Jump to content

Stres ve Kıllanma

Recommended Posts

bu konu önemli zira stres kortizolu, kortizolda ince tüy köklerini uyarıp kıllanmaya yol açabilir diye düşünüyorum. siz ne dersiniz?

Deri kortizoldan çeşitli şekillerde etkilenir. Deri incelir ve daha frajil hale gelir. En küçük bir travmadan zedelenir. Yara iyileşmesi uzar, peteki denen küçük kanamaları görülür.

Ayrıca deride gerilim işaretleri denen deri altı elastik liflerin zedelenmesine bağlı çizgiler ortaya çıkar. Terleme artabilr. Akne gelişebilir ve kıllar kalınlaşabilir.

Sitelerde Paylaş

Deri kortizoldan çeşitli şekillerde etkilenir. Deri incelir ve daha frajil hale gelir. En küçük bir travmadan zedelenir. Yara iyileşmesi uzar, peteki denen küçük kanamaları görülür.

Ayrıca deride gerilim işaretleri denen deri altı elastik liflerin zedelenmesine bağlı çizgiler ortaya çıkar. Terleme artabilr. Akne gelişebilir ve kıllar kalınlaşabilir.

kısacası aşırı stres kıllanmaya yol açabilir. bu doğuştan gelen kıllılıktan farklı bir durum ve kadın-erkek farketmeden ortaya çıkabilir.

Sitelerde Paylaş

kısacası aşırı stres kıllanmaya yol açabilir. bu doğuştan gelen kıllılıktan farklı bir durum ve kadın-erkek farketmeden ortaya çıkabilir.

Kıllılık değişmez. Yani insanlardaki kıl folikülü sayısı değişmez.

Kadınlarda ve erkeklerde aynı sayıda kıl folikülü vardır.

Kıl folüküllerinin sayısı genetik olarak saptanır.

Ama erkeklerde bazı kıllar daha kalın, uzun ve pigmentten zengindir.

Daha da ötesi şempanzelerle insanlar arasında kıl folikülü bakımından fark çok azdır, hatta yoktur.

Şempanzelerde bütün kıl folikülleri kalın ve pigmentten zengin kıllarla donamışlardır.

İnsanlardan daha kıllı oldukları izenimi uyandırırlar.

Sitelerde Paylaş

Kıllılık değişmez. Yani insanlardaki kıl folikülü sayısı değişmez.

Kadınlarda ve erkeklerde aynı sayıda kıl folikülü vardır.

Kıl folüküllerinin sayısı genetik olarak saptanır.

Ama erkeklerde bazı kıllar daha kalın, uzun ve pigmentten zengindir.

Daha da ötesi şempanzelerle insanlar arasında kıl folikülü bakımından fark çok azdır, hatta yoktur.

Şempanzelerde bütün kıl folikülleri kalın ve pigmentten zengin kıllarla donamışlardır.

İnsanlardan daha kıllı oldukları izenimi uyandırırlar.

evet zaten öyle ama burada bahsettiğim stresin kortizolu kortizolunda tüyleri kıllaştırabileceği tezi üzerine.

Sitelerde Paylaş

evet zaten öyle ama burada bahsettiğim stresin kortizolu kortizolunda tüyleri kıllaştırabileceği tezi üzerine.

Kıllaştırmak eğer yeni kıl oluşturmak anlamında ise, yanlış.

Doğumdan sonra yeni kıl folikülü ortaya çıkmaz.

Kıl folikülleri yalnız embryonik yaşamda ortaya çıkarlar ve sayıları sabittir.

Doğumdan sonra yeni kıl folikülleri oluşmaz.

Ama eğer kıllaştırmadan kasıt mevcut ince tüy şeklindeki kılların kalınlaştırılması ise, bu mümkündür.

Kortizol buna neden olabilir.

Bu farkları bilmek önemlidir. Çünkü doğumdan sonra kıl folikülleri gelişmez.

Ancak mevcut kıl foliküllerinde büyüme, ona bağlı olarak kıllarda kalınlaşma ve pigmentleşme görülür.

Sitelerde Paylaş

Kıllanmaya yol açtığını hiç duymadım, vg ile uğraştığım için bu hormonu oldukça iyi tanıyorum, çok makalesini okudum, ne teoride ne pratikde böyle bir şey duymadım şimdiye kadar. :)

Kortizol hormonu stres anında böbrek üst bezlerden salgılanır. Tıbbi makalelerde okuduğum kadarıyla , kilo artışı, kelleşme, vücutta orantısızlık ve yüzün yuvarlaklaşması gibi etkilerinin yanı sıra genetik olmayan türden kıllanmaya yol açabileceğide yazılıydı. Hacı'nın dediği gibi kıl folikülü üretmez, ama hissedilmeyen şeffaf tüy fokilüllerine tesir ederek bunların uzaması, kalınlaşması ve istenmeyen kıllara yol açabilir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...