Jump to content

İslam ve Laik Türk Müslümanı

Recommended Posts

sen hangi kesimden bahsettiğini bile açıkca söylemedin

Pardon Mahi, benim sözlerimin kime yönelik olduğu belli. Sen türban takıyor musun? AKP ye hiç oy verdin mi? Hiç fetoya sempati duydun mu? Cevapların hayırsa üstüne alınmayabilirsin.

Bundan daha açık ne söyleyebilirim bilemiyorum...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 241
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ülke nüfusunun ateistden çok laik olması gerek bence.

Bak Mahi... Ateist veya laik olmak, arasında tercih yapılacak bir ikilem değil. Herkes laik olmalı. Laik olunmadan insan bile olunamaz zaten.

Ateist olmak, teist olmakla arasında tercih yapılacak bir seçenektir. "Acaba ateist mi olsaaam, yoksa laik mi olsam" diye bir ikilem yoktur!

Teist ve ateist olmak arasında bir tercih yapılır. Ya da ikisinden de kaçınılıp agnostik olunur. Bu budur.

tarihinde demirefe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tabii ki demesinler. 1400 yıldır işlenen suça ortak olmasınlar. Dinin yalan olduğu bu kadar açıkken ben müslümanım diye ortada dolaşmak da neyin nesi?

Bilmiyorlarsa öğrensinler, biliyorlarsa dürüst olsunlar. Eğer bu laik müslümanlar dürüst şekilde kendilerini onyıllarca konumlandırmış olsalardı Türkiye çok daha başka yerde olurdu. Şimdi ise bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete.

Sizler istiyorsunuz ki bütün faturayı yobaza çıkaralım ama faturanın esas sahibi onlar değil

Ay katalan.. Başa sardık yine..

Ne diyeyim sana da bilemedim.

Öğrenmiyorlar, ilgilenmiyorlar, okumuyorlar, Kur'an okumayı dincilik göstergesi saydıkları için babadan atadan gördükleri gibi yapıyorlar. Hatta o bile iyice light olmuş..

Ama ille de demokrasi ve laiklik istiyor, hem de bilinçli bilinçli. Ne yapacağız şimdi?

Bana bıraksan, yani bana sorsan, hepsini bir kalemde ateist yapayım, kurtulalım şu saçmalıktan, onlar da rahat etsin isterim.. Ama hayal işte bu..

İnsanlar inanıyor katalan. Tüm dünya insanlarının ezici çoğunluğu dinlere inanıyor. Bu değişecek mutlaka, dinler yaşam standartlarının artmasıyla birlikte yaşamdan yavaş yavaş çekilecek ama şimdi durum bu. İnanıyorlar.

Sitelerde Paylaş

Laik müslüman derken Demireli Özalı kastediyorsan haklısın ,ama onlar Atatürkçü laik falan değildi.Sizler o kesimi eleştiriyorsunuz aslında ama kabak yine Atatürkçüye patlıyor.....Gerçi normaldir ,milletin tanrı gibi saygı duyduğu kültürlü ve eski bir admin de Demirel için Atatürkçü demişse sizleri hoş görmeliyim

Benim laik müslüman tanımım çok net;

Şeriat istemeyip de Müslümanım diyen herkes benim için laik müslümandır.

Bu tanıma da ülkenin % 90 girer sanırım.

Benim hedefim ise özellikle laikliğini ön plana çıkarıp da müslümanım diyenler. Bunları anlamam mümkün değil. Ben en büyük sorumluluğu bunlarda buluyorum. Kendilerine hiç faydası olmayacak, yalan olan ve sadece onlara sonsuz cehennem vaad eden bir dine yapışmalarını anlayamıyorum.

Sadece birgün din ve müslümanlık yalanlarını bu karanlıktan korkanlar günlük yaşamlarında televizyonlarda ortaya koysalar inan o bir günde çok şey değişir. Aydınlığa kuvvetli bir adım atarız

Sitelerde Paylaş

Ay katalan.. Başa sardık yine..

Ne diyeyim sana da bilemedim.

Öğrenmiyorlar, ilgilenmiyorlar, okumuyorlar, Kur'an okumayı dincilik göstergesi saydıkları için babadan atadan gördükleri gibi yapıyorlar. Hatta o bile iyice light olmuş..

Ama ille de demokrasi ve laiklik istiyor, hem de bilinçli bilinçli. Ne yapacağız şimdi?

Bana bıraksan, yani bana sorsan, hepsini bir kalemde ateist yapayım, kurtulalım şu saçmalıktan, onlar da rahat etsin isterim.. Ama hayal işte bu..

İnsanlar inanıyor katalan. Tüm dünya insanlarının ezici çoğunluğu dinlere inanıyor. Bu değişecek mutlaka, dinler yaşam standartlarının artmasıyla birlikte yaşamdan yavaş yavaş çekilecek ama şimdi durum bu. İnanıyorlar.

İyi de ablacım,

Ben de başka şekilde bunu söylüyorum. Ülkenin umudu bu laik müslümanlarda ama tek şart var; o da biraz emek harcamaları biraz bugüne kadar akıllarına gelmeyen bir maliyete katlanmaları. İnan bu yöntemin maliyeti şimdi katlandıklarından çok daha az olacak

Bunun olması için de bizlerin onları biraz irrite etmemiz lazım. Yani bu kızdığım kitle ülkenin son umudu ama uyanmaları lazım

Sitelerde Paylaş

Ama onlar agnostik ya da laik müslüman değil ki canım.

Ben bu başlıkta ne anlatmaya çalışıyorum? Hiç okudun mu? Bunlar tam olarak agnostik müslüman. Agnostik geniş bir yelpazedir. Ateizme yakın kısmında tanrı var yok bilemeyiz, bilemediğimiz için yokmuş gibi davranırız derler.

Teizme yakın agnostikler ise tanrı var yok bilemeyiz, bilemediğimiz için varmış gibi davranalım diyenler. Böyle davranıp kafalarına türban takıp dar blucin giyenler, akpye oy verenler, hapiste çürüsün bu ergenekoncular, tayyip ve fetto suçlular diyorsa suçludurlar, hukuk da neymiş, hukuk tayyiple fetonun köpeği olur diye kafa yerine mantar taşıyanlar!

Laik müslüman veya laik ateist ise oximoron kavramlar. Bunlar bağlantılı değil ve olamaz. Laikin inancının ne olduğu önemsiz, önemli olan siyaseten laik olması. İnsan zaten laik olur, bu inancından bağımsızdır. Laik olmadan insan bile olunmaz zaten. Ateist veya teist olmak ayrı bir tercih, ayrı bir konu.

tarihinde demirefe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Laik müslüman derken Demireli Özalı kastediyorsan haklısın ,ama onlar Atatürkçü laik falan değildi.Sizler o kesimi eleştiriyorsunuz aslında ama kabak yine Atatürkçüye patlıyor.....Gerçi normaldir ,milletin tanrı gibi saygı duyduğu kültürlü ve eski bir admin de Demirel için Atatürkçü demişse sizleri hoş görmeliyim

CHP lilere bir kinayem olmadı zaten.Tek kinayem Komunizmle mücadelede Dine tekrar sarılınması idi.Oda Ulu önderimizin görüşü idi.Ama bütün dünyadaki mücadelede hep dine dayalı olarak yapıldı.Adamlar yıllarca camilerde vaazlar verdiler.Devlet erkini arkalarına aldılar.Ayrıca bu benim kişisel görüşüm ama keşke Kuran Türkçeye çevrilmese idi.Tamamen müteşabih olan ayetler okundukları gibi kabul edilip laiklere karşı silah yapıldı.

Sitelerde Paylaş

Benim hedefim ise özellikle laikliğini ön plana çıkarıp da müslümanım diyenler. Bunları anlamam mümkün değil. Ben en büyük sorumluluğu bunlarda buluyorum. Kendilerine hiç faydası olmayacak, yalan olan ve sadece onlara sonsuz cehennem vaad eden bir dine yapışmalarını anlayamıyorum.

Sadece birgün din ve müslümanlık yalanlarını bu karanlıktan korkanlar günlük yaşamlarında televizyonlarda ortaya koysalar inan o bir günde çok şey değişir. Aydınlığa kuvvetli bir adım atarız

Hayır kusura bakma ,ama ben kendimi ve benim gibileri asla o yüzde doksana sokmam ,pardon ama akpli yüzde elliye ne oldu o zaman? Mantıksızlıkta bazen cidden sınırları zorluyorsunuz.Hem sorumluluk bizdeyse nasıl diğerleriyle aynı kefeye konulurum ben ..

tarihinde Mahidevran tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hayır kusura bakma ,ama ben kendimi ve benim gibileri asla o yüzde doksana sokmam ,pardon ama akpli yüzde elliye ne oldu o zaman? Mantıksızlıkta bazen cidden sınırları zorluyorsunuz.Hem sorumluluk bizdeyse nasıl diğerleriyle aynı kefeye konulurum ben ..

3 kez okudum anlayamadım, onun için cevap veremedim :D

Sen bir salağa anlatır gibi anlat en iyisi ama lütfen bunu yapmadan önce yazdıklarımı tekrar oku

Sitelerde Paylaş

Ben bu başlıkta ne anlatmaya çalışıyorum? Hiç okudun mu? Bunlar tam olarak agnostik müslüman. Agnostik geniş bir yelpazedir. Ateizme yakın kısmında tanrı var yok bilemeyiz, bilemediğimiz için yokmuş gibi davranırız derler.

Teizme yakın agnostikler ise tanrı var yok bilemeyiz, bilemediğimiz için varmış gibi davranalım diyenler. Böyle davranıp kafalarına türban takıp dar blucin giyenler, akpye oy verenler, hapiste çürüsün bu ergenekoncular, tayyip ve fetto suçlular diyorsa suçludurlar, hukuk da neymiş, hukuk tayyiple fetonun köpeği olur diye kafa yerine mantar taşıyanlar!

Laik müslüman veya laik ateist ise oximoron kavramlar. Bunlar bağlantılı değil ve olamaz. Laikin inancının ne olduğu önemsiz, önemli olan siyaseten laik olması. İnsan zaten laik olur, bu inancından bağımsızdır. Laik olmadan insan bile olunmaz zaten. Ateist veya teist olmak ayrı bir tercih, ayrı bir konu.

,

İnsan ateist ya da dindar ya da muhafazakar olur ,hatta muhafazakar ateist de olur ,liboş nurcu da ,bu ülkede özellikle sonuncu kısım çok oluyor.Laik olan devlettir,ama biz de kendine has ülkemizde laik konumda olduk.

Sen fetocu cemaatçilere agnostik dersen ,bence en büyük ayıbı ateist agnostiklere ve ve bizim gibi inanan laiklere edersin.

Bu ülkede laik müslüman bu toplumun gerçeğidir,böyledir.Bence sen de laik ol ve fetocu tayfaya paye verip onlar agnostiktir deyip yüceltme.Dumur oldum yahu..

Sitelerde Paylaş

Yüzde doksan laik müslüman demedin mi?Beni ve ben gibilerle akplileri aynı görmedin mi?

1nci soruna cevap: dedim

2nci soruna cevap:Görmedim

Ben mantıksız da olsam :D dikkatli yazmaya özen gösteririm. Yazdığım aşağıda. Orada bu laik müslümanları bir ayırıma tabi tutmuşum. Ne demişim; Benim hedefim ise özellikle laikliğini ön plana çıkarıp da müslümanım diyenler.

Yani üstü kapalı olarak bu laik müslümanları ikiye ayırmışım.

1nci grup

laikliğini ön plana çıkarıp da müslümanım diyenler.

2nci grup

Şeriata arşı olup müslümanlığını ön plana çıkaranlar

Sen benim için 1nci gruptasın ve esas tepkili olduğum gruptasın. Çünkü sen benim umudumsun, onun için sana sataşıyorum.

Sitelerde Paylaş

Benim gibiler değildiki ama bu ülkenin içine eden ,Bu ülke Atatürk öldüğünden beri hep sağcı sömürgen populist sermayecilerce yönetildi.Yüzde doksan laik müslüman deme bari yüzde doksan müslüman de ,o kesimle aynı gruba soktun resmen...

Üstelik sözde aşırı entel ateist bilmemneler değil miydi yetmez ama evetçiler ?Atatürkçü kesim şuanda tek aktif halde olan kesimdir ve bu yüzden cezalandırılıyorlar.

Sitelerde Paylaş

Bence demirefeye biraz haksızlık yapılmış.

Demirefenin üslupları çok sert, özetle "laik müslüman" dediğimiz tanımı yanarlı dönerli görmüş, fakat çok sert ifade etmiş.

Olay bundan ibaret...

Bence haklı olduğu bir nokta var, o da şu; islamın radikalizmine laik müslümanlıkla karşı konulamayacağı!

Bir müslüman istediği kadar laik yada çağdaş olsun yarım saat ağız döksün, bir radikal onu 2 dk da mat eder!

Örnek verelim baş örtüsü konusu

Bir adet sıradan vatandaşı koyalım ortaya, yanına bir chpli birde akpli gelsin.

Karşılığı diye söylemiyorum, buradan eleştiri yapıp dağıtmayın konuyu lütfen.

Farz edelim ki chpli şu tanımını yaptığımız "laik müslüman" argümanını savunsun, akpli ise "radikal islam" argümanını kullansın.

Ortaya çıkacak diyalog şu şekilde olur;

Chpli yarım saat dil döker, bizim kültürümüzdeki örtünmeden başlar, siyasi simge olarak kullanılması bilmemneden çıkar, yarım saat gayet entel konuşur.

Akplinin ise yapması gereken şudur, ayetin ismini söyler, arından allahın emri sen tanrının emirlerine karşımı geliyorsun der...

Olay bitmiştir!

Bence demirefenin laikmüslümanları biraz yanar döner bulmasının sebebi bu olabilir.

Adamlar çok pis ortada yani.

Dünya kadar savunduğu düşünce var, ama basit şeylerde çuvallıyor!

Kendine müslümanım diyen bir kadının baş örtüsü takmamak için bahanesi nedir?

Ne yani laikmi değil, çağdaşmı değil, allahın emri bahanen nedir?

Ayeti var rica-istek değil, bildiğin EMİR.

Yine benzer şekilde bu forumda sözde müslümanım diyen beyler için de geçerli.

Mesela tam benim iletimi yazdığım şu dklarda benim bulunduğum yerel saatde namaz vakti...

Gidin namazınızı kılın, neden burada dolaşıyorsunuz?

Görüyorum anti ateist takılan bir çok müslüman maşallah 7-24 benden fazla online ve konulara katılıyorlar.

Gidin namazını kılın neden burada zaman öldürüyorsunuz?

Namaz kılmamanın cezası kan çıkana kadar değnektir, diyanet onaylı, buyrun;

b27st.jpg

Şimdi gelde yanar döner deme bunlara!

Ateizme saklanıp milleti beğenmediğimiz yok, sadece mantıklı davranıyoruz.

Mantıklı cevaplar veriyoruz.

Halktan biri neden bu işsizlik bitmiyor? sorusunu sorduğunda...

Laik müslümanın cevabı yarım saat elit zırvalamak iken

Benim cevabım 2-3 cümle; zenginlik fakirlik allahtan filan değil, bu dürzüler elde edemediğinizin 100 katı öbür tarafta verilecek diye sizi kandırıyorlar, dikkat hepte allah zenginlerin servetine servet katıyor, bir tanede sıfırdan alıp karun yaptığı yok...

Sitelerde Paylaş

Yahu yapmayın etmeyin. Şu laik müslüman lafını bırakın. Laiklik siyasal bir kavram. Din ile yan yana gelmez. Bu oximorondur.

Agnostik müslüman ise evet cuk oturan çok iyi bir tanım! Bu feto agnostik olmasa, allah var gibi yapıyor olmasa sağ kolu adamı papanın elini öperken kenardan sırıtır mı ya? Hani son din, başka din kabul edilmez, allah katındaki din?

Bu said denen kaçık agnostik bir kaçık olmasa dinsizliğe karşı hristiyanlarla ittifak etmeliyiz der mi yahu? Hani allahının katında başka din geçersizdi bunun?

Daha ileri gideyim: Muhammed kavramı. Yaşadı yaşamadı. Kavram olarak: Bu adam agnostik olmasa kuranda yüz sopa yazıp sonra da nasıl recm yapabilir? Kuranı başta kendisi çiğniyor! Muhammed değil de müslümanlar olsun? Bunu nasıl yapıyorlar? Allahtan filan şüphedeler bunlar! Bunlar agnostik müslüman! Topu, hepsi! Bunların felsefeyle alakası ne de teist olacaklar be? Bunlarda beyin, düşünce, fikir ne gezer?

Benim tanrı var yok bilemeyiz, kanıt olmadıkça yok gibi yapmak doğru olur diyen ateizme yakın kanada bir laf ettiğim yok.

Gelin siz bu sahtekarları agnostik müslüman diye tanımlayın. Laik ve müslüman gibi biri siyasi, biri dini iki terimi yan yana getirip oximoron yapmayın derim.

Benimki öneri. Biraz düşünün...

Sitelerde Paylaş

Benim gibiler değildiki ama bu ülkenin içine eden ,Bu ülke Atatürk öldüğünden beri hep sağcı sömürgen populist sermayecilerce yönetildi.Yüzde doksan laik müslüman deme bari yüzde doksan müslüman de ,o kesimle aynı gruba soktun resmen...

Üstelik sözde aşırı entel ateist bilmemneler değil miydi yetmez ama evetçiler ?Atatürkçü kesim şuanda tek aktif halde olan kesimdir ve bu yüzden cezalandırılıyorlar.

"Yetmez ama evetçiler" entel ateistler değildi benim bildiğim. Midelerinde olanı saklayan bir kesim var bu ülkede, işte onlardı.

Atatürkçüler tek umuttur ama tek bir şartla; aynı Atatürk gibi "yalana yalan" demeyi öğrenmeleri lazım

Sitelerde Paylaş

"Yetmez ama evetçiler" entel ateistler değildi benim bildiğim. Midelerinde olanı saklayan bir kesim var bu ülkede, işte onlardı.

Atatürkçüler tek umuttur ama tek bir şartla; aynı Atatürk gibi "yalana yalan" demeyi öğrenmeleri lazım

Tayyip de bas bas bağırırdı hem laik hem müslüman olunmaz diye.Üstelik Efe de saçmalıyor hala.Laiklik siyasal kavramsa insan neden laik olmak zorunda?Yahu cemaatçilerle ben nasıl bir olurum .

İnsanların eğilimleri vardır ,politik eğilimi liberaldir ,soldur ,muhafazakardır ama adam dindardır mesela.Zaten bizde çokca görülüyor.Ama dindar olduğu halde chpye oy atması çelişki olamaz,din ayrı siyaset ayrıdır çünkü.Bunu anlamayanlar genelde cemaatçilerdir ama siz de hak verir gibisiniz onlara.

Ama insanları bu ülkede dindar laik diye ayırdıkları için feel'in dediği gibi bize laik müslüman diyorlar.Kendileri yüzünden çıkan bu kavramı Tayyip bir güzel kullanıyor .

Sitelerde Paylaş

Tayyip de bas bas bağırırdı hem laik hem müslüman olunmaz diye.Üstelik Efe de saçmalıyor hala.Laiklik siyasal kavramsa insan nedne laik olmak zorunda?Yahu cemaatçilerle ben naısl bir olurum...............

Olamazsın, benim böyle bir iddiam yok ve olamaz, okuyan yanlış anlayacak.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...