Jump to content

Hubble ve Görüntüledikleri

Recommended Posts

Günün fotoğrafı çok bilinen, tanınan bir Hubble fotoğrafı: Carina Bulutsusu içinde yer alan Sütun ve içinde bulunan yıldızların jetleri. Bu fotoğraf aynı zamanda Hubble teleskobunun 20. yıl kutlaması nedeni ile yayımlanan bir fotoğraf olma özelliği taşıyor.

hs-2010-13-a-web_print.jpg

Bu nasıl muhteşem bir görüntü böyle Salvador Dali´nin çalışmalarını hatırlattı, paylaşım için teşekkürler, düş gibi adeta.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 70
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

@ınmanah; hubble ekibine teşekkür etmek lazım.

bugün 31 temmuz; 1971 yılında bugün Apollo 15 programının astronotları Ay tekerlekli keşif aracına binen ilk insanlar oldular; bende Ay'ın Tycho Kraterinin fotoğrafını yayınlıyorum. Bilindiği üzere Tycho Brahe tarafından gözlemlenmiş ve onun ismi verilmiştir.

hs-2012-22-a-web_print.jpg

Sitelerde Paylaş

Bu akla ziyan muhteşemlikte nerede olup olmadığı bilinmeyen bir Arap Allahı milletin kıldığı namazın,tuttuğu orucun hesabını yapıyor,çektiği zikir kadar sevap yazıyor,yapmayanlara ayrı ceza kesiyor komediyi görebiliyormusunuz? Bir bütün olarak böyle düşününce Tanrı anlamsız kalıyor gerçekten..Bir yandan da bunu yapabilen bir insan zekası ise tanrıyı aramaya ne gerek var diye düşünüyor..

Sitelerde Paylaş

@braindamage; uzay turizmine katılmayı deneyebilirsin. Virgin Space, Virgin Atlantic grubuna bağlı. Sanırım önümüzdeki on yıl içerisinde uzay turizmi çok gelişecektir. Ve ucuzlayacaktır.

@noir:güzel paylaşımlarmış, ama ilk fotoğraf çiftinde kainat diyerek çok büyük bir genelleme yapmışlar; muhtemelen bir nebula fotoğrafı o.

Bugün bir çift yıldız ve altındaki bulutsu yapıyı gösteren bir fotoğrafımız var. Pismis 24 olarak kodlanan çift yıldızlar birbirlerinin yörüngesinde dönmekteler. NGC 6357 kodlu gök cismi de Büyük emisyon bulutları oluyor. Dünyadan 8000 ışık yılı uzaklıktalar.

hs-2006-54-b-xlarge_web.jpg

not: hacı uyarıyı yapmış. hatırlatmamda fayda var; bu konu sadece fotoğraf paylaşımı için, eğer konu başlığı kirlenirse, amacından sapar. lütfen özen gösterelim.

tarihinde Sith'ari tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

...

@noir:güzel paylaşımlarmış, ama ilk fotoğraf çiftinde kainat diyerek çok büyük bir genelleme yapmışlar; muhtemelen bir nebula fotoğrafı o.

...

Ya da bir simulasyon sonucu ortaya çıkmış bir resim: http://www.nytimes.com/imagepages/2006/08/14/science/20060815_SCILL_GRAPHIC.html

Not: 52. iletide verilen resim gözükmüyor.

Link de kaybolmuş! :o

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

@DreiMalAli: her tarayıcıda deneme yaptım, fotoğraf görülüyor; ama yinede linki kopyalıyorum: ngc 6357

@berguzar.: internet tarayıcının ön belleğini temizlemeni veya farklı bir internet tarayıcısı kullanmanı tavsiye ederim.

Bazen Hubble sitesi ilginç hatalar veriyor ki buradan teknik aksaklık sebebi ile paylaşım yapamadığımı dile getiriyorum takip eden günlerde. Bugün de sorunlu günlerden biri idi ama Erboğa A Çekirdeğinin fotoğrafını düzelen siteden buldum. Kişisel favorilerim arasında ki bir fotoğraf bu. Beğeneceğinizden eminim.

Nucleus-of-Galaxy-Centaurus-A.jpg

Sitelerde Paylaş

Buraya asılan resimlerin dosyaları ve günümüz fotoğraf makinalarıyla çekilen fotoğraf dosyaları bir kaç megabyte büyüklüğünde.

Yıllar önce tesadüfen teleskopla çekilmiş bir fotoğraf dosyası indirmişdim. Dosyanın büyüklüğü 700-800 megabye kadardı.

Hubble teleskopu ile çekilen orijinal fotoğrafların dosya büyüklüğü hakkında bilgisi olan var mı?

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

@DreiMalAli: konu ile ilgili çok detaylı bilgi bulamadım. Ama kafanda yeterli bir fikir oluşturur mu bilmiyorum, bir veri var: haftada 120 gb veri gönderiyor Hubble Uzay Teleskobu. Ki bilmekte fayda var sadece görüntüleme değil, ölçüm cihazlarının verileri de bu 120 gb verinin içinde. eğer konu ile ilgili bir başka detaya ulaşırsam paylaşırım.

Bugün ünlü ve Çarpıcı kuyruklu yıldız Shoemaker Levy 9'un geniş kamera görüntüsünü veriyorum ki hatırlarsanız 1994 temmuz ayında parçalanıp Jüpiter'e çarpmıştı. Bu insanlık için iyi bir uyarı olabilir; cehennemden korkmaktansa uzay da dolanan serseri astroit ve kuyruklı yıldızlardan korkmak, onların büyüklüğünü ve ciddiyetini kavramak daha mantıklı.

hs-1994-26-c-web_print.jpg

tarihinde Sith'ari tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

@DreiMalAli: her tarayıcıda deneme yaptım, fotoğraf görülüyor; ama yinede linki kopyalıyorum: ngc 6357

@berguzar.: internet tarayıcının ön belleğini temizlemeni veya farklı bir internet tarayıcısı kullanmanı tavsiye ederim.

Bazen Hubble sitesi ilginç hatalar veriyor ki buradan teknik aksaklık sebebi ile paylaşım yapamadığımı dile getiriyorum takip eden günlerde. Bugün de sorunlu günlerden biri idi ama Erboğa A Çekirdeğinin fotoğrafını düzelen siteden buldum. Kişisel favorilerim arasında ki bir fotoğraf bu. Beğeneceğinizden eminim.

Nucleus-of-Galaxy-Centaurus-A.jpg

Saatlerce bakabilirim,çok güzel.

Sitelerde Paylaş

@braindamage; uzay turizmine katılmayı deneyebilirsin. Virgin Space, Virgin Atlantic grubuna bağlı. Sanırım önümüzdeki on yıl içerisinde uzay turizmi çok gelişecektir. Ve ucuzlayacaktır.

Bugün bir çift yıldız ve altındaki bulutsu yapıyı gösteren bir fotoğrafımız var. Pismis 24 olarak kodlanan çift yıldızlar birbirlerinin yörüngesinde dönmekteler. NGC 6357 kodlu gök cismi de Büyük emisyon bulutları oluyor. Dünyadan 8000 ışık yılı uzaklıktalar.

hs-2006-54-b-xlarge_web.jpg

not: hacı uyarıyı yapmış. hatırlatmamda fayda var; bu konu sadece fotoğraf paylaşımı için, eğer konu başlığı kirlenirse, amacından sapar. lütfen özen gösterelim.

İşte bu harika, bakınca algıda seçicilik yapıyorum neler neler görüyorum içinde bir bilseniz, dediğiniz gibi önce Hubble´ye sonra size teşekkürler.

Sitelerde Paylaş

@TabiatBaba; bu konuda ve bilim forumunda rahat bırak bizi en azından. söylemek istediğin bir şey varsa; git yeni konu aç, dök içini. bu konunun amacı evrenin güzelliklerini paylaşmak. lütfen izin ver de, konu amacından sapmasın.

@ınmanah: özellikle gaz bulutları topluluklarında herkes az çok bir şeylere benzetir fotoğrafın detaylarını. aynı bulut gözlemciliğinde olduğu gibi.

Bugünün paylaşımı Bumerang bulutsusu. görece küçük, daha az detaylı bir fotoğraf. bulutsunun ortasında bulunan yıldız gördüğünüz gaz bulutunu saatte 500 bin km hızla püskürtmektedir. dış tarafında gaz bulutunun genişlemesi ise saatte 164 km ve bu hızlı püskürtmeden dolayı ölçümler Bumerang bulutsusunun evrende bilinen en soğuk yer olduğunu göstermiştir. Sıcaklık -272.15°C ile mutlak soğuğun sadece 1°C üstündedir.

hs-2005-25-b-large_web.jpg

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...