Jump to content

Neyzen bir ateistim veya ateist bir neyzen !

Recommended Posts

Evet ben bir neyzenim ve ciddiyim :)

Çevremdeki ateistlerden aldığım tepkiler sonucu bu konuyu açıyorum.

Neyin kendilerine islamı,yobazlığı hatta ölümü hatırlattığını düşünen ateist arkadaşlarım var ve benim neyden vazgeçmemi istiyorlar.

Tabi ben biri istedi diye çok hazzettiğim bir hobimden vazgeçecek değilim ama bu konuda yalnız olduğumu düşünmek beni rahatsız ediyor.

Aranızda ney sesinden hoşlanan, dinleyicisi olan veya çalan biri var mı çok merak ediyorum.

Sitelerde Paylaş
Aranızda ney sesinden hoşlanan, dinleyicisi olan veya çalan biri var mı çok merak ediyorum.

Rakının da eşlik ettiği bir akşam yemeğinden sonra epey rakı tüketilmiştir. Mustafa Kemal "Ney çal da kulaklarımızın pası silinsin." gibisinden bir laf eder ve Tevfik in cevabı "ney çalınmaz üflenir paşam." olur.

tarihinde Merwish tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Rakının da eşlik ettiği bir akşam yemeğinden sonra epey rakı tüketilmiştir. Mustafa Kemal "Ney çal da kulaklarımızın pası silinsin." gibisinden bir laf eder ve Tevfik in cevabı "ney çalınmaz üflenir paşam." olur.

müslümanların ney e mistik bir hava vermek için kullandığı tabir olan 'ney üflemek' sözcüğünü kullanmayı tercih etmiyorum.

Aynı zamanda anlam olarak da saçma geliyor ,nebiliyim piyano dokunmak veya keman yaylamak gibi bişey :-)

Sitelerde Paylaş

Pek çok ateistin hoşuna gitmese de, dinler tüm toplum kültürlerinin başlıca kaynağıdır. Dinleri reddetmek, masallarına kanmamak ayrı, onunla oluşmuş kültürü elinin tersiyle itmek apayrı. Sanatın neredeyse tamamı dinleri kaynak edinmiştir, nasıl ki müslüman olmayan Klasik Osmanlı Sanatı düşünelemezse, katolik olmayan bir rönesans düşünülebilir mi?

Ney çalmamış olmasamda, çalan bir ateiste neden çalıyorsun da demem...

Sitelerde Paylaş

Kodaman'ında belirtiği gibi neyin dini neyin dine ait olmadığını belirtmek o kadar kolay değildir. Yada böyle bir ayrıma gitmek oldukça zordur. Şüphesiz bu noktada dinin ağırlığını yoğun bir şekilde hissetirdiği dönemlerde toplumun tüm kademelerini etkilememesi düşünülemez. Bilimde, sanatta (edebiyat, müzik),yönetim anlayışında...vb.

Ney'e gelince neden Ney çalıyorsun? diyebilir fakat Ney çalma denilemez.

Gene Ney'e dönersek aslında hiç sevmem nedeni ise ölümü yada islamiyeti hatırlattığından çok içinde barındırdığı o dinginlik, arınmışlık hali , yer yer melankoli yok mu? Ona katlanamıyorum. Sadece ona değil bu tarz öğeleri barındıran pek çok parçaya katlanamamktayım. Hatta o sesle uyuyamam bile.. Daha çok hareketli ritmin yükselip alçaldığı... parçalar olmalı benim için bu noktada ben tercihimi çok sesli müzikten yana koymaktayım. Gene marşlar benim için vazgeçilmez.

Sana gelince Ney çalmak seni mutlu ediyorsa bak keyfine.. Arkadaşlarını kafana takma.. Üstelik sevinmelisin arkadaşların seni kendilerine yakın hissetmese bu düşüncelerini açık bir şekilde ifade etmezlerdi.

Saygılar

Sitelerde Paylaş

ney sesine bayılırım.

bu her ne kadar inançla ve tasavvufla iç içe geçmiş olsa da,

bence aslında bi kültürdür.

bence devam etmelisin.

keşke çalabilseydim,

çünkü orta okulda flüt bile çalamayan birinin

ney çalmasını beklemek komik olur. ;)

Sitelerde Paylaş

Bu nasıl saçmalıktır yahu,

Ona bakarsan çoğu enstrumanın ortaya çıkışında dolaylı olarak din etkindir,

Ney sesini severim, çoğu ateistin hoşuna gitmediğine de inanmıyorum yok böyle bişey...

tarihinde Nitsuga tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yegenim bana webcam araciligiyla konser verir bazen. Kendiside epeyce isim yapmis bir neyzendir. Benden duyduklarina ragmen, hala müslümanligi terketmis degil. Üstelikte kurandakileri kabul etmedigi halde.

Dini müzik havasinda olursa sevmem ama benim yegenim bu isi bilip, adamina göre caliyor. Mesela benim icin her türlü sanat müzigi eserini calip, raki ma eslik edebiliyor.

Yegenim hakkinda biraz daha konusursam, kimligimiz ortaya cikacak anasini satayim.

Sitelerde Paylaş

Ney sesini çok severim, din ile bir bağ kurulmasına da karşıyım. Seviyorum kardeşim sesini düşüncelerim ile ne alaka yani. Ben gaydayı da çok severim mesela iskoç mu olmak lazım o zaman çalmak/dinlemek için :)

Sitelerde Paylaş

ney sesinden hoşlanmam insanlar genelde rhatlmak için ney dinlediklerini söylerler ama ben

mp3 üme yüklediğim yağmur sesi ve de "enya" diye yeni zellendalı bir kız var onun sesi(okadar yumuşakki)beni müthiş derecede rahatlatıyor

Sitelerde Paylaş
Ney sesini çok severim, din ile bir bağ kurulmasına da karşıyım. Seviyorum kardeşim sesini düşüncelerim ile ne alaka yani. Ben gaydayı da çok severim mesela iskoç mu olmak lazım o zaman çalmak/dinlemek için :)

etek giymek lazım dostum. :lol:

bizde de tulum var gayda karşılığı.

ondan aşağı kalmaz. ;)

Sitelerde Paylaş

Çevremdeki ateistlerden aldığım tepkiler sonucu bu konuyu açıyorum.

Neyin kendilerine islamı,yobazlığı hatta ölümü hatırlattığını düşünen ateist arkadaşlarım var ve benim neyden vazgeçmemi istiyorlar.

Tabi ben biri istedi diye çok hazzettiğim bir hobimden vazgeçecek değilim ama bu konuda yalnız olduğumu düşünmek beni rahatsız ediyor.

benim biraderde çok iyi ney çalar, senden iyi olmasın..

hatta arasıra ney, elektrogitar karıştırıp çalarız..

çokta keyifli olur, dadından yenmez..

ha bu arada oda ateisttir..

ve neyden çok hazzeder..

yalnız değilsin..

;)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...