Jump to content

'erkekliğe ilk adım' ayrıcalığı:

Recommended Posts

sizlerle, yıllardan beri aklımda olan bir şeyi paylaşmak istedim. biliyorsunuz erkek çocukları belli yaşa gelince sünnet edilir ardından düğün dernek kurulur. sanki pek bir marifetmiş gibi günlerce devam eder bu hengame. Çocuk tüm bunların nedenini sorunca da "Artık erkek oldun, hadi yine iyisin." diye tuhaf tuhaf söylemlerde bulunulur. peki ya kızlar?

kızlar da ergenlik döneminin bir parçası olarak regl olur ama hiç kimse de "sen de artık büyüdün, kız oldun" demez. Hatırlarım ben 15 yaşımda ergenliğe girince annem ve babam küçük bir pasta almış, aile içinde kutlamıştık. tabii o zamanlar utanmıştım ama ailem ne güzel yapmışlar diye düşünüyorum şimdi. elbette günümüzde böyle yapan aileler mutlaka vardır.

benim demek istediğim erkek çocuklar sünnet olunca davul zurna eşliğinde kutlanılıyor da, kız çocuklar gerçek anlamda kız olunca neden göz ardı ediliyor? tamam düğün dernek yapılmasın (zaten düğünlerden nefret ederim) ama bence bu konu kızın ebeveynleri tarafından görmezlikten gelinmesin.

benim düşüncem bu, sizin düşüncelerinizi de merak ediyorum.

saygılar...

Sitelerde Paylaş

Adamın biri elinde jilet gibi bir şeyle gelecek, çocuğun pipisinin ucunu canlı canlı kesecek.. Ufff... Bir çocuk için korkunç bir şey. Nasıl korkmaz?

Büyükler çocuğu ikna etmek, işi kolaylaştırmak için ona "Sünnet erkek olmanın şartı. Artık büyüdün ve gerçek bir erkek oldun. Sünnet olmazsan erkek olmuş sayılmazsın, o yüzden kendinle gurur duymalısın. Biz duyuyoruz" masalları okumuş olmalı. Baktılar ki epeyce işe yarıyor, sonra kendileri de inandı.. Gelenek haline geldi, sünnetin erkekliğe ilk adım olduğu inancı gelişti. Aslında babalar, yani çocukluğunda bu cümlelerle kandırılmış olan erkekler olayın safsata olduğunu biliyor ama yine de içten içe hoşuna gidiyor..

Dayanıklılık testi gibi bir şey sünnet.. Hoş, çocuk kıyametleri koparsa, sünnetçi amcadan köşe bucak kaçıp göz yaşı bezleri kuruyana dek ağlasa da dayanacak. Dayanıyor..

Yahudilerden geçen, aptal saptal bir gelenek. Tıbbi yararı ya da zararı konusunda bir konsensus yok, ancak ruh sağlığı için yaptırmamak en iyisi filan ama müslüman ülkelerde durum tersine işler.

Sünnet olmayan çocuklar diğer sünnetli oğlan çocukları tarafından sürekli aşağılanır, erkek olmamakla suçlanır, korkaklıkla suçlanır, i.. likle suçlanır.... suçlanır da suçlanır.. Pis bir baskı. Ailelerinden öğreniyorlar tabii.

Sitelerde Paylaş

haber için sağol. Bunu bi arkadaşim da söylemişti gerçekten bunu yapan anne ve babayi kutluyorum

Ben sizin gibi düşünmüyorum. Ailenin yaptığı büyük saçmalık.

Bu kız daha 12 yaşında ve ailenin nihai amacını anlaması imkansız. O bu olayın bir tür protesto, bir dikkat çekme yöntemi olduğunu anlayamaz. Anlatılır, çocuk da anlamış gibi görünür, kendisi de anladığını zannedebilir ama anlayacak entelektüel bilince erişmemiştir.

Çocukları kullanmamak lazım. Bu kız bu işten ne anladı, ne düşündü, kadın olduğu inancı gelişti de birden kadınlığını keşfedip ayrı bir rol mü edindi, bilmek çok zor. Daha bir dolu şey sayılabilir.

Bu riskler o kadar büyük ve tehlikeli ki, entelektüel savunmalar geliştirme yetisi henüz gelişmemiş bireyleri kullanmamak gerek.

Aile samimi idiyse bile yaptıkları büyük yanlış. Eylemleri, amaçlarının tersine hizmet ediyor ayrıca.

Regl olmak doğal bir gelişim, her kadının yaşadığı basit bir aşama. Bir temizlik olayı bu.

Çocuğun, her ne olursa olsun bu işi böyle algılamasını sağlamak zorunluğu var. Adet görmek sosyal anlamda ne iyi ne de kötü bir şey. Sadece sağlık belirtisidir, büyümenin işaretlerinden biridir, sağlıklı her kadın adet görür. Çocuğun bilmesi gerek sadece bu.

Yetişkinler saçmalıkları eleştirip protesto edeceğiz derken hatalar yapıyor. Çocukları kullanmadan geliştirilebilecek başka yöntemler de olmalı..

Kızlara adet görmesi nedeniyle partiler düzenleyen aileler var, hatta bunu gelenekleştirmiş kültürler var. Ülkemizde de var. Ben de çok şaşırmıştım, hem de hiç ummadığım bir arkadaşımda karşılaştım.

Kızı regl oldu, bütün sülale toplanıp parti verdi..

Sitelerde Paylaş

Ben sizin gibi düşünmüyorum. Ailenin yaptığı büyük saçmalık.

Bu kız daha 12 yaşında ve ailenin nihai amacını anlaması imkansız. O bu olayın bir tür protesto, bir dikkat çekme yöntemi olduğunu anlayamaz. Anlatılır, çocuk da anlamış gibi görünür, kendisi de anladığını zannedebilir ama anlayacak entelektüel bilince erişmemiştir.

Çocukları kullanmamak lazım. Bu kız bu işten ne anladı, ne düşündü, kadın olduğu inancı gelişti de birden kadınlığını keşfedip ayrı bir rol mü edindi, bilmek çok zor. Daha bir dolu şey sayılabilir.

Bu riskler o kadar büyük ve tehlikeli ki, entelektüel savunmalar geliştirme yetisi henüz gelişmemiş bireyleri kullanmamak gerek.

Aile samimi idiyse bile yaptıkları büyük yanlış. Eylemleri, amaçlarının tersine hizmet ediyor ayrıca.

Regl olmak doğal bir gelişim, her kadının yaşadığı basit bir aşama. Bir temizlik olayı bu.

Çocuğun, her ne olursa olsun bu işi böyle algılamasını sağlamak zorunluğu var. Adet görmek sosyal anlamda ne iyi ne de kötü bir şey. Sadece sağlık belirtisidir, büyümenin işaretlerinden biridir, sağlıklı her kadın adet görür. Çocuğun bilmesi gerek sadece bu.

Yetişkinler saçmalıkları eleştirip protesto edeceğiz derken hatalar yapıyor. Çocukları kullanmadan geliştirilebilecek başka yöntemler de olmalı..

Kızlara adet görmesi nedeniyle partiler düzenleyen aileler var, hatta bunu gelenekleştirmiş kültürler var. Ülkemizde de var. Ben de çok şaşırmıştım, hem de hiç ummadığım bir arkadaşımda karşılaştım.

Kızı regl oldu, bütün sülale toplanıp parti verdi..

ayni şey sünnet olan erkek çocuklar için de gerçerli değil mi? Hem onlar regl olan kizlardan yaşça daha küçük oluyorlar. 5-6 yaşindaki çocuklar işkence dolu bir operasyona maruz kaliyor, hemen ardindan düğün yapiliyor. O yaştaki bir çocuk bunu sorgulamaz mi iç dünyasinda? Belki de arar arar ama yanit bulamaz buna ve eğlenmesine bakar.

Bence ergenliğe giren kizlar için düzenlenen -az sayidaki- parti, kutlamalarin bize ilginç gelmesinin nedeni; geçmişten beri devam eden gelenek.

Sitelerde Paylaş

İki olgu arasında bir benzerlik yok ki.Kız regl olup üremeye elverişli bir durum kazanınca kutlama yapılacaksa, bunun erkekteki karşılığı sperm üretimine başlandığı dönemdir.Bu dönemi aileler oğlumuz erkek oldu diye adlandırıp sevinebilirlerken ,kaç tane kız çocuğu ailesi ''aman da aman kızımız büyüdü de kadın oldu :)''şeklinde algılayabilir.Bu durum tamamen erkek-egemen toplumun erkek çocuğuna bakış açısı ile ilgilidir.Ailelerin eve gelen misafirlere erkek çocukları için 'hadi amcana pipini göster bakalım' derken ,kız çocukları için 'hadi teyzelere kukunu göster bakalım :)' dememesi de bu egemen kültürün ürünüdür.

Sitelerde Paylaş

Erkekliğe ilk adımın, çocuğun ilk ciddi kavgası olması lazımdır. Bu kutlanması da mantıklı olur.

Kız çocukları içinde ağlarına düşürüp bi şekilde zarar verdikleri erkek, kadınlığa ilk adımları olarak sayılabilir (kandırıp elinden şekerini alabilir mesela, yada ona benzer bişey).

Hayatta, yalan ve kavgayla yaptığımız işler penis ve vagina ile yaptığımı zişlerden çok daha önemlidir çünkü.

Sitelerde Paylaş

İki olgu arasında bir benzerlik yok ki.Kız regl olup üremeye elverişli bir durum kazanınca kutlama yapılacaksa, bunun erkekteki karşılığı sperm üretimine başlandığı dönemdir.Bu dönemi aileler oğlumuz erkek oldu diye adlandırıp sevinebilirlerken ,kaç tane kız çocuğu ailesi ''aman da aman kızımız büyüdü de kadın oldu :)''şeklinde algılayabilir.Bu durum tamamen erkek-egemen toplumun erkek çocuğuna bakış açısı ile ilgilidir.Ailelerin eve gelen misafirlere erkek çocukları için 'hadi amcana pipini göster bakalım' derken ,kız çocukları için 'hadi teyzelere kukunu göster bakalım :)' dememesi de bu egemen kültürün ürünüdür.

haklisin demek istediğim buydu. Kizlara daha çocukken oyuncak bebeklerle oynama, onlari kucağinda sallama, yedirme, içirme gibi sorumluluk dolu oyunlar oynatilirken, erkeklere araba, helikopter gibi yalnizca eğlenmeye yönelik oyunlar oynatilmasinin nedeni toplumdaki egemen türü olmali.

Sitelerde Paylaş

ayni şey sünnet olan erkek çocuklar için de gerçerli değil mi? Hem onlar regl olan kizlardan yaşça daha küçük oluyorlar. 5-6 yaşindaki çocuklar işkence dolu bir operasyona maruz kaliyor, hemen ardindan düğün yapiliyor. O yaştaki bir çocuk bunu sorgulamaz mi iç dünyasinda? Belki de arar arar ama yanit bulamaz buna ve eğlenmesine bakar.

Bence ergenliğe giren kizlar için düzenlenen -az sayidaki- parti, kutlamalarin bize ilginç gelmesinin nedeni; geçmişten beri devam eden gelenek.

Aynı şey ve çok daha fazlası sünnet için de geçerli tabii. Hatta sünnet konusu çok ciddi bir insan hakları ihlalidir, çocuk hakları ihlalidir, insan bedeninin bütünlüğüne yönelik berbat bir uygulamadır.

Fakat bizim ülkemizde o kadar içselleştirilmiş ki, dinle bile ilgisi kalmamış neredeyse. Yani yarın öbür gün bir mucize olsa, tüm ülke dinlerin uydurma olduğunu öğrense ve kabul etse... Mesela..

Bana öyle geliyor ki bu sünnet deliliği epeyce bir süre daha devam eder. Çok keyif alınan, karmaşık bir ritüel halini almış bizde sünnet.

Erkek anneleri de oğullarının hemen erkek oluvermesine bayılıyor..

Sünnet, çocuklara uygulanan şiddettir aslında. Hem fiziki hem de psikolojik şiddettir, ciddi bir hak ihlalidir.

Yahudiler de aynı manyaklığı yapıyor.

Sitelerde Paylaş

ayrıcalıklar sırf erkeğe özgü değil gerçi. kadınlarda da şöyle bir ayrıcalık oluyor

anadoluda kanlı çarşaf diye bir adet var. kız evlenip gerdek gecesinden sonra kızlık zarından gelen kanın üzerinde olduğu çarşaf saklanıyor falan.. ilk cinsel deneyimin hatırası bir nevi..

ama erkeğin ilk rüyalanmasındaki menili donunu saklama adeti yok. bu haksızlık ve çifte standart değilse nedir? :)

Sitelerde Paylaş
Kizlara daha çocukken oyuncak bebeklerle oynama, onlari kucağinda sallama, yedirme, içirme gibi sorumluluk dolu oyunlar oynatilirken, erkeklere araba, helikopter gibi yalnizca eğlenmeye yönelik oyunlar oynatilmasinin nedeni toplumdaki egemen türü olmali.

Ne bekliyordun? Erkeğe barbie bebek, kıza da keleş mi?

Sitelerde Paylaş

Stajyer anne gibi bir oyuncak bebeğin bakimi üstlendiriliyor.

Ufak bir detay: Kız çocukları da oyuncak bebekle eğlenmektedirler. BÜyük oranda genlerin sonucu. İstersen tersini deneyip kız çocuğunada silah araba oyuncakları verebilirsin, erkek çouk kadar eğlenemeyecektir.

ÇOcuk oyuncak bebeği sorumluluk olrak görmediği gibi o bebeği veren evebeynler de çoğunlukla ''bebek sahibi olmanın sorumluluğunu öğrensin'' mantığıyla vermezler.

Bu oyuncakların farklı cinsetteki çocukların karakterini farklı geliştirdiğine dair inanç fazla abartılıdır. Oyuncaklar okadar etkili değildir. Öyle olsaydı arabalarla oynayan çocukların otomotivci, silahlarla oynayanların asker terörist filan olmasını beklerdik.

Ben metal makina parçaları ile, silah parçaları ile, boş kovanlar ve etrafta tuaf bulduğum ne bulduysam onunla oynardım.

Makina mühendisi olmayı hiç düşünmedim ama...

Genler etkilidir.

Sitelerde Paylaş

Ufak bir detay: Kız çocukları da oyuncak bebekle eğlenmektedirler. BÜyük oranda genlerin sonucu. İstersen tersini deneyip kız çocuğunada silah araba oyuncakları verebilirsin, erkek çouk kadar eğlenemeyecektir.

ÇOcuk oyuncak bebeği sorumluluk olrak görmediği gibi o bebeği veren evebeynler de çoğunlukla ''bebek sahibi olmanın sorumluluğunu öğrensin'' mantığıyla vermezler.

Bu oyuncakların farklı cinsetteki çocukların karakterini farklı geliştirdiğine dair inanç fazla abartılıdır. Oyuncaklar okadar etkili değildir. Öyle olsaydı arabalarla oynayan çocukların otomotivci, silahlarla oynayanların asker terörist filan olmasını beklerdik.

Ben metal makina parçaları ile, silah parçaları ile, boş kovanlar ve etrafta tuaf bulduğum ne bulduysam onunla oynardım.

Makina mühendisi olmayı hiç düşünmedim ama...

Genler etkilidir.

ben ayni fikirde değilim. Oyuncaklar çocuk psikolojisi ve gelişiminde oldukça etkilidir bence. Bi lego, yap-boz gibi eğitsel oyucaklarla büyüyen çocukla; silah, kiliçla büyüyen çocuk ayni değildir, olamaz.

Ama tabi ki bunlarin yaninda genlerin etkisi de göz ardi edilemez.

Sitelerde Paylaş

benim demek istediğim kiz çocuklarina daha fazla sorumluluk gerektiren oyunlar empoze edilmiş. Kizlara daha küçükken bile annelik aşilaniyor. Stajyer anne gibi bir oyuncak bebeğin bakimi üstlendiriliyor.

Ona bakarsak, askercilik ve şoförcülük oynatmak da sorumluluk gerektiren oyunlar empoze etmektir. Erkeklere daha küçükken evin reisi olma fikri aşılanıyor. Stajyer baba gibi silahın bakımı üstlendiriliyor ancak sanmıyorum ki çocukların oyuncak tercihlerinde bir ebeveyn yönlendirmesi olsun. Her cinsin güdüsel olarak meylettiği bir oyun vardır. Kızlar, gerek modacı rolünde, gerekse de anne rölünde daha çok barbie bebekler ile oynarlarken, erkekler, süper kahraman rolünde ekşınmen, şoför rölünde de maykıl nayt olurlar.

Sitelerde Paylaş

Ona bakarsak, askercilik ve şoförcülük oynatmak da sorumluluk gerektiren oyunlar empoze etmektir. Erkeklere daha küçükken evin reisi olma fikri aşılanıyor. Stajyer baba gibi silahın bakımı üstlendiriliyor ancak sanmıyorum ki çocukların oyuncak tercihlerinde bir ebeveyn yönlendirmesi olsun. Her cinsin güdüsel olarak meylettiği bir oyun vardır. Kızlar, gerek modacı rolünde, gerekse de anne rölünde daha çok barbie bebekler ile oynarlarken, erkekler, süper kahraman rolünde ekşınmen, şoför rölünde de maykıl nayt olurlar.

neden ataerkil toplum? Neden anaerkil deil ki? Cok sac,ma

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...