Jump to content

İslam ve Laik Türk Müslümanı

Recommended Posts

Mahidevran gardaş bir sorum olacak...

Sen Allah'ın varlığına, kitabına, emirlerine inanıyor musun?

İnanıyorsan Allah sonsuz kudret ve ilim sahibi varlık en iyi kuralları koymuş olması gerekmez mi?

Tabiki koyduğu akıl ve mantık dışı kurallarla devlet yönetmenin çöküşe neden olacağını sen de biliyorsun bence :)

Ortaçağ kitabı sadece ortaçağda geçerlidir.

Bu soruya cevap olarak atacağım gerekli smiley' i bulamadım valla.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 241
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu ülkede sapık yobazlar halkı dindar dinsiz laik diye ayrıştırmasa böyle bir sorun olmazdı.Ama Tayyip ağzıyla konuşmak ne demek.Bu ülke ne arap ne avrupa ülkesi,bunu hala anlamayanlar havada uçuyor.

Yazılanların Türkiye nin ne ülkesi olduğuyla alakası yok; nasıl bir ülke olduğuyla alakası var.

Ayrışma her zaman vardı, sadece işlerin buraya geleceğini birçok "masum" düşünememişti ama geldi. Geldiği noktayı, varacağı nokta sanan varsa şiddetle yanılır. O sebeple herkes aklını başına alıp gerçeği görmeli ve kabul etmeli. Aklı havada söylemlerle gideceğimiz tek nokta var o da işlerin varacağı arzu edilmeyen noktadır. Nokta :D

Sitelerde Paylaş

Tabiki laik olmalıyız

Kazı yanmasın diye çevirdin ama zaten öbür tarafı da yanmıştı!

Peki baştan alayım:

Ben laik olduğunu sözle söyleyip tutumu ile de gösterene siyasal olarak başım üstüne derim. Hiç bir şey de demem. Müslümansa da, ateistse de laikliği aynı derecede kabulümdür. Laikse siyasette iş biter. Herhangi bir başka şart aramam siyaseten. Siyaseten beni inancının ne olduğu ilgilendirmez. Yanına neci laik olduğunu eklemesine hiç gerek yok. Niye tutumu ile gösterme eklemesi yaptım, laikim diye ağzı olanın dış ülkede konuşup ülkede laikliğin altını oyanlar yüzünden. Yoksa eskilerin bir deyimi vardır, beyan aynı insandır diye. Ama madrabazlar her şeyi bozdular. Artık beyana değil, işine bakacaksın!

Konu dine geldiği zaman kişi bu kez müslümanım, ateistim şuyum buyum der. Yine sormam, laik müslüman mısın, laik ateist misin demem. Siyasetle dini bir araya getirmem. Oximorondur. Din ile siyaset olmaz. Laik müslümanım demek de laik ateistim demek de laikliği dinamitler. Laikin kategorisi, sınıfı olmaz. Laik laiktir. Müslüman müslümandır. Ateist ateisttir.

Laik değilim diyen ister müslüman olsun, ister ateist. İnsanlıktan nasibi yoktur. Ondan uygar, erdemli bir insan olmaz.

Evet laik müslüman oximorondur. Katalan'ın dediği gibi tatlı okyanus demek gibidir. Sen kabul etmesen de bu böyledir. Laiksen laikim dersin. Biter. Eklemesi, şerhi, açıklaması, dipnotu olmaz.

Sitelerde Paylaş

Yazılanların Türkiye nin ne ülkesi olduğuyla alakası yok; nasıl bir ülke olduğuyla alakası var.

Ayrışma her zaman vardı, sadece işlerin buraya geleceğini birçok "masum" düşünememişti ama geldi. Geldiği noktayı, varacağı nokta sanan varsa şiddetle yanılır. O sebeple herkes aklını başına alıp gerçeği görmeli ve kabul etmeli. Aklı havada söylemlerle gideceğimiz tek nokta var o da işlerin varacağı arzu edilmeyen noktadır. Nokta :D

Ben tersini mi dedim ,biz ne avrupalıyız ne arap ,kendine özgü gerçeleri olan bir toplumuz.Ayrıca bilinçli olanlar bugünleri tahmin ediyordu.Ben bunlar seçimi kazandıkları gün ,bunlar ülkeyi savaşa bile sokar dedim ,ve de maalesef olacak gibi.

Sitelerde Paylaş

Laik Müslümanlar (ne demekse, balık kuşu, tatlı tuz gölü, doğan görünümlü şahin vb gibi) kurbağa hikayesindeki "ılık su" görevini ifa etmişlerdir. Bunu bilerek yapmamışlardır ama yapmışlardır. Ha bilerek ha bilmeyerek sonuç değişmiyor çünkü aynı noktaya çıkıyor; verdikleri zarar aynı olmuştur.

Ha "yobaz olmamışlar ya" diyeceklere ya da "yobaz olsalar daha mı iyi" diyeceklere ise yazılanı anlamadığını söylerim.

Küçümsenen o ayetler ve hadisler olmasaydı, Turan Dursunlar olmasaydı, biz bu masalı çok daha şiddetli dinlerdik.

Fazla küçümsemeye gelmez. Günlük yaşamda o hadisler ve ayetleri bilmek büyük zevk ve kolaylık ve dahi üstünlük getiriyor.

Bilmeyenlere şiddetle öneririm. Bu ülkede yaşayıp, karanlıktan korkup da hala Kuran ı okumamış herhangi bir laik kişiyi küçümserim

Turan Dursun dediğin adam kendi vatandaşını aşağılamadı, küçümsemedi, dışlamadı, moda deyimle:ötekileştirmedi.

Turan Dursun şımarık değildi. Hayatını koydu ortaya, sonunda da kaybetti. Turan Dursun imamken de laikti, Atatürkçü imam diye dincilerce sevilmezdi.

Demek ki bu gibi insanlar gerçekten aydın olabiliyor. Turan dursun laik müslümanlara "Geri zekalılar, salaklar, dinlerini bilmeyen aptallar" tadında hitabetmedi hiçbir zaman.

Ben Kur'an'ı, 21-22 yaşlarında filandım, aldım meraktan okudum. Tayyip belediye başkanı olmuştu, bir bayramda otobüsleri de bedava yapmıştı. Sabah kalktım gidiyorum, bir de baktım bütün duraklar insan kaynıyor. Çoluk-çocuk herkes bir yerlere gidiyor. İstanbul'da ulaşım her daim zor ve külfetli olmuştur yoksul için.

Sonra insanlar Allah razı olsun, ne güzel insanmış, ne güzel müslümanmış filan diyor.. Gittim en reformist hocaların çevirdiği, en yeni Türkçeyle yazılmış olanları aldım.

Bir tek cümle anladıysam müslüman olayım.. Şaşıp kaldım, şoke oldum hatta. Ben mi salağım, bunca insan anlıyorsa ve bunca seviyorsa, iyi bir şeyler olmalı, bir anlamı bulunmalı dedim.

Gittim tefsirler aldım. Hadis kitapları aldım. Hangi sure ne anlatıyor, hangi olaya atıfta bulunuyor, vakit buldukça baktım.

Ve gördüm ki yanılmamışım. Son derece saçma, akla da duyguya da zerre kadar hitabetmeyen, orta yaşlı bir adamın macera ve savaşlarının dolu olduğu bir yığın zırva.

Bu foruma 2008 gibi üye oldum, bilmediklerimi de gördüm ama esas ilgilendiğim alan olmadı hiç.

Yani ben Kur'an'ı, senden daha iyi biliyorumdur muhtemelen. O kadar iyi biliyorum ki hatta, artık yalan olduğunu, Muhammed adlı kahramanın fiktif olduğunu da görebiliyorum.

Kur'an'la kalmadım, ortadoğu ve İslam uzmanı tarihçilerin neler düşünüp söylediğini de öğrenmeye koyuldum. Dinlerin ne olduğunu zaten biliyordum, yani doğalarını, nerelerden çıktığını ve nasıl hala varolduklarını...

Ben burada kimseye ayetlerle ilgilenmeyin demiyorum. Kırk kere yazdım, bu konuda yanlış anlaşılıyorum. Bilakis, Kur'an'ı herkes okusa da görse, belki uyanır, bir ihtimal kafasında soru işaretleri oluşur diyenlerdenim.

Bu işi o kadar güçlü şekilde yapan arkadaşlar var ki, Allah onlardan razı olsun diyorum. Pante mesela. Adam yutmuş bitirmiş, kimselerin yıkamayacağı eleştirileri sunmuş. Sırf Kur'an'daki çelişkilerle ilgili taraması bile dünyalara değer. Başka pekçok arkadaşım var bunları yapan. Yapsınlar da..

Ben, ilgili ilgisiz her konuda, her başlıkta, her yerde ayetlerle konuşmayı eleştiriyorum. Kur'an bizim referansımız değil. Bizi mücadeleye güdüleyen kaynak o değil. Ateizm.

Ateizmi anlatacaksak, dinleri eleştirecek ve yanlışlarını göstereceksek, referans olarak Kur'an'ı almamalıyız. O zaman İslam çöplüğünde, 1400 sene öncesinin çölünde debelenir dururuz.

Sitelerde Paylaş

Kazı yanmasın diye çevirdin ama zaten öbür tarafı da yanmıştı!

Peki baştan alayım:

Ben laik olduğunu sözle söyleyip tutumu ile de gösterene siyasal olarak başım üstüne derim. Hiç bir şey de demem. Müslümansa da, ateistse de laikliği aynı derecede kabulümdür. Laikse siyasette iş biter. Herhangi bir başka şart aramam siyaseten. Siyaseten beni inancının ne olduğu ilgilendirmez. Yanına neci laik olduğunu eklemesine hiç gerek yok. Niye tutumu ile gösterme eklemesi yaptım, laikim diye ağzı olanın dış ülkede konuşup ülkede laikliğin altını oyanlar yüzünden. Yoksa eskilerin bir deyimi vardır, beyan aynı insandır diye. Ama madrabazlar her şeyi bozdular. Artık beyana değil, işine bakacaksın!

Konu dine geldiği zaman kişi bu kez müslümanım, ateistim şuyum buyum der. Yine sormam, laik müslüman mısın, laik ateist misin demem. Siyasetle dini bir araya getirmem. Oximorondur. Din ile siyaset olmaz. Laik müslümanım demek de laik ateistim demek de laikliği dinamitler. Laikin kategorisi, sınıfı olmaz. Laik laiktir. Müslüman müslümandır. Ateist ateisttir.

Laik değilim diyen ister müslüman olsun, ister ateist. İnsanlıktan nasibi yoktur. Ondan uygar, erdemli bir insan olmaz.

Evet laik müslüman oximorondur. Katalan'ın dediği gibi tatlı okyanus demek gibidir. Sen kabul etmesen de bu böyledir. Laiksen laikim dersin. Biter. Eklemesi, şerhi, açıklaması, dipnotu olmaz.

Sen anlamıyorsun galiba ,ben sadece senin çelişkini göstermek istedim.Laik müslüman ne demek diye bağıran sensin ,ben de evet vardır ve de olur diyorum.Tayyip de senle aynı şeyi söylüyor diyorum ama kim takar..

Batıda " ben muhafazakarım ,liberalim ,solcuyum ",derler genelde.Bizde laik müslüman tanımı bize has diyorum ,ama kime diyorum tayyip ağzına devam :(

tarihinde Mahidevran tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Laik müslümanlar dedikleri, kısaca laikler işte. Tayyip ve saz arkadaşlarının mimleyip dinsiz ve dolayısıyla ahlaksız ilan ettiği kesim.

Ateistleri kimselerin taktığı yok şimdilik. Onlara interneti bıraktılar şimdilik, son emre kadar oralarda oyalansınlar diyorlar.

Laik müslümanlar yollara dökülmeseydi, şimdi ateist arkadaşlar buraya biraz zor girerlerdi. O eylemlerdeki onbinler ateist değildi herhalde..

Sitelerde Paylaş

Laik müslümanlara ne isim takacağınızı şaşırdınız, neye benzeteceğinizi şaşırdınız...Protestan onlar protestan...

Hiç şaşıracağım bir konu değil. Çok nettir daha önce de yazdım ama yazılmasına gerek olmayacak kadar net bir husustur.

Laik müslüman=dinsiz/deist olduğunu bilmeyen veya bilmekle beraber söylemeye korkan kişi

Not:Eğer cevap vermek isteyen olursa tanımın 2 ayrı cümlecikten oluştuğunu unutmamasını rica ederim :)

tarihinde katalan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

dini bayram ve kandilerde herkes dinci oluyor.

ulusal bayramlarda ise herkes faşist oluyor..

sonra yine didişiyorlar.

herkes gizli saklı işler peşine düşüp birbirini düdüklemekte.

şizofrenik çok yönlü insanlarla dolu bir ülke.

çare ateizm tabii ki.

koşun.. koşun...gelin.. :)

Sitelerde Paylaş

Ablacım (Ifeelgood)

Öyle bir yazmışın ki neredeyse kendimden nefret edeceğim. Ama yazmaya çalıştığın şeyler gerçeği de anlatmıyor beni de. O sebeple iş "Kuran ı ben senden iyi biliyorumdur muhtemelen"e geliyorsa tartışma kültürü açısından ciddi bir sorun yaşıyoruz demektir.

Üstelik ben ateizmi anlatmaya çalışmıyorum insanlara, dinin büyük bir yalan olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Bu yalan için kimseye zulmetmemelerini anlatmaya çalışıyorum. Benim için herhangi bir "izm"in fazla önemi yok.

Yalanın azı çoğu da olmaz. Herkes kendisini doğru konumlandırsa bu acılar yaşanmazdı diyorum (sadece son 10 yılı kastetmiyorum).

Sitelerde Paylaş

Ablacım (Ifeelgood)

Öyle bir yazmışın ki neredeyse kendimden nefret edeceğim. Ama yazmaya çalıştığın şeyler gerçeği de anlatmıyor beni de. O sebeple iş "Kuran ı ben senden iyi biliyorumdur muhtemelen"e geliyorsa tartışma kültürü açısından ciddi bir sorun yaşıyoruz demektir.

Üstelik ben ateizmi anlatmaya çalışmıyorum insanlara, dinin büyük bir yalan olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Bu yalan için kimseye zulmetmemelerini anlatmaya çalışıyorum. Benim için herhangi bir "izm"in fazla önemi yok.

Yalanın azı çoğu da olmaz. Herkes kendisini doğru konumlandırsa bu acılar yaşanmazdı diyorum (sadece son 10 yılı kastetmiyorum).

Yanlış anlamışsın. Kur'an'la ve ayetlerle hemen hiç ilgilenmediğimi, kullanmadığımı zannedersin sen, daha önce de konuştuğumuz için biliyorum.

Küçümsediğimi söylemene istinaden yazdım. Bu arada diğer düşüncelerimi de ekledim.

Ben ateistin referansının daima bilim olması gerektiğine inandım, hala da öyle inanırı düşünürüm. Kur'an gerektiğinde elbette kullanılır ama herkese ve her tartışmada değil.

Karşımdakini kendi alanıma çekmek, tartışmayı doğru perdeden yapmak gerektiğini düşünürüm. Ben oturup çöl bedevilerinin o dönem neler yaptıklarını, çöl bedevilerine tapan birine, o dönemde dolaşarak anlatamam.

Günümüzde ne, ne olmalı, nasıl olmalı, bilim ne demiş, doğru olan ne, onu aktarmak benim görevim.

Laik Kur'an'la zaten ilgilenmez, ilgilenen de bambaşka yorumlar. Bu da beni rahatsız etmez. Ben yine bildiğimi okurum, karşımdaki de müsaitse oturur Kur'an'la da onunla da dalgamı geçerim ama uğraşmam.

Dinlerle mücadele, birey bazında olmaz. Çok zordur bu. Bizler forumlarda ve gerçek yaşamlarımızda bunu yapıyoruz, gönüllüyüz ve iyi de yapıyoruz zaten ama esas mücadele politik arenada olur.

O yüzden biz müttefikimiz olan insanları masum inançları nedeniyle suçlayıp ötekileştirirsek başlamadan kaybetmiş sayılırız.

Ateistler tek başlarına hiçbir şey yapamazlar bu ülkede. Bundan sonra hele, hiç yapamazlar.

Bu benim fikrim tabii ki.

Sitelerde Paylaş

İşte anlaşamadığımız nokta bu.

Sen bu konumlandırma işinin dini terkederek yapılacağını düşünüyorsun ille de, ben de buna gerek olmayabileceğini, bunun delillerinin de dincinin laik diyerek dinsiz ve ahlaksız ilan ettiği insanlar olduğunu söylüyorum.

İnsanlardan dinlerini terketmelerini beklemek zayıflık bana göre. Üstelik de laik sisteme geçeli 100 yılı bile olmamış bir toplumda...

Ortada ne müthiş bir değişim, ne büyük bir başarı var, görmek gerek. Kazanımları kaybetmemek için dini terketmek değil, demokrasi ve laikliği anlayıp sahiplenmek yeter.

Gerisi sonra gelir. Bunca şey olmuşsa, o da olur. Bunu nasıl göremiyorsunuz, hayret...

Sitelerde Paylaş

Yanlış anlamışsın. Kur'an'la ve ayetlerle hemen hiç ilgilenmediğimi, kullanmadığımı zannedersin sen, daha önce de konuştuğumuz için biliyorum.

Dinlerle mücadele, birey bazında olmaz. Çok zordur bu. Bizler forumlarda ve gerçek yaşamlarımızda bunu yapıyoruz, gönüllüyüz ve iyi de yapıyoruz zaten ama esas mücadele politik arenada olur.

O yüzden biz müttefikimiz olan insanları masum inançları nedeniyle suçlayıp ötekileştirirsek başlamadan kaybetmiş sayılırız.

Ateistler tek başlarına hiçbir şey yapamazlar bu ülkede. Bundan sonra hele, hiç yapamazlar.

Bu benim fikrim tabii ki.

Sn ablam,

1)Böyle bir forumda yönetici olmana rağmen nasıl Kuran ı bilmediğini, ilgilenmediğini düşünebilirim. Hiç böyle birşey aklıma gelmedi.

2)Yobazı ancak Kuran'la susturunsun. Senin insanlıktan, bilimden, vicdandan, ahlaktan, tarihten vereceğin örnekler yobazdan ancak rüzgar kayadan ne alırsa onu alır. Yobazı kendine getirmek için vereceksin ayeti, vereceksin hadisi ışık görmüş tavşan gibi kalacak, yobaza laf anlatmanın başka yolu yok. Normal şartlar altında olsa bütün ömrümde Kuran a 1 dakikamı ayırırım, Nur 58 59 u okurum ve bunu cahil bir adam yazmış derim bir daha da gündemime girmez. Ama şartlar normal değil.

3)Bilime, akla, adalete ve ahlaka önem verip tutarlı olursak başarılmayacak hiç birşey yok. Birşey yapamayız anlayışı bana ters :D

Yalana az ya da çok inanan insanlar her zaman insanlığa tehdittir. Güzeli ararken aza razı olmak tarzım değil.

Daha yazacaktım ama gözlerim iyice ağrımaya başladı.

Sağlıcakla kal

Sitelerde Paylaş

kuran'ın türkçe'ye çevirisi yok aslında.

bu iki dilin cümle yapıları ve ana mantığı taban tabana ters.

kutsallığı bozmamak için bu aykırı yapı türkçe çeviriye yansıtılıyor.

sonuç anlaşılmazlık..

ben de incil okudum..

isa,bedenimi yiyip kanımı için derken haklıymış.

binlerce çelişki ve tartışma içerse de lokum gibi bir kitap..okuması çok kolay.. :)

ve sonra incil ve tevrat'taki temel mantık ve cümleleri aynen kuran'da buldum.

yine de bir miktar anlaşılmazlık kaldı tabii. :)

hadisler de zaten israiliyat'a batmış durumda.

sonuçta çok üzüldüm..

yalanları ile çocukluğumu çalmışlardı benden...

tarihinde cehane27 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu arada, özel mesajlarla beni gizli müslüman ve ajan olmakla suçlayan görgüsüz ateistlere de sevgilerimi ileteyim açıktan..

Buna üzüldüm yapılan hoş değil, medeni de değil. Sözü olan gelip buraya yazar açıktan...

İnsanları kolayca damgalama huyumuz da ayrı bir hastalık.

Sitelerde Paylaş

Buna üzüldüm yapılan hoş değil, medeni de değil. Sözü olan gelip buraya yazar açıktan...

İnsanları kolayca damgalama huyumuz da ayrı bir hastalık.

Üzülme, bu gerçekten görgüsüz, ateistliği bir halt zanneden, ateist olmakla sınıf atladığını düşünen, kendini eleştirmekten çok uzakta, her ne olursa olsun müslümana saldırmakla kendini iyi hisseden ateist türü.

Bunlardan da var aramızda. Onların dersi müslümana saldırıp küfredip rahatlamak.

Ne kadar çok saldırırsa o kadar sağlam ateist oluyor çünkü..

Sitelerde Paylaş

sanırım katalan islam'ı terk edemedi.

islam'a evet..ama arap(ve tabii yahudi) geleneklerine hayır diye düşünüyor galiba.

sonuçta islam ,7.yy arap deizmidir.

kanıtsızdır..kuran diliyle söyleyeyim :) hiçbirimiz orada değildik..

bence tanrı ve din arasında da seçim yapmalısın.

sonrası ateizm olur zaten allah muhafaza.. :)

tarihinde cehane27 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...