Jump to content

İslam ve Laik Türk Müslümanı

Recommended Posts

• İleti 241
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Mahi sorsana bakalım burada IFeel ve sana sataşanlardan kaç tanesinin ailesi laik müslüman? kaçının yobaz müslüman?...Hepsinin ailesi de ateist veya deist değillerdir değil mi?

1)Sonucu değiştirir mi?

2)Savunduklarını yanlışlar mı?

Not:Annem laik müslüman (ne demekse :D) çok sevdiğim bazı dostlarım laik müslüman

Not son: Aaaaa sonuç değişmiyor :) Hala da haklıyız :D

tarihinde katalan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Çöl bedevilerine ve onun yazdıklarına inanan ve onunla kendi hayatını ve başkalarının hayatını şekillendirmeye çalışanlara öncelikle kaynak aldıkları şeylerdeki yanlışları göstermek gerekir. Çünkü bundan geçmeden nasıl olur da bilime yaklaşırlar? Bilime ters dahi olsa rablerinin sözüne inanmak ve doğru kabul etmek onların önceliğidir. Çünkü onlar için "rabbin sözü > bilimin sözü" dür.

Ve eğer onlarla tartışıyorsak kuranı bilmeliyiz ki yanlışları ve çelişkileri ortaya koyabilelim. Belki sorgularlar ve ardından bilime yönelirler, bilemem.

Tatlı müslümanları olarak tabir edilen kişiler için ise: Eğer "ben müslümanım" diyiyorlarsa bir zahmet dinlerini bilsinler. Yok bilmezlerse şimdi arada bir bariyer görevi görseler de gelecekte toplumsal ve siyasal olarak artacak olan islami etkiyle (dinlerini bilmeseler de) "ben müslümanım" diyen kimliklerinden ötürü sadakatleri islama olacaktır. Çünkü bilgisiz oldukları "masum inançları" yani dinleri hususunda zamanla çıkar sahipleri tarafından kolayca manipüle edilebileceklerdir.

Ben sizin gibi düşünmüyorum. Ateistler tarafından tatlı su müslümanı olarak adlandırılan gruptanım (ha kendi tanımım başkadır). Tam aksine bizler bugün var olan ama aslında dejenere edilmiş dinin ateistlerden önceki tek düşmanlarıyız. Çünkü insanların büyük bir bölümü inanmayı seviyor ve meyilli. Bu bir gerçek. Bu nedenle gerçek dini öğrendiklerinde kendi dümen suyunda gitmelerinin önüne çomak sokan ateistlerden/deistlerden çok biziz. Zira biz kendimizi inanan olarak tanımlıyoruz herşeyden önce. Dolayısı ile hiçbir şey ile bize sahip olamazlar.

Sitelerde Paylaş

1)Sonucu değiştirir mi?

2)Savunduklarını yanlışlar mı?

Not:Annem laik müslüman (ne demekse :D)

katalan art niyet yok..Konuşurken, asıp keserken ne dediğimize dikkat edelim ve gerçeklerden kopmayalım diye ayar veriyorum...

Gerçeklerden kopmak delilerin işidir...

Sitelerde Paylaş

Not:Annem laik müslüman (ne demekse :D) çok sevdiğim bazı dostlarım laik müslüman

Not son: Aaaaa sonuç değişmiyor :) Hala da haklıyız :D

Anneni örnek vermişsin..Anneler burada pek iyi bir örnek değil gerçi ama senin örneğinden gidersek eğer ; birileri anneni bu kadar hırpalasın ,anlayamıyor kavrayamıyor diye aşağılasın ister misin?

Sitelerde Paylaş

Bir konu bu kadar mı güzel özetlenir!

Olay budur ;)

Kral çıplak ama bla bla diyenler zaten, son 10 yıldır toplumumuzda yenilgi üstüne yenilgi alıyorlar.

Ülkenin bugün teokratik oligarşiye doğru gitmesinin sebebi de yine onların cesaretsizliği...

Kral çıplak ama müslümanım deme işte kardeşim, çık delikanlı gibi deistim de, agnostiğim de, ateistim de!

Eğer bu denilebilmiş olsaydı, özgür akıllılar çoktan sağlam bir cephe kurmuştu.

Böyle bölük pörçük hiç bir gücü olmayan istisnalar gibi dolaşmazdık.

Çok daha birlik çok daha güçlü sahibi olurduk.

O zaman işte karşı tarafda masaya oturma zorunluluğunu farkeder, birlikte yaşama zorunluluğunu kabul ederdi...

Hak verilmez alınır!

Laiklikden kastımız en baside indirgediğimizde bir arada yaşamaksa eğer; laiklikde verilmez alınır!

Şuan karşı tarafda bunu vermek gibi bir düşünce yok.

Çünkü birlik olmadığımızın farkında.

Bu yüzden bir şey bahşetme modunda hiç değil, tam tersi benim gibi olmayan gebersin modunda.

Bu gebermeyi illa ki fiziksel algılamayın.

Geniş düşünün, kötü işte çalışsın gebersin, devlet kadrolarına giremesin gebersin...vb

KRAL ÇIPLAK

Saygılar ;)

Bence buradan devam etmeliyiz, konuyu araya kaynatmaya çalışanlar Müslümanlardan bu taktiğe alışkınız, kül yutmayız :D

Sitelerde Paylaş

Anneni örnek vermişsin..Anneler burada pek iyi bir örnek değil gerçi ama senin örneğinden gidersek eğer ; birileri anneni bu kadar hırpalasın ,anlayamıyor kavrayamıyor diye aşağılasın ister misin?

Ama bu işler kişisel bazda ele alınmaz, çok yanlış noktalara gideriz. Gerçekler bana göre ona göre değişmez.

Dediğin gibi anneler iyi örnek değil çünkü onlardan çok şey bekleme hakkımız yok. Ama onların din sebebiyle yaşadığı acılarla cepheden mücadele etmek onlara karşı da sorumluluğumuz.

İsteyen varsa hırpalasın, aşağılasın.

Ben zaten kadıncağıza huzur vermiyorum isterseniz siz de çatabilirsiniz.

Ama tekrar edeyim annen, dayın amcan yaklaşımını çok çocukça bulurum.

Bu arada, ayar yemekten yorulduk yahu :D

Sitelerde Paylaş

Katalan , bir sorum daha olacak...Annem laik müslüman dedin.Sanırım baban da öyledir...

Peki ya baban ve annen yobaz müslümanlardan olsaydı ve seni gözün açılmadan Kuran kurslarına,imam hatip'e gönderseydi, bu gün senin ateist olma olasılığın ne olurdu?

Sitelerde Paylaş

Katalan , bir sorum daha olacak...Annem laik müslüman dedin.Sanırım baban da öyledir...

Peki ya baban ve annen yobaz müslümanlardan olsaydı ve seni gözün açılmadan Kuran kurslarına,imam hatip'e gönderseydi, bu gün senin ateist olma olasılığın ne olurdu?

Amazon ablacım,

Babam öldü, dini düşüncesini bilmiyorum. İlkokulda annem bizlere kuran dersi aldırdı (arapça hatim). Sülalemiz elhamdülihlah ağır müslümandır. Yedi sülalem ağır yobaz olsaydı da bana bu konuda kurşun işlemezdi.

Ben Kuran ı okumadan 17-18 yaşında dinsiz olduğumu söyledim. Çünkü Kuran ın kul yapımı olduğunu anlamak için okumaya ihtiyaç bile duymayacak bir zekaya sahibim (orta düzey yani, eğer ilkel koorkularınız yoksa ve kendinize karşı dürüst ve saygınız varsa bu seviye yeter :D). Şimdi Kuranı hatim ettiğime bakma çünkü boş beleş adamlara laf anlatmak için yapıyorum.

Bilmem cevabım net oldu mu?

Benim tepkili olduğum kitle senin de çok iyi bildiğin üzere, bilgiye rahatlıkla ulaşabilecek kitle yani sözü getirmek istediğin kişilere uygun kitle değil. Ve bu tepkili olduğum kitle aslında tek umudumuz.

Ama uyanırlarsa, bize ayar vereceğinize destek verin de uyandıralım :D

Umarım cevabım net ve tane tane olmuştur.

Sitelerde Paylaş

Sen anlamadın..Öğretiye ,espriye her zaman evet ama kişisel saldırılara hayır...Olgun olalım biraz ...

Herkesin aynı düşünceye sahip olması beklenemez değil mi katalan?..Herkesin aynı zeka seviyesine sahip olması beklenemez..Herkesin aynı dünya görüşüne sahip olması beklenemez..Herkes bir örnek olamaz..

Kim daha uzağa işeyeceğe çevirme olayı ...

Sitelerde Paylaş

Sen anlamadın..Öğretiye ,espriye her zaman evet ama kişisel saldırılara hayır...Olgun olalım biraz ...

Herkesin aynı düşünceye sahip olması beklenemez değil mi katalan?..Herkesin aynı zeka seviyesine sahip olması beklenemez..Herkesin aynı dünya bakışına sahip olması beklenemez..Herkes bir örnek olamaz..

Kim daha uzağa işeyeceğe çevirme olayı ...

Tamam bir ayar daha, sabırla ayar yemeye devam edeceğim.

Uzağa işeme konusu yok (zeka düzeyini orta düzey olarak belirttim)

Dinin yalan olup olmadığı düşünce konusu değil. Dinin yalan olup olmadığı, inanç konusu da değil. Bilgi konusu. Dolayısıyla bilgiye dayalı bir konuda herkes aynı sonuca varsın demek hakkım Placebo, sadece hakkım değil aksini düşünmeyi ya da savunmayı aklım almıyor.

"Elmayı 5 metre havaya atarsam ve kimse de tutmazsa yere düşecek- NŞA" dediğimde biri de hayır düşmeyecek derse, kusura bakma ama aldığım cevap düşünce değil safsata olur. Bizler safsataya karşı çıkıyoruz, düşünceye değil.

"Dinin yalan olduğu" realitedir aynı elmanın yere düşecek olması gibi, kolaylıkla ispatlanabilecek ulaşılabilir bir sonuçtur.

Sitelerde Paylaş

Katalan , tamam sen daha zekisin :)

Haksızlık yapıyorsunuz, dikkat edersen özellikle orta düzey zeka diye vurguladım. Böyle çocukluklar yapmak tarzım değil ama sorulan soruya da saygı gereği cevap vermek zorundaydım.

Bana dikkatli soru sorun ki alacağınız cevap hiçbirimizi üzmesin :D (Not:Şakadır, kaale almayın)

Sitelerde Paylaş

Insanlarin dine olan ilgileri biyolojik sebeplere dayaniyor. Yani bir insanin dinin icine girip disina cikabilmesi, biyolojisinin buna musait olmasini gerektiriyor. Benimki degildi, ben ikinci bir yolu takip ederek buraya vardim. Provoke edildim. Katalan gibi birileri zamaninda benide provoke etti. Sinirlendim kizdim, adamin uzerine atlayip dovemedigim icinde cevap verebilmek adina dinin icine az bucuk girmemle cikmam bir oldu. Yani insanlari provoke etmek bir yontemdir bence vede ise yarama sansi var. Ama isi hakaret kufur kiyamet boyutuna tasimak, placebonun dedigi gibi olgun bir hareket degil. Coluk cocuk isi. Ben acikcasi katalanin olayi bu noktaya getirdigine hic sahit olmadim.

Burada tartisma biraz kaygan zemine geliyor arkadaslar. Bence herkes kendisine 1-2 gun sure tanisin, sonra kaldigi yerden devam eder.

Sitelerde Paylaş

Tamam bir ayar daha, sabırla ayar yemeye devam edeceğim.

Uzağa işeme konusu yok (zeka düzeyini orta düzey olarak belirttim)

Dinin yalan olup olmadığı düşünce konusu değil. Dinin yalan olup olmadığı, inanç konusu da değil. Bilgi konusu. Dolayısıyla bilgiye dayalı bir konuda herkes aynı sonuca varsın demek hakkım Placebo, sadece hakkım değil aksini düşünmeyi ya da savunmayı aklım almıyor.

"Elmayı 5 metre havaya atarsam ve kimse de tutmazsa yere düşecek- NŞA" dediğimde biri de hayır düşmeyecek derse, kusura bakma ama aldığım cevap düşünce değil safsata olur. Bizler safsataya karşı çıkıyoruz, düşünceye değil.

"Dinin yalan olduğu" realitedir, kolaylıkla ispatlanabilecek ulaşılabilir bir sonuçtur.

Herkes bilgiyi istediği gibi kullanır..İnanca meyilli ve kaygı düzeyi yüksek,bir yaradana sığınarak korkularını sağaltaltacak yapıdaki insanlar senin aldığın aynı bilgileri öğrenseler bile yorumları değişik olacaktır...Neden anlamıyorsun ki bunu...

Aynı üniversiteye aynı fakülteye gitmiş ve aynı bilgileri öğrenmiş insanlar bile öğrendikleriyle değişik hayat görüşlerine sahip oluyorlar..Mesela benim aynı okulu bitirdiğim bir arkadaşım vardı.. Okul bittikten çok sonra, benim evinde alkol içmeme izin vermemişti...Bir diğeri domuz yemezdi..Bu insanların yetiştiği aileleri, çevreleri ,arkadaşları ,görüp geçirdikleri,yaşadıkları herşey ama herşey bu kişilerin duygu düşünce ve inançlarını etkileyecektir. Salt bilgi kimseyi eğitmez...

Sitelerde Paylaş

Tam aksine bizler bugün var olan ama aslında dejenere edilmiş dinin ateistlerden önceki tek düşmanlarıyız.

Bugünkü islam dininin dejenere edilmiş olduğunu söylüyorsanız, dinin dejenere olmamış halini biliyorsunuz demektir. Lütfen paylaşınız, öğrenmek isterim.

Ve düşünüp, ardından bugün var olan dinin düşmanı olduğunuzu yeniden teyit eder misiniz?

Ateistler tarafından tatlı su müslümanı olarak adlandırılan gruptanım (ha kendi tanımım başkadır).

Tüm ateislerin sizi öyle tanımladığını sanmıyorum. Ateistler dışında tanımlayanlar da vardır.

Çünkü insanların büyük bir bölümü inanmayı seviyor ve meyilli. Bu bir gerçek.

Elbette. Ölüm korkusu, yok olma korkusu, üstün bir gücün koruması vs. tatlı güzel hayaller.

Ama belki önce bireysel sonra da toplumsal olarak cesaret edip "dininizi" sorgular ve gerçekleri kabullenirseniz bir değişiklik gerçekleşebilir.

Bakınız Estonya %84, Danimarka %80 vs. birçok ülke insanı bunu başarabilmiş. Belki zamanla...

Zira biz kendimizi inanan olarak tanımlıyoruz herşeyden önce. Dolayısı ile hiçbir şey ile bize sahip olamazlar.

İçim rahatladı.:)

tarihinde ozgur_dusun tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Devlet = Din olduğundan, gezegende laiklik diye bir şey yoktur. Çünkü laiklik demek, dinsizlik = devletsizlik, anarşi (yöneticisizlik) demektir -ki gezende devletsiz, yöneticisiz bir yer yoktur. İslam'da ise, yöneticiye itaat vardır. Yöneticiye itaatin olması demek, devletin olması demektir. Böyle bir durumda, bir müslümandan laik olmasını istemek, dinsiz / devletsiz yaşamasını ve yöneticiye itaat etmemesini istemektir. Gerçek anlamda laik (dinsiz/devletsiz/yöneticisiz) olanlar, (bireyci) anarşistler, egoistlerdir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...