinler de göstereyim onlara mucizeyi

S:Efendim, bu nasıl olur, mucizeyi okuduğunuz halde bu kafirlere en ufak etkisi olmadı, nasıl olur efendim? Şimdi her şey daha da kötü oldu, müminlere nasıl izah edeceğiz durumu, onlar da şüpheye düştü, daldaki kuşla uğraşırken eldeki kuşlar da tehlikeye girdi

M: (İç ses: Klavuzu karga olanın ….) Dur güzelim hemen panik yapma, ben bir cibrile sorayım neden böyle olmuş

Bir ayet

Enam 25- Onlardan seni (okuduğun Kur'an'ı) dinleyenler de vardır. Fakat onu anlamalarına engel olmak için kalplerinin üstüne perdeler, kulaklarına da ağırlık verdik. Onlar her türlü mucizeyi görseler bile yine de ona inanmazlar. Hatta o kâfirler sana geldiklerinde: "Bu Kur'an eskilerin masallarından başka bir şey değildir" diyerek seninle tartışırlar.

S:Ama alemlerin efendisi, bu nasıl iş, biz mümin kazanmaya çalışıyoruz, niye perde olayına girip işimize taş koysunlar, bunu anlamıyorum, kimseye de anlatamayız, Cibril efendimize bir daha sorsanız da daha makul bir açıklama getirse

M: (İç ses: sen yarın görürsün örekeyi terekeyi) Haklısın yavrucum evet bana da biraz tuhaf geldi

Maide 101- Ey iman sahipleri! Size açıklandığında canınızı sıkacak şeylerle ilgili soru sormayın. Kur'an indirilmekte iken onları sorarsanız size açıklanır. Allah onlardan vazgeçmiştir. Allah Gafûr'dur, Halîm'dir.

Maide 102- Sizden önceki bir toplum da onları sormuştu; sonra tutup hepsini inkâr ettiler.

Not: Nihai çözüm bulunmuştur. Soru sormayın kafir olursunuz. O günden beri de müminler soru sormamakta ve mutlu mesut yaşamaktadır.

Bu masalın sonu

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

Yahu güzel insanlar "perdeyi koymasa ne olurdu" gibi basit ve cevabı ayetin içinde olan bir soruyu niye cevaplayamıyorsunuz? Utanıyor musunuz devamında gelecek sorudan ya da cevabınızdan?

Aylardır bu soruyu soruyorum, cevabı da ayetin içinde var ama ona rağmen cevaplayan çıkmadı.

Niçin cevaplanmadığını söyleyeyim; cevap verildiği anda gerçek ortaya çıkıyor. Gerçeği öğrenmek için kendinize sorun bu soruyu ve cevabını verin.

Kral çıplak

Sitelerde Paylaş

Aylardır bu soruyu soruyorum, cevabı da ayetin içinde var ama ona rağmen cevaplayan çıkmadı.

Niçin cevaplanmadığını söyleyeyim; cevap verildiği anda gerçek ortaya çıkıyor. Gerçeği öğrenmek için kendinize sorun bu soruyu ve cevabını verin.

Kral çıplak

şimdi çıplak kralı perdeye sarsak olmaz mı katocan?

Sitelerde Paylaş
  • 10 months later...
  • 5 years later...
On 28.06.2012 at 17:03, katalan yazdı:

Bir dialog

Bir ayet

Bu masalın sonu

Soru nasıl soralım 1400 yıl geriye gidemiceyimize göre soruda yok oldu.

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, güven yazdı:

Soru nasıl soralım 1400 yıl geriye gidemiceyimize göre soruda yok oldu.

sorulan  sorular  daha  fazla  yük  getireceği  için  müslümanların  bunları  yapmaları  zorlaşacakti  yapamayinca da  emre  itaat  etmedikleri  için  kafir  olabilirlerdi.Bu  yüzden yahudilerin  yaptığı  gibi  soru  sorup  beklediğiniz  cevaplar  gelmeyince  inkar  etme  risklerinden  dolayı  çok  fazla  sormayın  ekstra  külfet  olur  denmiştir. 

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

sorulan  sorular  daha  fazla  yük  getireceği  için  müslümanların  bunları  yapmaları  zorlaşacakti  yapamayinca da  emre  itaat  etmedikleri  için  kafir  olabilirlerdi.Bu  yüzden yahudilerin  yaptığı  gibi  soru  sorup  beklediğiniz  cevaplar  gelmeyince  inkar  etme  risklerinden  dolayı  çok  fazla  sormayın  ekstra  külfet  olur  denmiştir. 

Ne düşünceli Allahmış bilmedik kadrini kıymetini.

37. Sen onların doğru yola erişmelerine aşırı istek göstersen de şüphesiz Allah 

saptırdığı kimseyi doğru yola iletmez.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, güven yazdı:

Ne düşünceli Allahmış bilmedik kadrini kıymetini.

37. Sen onların doğru yola erişmelerine aşırı istek göstersen de şüphesiz Allah 

saptırdığı kimseyi doğru yola iletmez.

hem  canınızı  sıkacak  şeyleri  sormayın  diyor  hem de  kuran  indirilirken  açıklanır  diyor tuhaf. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...