Jump to content

BBC'den "Çocuklar İçin Evrim"

Recommended Posts

Beğeni için teşekkürler sıradaninsan. Video ve sese dair bir kaç eleştiri ve öneri alabilirsem gelecek çalışmalarımda yardımcı olur. Başlık konusu olan Çocuklar için evrim teması ile ilgili videolar da hazırlayabilirim, zira elimde evrim hakkında Türkçe çocuk kitapları var. Onları da videoya okuyabilirim ama çocuklar için zarif ve enerjik bir kadın sesi daha uygun olurdu sanırım.

video konusunda biraz daha farklı çalışman gerekebilir bence daha bilgili ve eglenceli ama eglence ön planda olmalı :D

Sitelerde Paylaş
  • İleti 41
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

sadece ateistlerde bu konuyu gõrüşelim.bilimsel çevirilerle ilgili çalísmalarimizin yanına video çevirileri bölümü de mi eklesek acaba.?

En iyisi bu olacak değerli Cariye..

İlgili başlık Sadece Ateistler bölümünde açılmıştır:

Video Çeviri Projeleri ve Sesli Kitaplar

video konusunda biraz daha farklı çalışman gerekebilir bence daha bilgili ve eglenceli ama eglence ön planda olmalı :D

Tamamen katılıyorum, eğlenceli ve ilgi çekici olmaları bir ön koşul.

Kozmopolit, Almanca şiven var biraz. Seni hiç bilmeyen birine dinlersek eminim o da alman şiven olduğunu anlar. E normal tabi :) Ama idare eder.

Hiç sorma, şive var ve gitmeyecek gibi görünüyor :)

tarihinde kozmopolit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

En iyisi bu olacak değerli Cariye..

İlgili başlık Sadece Ateistler bölümünde açılmıştır:

Video Çeviri Projeleri ve Sesli Kitaplar

Tamamen katılıyorum, eğlenceli ve ilgi çekici olmaları bir ön koşul.

Hiç sorma, şive var ve gitmeyecek gibi görünüyor :)

Faydalı çalışmaların için teşekkürler kozmopolit. Başlık açman iyi olmuş. Video çevirileriyle ilgili çalışmalar orada yapılır ve bilimsel çeviriler adı altında açılacak bölümde yerini bulur.

Sıradan insanın eğlencelilik-ilgi çekicilik konusundaki görüşüne katılıyorum. Şive konusuna gelince, yabancı ülkede yaşayan ateistler şivesi bozuk, katkı sağlayamaz diye bir şey yok. Foruma çeşitli coğrafyalardan katılanlarımızın gönüllülük esasına göre çalıştığının resmidir bu.

Şiveyle veya başka herhangi bir şeyle ilgili eleştirisi olan varsa onları da dinleriz.

tarihinde Cariye tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yağtığınız iş ve düşünceniz on numara, ellerinize sağlık. Destek ve detayları sadece ateistler'de konuşuruz.

Bence şive ve ses çok etkili diye düşünüyorum. Tamam teatral bir olay değil video seslendirmek ama etkiyi güzel sesli birinin vermesi lazım. Yada Mac ürününüz varsa onun metin seslendirme özelliği var, çokta mekanik değil, hem işinizi yarı yarıya azaltır (size sadece metinleri yazmak düşer), hemde "Aylin" diye bir ses kullanıyor türkçesi, çok güzel bir ses tonu. (Hemde sizi tanıyan çıkmaz).

Sitelerde Paylaş

Kozmopolit, Almanca şiven var biraz. Seni hiç bilmeyen birine dinlersek eminim o da alman şiven olduğunu anlar. E normal tabi :) Ama idare eder.

Ben en iyisi bir daha çeviri meviri yapmıyayım.

Kim bilir! Belki birisi çıkar çeviride Almancanın Münih şivesi var deyiverir.

Böylece adresim de ortaya çıkıverir.

:D

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Yağtığınız iş ve düşünceniz on numara, ellerinize sağlık. Destek ve detayları sadece ateistler'de konuşuruz.

Bence şive ve ses çok etkili diye düşünüyorum. Tamam teatral bir olay değil video seslendirmek ama etkiyi güzel sesli birinin vermesi lazım. Yada Mac ürününüz varsa onun metin seslendirme özelliği var, çokta mekanik değil, hem işinizi yarı yarıya azaltır (size sadece metinleri yazmak düşer), hemde "Aylin" diye bir ses kullanıyor türkçesi, çok güzel bir ses tonu. (Hemde sizi tanıyan çıkmaz).

Aylin'in sesi maalesef olumlu etki etmez. Bu ses henüz ham ve geliştirilmesi lazım . Google translate'deki Türkçe sesinden farklı değil.. Aylin'in sesi aşağıdaki linklerde..

http://www.sihirlielma.com/wp-content/uploads/2011/06/lion-turkce.m4a

http://www.sihirlielma.com/wp-content/uploads/2011/06/lion-voice-over-turkce.m4a

Ama Ivona Text to speech programı var ve yakında Türkçe dilinde de çıkacak. Yaızlan metinleri Türkçe seslendiren bir erkek ve de kadın sesi olacak. Bu programın İngilizcesi ve Almancasındaki seslendirmeler çok daha doğal ve akıcı. Umarım Türkçesi yakında çıkar ve onu kullanırız.

http://www.ivona.com/en/voices/

Sitelerde Paylaş

Aylin'in sesi maalesef olumlu etki etmez. Bu ses henüz ham ve geliştirilmesi lazım . Google translate'deki Türkçe sesinden farklı değil.. Aylin'in sesi aşağıdaki linklerde..

http://www.sihirliel...lion-turkce.m4a

http://www.sihirliel...over-turkce.m4a

Ama Ivona Text to speech programı var ve yakında Türkçe dilinde de çıkacak. Yaızlan metinleri Türkçe seslendiren bir erkek ve de kadın sesi olacak. Bu programın İngilizcesi ve Almancasındaki seslendirmeler çok daha doğal ve akıcı. Umarım Türkçesi yakında çıkar ve onu kullanırız.

http://www.ivona.com/en/voices/

Anladım. O zaman dediğiniz program çok işe yarayabilir, sizi iki kat yükten kurtarır.

Sitelerde Paylaş

Bunun yanında yabancı ülkelerde yaşayan ve dolayısıyla şivesi olan Türklerin sesleri de Türkiye'dekiler için pek sorun olmamalı. Çünkü internette zaten aslen İngiliz olmayan ama daha sonra İngilizceyi öğrenmiş ve belli bir aksanı olan milyonlarca kişi bu dilde videolar kayıt ediyor ve bilgiler paylaşıyor. Ya da Almanca veya Fransızca dilinde Bunların arasında binlerce Türk, Hindistanlı, Yunan, İspanyol, Afrikalı vs var ve bizim Türkiyeliler de İngilizce konuşurken Türkçe'ya has bir şiveyle konuşabiliyorlar ama buna rağmen vermek istedikleri mesajları ya da fikirleri paylaşıp anlatmakta başarılı olabiliyorlar. Herhangi bir şekilde kendimi savunmak için bunları söylemiyorum ama belki de sahip olduğu şivesi yüzünden kendi sesine güvenmeyen ve bu yüzden belki seslendirme ya da video yapmaktan çekinen ve yabancı ülkelerde yaşayan diğer Türkiyeli ateistleri cesaretlendirmek için bunları diyorum. Afrika veya Rus kökenli bir ateistin Türkiyelilere Türkçe dilinde vermek istediği mesajı şivesine rağmen verebileceği gibi. Önemli olan daha ziyade bir fikrin sunuluş şekli ve bu bakımdan ne derece ilgi çekici olduğu..Sağlıklı bir kendine güven duygusu ve bi insanın kendi kusurlarıyla barışık olup öyle de görünmesi başarının da anahtarıdır çoğu zaman.

Sitelerde Paylaş

Anladım. O zaman dediğiniz program çok işe yarayabilir, sizi iki kat yükten kurtarır.

Bu program çıkarsa ateist medya dünyasında bir çığır açar diye düşünüyorum. Ortalık sesli videolardan geçilmez. Ve muhakkak bu programı satın alanlar ve kullananlar arasında ilk sırada ben de yer alırım :)

tarihinde kozmopolit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir kaç öneri yap istersen, mesela örnek videoda neler daha farklı olabilir ve eğlenceli yapılabilirdi?

Bugünlerde çocukların sevdiği çizgi filmlerdeki hayvanları kullanabilirsin onlar olur o hayvanların evrimsel aşaması anlatılır örnek tabi mesela kayıp balık memo :D tabi o biraz eskidi ama örnek tabi :D

Sitelerde Paylaş
  • 8 months later...
  • 6 months later...

Sevgili Dawkins TANRI YANLIGISI kitabında dincileri çocukların beyinlerini yıkamakla suçluyordu.

Bizde yaptığımız eleştirilerde (eğer çocukların beyinlerini yıkamak suç ise) aynı suçu sevgili ateistlerinde yaptıklarını; anne ve babaların çocuklarına inandıkları konulara göre eğitim vermelerinin zorunluluk ve hata mecburi yol olduğunu örneklerle göstermiştik.

Yukarıdaki yazı ve örnekler ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor

Aynı eylem için; biz yaparsak oh ne güzel, başkaları yaparsa tuu kaka mantığından vaz geçmemiz gerekiyor..

tarihinde tersinim tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

BBC belgeselini izlerken bir şey dikkatimi çekmişti.Zürafaların boyun uzunluğuyla ilgili olan kısımda zaman içinde boyunlarını uzatarak şimdiki konumlarına geldikleri söyleniyor;ancak bu Lamarck'ın teorisi.Darwin "Türlerin Kökeni" kitabında bunun çok zorlama bir teori olduğunu söylüyor.Darwin'e göre zürafaların boyun uzunluğu değişimi şöyleydi:farklı boylarda zürafalar zaten vardır,uzun zaman diliminde alt dallardaki besinler bittiğinde kısa boyunlu zürafalar yeterli besini elde edememiştir.Uzun boyunlu zürafalar ise beslenmelerine devam etmiştir ve bu zürafalar uzun boyunlu olma özelliğini nesillerce yavrularına aktarmışlardır yani doğal seçilim işlemiştir.Bildiğim kadarıyla Darwin'in teorisi daha geçerli(her ne kadar Lamarck'ınki de bana temel olarak mantıklı gelse de)

İkinci bir konu olarak da belgeselde öyle bir yavruya aktarım anlatılmış ki sanki bir anda uzun boyunlu bir yavru dünyaya gelmiş.

Eğer bir çocuğa evrim teorisini anlatacaksam bu şekilde değil de elimden geldiğince eksiksiz anlatmayı tercih ederdim.

Bir çocuk evrim teorisini bu şekilde anlayıp öğrenebilir . 6 - 7 yaşlarında ciddi anlamda evrim teorisi nasıl öğretilebilir ki ? Evrimi anlamak için gereken alt yapıyı edinmek bile bir hayli zaman alıyor . Şu anda liselerde verilen eğitimin bu konuda ne kadar yetersiz olduğunu söylemeye gerek bile yok . Ama evet videoyu izlerken ilk aklıma gelen Lamark oldu .

Sitelerde Paylaş

Sevgili Dawkins TANRI YANLIGISI kitabında dincileri çocukların beyinlerini yıkamakla suçluyordu.

Bizde yaptığımız eleştirilerde (eğer çocukların beyinlerini yıkamak suç ise) aynı suçu sevgili ateistlerinde yaptıklarını; anne ve babaların çocuklarına inandıkları konulara göre eğitim vermelerinin zorunluluk ve hata mecburi yol olduğunu örneklerle göstermiştik.

Yukarıdaki yazı ve örnekler ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor

Aynı eylem için; biz yaparsak oh ne güzel, başkaları yaparsa tuu kaka mantığından vaz geçmemiz gerekiyor..

Beyin yıkama ifadesi istenmeyen bir ideolojinin empoze edildiği durumlarda kullanılır .Ayrıca beyin yıkama da bilimsel metod için geçerli değildir .Doğmalar sabittir ve tek gerçek olduklarını söylerler . Halbuki bilim sorgulamayı ve araştırmayı öğretir .
Sitelerde Paylaş

Beyin yıkama ifadesi istenmeyen bir ideolojinin empoze edildiği durumlarda kullanılır .Ayrıca beyin yıkama da bilimsel metod için geçerli değildir .Doğmalar sabittir ve tek gerçek olduklarını söylerler . Halbuki bilim sorgulamayı ve araştırmayı öğretir .

O zaman 6-7 yaşındaki çocuklara ağır bir konu olan evrimi anlatmak için bu kadar çabalamak yerine aklını sorgulayan bir biçime getirmek daha uygun olmaz mı? Sırf ateistçilik oynayacak diye çocuklara küçük yaşta evrim öğretmek çok saçma.

Sitelerde Paylaş

O zaman 6-7 yaşındaki çocuklara ağır bir konu olan evrimi anlatmak için bu kadar çabalamak yerine aklını sorgulayan bir biçime getirmek daha uygun olmaz mı? Sırf ateistçilik oynayacak diye çocuklara küçük yaşta evrim öğretmek çok saçma.

Medya ve değişen toplum yapısıyla Türkiye çocuklar için korkunç bir ortam haline geldi . Sanırım bu konuda hemfikiriz . Çocukların bazı önemli ve popüler gerçekleri anne - baba ya ya başka büyüklerinden öğrenmeleri gerekir .Sevdikleri ve onlara güven veren insanlarla evrimi hatırlarında bir çizgifilmle tutmaları çok yerinde olur .Pek çok milli değeri çocuklarımıza daha küçük yaşlardayken vermeye başlarız .Ve onlar bunların deriniliğini anlayabilcek yaşta değildirler ama bu onlara bu değerleri bu duyguları erken yaşta verdiğimiz anlamına gelmez . Bu konuda senin fikirlerine katılmıyorum . <_<
Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...

Ateizm görüşüne göre, her şey temel parçacıkların, doğa koşullarında, bir milyar yıl boyunca çarpışması ve birleşmesiyle meydana gelmiştir;tabii yersen. Bilim adamları, bir milyar yılda meydana gelmiş olan reaksiyonların miktarını hesaplayarak, temel parçacıkları hızlandırılmış fizik laboratuvarında çok da­ha kısa sürede, belki birkaç saatte, belki de birkaç gün içinde, aynı miktarda rastgele çarpışma ve birleşmeye tabi tutabilir.  Eğer sonuçta cansız parçacıklar bize bir canlı hücre verirse, evrim teorisi doğrulanmış olur; veremezse, yanlış olduğu kanıtlanmış olur...

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
Arada evrimin ispatlanması gerektiğinden bahseden ilginç görüşler var.
Evrim, mikrobiyolojik düzeyde kanıtlanmış bir bilgi değil midir zaten...?

Ayrıca, evrim canlılardaki gelişim sürecini inceliyor. Dünyadaki ilk canlıların oluşması ise, daha çok abiyogenez teorisiyle ilgili.
Burda bahsedilen organik moleküller, daha önce de evrende bir hayat olduğu anlamına gelir. o yüzden mantıklı bir varsayım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...