Jump to content

Kütle çekimi

Recommended Posts

Merkezkaç kuvveti, kütleçekim ve ivme aynı değerlere sahipdir.

Merkezkaçın hayali kuvvet olduğu biliniyor. O halde kütleçekim de hayalidir diyor Einstein.

Sevgili hacı.

Acaba Einstein hayali demekle ne kastediyor?

Bunların gerçekte olmadığını, hayal gücümüz ile ürettiğimizi mi kastediyor?

Bu hayali tanımlamasından sen ne anlıyorsun?

Kütleçekim önemli bir fizik yasası değil mi?

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 70
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sevgili hacı.

Acaba Einstein hayali demekle ne kastediyor?

Bunların gerçekte olmadığını, hayal gücümüz ile ürettiğimizi mi kastediyor?

Bu hayali tanımlamasından sen ne anlıyorsun?

Kütleçekim önemli bir fizik yasası değil mi?

Sevgiler.

Sevgili Drekinci

Hayali demek olmayan demektir. Merkezkaç kuvveti diye bir kuvvet nasıl yoksa, çekim kuvveti diye bir kuvvet de yoktur.

Çekim kuvveti uzay dokusunun deformasyonundan ortaya çıkan bir etkidir.

Dünya ve uzaydaki cisimler uzayın dokusunu deforme edince cisimler birbirlerini çekiyor izlenimi alınmaktadır.

Başka bir deyişle dünya uzay dokusunda çökmeye neden olunca, oluşan çukura küçük gök cisimleri düşmekte ve daha büyük cisimler dünyanın etrafında dönmektedirler.

Kütleçekim hayali bir kuvvet olmanın yarı sıra, negatif bir kuvvettir de..

Doğası hiç bilinmeyen garip bir kuvvettir kütleçekim.

Sitelerde Paylaş

Hayali demek olmayan demektir. Merkezkaç kuvveti diye bir kuvvet nasıl yoksa, çekim kuvveti diye bir kuvvet de yoktur.

Çekim kuvveti uzay dokusunun deformasyonundan ortaya çıkan bir etkidir.

Dünya ve uzaydaki cisimler uzayın dokusunu deforme edince cisimler birbirlerini çekiyor izlenimi alınmaktadır.

Başka bir deyişle dünya uzay dokusunda çökmeye neden olunca, oluşan çukura küçük gök cisimleri düşmekte ve daha büyük cisimler dünyanın etrafında dönmektedirler.

Kütleçekim hayali bir kuvvet olmanın yarı sıra, negatif bir kuvvettir de..

Doğası hiç bilinmeyen garip bir kuvvettir kütleçekim.

Kuvvetin negatif olması ne demektir?

Kuvvette sıfır noktası var mıdır? ki. Bu sıfırdan aşağısı negatif olsun.

Cisimleri kütlenin merkezine çeken kuvvet, negatif olarak isimlendirilse de, bir iş yapıyorsa, bir kütleyi harekete geçirebiliyorsa, bu kuvvet vardır. Elmayı ağacın dalından yere çeken kuvvet ister negatif olsun ister pozitif olsun, doğasını ister bil ister bilme, bu kuvvet inkar edilemez. Bizlerin uydurduğu bir şey değil, objektif olarak vardır.

Ayrıca; Kütlelerin uzay dokusunu bükmesinden ne anlıyoruz. Kütlelerin uzayı bükmesi zaten tam da kütleçekim kuvvetinden dolayıdır. Kütleçekim kuvveti uzayı bükmektedir. Kütleçekim kuvveti uzayın dokusunda kütlenin merkezine doğru bir boşluk yaratmakta, söylediğin gibi küçük cisimler bu boşluğa düşmekte, büyük cisimlerde ise her iki cismin çekim kuvvetleri birbirini yenemeyecek bir durumda, birbirleri etrafında dönerek yarattıkları merkezkaç kuvvetleri ile dengede durmaktadır. Bu denge zamanla bozularak birbirleriyle birleşmeler meydana gelmektedir.

Kütleçekim kuvveti vardır. Kütlelerin büyüklüğü ile doğru, aralarındaki mesafenin büyüklüğü ile ters orantılı olarak hesap edilebilir bir kuvvettir. Kütlenin büyüklüğünü de hem kütlenin çekirdek yapısı hem de uzaydaki hızı belirler.

Yanlış mı biliyorum?

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Bu sorulardan önce birini yanıtlayalım.

ÇEKIM NEDEN NEGATİF BİR KUVVETTİR?

Çekim kuvvetinin negatif enerji depolaması niteliğini nasıl açıklayabiliriz?

Bir obje ki herşey olabilir-herhangi bir çekim alanında yere düşerse, bir enerji açığa çikar.

Potansiyel enerji, kinetik enerjiye dönüşür. Bu enerjinin kaynağı çekim alanıdır.

Bir çaglayan düşünelim. Niagara çağlayani olsun. Amerika’nın kuzeyindeki büyük göllerden Ontario gölüne doğru bir akıntı vardır.

Niagara çağlayanı bu iki göl arasındadır.

Büyük göllerdeki potansiyel enerji, Ontario gölündekinden daha fazladır.

Bu enerji farkı suyun hareketinden sorumludur.

Ancak enerji farkının nerede ölçüldügü bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Normalde iki obje arasındaki çekim kuvveti, aralarındaki mesafenin karesi ile orantılıdır.

Bu gücün sıfır olması için iki obje arasındaki mesafenin sonsuz olması gerekmektedir.

Ancak bir obje aşağı doğru inip, çekim alanına yaklaşırsa, o alandan enerji çalacak ve bu enerjiyi hareket enerjisine çevirecektir.

Suyun Ontario gölüne doğru hareketinin nedeni budur.

Su Ontario gölündeki çekim alanından kendi hareketi için gerekli enerjiyi sağlamaktadır.

Bu enerji direkt olarak çekim alanından gelmektedir.

Normalde çekim alanının enerjisi yukarda da değindiğimiz gibi sıfırdır.

Sıfırdan başlayan bu enerji kendisine yaklaşmakta olan suyun enerjisini sağladığına göre, geride negatif enerji kalmış olmalıdır.

Bu durumda diyebiliriz ki çekim kuvveti negatiftir veya çekim kuvvetinde negatif enerji depolanır.

Bu son derece önemli bir kavramdır.

Big Bang’in fiziği bölümünde değindiğimiz gibi, negatif çekim enerjisinin, bir limiti yoktur.

Bu enerji gerektiği kadar var olabilir ve bu durum bilinen fizik yasalarını yanlışlamaz.

Onlarla mükemmel bir uyum içindedir.

Çekim kuvvetinin negatif olması, genişleme ile birlikte evrenin, vakümün kuantum dalgalanması sonucu ortaya çıkmasından sorumludur.

Çekim kuvveti negatif olmasaydı, evren bildiğimiz şekilde oluşamazdı.

Kaynak:

John Gribbin, The Origin of the Future, Yale University Press, New Haven, 2006.

Sitelerde Paylaş

Ayrıca merkezkaç kuvvetinin olmaması, yanlış isimlendirildiği içindir. Bir cisme bir kuvvet uygulayarak onu harekete geçirirsiniz. Sürekli aynı kuvveti uygulayabilirseniz, cismin hızı sürekli artar. Taa ki ışık hızına kadar. Hızlanan cismin düzgün doğrusal hareketinin yönünü değiştirmeye kalkarsanız ilave bir güç daha sarfetmeniz gerekir. İşte bu yön değiştirmek için harcanan kuvvet merkezkaç kuvvetidir. Cisim düzgün doğrusal tek yönde hareket etmek istemektedir ancak siz onun yönünü sürekli değiştirerek, daire, elips, hiperbol, parabol, sinozaidal vs yörüngelerde tutmaktasınız. İşte bu yörüngelerde tutmak için uyguladığınız ilave güçtür merkezkaç kuvveti. Sürekli yön değiştirme olduğu için sürekli bir kuvvet uygulamak gerekir, sürekli kuvvet uygulamak var ise o hareket sabit hızda hareket ediyor olsa da yine ivmeli bir hareket olarak kabul edilir.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Hadi merkezkaç kuvveti ile ilgili bir problem sorayım.

Uzayda bir cismi, dairesel bir yörüngede hızlandırıyorsunuz. Dairenin yarıçapı 100 metre olsun. Cisim saniyede 100 m hıza ulaştığında boşluğa bırakılmaktadır. Cisim dairenin merkezinden hangi hızda uzaklaşmış olur?

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

ne çok şey biliyorsunuz inanın hayranlıkla okuyorum zaman buldukça ama herzaman karşıma çıkmıyor böyle yorumlar. hepinize teşkür ederim yazdığınız için bazı şeyleri yabacı kökenli ismilerden anlmasamda kabca fikir ediniyorum ben bir şeyi merak ediyorum aydınlatırsanız sevinirim bir uzay mekiyi düşünelim uzay boşluğunda bu mekiyin hızı sabitmi motorulu veya motorsuz hızları nedir umarım doğru sormuşumdur.

Sitelerde Paylaş

ne çok şey biliyorsunuz inanın hayranlıkla okuyorum zaman buldukça ama herzaman karşıma çıkmıyor böyle yorumlar. hepinize teşkür ederim yazdığınız için bazı şeyleri yabacı kökenli ismilerden anlmasamda kabca fikir ediniyorum ben bir şeyi merak ediyorum aydınlatırsanız sevinirim bir uzay mekiyi düşünelim uzay boşluğunda bu mekiyin hızı sabitmi motorulu veya motorsuz hızları nedir umarım doğru sormuşumdur.

Dünyanın çekim kuvvetinden kurtulması için aracın belli bir hıza sahip olması gerekir.

Dünyadan kaçma hızı saatte 11190 km'dir. Yani saniyede 3,11 km hızla hareket etmesi gerekiyor.

Bu minumum hızla uzaya çıkan bir roket dünyadan uzaklaşır.

Kendi motorlarını da çalıştırırsa daha da hızlı uçmaya devam eder.

Yani motorsuz hızı saatte 11190 km'dir. Motorlu hızı bunun çok üstünde olabilir. Motorun gücüne göre saatte milyonlarca km hızla hareket edebilir.

Ama hiç bir zaman hızı ışık hızına erişemez.

Sitelerde Paylaş

Dünyanın çekim kuvvetinden kurtulması için aracın belli bir hıza sahip olması gerekir.

Dünyadan kaçma hızı saatte 11190 km'dir. Yani saniyede 3,11 km hızla hareket etmesi gerekiyor.

Bu minumum hızla uzaya çıkan bir roket dünyadan uzaklaşır.

Kendi motorlarını da çalıştırırsa daha da hızlı uçmaya devam eder.

Yani motorsuz hızı saatte 11190 km'dir. Motorlu hızı bunun çok üstünde olabilir. Motorun gücüne göre saatte milyonlarca km hızla hareket edebilir.

Ama hiç bir zaman hızı ışık hızına erişemez.

cevap yazdığın için teşkürlerimi sunarım geçekten centliksin senin yazılarını okuyorum usanmadan cevap yazıyorsun seni tebrik ederim benim tebrik edişim sana birşey kazandırmaz biliyorum nasıl borcumu öderim bilemiyorum hele bu siteyi kurman için hiç hakını ödeyemem benim için geçerli tabi sana borcum çok ödebilecek bir durum olsa öder rahtalarım usadım sormak istediyim her hangi cisim uzay boşluğunda hızı deyişirmi 2 adet uzay roketini aynı anda motorlarını istop etridin bunların hızında deyişilkik olurmu aynı hızlamı giderlermi? yoksa hızları sürtünmeyle dolayı deyişrmi?anlatmakla zorlanıyorum belki ama uzayda zaman var sanırım okuduğum kadarıyla kara delikte yok yanılıyormuyum yoksa enstesmi kuramına göre kara deliye içine saati koysan durarmış doğrumu acaba uzayda hava olmadığından dolayı her iki roket aynı hızlamı gidiyormu acaba biraz karışık oldu sorularım bilmediyimden karştırdım kusura bakma cevap versende vermsende canın sağ olsun

Sitelerde Paylaş

Ben samimi olarak sorulmuş her soruyu yanıtlarım kardeşim. Saçma soru olmaz. Saçma cevap olur.

Tabii soruyu yanlış anlamak da mümkün, anlamamak da....

Uzayda hava olmadığından sürtünme yoktur.

Roketlerin hareketi motorlarının gücüne ve kütlelerine bağlıdır.

Her bakımdan aynı iki roket uzayda hareket ediyor. Sizi onların motorlarını aynı anda durdurdunuz.

Onlar motorları çalışırken kazandıkları hızı idame ettirirler. Ve aralarında hız farkı olmaması lazım. Aynı hızla gitmeleri lazım.

Kara deliklerde zamanın yavaşladığı sanılıyor. Hatta bu dünyada kanıtlanmış bir deney.

Dünya üzerindeki saatlerin dünyadan uzak olan saatlerden daha yavaş ilerlediği atom saatleri ile ölçülmüş bir gerçek.

Kara deliklerde de zaman yavaşlıyor. Hatta çok yavaşlıyor. Ama durmuyor.

Sitelerde Paylaş

Ayrıca merkezkaç kuvvetinin olmaması, yanlış isimlendirildiği içindir. Bir cisme bir kuvvet uygulayarak onu harekete geçirirsiniz. Sürekli aynı kuvveti uygulayabilirseniz, cismin hızı sürekli artar. Taa ki ışık hızına kadar. Hızlanan cismin düzgün doğrusal hareketinin yönünü değiştirmeye kalkarsanız ilave bir güç daha sarfetmeniz gerekir. İşte bu yön değiştirmek için harcanan kuvvet merkezkaç kuvvetidir. Cisim düzgün doğrusal tek yönde hareket etmek istemektedir ancak siz onun yönünü sürekli değiştirerek, daire, elips, hiperbol, parabol, sinozaidal vs yörüngelerde tutmaktasınız. İşte bu yörüngelerde tutmak için uyguladığınız ilave güçtür merkezkaç kuvveti. Sürekli yön değiştirme olduğu için sürekli bir kuvvet uygulamak gerekir, sürekli kuvvet uygulamak var ise o hareket sabit hızda hareket ediyor olsa da yine ivmeli bir hareket olarak kabul edilir.

Sevgiler.

Sevgili drekinci.

Güzel bir açıklama. Fakat isilendirmede bir hata var. Merkezkaç kuvveti -ismi üstünde- merkezden dışarı doğru kaçmak için yönlenmiş bir kuvvettir. Senin burada bahsettiğin kuvvet ise tam tersine, yani mekeze doğru yönlenmiş bir kuvvet olup merkezcil kuvvet diye isimlendirilir.

Merkezkaç kuvvet: http://tr.wikipedia....kezkaç_kuvveti

Merkezcil kuvvet: http://tr.wikipedia....erkezcil_kuvvet

Merkezkaç kuvvetinin sanal bir kuvvet olduğunu belki şu örnek daha iyi açıklar:

1.

Koordinat sistemimiz araba olsun:

Araba sürüyorum ve emniyet kemerim sıkı sıkı bağlı. Sağımdaki koltukta bir elma bulunuyor. Arabanın dışında ne var ne yok haberim yok.

Direksiyonu sağa çevirdiğimde, arabanın dışarısından haberim olmadığı için, arabanın bir dairesel hareket yaptığından haberim yok.

Direksiyonu sağa kırdığımda gözlemlediğim iki olgu var:

- emniyet kemeri beni sağa doğru itiyor. Öyleyse beni sağa doğru iten bir kuvvet mevcut (=Merkezcil kuvvet. Gerçek, reel kuvvet).

- Aynı zamanda ama sağımdaki koltukta duran elma bana doğru ivmeleniyor ve bana doğru geliyor. Elmayı bana doğru iten herhangi bir neden görmesem de (çünkü elma hiç bir yere bağlı değil) elmayı bana doğru (sola doğru) iten bir kuvvet mevcut demek zorundayım. (Merkezkaç kuvveti).

2.

Koordinat sistemimiz yol olsun:

Yolda sabit durup beni ve elmayı gözetleyen kişinin gözlemi biraz daha değişik:

- Araba ve arabaya bağlı emniyet kemeri beni sağa doğru itiyor. Araba ve ben bir dairesel hareket ile sağa doğru dönüyorum. Öyleyse beni sağa doğru iten bir kuvvet mevcut (Merkezi kuvvet).

- Elma ise hala düzgün doğrusal hareket ediyor ve hala hala yol boyunca dosdoğru ilerliyor. Benim gibi sağa doğru dairesel bir hareket yapmıyor. Merkezkaç kuvvetinin etkisinde değil.

Her iki gözlemde, yani her iki koordinat sisteminde bir merkezcil kuvvet mevcut.

Fakat birinci gözlemde elma için bir merkezkaç kuvvet tanımlamam gerekirken, ikinci gözlemde böyle bir tanımlamaya gerek bulunmuyor.

Bu örnekte olduğu gibi, koordinat sistemi değiştiğinde değeri değişen kuvvetler sanal kuvvet olarak isimlendirilirler.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Sevgili drekinci.

Güzel bir açıklama. Fakat isilendirmede bir hata var. Merkezkaç kuvveti -ismi üstünde- merkezden dışarı doğru kaçmak için yönlenmiş bir kuvvettir. Senin burada bahsettiğin kuvvet ise tam tersine, yani mekeze doğru yönlenmiş bir kuvvet olup merkezcil kuvvet diye isimlendirilir.

Merkezkaç kuvvet: http://tr.wikipedia....kezkaç_kuvveti

Merkezcil kuvvet: http://tr.wikipedia....erkezcil_kuvvet

Merkezkaç kuvvetinin sanal bir kuvvet olduğunu belki şu örnek daha iyi açıklar:

1.

Koordinat sistemimiz araba olsun:

Araba sürüyorum ve emniyet kemerim sıkı sıkı bağlı. Sağımdaki koltukta bir elma bulunuyor. Arabanın dışında ne var ne yok haberim yok.

Direksiyonu sağa çevirdiğimde, arabanın dışarısından haberim olmadığı için, arabanın bir dairesel hareket yaptığından haberim yok.

Direksiyonu sağa kırdığımda gözlemlediğim iki olgu var:

- emniyet kemeri beni sağa doğru itiyor. Öyleyse beni sağa doğru iten bir kuvvet mevcut (=Merkezcil kuvvet. Gerçek, reel kuvvet).

- Aynı zamanda ama sağımdaki koltukta duran elma bana doğru ivmeleniyor ve bana doğru geliyor. Elmayı bana doğru iten herhangi bir neden görmesem de (çünkü elma hiç bir yere bağlı değil) elmayı bana doğru (sola doğru) iten bir kuvvet mevcut demek zorundayım. (Merkezkaç kuvveti).

2.

Koordinat sistemimiz yol olsun:

Yolda sabit durup beni ve elmayı gözetleyen kişinin gözlemi biraz daha değişik:

- Araba ve arabaya bağlı emniyet kemeri beni sağa doğru itiyor. Araba ve ben bir dairesel hareket ile sağa doğru dönüyorum. Öyleyse beni sağa doğru iten bir kuvvet mevcut (Merkezi kuvvet).

- Elma ise hala düzgün doğrusal hareket ediyor ve hala hala yol boyunca dosdoğru ilerliyor. Benim gibi sağa doğru dairesel bir hareket yapmıyor. Merkezkaç kuvvetinin etkisinde değil.

Her iki gözlemde, yani her iki koordinat sisteminde bir merkezcil kuvvet mevcut.

Fakat birinci gözlemde elma için bir merkezkaç kuvvet tanımlamam gerekirken, ikinci gözlemde böyle bir tanımlamaya gerek bulunmuyor.

Bu örnekte olduğu gibi, koordinat sistemi değiştiğinde değeri değişen kuvvetler sanal kuvvet olarak isimlendirilirler.

Sevgiler

Sevgili DreiMalAli, isimlendirmede bir hata olduğunu zaten söyledim. Ancak benim bahsettiğim merkeze doğru yönlendirilmiş bir kuvvet değil ki. Merkeze doğru yönlendirilmiş bir kuvvet, niçin merkezden uzaklaşıyor olsun?

Bütün mesele düzgün doğrusal yönde hareket etmek isteyen bir cismin yönünü değiştirmek için gerekli ilave bir kuvvettedir. Elbette elmanın yönünü değiştirecek ilave bir kuvvet yoksa sorun da yoktur. Ancak elmanın yönünü değiştirecek bir kuvvet sözkonusu ise bu niçin sanal olsun? Zaten bunun kuvvet olması da gerekmez. Düzgün doğrusal bir hareketin yönünü değiştirmek bir başka harekete gereksinim duymayabilir. Karşısına bir kütle çıkar ve bu kütle hareketin yönünü değiştirir.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Uzayda bir cismi, dairesel bir yörüngede hızlandırıyorsunuz. Dairenin yarıçapı 100 metre olsun. Cisim saniyede 100 m hıza ulaştığında boşluğa bırakılmaktadır. Cisim dairenin merkezinden hangi hızda uzaklaşmış olur?

Sevgiler.

Sevgiler.

sayın drekinci,

cisim dairenin merkezinden 41 m/sn hızla uzaklaşır. ip koptuğu anda merkezden uzaklığı 100 m, sonra dik açıyla 1 saniyede 100 m yol gidiyor; son bulunduğu yeri merkezle birleştirirsek karşımıza iki kenarı 100 m olan bir dik üçgen çıkıyor. buradan son bulunduğu yer merkezden 100 kök 2 kadar uzaklıkta olduğu çıkıyor. ilk anda 100 m uzaktaydı, 1 saniye sonra 100 kök 2 ( 141 ) m uzaklıkta. 141 - 100 = 41 m 1 saniye içinde uzaklaşılan yol.

tarihinde b@lder tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

2 adet uzay roketini aynı anda motorlarını istop etridin bunların hızında deyişilkik olurmu aynı hızlamı giderlermi? yoksa hızları sürtünmeyle dolayı deyişrmi?

Aynı hızla giderler. Normalde kuvvet uygulanmıyorsa hızda bir değişiklik olmaz. Dünya'daki cisimler sürtünmeden dolayı yavaşlıyorlar.

Sitelerde Paylaş

cismin merkezden uzaklaşma hızını formüle edersek :

t : geçen zaman ( sn )

V : cismin merkezden uzaklaşma hızı ( m )

V = 1/t * ( kök (100² + (100t)² ) -100 ) m/sn olur.

bu hız, 0 dan başlayıp 100 m/sn ye kadar değer alır. limit t sonsuza giderken V = 100 m/sn olacaktır.

tarihinde b@lder tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

cismin merkezden uzaklaşma hızını formüle edersek :

t : geçen zaman ( sn )

V : cismin merkezden uzaklaşma hızı ( m )

V = 1/t * ( kök (100² + (100t)² ) -100 ) m/sn olur.

bu hız, 0 dan başlayıp 100 m/sn ye kadar değer alır. limit t sonsuza giderken V = 100 m/sn olacaktır.

Sevgili b@lder.

Şu söyleminde hemfikiriz:

Ama verdiğin denklemi tekrar gözden geçirir misin? Veya bu denkleme nasıl eriştiğini de belirtir misin?

Sevgiler

tarihinde DreiMalAli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...