Jump to content

İslam ve Laik Türk Müslümanı

Recommended Posts

Devlet = Din olduğundan, gezegende laiklik diye bir şey yoktur. Çünkü laiklik demek, dinsizlik = devletsizlik, anarşi (yöneticisizlik) demektir -ki gezende devletsiz, yöneticisiz bir yer yoktur. İslam'da ise, yöneticiye itaat vardır. Yöneticiye itaatin olması demek, devletin olması demektir. Böyle bir durumda, bir müslümandan laik olmasını istemek, dinsiz / devletsiz yaşamasını ve yöneticiye itaat etmemesini istemektir. Gerçek anlamda laik (dinsiz/devletsiz/yöneticisiz) olanlar, (bireyci) anarşistler, egoistlerdir.

Devlet=Din?

Laik=Devletsiz?

Devletsiz=Egoist?

Sen var türkçe bilmek?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 241
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Konu iyice saptı, bambaşka yerlere gitti.

Kimse size laiklerle din konuşup tartışmayın, ayetleri göstermeyin demiyor. Bunu herkes yapıyor, hepimiz insanların kutsal kitapları okumalarının ne kadar yararlı olabileceğini biliyor ve söylüyoruz.

Ancak bu, bireysel bir aktivitedir. Ayrıca her insan dinle ilgilenmez, ilgilenmeye gerek duymaz çünkü hayatında dinin önemli bir yeri yoktur. Onu din tartışmaya zorlamak hem ne kadar doğrudur hem de gerekli midir, tartışılır. Sonuç olarak bunların hepsi bireysel bazda kalan şeyler..

Oysa biz bir toplumdan bahsediyoruz burada. Daha da daraltırsak, dincinin düşman olduğu; çağdaş yaşamdan, bilimden ve bilimsel eğitimden, ifade özgürlüğünden yana ve kendisini dinle yaşamaya zorlayan gericiyle mücadelede son derece sağlam yerde duran bir kitleden bahsediyoruz.

Dinlerden kurtulmak insanları aydınlatıyor, yaşama bakışını değiştiriyor ama bu, az önce tanımladığımız içinler gerçekten çok da sözkonusu edilebilir mi? Bırakın başka yerleri, bu forumda bile dinden kurtulmuş insanları öykülerini okuduğunuzda "Zaten dinle pek işim yoktu, light müslümandım, hayatımda bir şey değişmedi ama inandıklarımın saçma olduğunu görmek beni şaşırttı" cümlelerine rastlarsınız.

Çünkü bu insan yaşam içinde kendini nerede konumlandıracağını biliyordu. Dine inanç, burada bir ayrıntıdır. Dini terkettikten sonra saf değiştiren, yaşamında din satmaktan vazgeçen biri değildir zaten o. Tam tersi, dindara dinciye mesafeli yaşayan, kendi yaşam biçimini korumak için gerekenleri yapan biridir.

Dine takılıp kalmak yanıltır. Dinler kutsal kitaplardan ibaret değildir, Türkiye'deki bu light kesim için Kur'an önemsizdir. Onlar dinlerin bağdaştırıcı, dayanışmacı yönünü yaşamaktan hoşlanırlar ama bunu tanımlamazlar, farkında bile değillerdir muhtemelen. Gericiler tarafından müdahale edilmesine izin verilmesini istemezler.

Din sadece bilgiyle çökertilecek bir olgu değildir. Bu büyük yanılgı.

Özetle, bizim laik ve çağdaş inanırlarla derdimiz yok, onlar kendilerini zaten doğru yerde konumlandırmış ve kararlı yaşayan bir kitledir.

Bu ülkenin gururudurlar bu insanlar.

Sitelerde Paylaş

dün bankta otururken iki kişi geldi yanıma, anladığım kadarıyla oruçlulardı, neyse biraz konuştuk, adam dedi ki Atatürk'e çok şey borçluyuz.

aslında senin anlattıklarının pratik hayattan bir örneği..

Sitelerde Paylaş

Kişi "ben bilgisayar mühendisiyim" dediğinde o kişinin bu ilmi araştırdığını, etüd ettiğini, öğrendiğini vs. sonrasında bu titr aldığını düşünürüm.

Bu örneğe istinaden, kişi " ben müslümanım" dediğinde onun dinini, allah'ını, kitabını, peygamberini sorguladığını, araştırdığını öğrendiğini görerek "ben müslümanım" demesini bekliyorum. Sadece anne-baba, akraba, çevre, en sevdiği insanları görüp sorgulamadan onlara güvenerek ve korkularından ötürü sorgusuz itaat ederek dini konuda çevresini "taklit" ederek yaşamasını görmeyi beklemiyorum. Bir anlaşmaya imza atmadan kişi nasıl okuyorsa, müslümanım demeden önce de okumasını bekliyorum. Yaptıkları işleri, dinlerini şuurla, bilinçle anlayarak yapmalarını bekliyorum. Ben daha çok beklerim:)

Bu işler zaten önce kişinin içinde "bireysel" olarak başlar. Toplumsal ya da siyasal olarak değil. Bugün nüfusunun çoğunluğu dini terk etmiş ülkelerde ateist parti vs. mi var ki?

İslamın ana kaynağı onun kutsal kitabıdır. Eğer "kuran önemsiz" ise bu çağdaş müslüman inanırlar için biri kalkıp onlara artık müslüman olmadıklarını anlatır. Muhtemelen deistler..

Ama diyorsanız ki, dinin içeriğinden çok, "Korku ve ihtiyaçlarımı tatmin edecek bir dine, bir şeye ihtiyacım var." o zaman daha barışçıl, bilim dostu bir şeyler seçebilirler. Deist olsunlar, ne bileyim... Ama onun yerine kolay yolu seçip topluma hakim olan islamı alıp kendi hayat tarzlarına göre modifiye etme yoluna gidiyorlar. Din hususunda kendilerinden farklı düşünenleri yobaz, gerici olarak adlandırıyorlar.(Ama orjinalde bu şekilde tanımlananlar gerçek müslüman değil mi?)

Neyse, kısaca insanlar ne yapıyorlarsa yapsınlar ama sorgulasınlar, bilinçli olsunlar. Neyi, neden, niçin yaptığını bilen sorgulayan insan gibisi yoktur. Aksi insanın kendini kandırdığı, sahte bir hayat olur.

tarihinde ozgur_dusun tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bizim buralarda bir laf vardir, "ateistleri gutmek kedi surusu gutmek gibidir".

Ateistleri politik bir amac ugruna toplamaya calismak bos bir ugrastir. Ateistler serbest-dusunurlerdir. Ateistler itaat etmeyi sevmez, mahalle baskisi yemeyi sevmez. Onlari ne kadar ayni cati altinda toplamaya ugrasirsaniz onlar o kadar dagilirlar.

Ateizme politika karistirmak hatadir, ateizme zarar verir.

tarihinde Ataguchu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bizim buralarda bir laf vardir, "ateistleri gutmek kedi surusu gutmek gibidir".

Ateistleri politik bir amac ugruna toplamaya calismak bos bir ugrastir. Ateistler serbest-dusunurlerdir. Ateistler itaat etmeyi sevmez, mahalle baskisi yemeyi sevmez. Onlari ne kadar ayni cati altinda toplamaya ugrasirsaniz onlar o kadar dagilirlar.

Ateizme politika karistirmak hatadir, ateizme zarar verir.

Bunların konuyla ne ilgisi var?

Başlıkları karıştırmış olmayasın?

Sitelerde Paylaş

Bunların konuyla ne ilgisi var?

Başlıkları karıştırmış olmayasın?

Mesela:

Özetle, bizim laik ve çağdaş inanırlarla derdimiz yok, onlar kendilerini zaten doğru yerde konumlandırmış ve kararlı yaşayan bir kitledir.

demissiniz. "Biz" derken kimi kastediyorsunuz? Belki benim "laik ve cagdas inanirla" derdim var, belki yok. Bu benim bilecegim bir sey.

tarihinde Ataguchu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Mesela:

demissiniz. "Biz" derken kimi kastediyorsunuz? Belki benim "laik ve cagdas inanirla" derdim var, belki yok. Bu benim bilecegim bir sey.

Arızalı mısın kardeşim? Varsa derdin git çöz o zaman. Veya senin bileceğin bir şeyse, bizimle hiçbir düşünceni paylaşma.

Ben normal, sağlıklı, bir iş için bir araya gelmiş insanlarla bir şeyler paylaşma derdindeyim. Seninle de ayrıca uğraşırım istersen, ona da hayır demem.

Laik, çağdaş, özgürlükçü inanırlar dünyanın her yerinde vardırlar ve ateistler onları düşman belleyip yobazla bir tutmaz. Bu çok abuk. Ateist laiklik ister, insanların inançlarıyla uğraşmaz, tüm dünyayı dinsiz yapmak gibi sapkın amaçlar gütmez. Baktığı her yerde din görüp kırmızıya dönenler sorunlu, takıntılı kişilerdir.

Bu yazdıklarımdan ateistleri politik olarak bir araya getirmek, sürü gibi gütmek amacım olduğunu çıkaracak akıl zaten kıt bir akıldır.

Hiç alttan alacak değilim, okumadan yazıp çiş yarışı yapıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Arızalı mısın kardeşim? Varsa derdin git çöz o zaman. Veya senin bileceğin bir şeyse, bizimle hiçbir düşünceni paylaşma.

Ben normal, sağlıklı, bir iş için bir araya gelmiş insanlarla bir şeyler paylaşma derdindeyim. Seninle de ayrıca uğraşırım istersen, ona da hayır demem.

Laik, çağdaş, özgürlükçü inanırlar dünyanın her yerinde vardırlar ve ateistler onları düşman belleyip yobazla bir tutmaz. Bu çok abuk. Ateist laiklik ister, insanların inançlarıyla uğraşmaz, tüm dünyayı dinsiz yapmak gibi sapkın amaçlar gütmez. Baktığı her yerde din görüp kırmızıya dönenler sorunlu, takıntılı kişilerdir.

Bu yazdıklarımdan ateistleri politik olarak bir araya getirmek, sürü gibi gütmek amacım olduğunu çıkaracak akıl zaten kıt bir akıldır.

Hiç alttan alacak değilim, okumadan yazıp çiş yarışı yapıyorsunuz.

Oldu, size bol sanslar.

Sitelerde Paylaş

Yok, esas sana bol şanslar. Güdülmesi mümkün olmayan, en öz ateist....

Tövbe tövbe...

Sn daha neyin tartışıldığını anlamaktan uzak, politika yaptığımızı zanneden, başlığa arada tükürür gibi yazıp çıkan birisin..

Bu alttan alan, idare eden, anlayışlı tavırlarınıza da ayrıca bayılıyorum. onu da söylemeden geçemeyeceğim.

Sitelerde Paylaş

Yok, esas sana bol şanslar. Güdülmesi mümkün olmayan, en öz ateist....

Tövbe tövbe...

Sn daha neyin tartışıldığını anlamaktan uzak, politika yaptığımızı zanneden, başlığa arada tükürür gibi yazıp çıkan birisin..

Bu alttan alan, idare eden, anlayışlı tavırlarınıza da ayrıca bayılıyorum. onu da söylemeden geçemeyeceğim.

Alttan almiyorum. Forumdan ayrilma istegimi ozel mesajla zaten bildirdim.

Sitelerde Paylaş

..., tüm dünyayı dinsiz yapmak gibi sapkın amaçlar gütmez.

Elbette laiklik isterim.

Buradaki sapkın amaç nitelendirmeniz herhalde "zorla" dünyayı dinsiz yapmak gibi bir gayeye girmezler demek için değil mi? Öyleyse katılıyorum.

Ama bunun dışında tüm dünyadaki insanların dinden ve dogmalardan gelecekte arınmış olması güzel olurdu. Ve bir gün bu güzelliğe mümkün olduğunca yaklaşılabilmesi için minikte olsa katkıda bulunmaya, insanların dinlerini ve dogmalarını sorgulayıp orada yanlış bulduğum şeyleri göstererek onların bunlar üzerine üzerine düşünmelerini ve sorgulamalarını istiyorum, buna çabalıyorum.

Sitelerde Paylaş

Elbette laiklik isterim.

Buradaki sapkın amaç nitelendirmeniz herhalde "zorla" dünyayı dinsiz yapmak gibi bir gayeye girmezler demek için değil mi? Öyleyse katılıyorum.

Ama bunun dışında tüm dünyadaki insanların dinden ve dogmalardan gelecekte arınmış olması güzel olurdu. Ve bir gün bu güzelliğe mümkün olduğunca yaklaşılabilmesi için minikte olsa katkıda bulunmaya, insanların dinlerini ve dogmalarını sorgulayıp orada yanlış bulduğum şeyleri göstererek onların bunlar üzerine üzerine düşünmelerini ve sorgulamalarını istiyorum, buna çabalıyorum.

Zorla ya da değil, bütün insanları dinsiz yapmak gibi bir amaç çok sapkın tabii. Ben zararsız inanışlardan ve onlara inanlardan rahatsızlık duymuyorum, yeter ki benim hak ve özgürlüklerime müdahale etmesin, inançlarını dayatmasın, bilimi taciz etmesin. Orada onunla sorun yaşarız.

Onun dışında, biz biliyoruz ki ülkemiz de dünya da dinler nedeniyle çok sıkıntı yaşıyor. Din bir bela çünkü satıcısı çok. İktidarlar da din satıyor, ulema da, cami hocası da. Aynı sıkıntı diğer dinlerde de var.

İnsanlık tarihinin en acımasız katliamları dinler nedeniyle yapılmış. Bu katliamlar bugün de sürüyor.

Söylediğiniz şeye bir ateist olarak katılmamak mümkün değil ki..

Keşke tüm dünya sadece dinlerden değil, diğer tüm dogmalardan da arınsa, barış içinde yaşasak, mutlu çocuklar yetiştirsek, kimseler korkmasa...

Bizler bireysel olarak bunu bu ve benzeri forumlarda yapıyoruz zaten. Buralara üye olan ve yazan insanlar sadece muhatabı tarafından okunmuyor. Diğer yazarlar ve sessiz okurlar var ve okuduklarını mutlaka değerlendiriyorlar.

Biz burada kabuğuna çekilmiş, dünyadan ve gerçeklerden kopuk, inanan herkesi küçümseyen ve dışlayan insanlar değiliz, ülkemiz insanını ve ülkemizi önemsediğimiz için mücadele ediyoruz. Öyle bir amacımız yoksa, ne diye uğraşıp vakit ayırıyoruz, neden yazıyoruz, neden doğru bildiğimizi ille de paylaşmak için buraya geliyoruz?

Ben bunların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Dışlayıp küçümsediğiniz insana hiçbir şey vermezsiniz, ona ulaşamazsınız, iter ve kendinizden nefret ettirirsiniz diyorum.

Böyle olur çünkü..

Beni anladığınıza memnun oldum, açıklamalarınız için sağolun ozgur_dusun.

Sitelerde Paylaş

Konu tum toplumun musluman ya da ateist yapilmasi demek degeldir. Bunun her iki ucu da insan hak ve ozgurluklerine aykiridir.

Yalniz din temelli her hangibir duzende dinsiz olanlara yasama olanagi taninmazken; sekuler temelli bir laik duzende yasama olanasgi her iki tarafa da verilir.

Iste tam da bu nedenden muslumanlar bati avrupa ya da Turkiye'de yasayabilirken, dinsizler dini sistem ve seriat duzeninde yasam hakki bulamazlar.

Dunyadaki insanoglunun verdigi bu gozlem bile dinin ne kadar baskica, tutucu, sabit, degismez ve ayrimci oldugunu ortaya koyar.

O yuzden bir muslumanin Turkiye bunyesinde seriat istemesi tamamen insan hak ve ozgurluklerine terstir ve insanlik sucudur. Yalniz bir musluman bu sucu islemek yerine gidip pekala seriat duzeni olan bir toplumda yasayabilirken, bir dinsizin boyle bir olanagi yoktur.

Bu da dunya cografyasinin insanoglu numenal yeti gelismisligi olarak her tarafini muslumana ya da inanira acarken; bir diunsizin dunya cografyasinda yasam hakki elde edebildigi yerler, sadece gelismis ulkeler ve toplumlaridir.

Turkiye de bu yoldadir ve boyle kalmasi icin her dinsiz ya da dinli bu mucadeleyi ortak olarak vermelidir. Ayni mucadele dunyanin her cografyasinda bu yapi korunmak ve dini sisteme donusmesini onlemek adina verilmelidir.

Insan olanin insanlik isteyenin hak ve ozgurluklerden yanas olanlarin dunya cografyasindaki verecegi ortak mucadeler de budur.

Sitelerde Paylaş

Mesele biraz da dengeyi sağlamakla ilgili. Türkiye'de sünniler kelle sayısının çokluğundan dolayı nalıncı keseri gibi hep kendilerine yontuyorlar. Kendisi gibi düşünmeyenlerinde hiç ses çıkarmadan herşeye katlanmasını istiyorlar ki, hem demokrasiye hem de insan haklarına aykırı bir durum. Hiç olmazsa dengeyi biraz sağlama amacıyla dinsizlerin ve başka dinden veya mezhepten olanların sayısı biraz artsın ki, tek bir inanç biçimi istediği gibi at oynatamasın. Bu duruma gelince zaten herkes laikliğe muhtaç olacak. Tek bir baskın inanç olunca laiklikle istedikleri gibi oynuyorlar.

Sitelerde Paylaş

bizim bir hocamız şöyle demişti '' evet dinde zorlama yoktur ama bu söz müslüman olmayanlar için geçerlidir.'' yani sen müslümansan sana zorlama vardır .Hoşgörü yoktur. namazda kılacaksın oruçta tutacaksın .. yapmıyor musun ? müslüman değilsin işte kuru kuruya inanmak olmaz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...