Jump to content

İran'da durum nedir?

Recommended Posts

İran'daki ateist sayısı hakkında bir şey diyemem fakat İranlı ateist hakkında bir kaç fikrim var.

Bilirsiniz bunlar devrim zamanında ülkeden kaçan insanların evlatları, .10'larcasıyla tanıştım ve dost oldum ki, non-teistlik oranı yüzde 80'in üzerinde.

Bin-teist den kastım da atesit/Deist/panteist/agnostik ve türevleri

Sitelerde Paylaş

http://www.faithfreedom.org/

Faithfreedom kurucusu Ali Sina İranlıdır.

Oldukça kaliteli ve çok bilmiş bir ateistdir. İkinci özelliği biraz size benziyor.

Muhammed'in bir sapık olmadığını kanıtlayana 50 bin dolar vereceğini vadetmişti.

Ben yaşamadığı gerekçesiyle, Muhammed'in sapık olamayacağı argümanını yaptım. 50 bin dolarına mal olacağı içn beni dinlemek istemedi.

Sitelerde Paylaş

Bilgilendirin dedikte, o kadar da değil :) İran'dan bahsediyoruz, elbette yasak olduğunu biliyoruz.

Yasağa rağmen yastık altı insanları var mı onu soruyorum.

Olmaması mümkün mü? Tabii ki vardır, hatta bence Pehlevi dönemindeki o rahatlığın, güçlü modernizmin de etkisiyle, en az %25 falandır...

Ben de zaten, sağlıklı istatistiksel bilgi edinilemeyeceğini belirtmek için söyledim.

Sitelerde Paylaş

Hiç aklımda yoktu sayende bakim dedim uzaylılara inanan bi kadın lider bikaç yıl önce Türkiyeye sığınmış falan antin kuntin bi hikaye kadın irandaki raelyan örgütlenmenin lideriymiş daha neler öğrencez ben yeni duydum raelyanlar diye bi grubu

RAELYEN HAREKETİ

İnternet sitesinde yer alan bilgiye göre, 1974 yılında kurulan Realyen Hareketi bugün itibariyle 104 ülkede örgütlü ve 70,000'in üzerinde üyesi bulunuyor.

Bu hareket, dünya üzerindeki yaşamın DNA ve genetik mühendisliği kullanılarak "elohim" denilen uzaylı insan ırkı tarafından yaratıldığına inanıyor.

Kaynak

Sitelerde Paylaş

Olmaması mümkün mü? Tabii ki vardır, hatta bence Pehlevi dönemindeki o rahatlığın, güçlü modernizmin de etkisiyle, en az %25 falandır...

Ben de zaten, sağlıklı istatistiksel bilgi edinilemeyeceğini belirtmek için söyledim.

Sağlıklı istatistiksel bilgi olamayacağını, istediğim bilginin yastık altı olduğunu da ilk mesajımda belirtmişim. Bilmiyorum ki zaten belirtmiş olduğum şeyi bana tekrar belirtmekten ne gibi bir zevk alıyorsun? :)

En az 25% diyorsun. Ben öyle olduğunu düşünmüyorum. 25 çok değil mi, n'aptın? Nüfusun dörtte biri ateisttir diyorsun. Büyük sayı

tarihinde enjeksiyon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hiç aklımda yoktu sayende bakim dedim uzaylılara inanan bi kadın lider bikaç yıl önce Türkiyeye sığınmış falan antin kuntin bi hikaye kadın irandaki raelyan örgütlenmenin lideriymiş daha neler öğrencez ben yeni duydum raelyanlar diye bi grubu

RAELYEN HAREKETİ

İnternet sitesinde yer alan bilgiye göre, 1974 yılında kurulan Realyen Hareketi bugün itibariyle 104 ülkede örgütlü ve 70,000'in üzerinde üyesi bulunuyor.

Bu hareket, dünya üzerindeki yaşamın DNA ve genetik mühendisliği kullanılarak "elohim" denilen uzaylı insan ırkı tarafından yaratıldığına inanıyor.

Kaynak

Çok ilginç. Bi bakayım

Teşekkürler :)

Sitelerde Paylaş

Resmi rakamlara göre kabaca İran'ın %95'i Müslüman ve %5'i ise diğer dinlere ait.

Bu yüzde 95 Müslüman oranı içinde dini ibadetlerini yerine getirmeyenlerin oranı ise %20-30.

Bu yüzde 20-30 arasında muhakkak ki agnostik, deist veya ateistler olacaktır.

Eğer yarısı olduğunu tahmin edersek yüzde 10-15 arası non teist çıkabilir.

Sitelerde Paylaş

ateistler mi? değiller mi? bilemem ama, materyalist olduklarından eminim. zaten şiilik mezhebine inanan hemen herkes materyalist bir hayat yaşıyor. türkiye'de aleviler ve caferilerin durumuda ortada. hümeyni ve tayfası belki şiilik realitesinden hareket eden müslümanlar olabilir, ancak iran'da ciddi bir dehri topluluğu olduğundan eminim. bizzat bira satılan dükkanların resmini görmüşlüğüm, içkili restoranlara şahit olmuşluğum var.

yani dine saldırıp, "inanmıyoruz" gibisinden, biz ateistler gibi davranmıyorlar. ancak dine dayalı olguları önemsemeyerek seküler-materyalist hayat tarzını benimsiyorlar. bir nevi çıkarı idenin önünde tutmak, tam bir zavallılık. türkiye'de de bunların sünni versyonuna rastlamak mümkün.

Sitelerde Paylaş
  • 8 months later...

ben iran'da bulundum az biraz da halkını tanırım. asla dindar bir halk değil olmadı da. ama 1979'daki islam inkılabı özellikle devrim sonrası yetişen nesili o kadar bunaltmış ve bıktırmış ki, inancı olan da inanmaktan kaçınıyor. oldukça yüksek oranda inançsız insan var iran'da. özgürlükler açısından biraz da sınır komşumuz oldukları için türkiye'yi örnek alıyorlar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...