Jump to content

İslam ve Laik Türk Müslümanı

Recommended Posts

Tek amacım gerçekleri söylemek. Onları ateizme yaklaştırmanın hiçbir şeye yaramadığının en açık delili Doğrucu(Çehov)'du.

Bu meselede turnusol kağıdı evrimdir. Benim gözümde, yaratılışa inandıkları için istediği kadar laik olsunlar, ateizme yaklaşamazlar.

Bak Çehov inanılmaz derecede laik bir müslümandı ama her fırsatta yaratılışı ve Allah inancını savunuyordu. Laiklik tek başına hiç yani.

Hatta hem laik hem müslüman olmak rahatlarına geldikleri için, rahatlarını bozmamak için asla gerçekleri araştırmıyorlar.

O zaman senin bir ateist olarak dincilerin yaptigi soylemlerden yaptigin farkli soylem ne?

Bugun muslumanlik gibi soyut bir kavramin gerceginin ne oldugunu kendini bu ise adamis dinciler bile ortaya koyamazken; sen mi koyacaksin?

Sana gore evrim olabilir, bana gore de numenalinsanliktir. Baskasina gore ahlaktir v.s.

Ayrica evrim ile bir muslumana "sen seriati kabul etmiyorsan, musluman olamazsin" demenin bagi ne. Ya da "bir musluman laik duzende yasayamaz" demenin.

Allah inancini savunuyor ise, neden seriati karistiriyorsun? ya da yaratilisi savunuyor ise, neden onu musluman olmamakla yani savunusunun musluman savunusu olmamakla v.s. itham ediyorsun?

Seni kimsenin nasil musluman oldugu ilgilendirmez. Seni ilgilendiren onu musluman olmamakla itham etmek degil; bir ateist olarak evrime ya da biyolojiye v.s. yonlendirmektir.

Turkiye'de ateistlerin kaybi hepo bu dinci yanasimdan oluyor, hem sempati yerine antipati topluyor hem de otekilestiriyor.

Iste butun bunlari algilayabilmen icin insan sosyolojisi/psikolojisinden algilaman lazim.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 241
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Konudaki ilk yazıdan laik müslüman tanımlamasını ılımlı olarak nitelenen müslüman kişiler için kullanıldığını anladım/çıkardım.

Ancak yazıdaki bu ılımlıların asıl büyük tehlike olduğunu düşünmekteyim. Çünkü radikal dinciler ülkenin %10 bile değilken son yıllarda bu uygulamalar yasalar vb. o ılımlıların sessiz kalıp onaylaması ile oluyor. Ülkemizde yaşadığımız baskılar bu ılımlıların göz yumması ve korkaklığı yüzünden oluyor. Radikal kısım gücünü ılımlılardan almaktadır.

Sitelerde Paylaş

Konudaki ilk yazıdan laik müslüman tanımlamasını ılımlı olarak nitelenen müslüman kişiler için kullanıldığını anladım/çıkardım.

Ancak yazıdaki bu ılımlıların asıl büyük tehlike olduğunu düşünmekteyim. Çünkü radikal dinciler ülkenin %10 bile değilken son yıllarda bu uygulamalar yasalar vb. o ılımlıların sessiz kalıp onaylaması ile oluyor. Ülkemizde yaşadığımız baskılar bu ılımlıların göz yumması ve korkaklığı yüzünden oluyor. Radikal kısım gücünü ılımlılardan almaktadır.

Sessiz kalirlar tabi. Kim onlari bilinclendiriyor dinin kucagina itmakten baska. Onlarda ya gidiyorlar dinin kucagina ya da sessizligi tercih ediyorlar.

Sitelerde Paylaş

Sessiz kalirlar tabi. Kim onlari bilinclendiriyor dinin kucagina itmakten baska. Onlarda ya gidiyorlar dinin kucagina ya da sessizligi tercih ediyorlar.

Ozaman neden bu gale alinmiyor da; tum muslumanlar ayni dinciler gibi, "tam musluman olmamak" ile suclaniyor/itham ediliyor ve dincilerin kucagina itiliyor/otekilestiriliyor.

Bu cümlen daha önce bu forumda diğer sitelerde defalarca yanıtlandı ve bu kez benim tarafımdan yanıtlanmaktadır

Evet onların kucağına atıyoruz çünkü bunu hak ediyorlar. Neden?

İslamda aslında böyle bir şey yok... islam yanlış yorumlanıyor aslında öyle değil, arap ülkeleri islamı bilmiyor vb. diyen salaklara tahammülümüz kalmadı. İslam tam da o Arap ülkelerindeki gibi bir şey ama kuranı okumayıp ben müslümanım dedikleri için arap ülkelerini yanlış biliyor diye suçluyorlar.

Ya inandığı dini adam gibi düzgün öğrenecekler ya da yobazlarla aynı muameleyi görecekler. İslamı tümden inceleyen biri ya radikal dinci olur ya da dinden çıkar. Bu onun yani kişinin farkındalığına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Radikal dincilere olan saygım tatlı su müslümanlarına göre daha çoktur. En azından kıvırmıyorlar. Bak kıvırmıyor hiç;

Teorik olarak laiklik (sekülerlik) yanlıştır, doğru olan şeriattır. Bununla birlikte bir Allahçı, Allahsız yönetimin bulunduğu bir yerde de yaşayabilir ancak yanlış laiklik (sekülerlik) anlayışı ve uygulayışı Allahçıyı zor durumda bırakmaktadır.

Eğer müslümansan şeriat olacak arkadaş. Kuran'da şeriatı destekleyen ayetlerde mevcut. Bu şahsın görüşlerine katılmıyorum fakat kendi içinde tutarlıdır.

Arada kalmayacaksın bir tarafta olacaksın.

Okuyacaksın öğreneceksin. Ben nasıl öğrendiysem sen ve diğerlerimiz nasıl okuyup araştırıp öğrendiyse o tatlı su müslümanları da öğrenecek. Şu forumu okumaları bile bir çok şeyi öğrenmeleri için yeterlidir.

Onlar yeter ki öğrenmek, sorgulamak istesin bu forumda hiç bıkmadan onlara durumu izah edecek sabırlı ve bilgili insanlar mevcut. sadece bu forumda mı? Hayır internetin tüm mecralarında hazır ve nazırız. Peki onlar neredeler? İslamı araştırmak için buralara uğruyorlar mı? Ne kadarı burada? Onlar şuan güzel, alımlı kızların facebook resimlerine bakıyor durumlarını beğeniyorlar. Onlar araştırıp sorgularlarsa zaten "tatlı su" olan durumunu "dinsiz" ya da " "radikal dinci" olarak değiştirecekler.

Sitelerde Paylaş

Bu cümlen daha önce bu forumda diğer sitelerde defalarca yanıtlandı ve bu kez benim tarafımdan yanıtlanmaktadır

Evet onların kucağına atıyoruz çünkü bunu hak ediyorlar. Neden?

İslamda aslında böyle bir şey yok... islam yanlış yorumlanıyor aslında öyle değil, arap ülkeleri islamı bilmiyor vb. diyen salaklara tahammülümüz kalmadı. İslam tam da o Arap ülkelerindeki gibi bir şey ama kuranı okumayıp ben müslümanım dedikleri için arap ülkelerini yanlış biliyor diye suçluyorlar.

Ya inandığı dini adam gibi düzgün öğrenecekler ya da yobazlarla aynı muameleyi görecekler. İslamı tümden inceleyen biri ya radikal dinci olur ya da dinden çıkar. Bu onun yani kişinin farkındalığına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Radikal dincilere olan saygım tatlı su müslümanlarına göre daha çoktur. En azından kıvırmıyorlar. Bak kıvırmıyor hiç;

Eğer müslümansan şeriat olacak arkadaş. Kuran'da şeriatı destekleyen ayetlerde mevcut. Bu şahsın görüşlerine katılmıyorum fakat kendi içinde tutarlıdır.

Arada kalmayacaksın bir tarafta olacaksın.

Okuyacaksın öğreneceksin. Ben nasıl öğrendiysem sen ve diğerlerimiz nasıl okuyup araştırıp öğrendiyse o tatlı su müslümanları da öğrenecek. Şu forumu okumaları bile bir çok şeyi öğrenmeleri için yeterlidir.

Onlar yeter ki öğrenmek, sorgulamak istesin bu forumda hiç bıkmadan onlara durumu izah edecek sabırlı ve bilgili insanlar mevcut. sadece bu forumda mı? Hayır internetin tüm mecralarında hazır ve nazırız. Peki onlar neredeler? İslamı araştırmak için buralara uğruyorlar mı? Ne kadarı burada? Onlar şuan güzel, alımlı kızların facebook resimlerine bakıyor durumlarını beğeniyorlar. Onlar araştırıp sorgularlarsa zaten "tatlı su" olan durumunu "dinsiz" ya da " "radikal dinci" olarak değiştirecekler.

Anlasildi. Dusunceni ogrenmis oldum.

Sitelerde Paylaş

Konunun özü, laikliğin siyasal bir sistem olduğu. Dinle inançla karıştıramayız. Konu din mi, allah yok din yalan. Bitti. Bundan başka bir argüman kesinlikle olamaz. Konu din olduğunda tavır kesin, en küçük taviz yok.

Ama konu siyaset mi, laik olunacak! Bitti! Laik olmadan değil toplumun bir üyesi, insan olunmaz, insan. Bir virüs, bünyede hastalık yapıcı bir patojen olunur! Bunda da en küçük taviz olamaz.

Bu iki konuyu ayırt etmek zorundayız. Laik değilse ateistin allahı olsun, siyaseten olmaz, şiddetle red! Konu dine geldi mi, değil müslüman, agnostik bile olsa o da olmaz! O da şiddetle red!

Benim anlayışım ve tavrım budur. Anahtar: Din ile siyaseti ayrı tutmak ve ayrı tartışmak.

Ateistse laik olmayıversin demem. O da şeriatçı dinci gibi bir virüstür.

tarihinde demirefe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateistlerle yobazlar arasında kalmış, iki tarafça da ötekileştirilen ve aynı zamanda iki taraf için de kazanılması için stratejiler geliştirilmesi gerek ezikler değil laik müslümanlar.

Yobazların çıkarcı yanaşımının aynısını göstermelerini ben ateistlere yakıştıramıyorum. Ateistler çok sert ve laik müslümanları yobazların kucağına atıyor demek, o insanları aptal yerine koymak demek. Onların birilerinin kucağına atılması neden sözkonusu olsun? O kadar pasif, ezik, çaresiz insanlar mı ki bunlar birilerinin kucağına düşsün?

Onlar pırıl pırıl insanlar. Ateistlere veya ateizme direnç gösteriyorlarsa, dinciye milyon kat gösteriyorlar. Ayrıca ateistlerle uğraşmıyorlar, ilgilenmiyorlar bile. Ateistlere hak ve özgürlük tanınmasından yana, ifade özgürlüğünden yana, çağdaş yaşamı destekleyen ve besleyen her türlü oluşumdan yana bu insanlar. Kendi içlerinde bir din algıları var ve onu yaşıyorlar ama, gericiliğe de dinciliğe de düşmanlar.

Bu ve benzeri forumlarda ateistlerce biraz küçümsenirler. Gerçek müslüman olmamakla suçlanır, yobaz olmadığı için bir tür aşağılanırlar. Benim içim gider şahsen gördükçe.

Ben kişisel olarak o insanlarla din filan tartışmıyorum, tartışamıyorum çünkü onun dini yorumlama biçimi, beni dışlayan ve özgürlüğümü kısıtlayan saygısız anlayışla örtüşmüyor.

Onlar buraya," İslam sizin bildiğiniz gibi bir din değil, bakın biz de sizler gibi yaşıyoruz, sizlerle aynı toplumda yaşamaktan mutluyuz, düşüncelerinizi ifade etmenize karşı değiliz" demek için geliyorlar ve anladıkları dini savunuyorlar. Gerçek İslam o değil, evet.. Ama bu onları ilgilendirmiyor çünkü zaten kabul etmiyorlar.

Laik müslümanlar ve tabii laik hristiyanlar vb, dinlerin geçirdiği evrimin delilidir. Dinler modern yaşama uyum sağlamayan pratiklerdir ve dini modern yaşama uydurmak zorunda kalan toplumlar, dinleri daha çok simgesel anlamda kullanır ve yaşar. Bu gibi insanlara "Sen gerçek müslüman değilsin, gerçek müslüman olsan beni öldürmek zorunda olduğunu bilirsin. Dört karı almalı, çocuklarla evlenmelisin. Çıtır huriler için kafirleri öldürmeli, hristiyan ve yahudileri de haram aylar geçtikten sonra yok etmeyi istemelisin" demek ve bunda ısrarcı olmak bana çok acemice geliyor. İşlemez çünkü. Karşınızdaki kişi bu saydıklarınıza zaten düşman, zaten kabul etmiyor, zaten eleştiriyor, zaten doğru bulmuyor..

Dinciliğe, gericiliğe karşı en büyük direnci gösteren kitle laik müslümanlardır. Entel dantel ateistler dinlere özgürlük çığlıkları atıp bizzat dinciler için çalışırken, bu insanlar sokaklara dökülüp meydanlarda bağırmıştır. Oylarını dinciye vermemiş, içten içe kızsa bile marjinal bulduğu dinsiz akımları beslemiş, destek olmuştur. Dine hakaret yüzünden sorguya alınan ve yargılanan insanları savunmuştur.

Ortada büyük bir yanlış var. Ateistiz, evet.. ama evrim gerçeğini unutuyoruz. Dinlerin neden var olduğunu, nasıl evrim geçirdiğini, insanların Tanrı ve din algısının nasıl evrime uğradığını ve bütün bunların bir anda gerçekleşmediğini unutuyoruz.

Bir adım daha ileriye gideceğim. Ben, laik ve ifade özgürlüğüne inanan müslümanları yanına almayan hiçbir aydınlanma hareketinin başarıya ulaşamayacağını düşünüyorum. Ateistler laikleri küçümsemek ve dışlamak yerine onların varlığından gurur duymayı öğrenmeli ve düşman bellemekten vazgeçmeli diyorum. Laik müslümanlar dine küfretmeye engeldir... Ve bu çok iyi bir şeydir..

Keşke tüm inançlılar onlar gibi olsa, dini onlar gibi algılasa ve yaşasa, modern yaşama onlar kadar uyum sağlasa da yeni fikirlere açık hale gelebilse.

Bu gibi insanların ezici çoğunluğu oluşturduğu toplumlarda ifade özgürlüğü giderek artar, marjinal sayılan düşünce ve akımlar daha rahat tolere edilir ve bir zaman sonra bakarsınız ki toplum gerici düşünceleri refleksif olarak reddediyor..

Evrimdir bu...

Sitelerde Paylaş

Nasıl bilinçlendireceksin mesela? Bir laik müslümana ne diyeceksin? Onu nasıl vazgeçireceksin?

Bunu neden yapalım peki? Neden onu ille de vazgeçirelim?

Bu çok absürd bir amaç değil mi?

Biz zaten varız ve düşüncelerimizi ifade ediyoruz. Kişi ilgi duyarsa, kişisel olarak merakı varsa, sorguluyorsa ve hazırsa zaten olan olur. O kendisi sizi bulur zaten...

Şu forumu okuyanların arasında böyle insanlar vardır ve buraları kendileri bulurlar. Alt yapısı varsa, soruları oluşmuşsa, yanıtları bulur. Ama inançlı birini durduk yerde dininden vazgeçirmeye çalışmak çok anlamsız bir girişim. Başarısız olursunuz zaten.

İtiraf etmeliyim, ben bu forumda tek bir gün bile birilerini dinden vazgeçirmek gibi bir amaç gütmemişimdir. Aklımdan bile geçmemiştir. Düşündüklerimi yazarım, soru soranla konuşurum, sorularına karşılık ben de sorular sorarım ve çekilirim. Kafasında soru işareti oluşmuşsa ne âlâ.. Onu bile düşünmem aslında..

Sitelerde Paylaş

Laiklik tanımı:

Laisizm veya Laiklik (Fransızca: Laïcité), devlet yönetiminde herhangi bir dinin referans alınmamasını ve devletin dinler karşısında tarafsız olmasını savunan prensiptir. (Kaynak: Vikipedi)

Din tanımı:

Din, genellikle doğaüstü, kutsal ve ahlaki öğeler taşıyan, çeşitli ayin, uygulama, değer ve kurumlara sahip inançlar ve ibadetler bütünü. (Kaynak: Vikipedi)

Sonuç:

Laiklik devlet yönetimiyle ilgili yani kanun, hukuk vs. Yukarıdaki din tanımına göre devlet yönetimiyle alakalı zerre bir şey yok.

Yani laiklik ve dini karşılaştırmak armutla kamyon lastiğini karşılaştırmak gibi bir şey.

Olgu ve mantık açısından bakılırsa hem laik hem de müslüman olunabilir.

Saygılarımla.

Sitelerde Paylaş

A: John Rosol harika yazardır. O'nun her dediği doğru. O her şeyi biliyor ve hepsini kitabında yazmıştır. Onu çok seviyor adeta tapıyorum.

B: Peki John Rosol'un Yalanlar adlı kitabını okudun mu?

A: Hayır

B: Kitabını okumadığın birini harika bir yazar olarak mı görüyorsun?

A: Evet

B: Sen salak mısın?

A: Hayır ben ılımlıyım.

Sitelerde Paylaş

Arkadaşım, İslam dini inançlar ve ibadetler bütünü olmaktan ibaret bir din olmadığı için hem laik hem müslüman olunmaz der ateistler. İslam, hukuku da olan, dünya yaşamını her yönüyle idare etme iddiası bulunan bir değerler bütünüdür, bir sistem sunar. İslam'a göre devlet de İslam şeriatına göre idare edilmelidir vb. Türkiye dışındaki müslüman ülkelere bakarsanız bu eleştiriyle ne anlatmak istendiğini anlayabilirsiniz.

Yoksa elbette hem laik hem müslüman olunur. Biraz zor olsa da olunur. Türkiye bunu büyük oranda başarmış bir ülkedir ki henüz yüz yıl bile olmamıştır laik cumhuriyete geçeli..

Sitelerde Paylaş

A: John Rosol harika yazardır. O'nun her dediği doğru. O her şeyi biliyor ve hepsini kitabında yazmıştır. Onu çok seviyor adeta tapıyorum.

B: Peki John Rosol'un Yalanlar adlı kitabını okudun mu?

A: Hayır

B: Kitabını okumadığın birini harika bir yazar olarak mı görüyorsun?

A: Evet

B: Sen salak mısın?

A: Hayır ben ılımlıyım.

Neyi anlatıyor bu?

Okumadıkları ve okumadan inanmaya devam edip kendi bildikleri gibi savundukları için salak olduklarını mı?

Dinlere bakış açıları sizler ya da yobazlar gibi değil arkadaşım. Okumuyorlar çünkü yaşadıkları din onları rahatsız etmiyor. İbadetler klasik İslamcılar gibi ciddiye almıyorlar, sosyal yaşamlarını dine göre düzenlemiyorlar, bir anlamda dinsizmiş gibi yaşıyorlar. O durumda da okumak ve öğrenmek ihtiyacı duymuyorlar.

Bunun dışında entelektüel anlamda da merakları yok.

Benim anlamadığım, bu insanları neden bu kadar küçümsediğiniz.. Çok ilginç iki bakış açısı yakaladım.

Ateistler, en azından bu başlıkta yazan ateistlerin çoğu laik müslümanları bir tür suçluyor ve beğenmiyor, evrensel insan gibi düşünenler de ateistlerin dışlayıcı suçlayıcı tavrını eleştirirken onları ne tarafa çeksen gelecek, korunmaya ama en çok da kazanılmaya muhtaçlar zavallılar gibi görüyor. Bir çıkar ilişkisi gibi bakıyor sanki... Yani onları dışlamayın, yobazların kucağına atmayın diyor.

Laik müslümanları oldukları gibi gören ve kabul eden kimse yok mu? Onların hepsini ateist olmadıkları, Kur'an'ı açıp okumadıkları için suçlamak ne kadar mantıklı ve bilimsel?

Bu ülke inanırının Kur'an'ı okumasınlar diye ne gibi psikolojik bariyerlerle engellendiğini biliyorsunuz üstelik. İnsandaki inanç eğiliminin nedenlerini, inancın lay lay lom haliyle insan iyi geldiğini, inancın bağlayıcı ve bütünleştirici yönlerinden çok hoşlanıp bayramları vs sevinçle kutladıklarını...

Bunların zararı yok. Laik insanlar bir çırpıda ateist olmasa da olur. Ateizm, dinlere vb inanışlara ilgi duyanlar zaten dinden çıkıyor, kendi yolunu buluyor. Ama ateist olma potansiyeli görüyoruz diye insanları ille de zorlamak ve suçlamak, bilimsel düşünen bir ateistin işi değil. Onlarla zaten kolaylıkla konuşabilirsiniz dinsizliğinizi. Çoğunun yanında dinle tatlı tatlı dalga geçebilirsiniz. Bütün bunları tolere edebilirler, yeter ki siz yolunu bilin. Bu da taviz değil, iletişim bilmektir.

Sitelerde Paylaş

Hem laik hem müslüman olunmaz. Recep Tayyip Erdoğan:

http://www.dailymoti...an-olunmaz_tech

Kur'an ve İslam'ın bütüne göre olmaz tabii.

İyi de, Kur'an'dan bize ne ki? 1400 yıl evvel yazılmış bir kitap o. Güncelliğini yitireli epeyce olmuş senin anlayacağın.

En son 1923'de tamamen yitirdi ve ülke laik bir cumhuriyet oldu, müslümanların ezici çoğunluğu da laikliği benimsedi. Şimdi videodaki bu adamı desteklemiyor, onun getirmek istediği miladı çoktan dolmuş gerici sistemi istemiyorlar. Onlar laik sistemde yaşamak zorunda olduklarını biliyorlar. Çünkü hepsi modern yasalara göre yargılanmak, özgürce dolaşmak, çağdaş kurallara göre yaşamak istiyorlar. İslam şeriatını (hukukunu) istemiyorlar.

Yani İslam'ın aslen ne dediği onları da ilgilendirmiyor. Tıpkı bizim gibi....

Bir parça bilimsel eğitimden geçmiş, özgürleşmiş, refah düzeyi bir parça artmış insanlar aydınlanmaya yüz tutar cübbeli. Bu çok güzel, gurur duyulacak bir şeydir.

Bizler, tamamen değil belki ama yine de bilimsel sayılacak bir eğitimden geçtik, gözümüzü nispeten özgür bir ülkeye açtık, istediğimiz gibi yaşadık, istediğimiz yere gidip geldik. Atatürk'ün kurduğu sistem, cumhuriyeti kurar kurmaz devreye soktuğu eğitim yöntemi çok kırılıp döküldü, başladığı gibi devam etmedi ama buna rağmen ülke çok değişti.

Türk halkı gözünü ta o zamanlarda açtı cübbeli. Tayyip ve onun gibi düşünenler her daim vardı ancak azınlıktaydı. İlginç ama, yine azınlıktalar. Türk halkının laik sistemde yaşamış ve sevmiş olmasına rağmen durumun ciddiyetini anlamayan bir kesimi ona oy veriyor, bu doğru. Benim başlıkta bahsini ettiğim kesim tam olarak o kesim değil ama dahil etmek mümkün de.

Bugün dürüstçe bir anket veya referandum yapılsa.. Laiklik gitsin mi kalsın mı dense..

Adın gibi emin ol cübbeli, laiklik kalsın çıkar o oylamadan. Tayyip ve destekçileri de bunu adları gibi bildikleri için böyle bir şeye yanaşamazlar.

O yüzden sinsice, gizlice, kalleşçe, yalan ve dolanla yürüdüler ya... Liberal olduklarına, gerçekten özgürlük ve demokrasi istediklerine inandırdılar insanları.

Benim başlık boyu sözünü ettiğim kitle inanmadı ama. Çünkü onlar daha bilinçli, biraz daha iyi eğitim alıp uyanmış kesim. Onlara saldırırken de laik elitistler falan demeleri o yüzdendir. Kaldı ki hepsi eğitimli, paralı falan da değil.

Sitelerde Paylaş

Ateistlere veya ateizme direnç gösteriyorlarsa, dinciye milyon kat gösteriyorlar. Ayrıca ateistlerle uğraşmıyorlar, ilgilenmiyorlar bile.

Hem laik, hem modern hem de dindarız diyen Adnan'cılar tayfası sabah akşam ateistlere sataşmıyor mu sevgili IFeelGood. İyisi de var kötüsü de var laik müslümanların.

Sitelerde Paylaş

Ilımlıları ateist yapalım diye bir kaygısı olan varsa hata yapıyor demektir. Daha önce dediğim gibi eğer biraz da olsa inandığı şey neymiş diye araştırırsa zaten her şey kendiliğinde gerçekleşecektir. Eğer bilmiyorsa, araştırmıyorsa ve üstelik aaa islam öyle değil diye ahkam kesiyorsa salak muamelesi görür. Bu sadece din için geçerli değil. Hangi konuda olursa olsun eğer bir şeyi savunacaksan önce savunduğun şeyin ne olduğunu bilmelisin.

Zaman ayırıp izlenmesi gereken videolardan.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...