Jump to content

Dİn seçmeniz zorunlu olsa hangisini seçerdiniz?

Recommended Posts

• İleti 64
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Taoizmi duydun mu?

Duydum, ama Budanın fikirlerini daha çağdaş görüyorum.

Bir defa evren hakkında; başlangıcı ve sonu olmadığı için yaratılmamıştır diyor. Ki bu görüş şu anda da geçerli.

İkincisi tanrıya yer vermiyor.

Üçüncüsü esas sorunun acıdan kurtulmak olduğunu söylüyor. Bu da doğru ama çözüm yöntemi tartışmaya açık.

Taoizmde Tao yol anlamında ama yine de kişisel olmayan bir tanrı niteliğinde. Yöntemi ise bildiğim kadarıyla bir şey yapmamak, daha doğrusu doğal davranmak ve kendini hayatın akışına bırakmak, yani henüz okumaya fırsat bulamadığım s*ktir et kitabının önerdiği felsefe; başka bildiklerin varsa

tadilat ve tamirat yapabilirsin ; sevgiyle ve bilgiyle kal.

Sitelerde Paylaş

şamanizm,budizm,taoizm,hristiyanlık,tasavvuf gibi Yükselmiş Üstat dinlerinden de uzak dururdum.

doğa veya tanrı- ne derseniz artık- ile arama kimseyi sokmazdım.

çünkü araya giren dinsel hiyerarşiler, beni sömürüp eninde sonunda ölüme terkedecekler.

yani bir dine inanılacaksa o bireysel bir din olmalı.(örn.tek müritli cehane27 dini :) )

kütlesel dinler ve hiyerarşiler,dayatma,tehdit ve sömürüye dayanır.

budizm gibi yükselmiş üstat dinleri de aynı durumdadır.

örn.düzenli yaşayıp din adamlarına hizmet etmezsen

öldükten sonra dünya'ya böcek,fare vb.olarak gelirsin.

alın size tehdit.

Sitelerde Paylaş

Din seçmek, pilanetin (neredeyse) her yerinde mecbur zati.

Bırakın kara parçasını, denizde (kara suları) ve havada (hava sahası) bile din vardır.

Yani anlayacağınız, sizi havada karada ve denizde... din seçmeye zorlarlar.

"Atmosfer dışına kaçın" demek isterdim amma, malumunuz, uzayda koloni kurma denen bi olay var.

Yine anlayacağınız, size oralarda da huzur yok. Peki nerededir? Şuradadır; İsyanda, huzur (alayına) isyanda!

Sitelerde Paylaş

maniheizm, hristiyanlık veya şamanizmi seçerdim.özellikle maniheizm tanrı lekesizdir kötülük yapmaz dediği için ve hayvan kesimine karşı çıktığı için bana mantıklı ve olumlu geliyor.hristiyanlık ise bana gizemli geliyor.şamanizm ise ata dini.aslında zerdüştlükte de kötülük ve iyilik tanrıları var ama o kürt dini geç.

ama tabii din seçme zorunlu olsa da kişi inanmış gözükür içten inanmaz o var.

Motoru kürt bilim adamı icat etse sen at arabası mı kullanacaktın. Çok saçma bir seçim yapmış olursun. :)

Hmm, hristiyanlıkta protestanlık mezhebi veya budizm. Çöllerdeki ve uzakdığudaki mistik taraflı dinlerde olabilir. Budizm daha güzel gibi geliyor.

Sitelerde Paylaş

Duydum, ama Budanın fikirlerini daha çağdaş görüyorum.

Bir defa evren hakkında; başlangıcı ve sonu olmadığı için yaratılmamıştır diyor. Ki bu görüş şu anda da geçerli.

İkincisi tanrıya yer vermiyor.

Üçüncüsü esas sorunun acıdan kurtulmak olduğunu söylüyor. Bu da doğru ama çözüm yöntemi tartışmaya açık.

Taoizmde Tao yol anlamında ama yine de kişisel olmayan bir tanrı niteliğinde. Yöntemi ise bildiğim kadarıyla bir şey yapmamak, daha doğrusu doğal davranmak ve kendini hayatın akışına bırakmak, yani henüz okumaya fırsat bulamadığım s*ktir et kitabının önerdiği felsefe; başka bildiklerin varsa

tadilat ve tamirat yapabilirsin ; sevgiyle ve bilgiyle kal.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Taoizm

Sitelerde Paylaş
Bedenimi yiyenin, kanımı içenin sonsuz yaşamı vardır ve ben onu son günde dirilteceğim. Çünkü bedenim gerçek yiyecek, kanım gerçek içecektir. Bedenimi yiyip kanımı içen bende yaşar, ben de onda... (Yuhanna 6:53 -58)

Hristiyanlıkta cannibalizm.. Nerden buluyonuz bu ayeetleri anlamıyorum :D

Sitelerde Paylaş

Bir tane budist arkadaşım vardı.(Hala var.) Acayip acayip efsaneler anlatırdı. Ama tanrıya inanmazdı. Budizm de sandığınız kadar materyalist bir inanç değil..

çoğu kişi materyalist olduğu için değil daha barışçıl olduğu için seçiyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...