Jump to content

bu forumdakilerin gerçek bir ateist olduğunu düşünmüyorum

Recommended Posts

Bütün dinleri eleştiriyoruz aslında ama islamla haşırneşir olduğumuz için, İslamı bildiğimiz için ve eskiden müslüman olduğumuz için islamın eleştirisi daha çok oluyor.

Bende neden hep islamı eleştiriyorsunuz mantığına karşı şunu sorayım. Neden hep insanlar doğduğu coğrafyanın dinine mensup oluyorlar?

Çünkü insan evrilmemiştir ve ebeveynlerini taklit eder.

Sen şunu sorgula istersen: Neden Türkiye'de doğdun? Bunu seçme hakın var mıydı? Bunu kim ,ne ve neden seçmiş olabilir? Tesadüf mü? doğa ananın tercihi mi? Yoksa Yüce allah istedi diye mi? Kolay gelsin.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 85
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Siz bu forumdakilerin aslında ne olduklarını tarif etmeyi görev edinmişsiniz, bırakın bu ukalalığı, biz malesef bu arap uydurmalarıyla kirletildik arınmaya çalışıyoruz ama bizim yetiştirdiğimiz safkan ateistler yolda, onlar sizin hastalıklı olduğunuzun farkında olarak yetişecekler.

Sitelerde Paylaş

Siz bu forumdakilerin aslında ne olduklarını tarif etmeyi görev edinmişsiniz, bırakın bu ukalalığı, biz malesef bu arap uydurmalarıyla kirletildik arınmaya çalışıyoruz ama bizim yetiştirdiğimiz safkan ateistler yolda, onlar sizin hastalıklı olduğunuzun farkında olarak yetişecekler.

Safkan ateist.. O da enteresan bir tanım.

Bizim evde senin o safkan diye tanımladıklarından bir tane var. Ama biz daha o küçücükken gerçekleri anlattık ve "Arkadaşlarının, komşularımızın, hatta diğer insanların hepsine yakını inançlı. Allah'a da dine de inanıyorlar. Arkadaşlarınla sakın din tartışma, onları yargılama ve asla küçümseme. Bu bir suç, bir hastalık değil. Biz nasıl inanmıyoruz ve sana da kendi bildiğimiz doğruyu öğretiyoruz, diğer insanlar da çocuklarına Allah ve din öğretiyor, var olduğuna inandırıyor. Çünkü onlar da inanıyor." dedik.

Hala da öyle düşünüyor tabii. Çünkü inanmak bir suç, bir hastalık değil. Ateist önce bunu bilir. Hele de safkansa...

Sitelerde Paylaş

Bizim evde senin o safkan diye tanımladıklarından bir tane var. Ama biz daha o küçücükken gerçekleri anlattık ve "Arkadaşlarının, komşularımızın, hatta diğer insanların hepsine yakını inançlı. Allah'a da dine de inanıyorlar. Arkadaşlarınla sakın din tartışma, onları yargılama ve asla küçümseme. Bu bir suç, bir hastalık değil. Biz nasıl inanmıyoruz ve sana da kendi bildiğimiz doğruyu öğretiyoruz, diğer insanlar da çocuklarına Allah ve din öğretiyor, var olduğuna inandırıyor. Çünkü onlar da inanıyor." dedik.

Hala da öyle düşünüyor tabii. Çünkü inanmak bir suç, bir hastalık değil. Ateist önce bunu bilir. Hele de safkansa...

''Safkan'' başlıkla alakalı bi ironi sadece

Senin bunu sağlıklı bulduğunu mu çıkarıyoruz hastalık değildir demenden,

sen evvelindede inanca hayatında yer vermediğin için midir bu bakışın

bilemiyorum ama bunu tahlil için o ayıldığın günü yaşaman lazım çok dramatik

bir an o ayılma anı,çok büyük bir hayal kırıklığı hemde müthiş

bir hafifleme, temizlenmiş arınmış hissettiren nedir inançlı iken birden ateist

olarak baktığında dünyaya, bir hastalık bir buhran bir mengeneden kurtulmuş

hissi yaşatan nedir?

Uluslararası ilişkileri bile berbat edecek bir hastalıktır ve

savaşa bile sokar ve biyerleri din adına fethetmek için oğullarını

kocalarını ölüme gönderir anneler sonra derki bin tane daha oğlum olsa hepsini

şehit olarak veririm der ve bunu sağlıklı bulmak nasıl değerlendirilir bilemem.

Ha bu benim tahlilim belki çok mühim düşünürler bilim adamları daha kıymet verilen

laflar etmişlerdir sen de benden daha donanımlısın belki sen haklısın diyip geçmem gerekir,

ama yok içime sinmeyen çok büyük bir sakatlık var bu din işinde hatta tüm acil servisleri kırmızı

alarma geçirtecek bir aciliyet.

Tabi öleceğin güne kadar hala dinden çıkmamışsan bunu cenneti haketmiş olmanın bedeli gibi görüp

kendini şampiyon da ilan edebilirsin, bana sağlıksız görünen bu süreç inançlı birine zafer görünebilir.

Sitelerde Paylaş

''Safkan'' başlıkla alakalı bi ironi sadece

Senin bunu sağlıklı bulduğunu mu çıkarıyoruz hastalık değildir demenden,

sen evvelindede inanca hayatında yer vermediğin için midir bu bakışın

bilemiyorum ama bunu tahlil için o ayıldığın günü yaşaman lazım çok dramatik

bir an o ayılma anı,çok büyük bir hayal kırıklığı hemde müthiş

bir hafifleme, temizlenmiş arınmış hissettiren nedir inançlı iken birden ateist

olarak baktığında dünyaya, bir hastalık bir buhran bir mengeneden kurtulmuş

hissi yaşatan nedir?

QN,

Sana bu forumdaki en uzun iletini yazdırmışım.:) Ben ilk kez rastlıyorum yeminle..

Öncelikle hemen belirteyim, ben inanç meselesini hastalık/sağlık bağlamında değerlendirmiyorum zaten. "Hastalık olarak görmüyorsan sağlıklı bir şey olarak görüyorsun demektir" sonucu bütünüyle yanlış, bütünüyle safsata zaten. Eğer hastalık olsaydı oturup bütün inanırları tek tek tedavi ederdik, literatürde de bir hastalık olarak yer alırdı.

Zaman zaman rastladığımız kimi olay ve yazılar karşısında şaşırıp öfkelenip abartı yaparız ve hasta bu insanlar, bu bir hastalık olmalı deriz ama biliriz ki değildir. Ama sen ciddisin.

İnanmak hastalık değildir. Milyarlarca insan bugün çeşitli dinlere ve din sayılmayan inanışlara sığınırlar. Bunun tek bir nedeni yoktur. İnsanların neden inandığı konusu çok uzun ve çok yönlü bir konudur ve hastalık değerlendirmesi bu yönler arasında yer almaz.

Haklısın, ben dinden kurtulmadım, o süreci bizzat kendim deneyimlemedim ama herkesten de senin bu yazdığın gibi şeyler dinlemedim. Çoğunluk öyle hemen kuş gibi hafifleyip kirden arındığını söylemiyor, yani senin dediğin gibi belirli bir "o gün" yok. Her şey bir sürece yayılıyor. Ama bu da çok önemli değil, her nasıl oluyorsa ben onu yaşamadım sonuçta.

Fakat olması beklenen sen ve senin gibi arkadaşların tam da bu noktada daha sağlam bakabilmesi. Ben buna aslında şaşırmışımdır çünkü sen eski bir inanır olarak insanların neden, hangi dinamiklerle ve ne hissederek inandıklarını daha iyi bilmeli ve anlamalısınız. "Ben kurtuldum, geri kalan hasta, bu bir hastalık" demek, çok fazla kişisel kızgınlık barındırıyor gibi görünüyor. Kızgınlığınız kendinize olsun diyeceğim, eskiden inanıyor olmayı da kızgınlık duyulacak bir şey gibi göremiyorum. Öyle büyütülüyor ve inandırılıyoruz işte... Suç yok, hastalık yok..

Uluslararası ilişkileri bile berbat edecek bir hastalıktır ve

savaşa bile sokar ve biyerleri din adına fethetmek için oğullarını

kocalarını ölüme gönderir anneler sonra derki bin tane daha oğlum olsa hepsini

şehit olarak veririm der ve bunu sağlıklı bulmak nasıl değerlendirilir bilemem.

Ha bu benim tahlilim belki çok mühim düşünürler bilim adamları daha kıymet verilen

laflar etmişlerdir sen de benden daha donanımlısın belki sen haklısın diyip geçmem gerekir,

ama yok içime sinmeyen çok büyük bir sakatlık var bu din işinde hatta tüm acil servisleri kırmızı

alarma geçirtecek bir aciliyet.

Tabi öleceğin güne kadar hala dinden çıkmamışsan bunu cenneti haketmiş olmanın bedeli gibi görüp

kendini şampiyon da ilan edebilirsin, bana sağlıksız görünen bu süreç inançlı birine zafer görünebilir.

Evet, inançlar insanlara bunları yaptırır ve bunlar gerçekten çok acıdır. Sürekli konuşup durduğumuz, hepimizi çok üzen ve çaresiz hissettiren gerçekler bunlar. İnanç insana akıl dışı şeyler yaptırır, yaptırıyor. Hem bireysel olarak hem de toplumsal olarak zarar verebildiğini en iyi bizler biliyoruz.

Dinlerle mücadele çok zordur. Çünkü inançlar birtakım insanlarca daima beslenmiş ve kötüye kullanılmıştır. Bunlar mahallemizdeki uyanık dindarlar olur, cemaatleri olan şehyler olur, iktidarlar olur, bizimkinden daha büyü ve güçlü bir başka ülke olur.. olur da olur...

İnançlar insanların zayıf, hassas yeridir çoğu zaman. Tek başına bakıldığında, yani işin için örgütlü yapılar olan dinler girmediğinde oldukça masumdurlar ve emin ol sen de öyle düşündüğünde hastalık gibi görmeyecek hale gelirsin. Sorun dinlerdir çünkü dinler toplumları kullanmak için başvurulan en güçlü aygıtlardır.

Sitelerde Paylaş

Bu görüşlere katılmamak elde değil.

Dur bakalım doğru söyleyenlerden misin?

Kim o forumdaki gerçek ateistler?

Gerçek ateistler konusunda Mrs Missing de uzman yazdıklarından anladığım.

Eğer o da listesini paylaşırsa sağlıklı bir karşılaştırma yapabiliriz.

Bu arada başka biri de ateist ne demek bize tanımlasın, karşılaştırmayı tamamlayalım.

tarihinde koltuk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

QN,

Sana bu forumdaki en uzun iletini yazdırmışım. :) Ben ilk kez rastlıyorum yeminle..

Öncelikle hemen belirteyim, ben inanç meselesini hastalık/sağlık bağlamında değerlendirmiyorum zaten. "Hastalık olarak görmüyorsan sağlıklı bir şey olarak görüyorsun demektir" sonucu bütünüyle yanlış, bütünüyle safsata zaten. Eğer hastalık olsaydı oturup bütün inanırları tek tek tedavi ederdik, literatürde de bir hastalık olarak yer alırdı.

Zaman zaman rastladığımız kimi olay ve yazılar karşısında şaşırıp öfkelenip abartı yaparız ve hasta bu insanlar, bu bir hastalık olmalı deriz ama biliriz ki değildir. Ama sen ciddisin.

İnanmak hastalık değildir. Milyarlarca insan bugün çeşitli dinlere ve din sayılmayan inanışlara sığınırlar. Bunun tek bir nedeni yoktur. İnsanların neden inandığı konusu çok uzun ve çok yönlü bir konudur ve hastalık değerlendirmesi bu yönler arasında yer almaz.

Haklısın, ben dinden kurtulmadım, o süreci bizzat kendim deneyimlemedim ama herkesten de senin bu yazdığın gibi şeyler dinlemedim. Çoğunluk öyle hemen kuş gibi hafifleyip kirden arındığını söylemiyor, yani senin dediğin gibi belirli bir "o gün" yok. Her şey bir sürece yayılıyor. Ama bu da çok önemli değil, her nasıl oluyorsa ben onu yaşamadım sonuçta.

Fakat olması beklenen sen ve senin gibi arkadaşların tam da bu noktada daha sağlam bakabilmesi. Ben buna aslında şaşırmışımdır çünkü sen eski bir inanır olarak insanların neden, hangi dinamiklerle ve ne hissederek inandıklarını daha iyi bilmeli ve anlamalısınız. "Ben kurtuldum, geri kalan hasta, bu bir hastalık" demek, çok fazla kişisel kızgınlık barındırıyor gibi görünüyor. Kızgınlığınız kendinize olsun diyeceğim, eskiden inanıyor olmayı da kızgınlık duyulacak bir şey gibi göremiyorum. Öyle büyütülüyor ve inandırılıyoruz işte... Suç yok, hastalık yok..

Evet, inançlar insanlara bunları yaptırır ve bunlar gerçekten çok acıdır. Sürekli konuşup durduğumuz, hepimizi çok üzen ve çaresiz hissettiren gerçekler bunlar. İnanç insana akıl dışı şeyler yaptırır, yaptırıyor. Hem bireysel olarak hem de toplumsal olarak zarar verebildiğini en iyi bizler biliyoruz.

Dinlerle mücadele çok zordur. Çünkü inançlar birtakım insanlarca daima beslenmiş ve kötüye kullanılmıştır. Bunlar mahallemizdeki uyanık dindarlar olur, cemaatleri olan şehyler olur, iktidarlar olur, bizimkinden daha büyü ve güçlü bir başka ülke olur.. olur da olur...

İnançlar insanların zayıf, hassas yeridir çoğu zaman. Tek başına bakıldığında, yani işin için örgütlü yapılar olan dinler girmediğinde oldukça masumdurlar ve emin ol sen de öyle düşündüğünde hastalık gibi görmeyecek hale gelirsin. Sorun dinlerdir çünkü dinler toplumları kullanmak için başvurulan en güçlü aygıtlardır.

Sende dikkat ediyorum kime cevap versen A4 kağıda sığacak şekilde yazıyorsun yani şunumu anlamalıyım nekadar uzun yazıyoruz okadar adam yerine konuyoruz,

hımmm belkide geçerli ve bilinçli bir taktik olarak dikkate almalıyım :)

Birden ayılma işi tabi dediğin gibi bir anlık bir iş değil, bir süreç var, bi süre deizm di ıvırdı zıvırdı bi kıvranıyosun, bu sürecin sonunda artık ''acaba var mı?'' nın son bulduğu o an, artık olmadığı an artık kendini sap gibi ortada yalnız hissettiğin o an var, dramatik, komik, trajikomik bir an işte, işte öyleeee :)

Sitelerde Paylaş

Sende dikkat ediyorum kime cevap versen A4 kağıda sığacak şekilde yazıyorsun yani şunumu anlamalıyım nekadar uzun yazıyoruz okadar adam yerine konuyoruz,

hımmm belkide geçerli ve bilinçli bir taktik olarak dikkate almalıyım :)

Aşkolsun.. Ben takıldım sadece. Gerçekten ilk defa uzun bir yazına rastladım ve bunun nedeninin sana yazdığım o kısacık(!) yazının olması çok hoşuma gitti. Tatlı tatlı sinirlenmiş, döktürmüşsün gibi geldi de ondan hoşuma gitti.

Herkes her zaman uzun yazılar yazacak diye bir kural olmadığı gibi, forumlarda en çok okunan yazılar kısa yazılardır. Ayrıca birkaç satırda çok sıkı şeyler anlatılabilir, ben de her zaman uzun uzun yazmam.

Ayrılma işini de anladım. Sürecin son dönemeci diyorsun..

Sitelerde Paylaş

Peki o safkan ateistler objektif olabilecek mi.
Sitelerde Paylaş

Çünkü insan evrilmemiştir ve ebeveynlerini taklit eder.

Sen şunu sorgula istersen: Neden Türkiye'de doğdun? Bunu seçme hakın var mıydı? Bunu kim ,ne ve neden seçmiş olabilir? Tesadüf mü? doğa ananın tercihi mi? Yoksa Yüce allah istedi diye mi? Kolay gelsin.

Peki din taklit mi? Neden arap coğrafyası ve çevresi müslüman oluyor. Ta uzaklardaki aztekler ve mayalar geri kafalı mı ? ne?

Soruların hakkında ise türkiyede doğmayı ben istemedim. Bu anne babamın tercihi,

Sitelerde Paylaş

Peki o safkan ateistler objektif olabilecek mi.

Hep bir suçlama hep bir kin nereye kadar bu böyle

Biz kimseyi suçlamıyoruz. Ama ateistleri suçlayan tonla müslüman görüyorum.

Gerçi sizde haklısınız Allaha yok diyor ateistler. Buda ölüm sebebi olabiliyor

Sitelerde Paylaş

İnanmak suç değil. İstersen git küp şekere inan, tap. Fakat başkasını sırf senin inandıklarına inanmıyor diye eleştirmek, yargılamak, ötekileştirmek, baskılamak vs vs hatta öldürmek adil mi?

tarihinde analiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnanmak suç değil. İstersen git küp şekere inan, tap. Fakat başkasını sırf senin inandıklarına inanmıyor diye eleştirmek, yargılamak, ötekileştirmek, baskılamak vs vs hatta öldürmek adil mi?

Hayır, adil değil. Ayrıca baskılamak ve öldürmek başlı başına suç

Benim yazdıklarımla bunun ne alakası var?

Ben "inanmak hastalıktır" çıkarımının yanlış olduğunu, inançlı insanların hasta diye nitlendirilemeyeceğini söyledim ve bir ateistin de bunu bilmesi gerektiğini ekledim.

İnançlı biri değilim ki sen bana bu soruları soruyorsun, sanki savunuyor veya hoş görüyormuşum gibi...

Sitelerde Paylaş

Bu foruma henüz iki hafta önce üye oldum ancak yaklaşık üç-dört ay boyunca forumda yazılanları –özellikle ateistforum bölümünü- sıkça takip ettim. Ve sonunda karar kıldım ki; forumda “ateistim” diyenlerin büyük birçoğu gerçekten ateist değil. Buradaki üyelerin büyük çoğunluğunun İslam Düşmanı”” olduğunu düşünüyorum. Böyle düşünmemin nedenlerinden birkaç tanesini yazacağım.

Bahsettiğim bu kesim Allah’ın varlığına inanıyor fakat ona küfrediyor, karşı geliyor. Ateist kişi bunu yapmaz. Ateist kişi dünyada, evrende ve hiçbir yerde “tanrı” olduğuna inanmaz. Dolayısıyla “olmayan” bir şeye küfretmez, karşı gelmez.

Forumda ilgimi çeken en büyük şeylerden bir tanesi de; neredeyse hep Kuran, Muhammet, İslam eleştiriliyor. Tarih boyunca insanların inandığı, ibadet ettiği sayısız dinler, tanrılar, tanrıçalar, mitler var. Peki neden hep İslam’a karşı. Neden hep İslam’a ve Müslümanlara hakaret ediliyor? Diğer ilahi dinlere pek laf söyleyene pek rastlamadım.

(Bu arada belirteyim; Müslüman değilim.) Kuran’da çok fazla mantıksal hatalar, çelişkiler var bunu ben de biliyorum ama Tevrat’ta, İncil’de, Zebur’da ya da diğer din öğretileri kitaplarında hiç çelişki yok mu? Onlar neden irdelenip foruma taşınmıyor?

Ve neden aktifler köşesine baktığımda üye sayısı bir elin parmağını geçmiyor? Türkiye’de o kadar ateist varsa (yok demiyorum) neden kimse bu forumu takip etmiyor? Buradaki üyelerin bazılarının –hepsinin demiyorum- gerçek bir ateist olmadığına inanıyorum. Onlar ateist olmakla olmamak arasında kalmış, forumda ateist gibi gördüklerinin yazdıklarını okuyup, etkilenip ilham alıyorlar. Onların amacı; dinden çıkmaktan korkmak ama bir yandan forumdakileri görüp yüklerini hafifletmek. Kısacası tam karar veremeyip, ateist gibi görünmek.

Bence foruma üye olmayan, forumdan haberi olmayan ateistler, evrende tanrının olmadığını “kesin” olarak özümsemiş, evrenin tesadüf zinciri halinde oluştuğunu kabullenmiş; kendi dünyasında işe dalmıştır.

Eminim, o ateistler, hiçbir dine karşı küfretmiyordur bilakis saygı gösteriyordur.

Eminim onlar, real ortamda bu forumdaki ateist-müslüman tartışmalarını yapmıyorlardır, farklı dinden birine düşmanlık beslemiyor, onlarla laf dalaşına girmiyordur.

Yazacaklarım bu kadar. En başta da belirttiğim gibi üyelerin çoğunun İslam karşıtı olduğunu düşünüyorum.

(Bu arada bu forumun tüm bölümlerine kötü demiyorum. Örneğin “bilim forumu” köşesi gerçekten bilgilendirici, faydalı.)

Saygılar...

Dinlere değil de müslümanların davranış ve tutumlarına küfrediliyor, bütün üniversitelerde evrim okutuluyor zaten, darwin okutuluyor, Türkiye'deki ateist sayısı senin sandığından fazla...

Sitelerde Paylaş

Ayrıca ben Allah'a inanmıyorum, Allah insanları korkutmak için zekiler tarafından yaratıldı, insanların bilinmeyene duydukları korkuları sömürmek için uyduruldu. Allah korkusundan bir insanın kötülük yapmayacağına da inanmıyorum. Allah var diyen de kafa kesiyor, Allah yok diyen de kafa kesiyor

Sitelerde Paylaş

Dur bakalım doğru söyleyenlerden misin?

Kim o forumdaki gerçek ateistler?

Gerçek ateistler konusunda Mrs Missing de uzman yazdıklarından anladığım.

Eğer o da listesini paylaşırsa sağlıklı bir karşılaştırma yapabiliriz.

Bu arada başka biri de ateist ne demek bize tanımlasın, karşılaştırmayı tamamlayalım.

Pante ve Freand ilk aklıma gelenler.

Sitelerde Paylaş

Peki din taklit mi? Neden arap coğrafyası ve çevresi müslüman oluyor. Ta uzaklardaki aztekler ve mayalar geri kafalı mı ? ne?

Soruların hakkında ise türkiyede doğmayı ben istemedim. Bu anne babamın tercihi,

Din ilk başta taklitle öğretilir. Bir avrupalı büyük ihtimal hristiyandır, bir ortadoğulu büyük ihtimal müslümandır vb. Ama aklını kullanıp araştıran,düşünen, bu dünyada bulunma amacını kavrayan bireyler gerçek imana ulaşırlar. Taklit edenler hem kendilerine hem de dine büyük zarar verenlerdir.

Türk olman ebeveynlerinin tercihiyse onların türk olması da ebeveynlerinin tercihi vs vs gider de gider nereye kadar? Eğer japon değilsen,ingiliz değilsen,rus değilsen ve bunu sen belirlememişsen bu büyüklenme neden? Hiçbirşeye sen karar vermemişsin, O karar vermiştir. Bunu kabullenmek de sizin için zor gibi.

Sitelerde Paylaş

Yahu ne kadar garip işlerle uğraşıyorsunuz. Siz önce gidin Gerçek İslamın hangisi olduğu konusunda bir anlaşın gelin hele. Sünni-Şii-Alevi-Reformist-19 cu- Hadisci-hadis reddedici v.s.

Ateistlerin inandığı bir kitap, peygamber, doktrin vs. Yok ki. Tek ortak noktaları Tanrının yokluğu. Bunun dışında çok değişik yelpazelerde ateist görmeniz çok normal. Ama siz öyle olamazsınız. İradenizi peşinen teslim ettiğiniz için bir standart göstermek zorundasınız.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...