Jump to content

Ateist Argumani 1 "Tanri`yi kim yaratti"

Recommended Posts

• İleti 102
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tartışmaya Son Nokta !

Hürriyet fikrini düşündüğün andan itibaren Allah'ı inkar  kapısı kaparsın

çünkü evrende hürriyet mevcut degildir.

Vicdanında mevcudiyetini hissettiğin hürriyet insana nerden gelmiştir.

Tam Hür olan Allahtan gelmiştir.

Allahsiz hürriyet ve irade olmaz 

Eger Allah'ı inkar edersen mevuduyetini hissetmiş oldugun Hürriyetin icin bir baslangic bir asil kaynak evrende bulamazsın

Allah'ı inkar edesen mevcudiyetini hissettiğin Hürriyeti de inkar etmek zorundasın ,

Sitelerde Paylaş

Tartışmaya Son Nokta !

Hürriyet fikrini düşündüğün andan itibaren Allah'ı inkar  kapısı kaparsın

çünkü evrende hürriyet mevcut degildir.

Vicdanında mevcudiyetini hissettiğin hürriyet insana nerden gelmiştir.

Tam Hür olan Allahtan gelmiştir.

Allahsiz hürriyet ve irade olmaz 

Eger Allah'ı inkar edersen mevuduyetini hissetmiş oldugun Hürriyetin icin bir baslangic bir asil kaynak evrende bulamazsın

Allah'ı inkar edesen mevcudiyetini hissettiğin Hürriyeti de inkar etmek zorundasın ,

Bunu bir yerden hatırlıyorum. Tabi tamamen yanlış. Orası ayrı bir mesele de..

Sitelerde Paylaş

Kordonda köpek gezdirirler. Tasmaların boyu sahibinin istediği kadar uzuyor. 5 mt belki 10 mt uzayan tasmalar var. Köpek o mesafeyi özgürce koşuyor sonra mesafe bitiyor ve özgür olmadığını anlıyor. Ateistlerin affına sığınarak böyle bir örnek verdim.

Yapabileceğinin sınırı var diyorsun. Ben de yaptığımız her şeyin otomatik olduğunu düşünüyorum. Her şey makine gibi işliyor. İnsanlar da öyle...

Sitelerde Paylaş

Misyoner arkadaş,

Tanrıyı siz yarattınız, sonra onun kuralları gereği akıl almaz işkence ve katliamlar yaptınız. Yaktığınız insanların et kokusu ve çığlıklarını hala duyuyorum. Sen utanmadan burada misyonerlik yapmaya çalışıyorsun.

Utanmanız olsa yaktığınız, akıl almaz işkencelerle öldürdüğünüz 100 binlerce insanın anısına saygı gösterip susarsınız.

O kadar rezilsiniz ki bu şerefsizlikleri yapıp şimdi kilise zorla 4 duvara tıkılıp da biraz adam oldunuz diye burada gelip konuşmaya kalkmazsınız.

Sitelerde Paylaş

Misyoner arkadaş,

Tanrıyı siz yarattınız, sonra onun kuralları gereği akıl almaz işkence ve katliamlar yaptınız. Yaktığınız insanların et kokusu ve çığlıklarını hala duyuyorum. Sen utanmadan burada misyonerlik yapmaya çalışıyorsun.

Utanmanız olsa yaktığınız, akıl almaz işkencelerle öldürdüğünüz 100 binlerce insanın anısına saygı gösterip susarsınız.

O kadar rezilsiniz ki bu şerefsizlikleri yapıp şimdi kilise zorla 4 duvara tıkılıp da biraz adam oldunuz diye burada gelip konuşmaya kalkmazsınız.

Bunlarıda hatırlatmak lazım ,sanki dinler pamuklu şekermiş de biz tatlı beğenmeyen tipleriz

Sitelerde Paylaş

Tartisma soyle gider: Teistlerle ateistler tartisirken teist derki evrenin nedeni yani evrene sebep olan sey Tanri`dir. Ateist de "Tanri`ya sebep olan sey nedir" "Tanri`yi kim yaratti" der teist bunun uzerine "Tanri yaratilmamistir" dedikten sonra ateist de yapistirir "O halde evren de yaratilmamistir neden Tanri`yi kabul edeyim? Tanri yerine yaratilmamis evreni koyuyorum"

Bu pek dogru degil. Dogurusu su:

Dinci: "Toplu ignenin bile bir ustasi var, demek ki tanri var",

Ate: "O zaman tanrinin ustasi kim?"

Yani, ateistin burada amaci tanrinin olmadigini kanitlamak degil (genel olarak, ateistin oyle bir amaci yok zaten. Boyle bir kanita gerek yok. Varliginin kanitlanmasi bize degil size dusuyor), amac dincinin mantiginin (ignenin bile ustasi var, o zaman tanri var) yanlisligini gostermek. Arada ince ama onemli bir fark var.

2) Tanri`nin bir baslangici yoktur.

Bu, big bang teorisi cercevesinde anlamsiz bir varsayim. Big bang'e gore zaman kavrami da big bang'le birlikte olustu. Tanri'nin bir baslangici yok diyerek sanki big bang'den once zaman kavrami varmis gibi konusuyorsun. Bu yanlis.

Big bang'in kesin olarak kanitladigi bir sey varsa o da Tevrat-Incil-Kuran gibi kitaplarin deli zirvasindan baska bir sey olmadigi.

Sitelerde Paylaş
Big Bang'in öncesi de var. M teorisi az buçuk açıklamaya çalışıyor. Tam patlama anının fiziğini buldular mı tamamdır

Bu baslik altinda daha once yazdigim gibi, Big Bang`ten baska teoriler hakkinda konusmuyoruz. Su anda bilimsel cevrede kabul goren en populer en gecerli teori olan klasik Big Bang teorisinden konusuyoruz.

Evren "büyük patlama" ile ortaya çıkmış değil; çarpıtmayalım! Evrenin kendisi hiçlik zaten...

Büyük Patlama'yı evrenin genişlemeye başlaması oalrak söyleyebiliriz.

Bu tanim da klasik Big Bang teorisine uymuyor.

Misyoner arkadaş,

Bunun su andaki konumuzla hicbir ilgisi yok.

Bu pek dogru degil. Dogurusu su:

Dinci: "Toplu ignenin bile bir ustasi var, demek ki tanri var",

Ate: "O zaman tanrinin ustasi kim?"

Argumani tekrar etmissin, toplu ignenin baslangici oldugunu kabul ediyorsun (Ayni mantikla klasik Big Bang teorisi de evrenin her seyin baslangicini kabul ediyor), baslangici olan her seyin nedeni vardir ama bir inancli, Tanri`nin baslangici oldugunu kabul etmiyor dolayisiyla "baslangici olan her seyin nedeni vardir" seklindeki mantik onermesi Tanri`ya uymuyor.

tarihinde melisa83 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

vay beee.. karı ateizmi çürüttü iyi mii..

her şeyin bir yaratıcısı vardır diyen kim? siz.

bunu mantıksal bir önerme olarak sunuyorsunuz.

peki bu mantıksal önerme neyi gerektirir?

tanrı'nın yaratıcısı kim sorusunu gerektirir.

çünkü siz her şeyin yaratıcısı var diyorsunuz.

ondan sonra tanrı hariç diyorsunuz.

tanrı hariç ise "her şeyin" bir yaratıcısı yok demektir. mantıksal önerme çöker gider..

her şeyin yaratıcısı yok ise, yani yaratıcısı olmayan bir şey varsa (mesela tanrı), o halde yaratıcısı olmayan başka şeyler de olabilir. evren vs. mantık bunu gerektirir. çünkü "her şeyin" yaratıcısı olmadığını kabul ediyorsunuz zaten.

mantıksal önermenizin durumu bu işte. her şeyin yaratıcısı var diyip kurtulamazsınız. böyle çuvallarsınız.

AYRICA

BİG BANG evrenin başlangıcı falan değildir. evrendeki genişlemenin başlangıcıdır.. yani big bang'den öncesi var.. teorinin tamamı böyledir..

ama sizin çok hoşunuza gittiği için, big bang'i başlangıç olarak görmeye bayılıyorsunuz..

başlangıcı olan her şeyin bir nedeni var, diyorsun, neye dayanarak söylüyorsun? ben söyliyim, makatına dayanıyorsun. ordan sallıyorsun.

tanrı'nın başlangıcı yoktur diyorsun, önce tanrıyı kanıtla, ondan sonra bakarız başlangıcı var mı yok mu. öyle mesaneden laf uydurmakla olmaz bu işler.. kanıtlayacaksın..

tarihinde BABAYARO tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Melisa, onemli bir konuyu atladin:

2) Tanri`nin bir baslangici yoktur.

Bu, big bang teorisi cercevesinde anlamsiz bir varsayim. Big bang'e gore zaman kavrami da big bang'le birlikte olustu. Tanri'nin bir baslangici yok diyerek sanki big bang'den once zaman kavrami varmis gibi konusuyorsun. Bu yanlis.

tarihinde Ataguchu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Melisa, onemli bir konuyu atladin:

Iyi de Tanri`yi zaten zamana bagli bir sey olarak tanimlamadim ki ben? Zaman ile Tanri`nin ne ilgisi olabilir? "Tanri`nin baslangici icin bir nedene gerek yoktur cunku o zamana bagli degildir/baslangici da yoktur" dedim evren ise hem zamana baglidir hem de baslangici vardir (Evren de zaman da Big Bang ile baslamistir klasik Big Bang teorisine gore) Logical Fallacy lere dusuyorsun.

tarihinde melisa83 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Melisa vauuf guzel arkadaşım ve guzel prenses resimdeki senmisin iphone ile girdigim zaman resmini gorebiliyorum

Ya sen bu ateistlere bakma salla gitsin

ikimizde dindariz ve dinimizi savunuyoruz

dinimiz de cok nazik isteyen savunsun isteyen inkar etsin.... hııh demis

Boyle iste guzel arkadasim ve guzel prenses.. ikimizin de dindar olmasi ne şahane dimi ! Ay ve ayyy !

: D ateistler bu duruma birax kizicaklar sanirim ama ne yapalim Aaa ! Ve Aaaa !

tarihinde Jack_Carter tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Melisa vauuf guzel arkadaşım ve guzel prenses resimdeki senmisin iphone ile girdigim zaman resmini gorebiliyorum

Ya sen bu ateistlere bakma salla gitsin

ikimizde dindariz ve dinimizi savunuyoruz

dinimiz de cok nazik isteyen savunsun isteyen inkar etsin.... hııh demis

Boyle iste guzel arkadasim ve guzel prenses.. ikimizin de dindar olmasi ne şahane dimi ! Ay ve ayyy !

: D ateistler bu duruma birax kizicaklar sanirim ama ne yapalim Aaa ! Ve Aaaa !

:D hahaha olaya bakın

Hristiyan mısın sende Jack?

Sitelerde Paylaş

Peygamberimiz hiristiyan papazlara 20 maddelik bir emanname yollamis

Demis ki eger bir kisi hazreti isaya asik olarrak onun ogretisini anlamak kabiliyeti varsa size gelsin.. Yoksa bana birakin buyurmuslardir..?

Hakiki gercek muslumanlar Kurani kerimden Allahin muradini cok iyi anlamislar ve kilisenin hiristiyanlarin dostu olmuslardir..

Yalniz tabiki hiristiyanlarin dostu arkadasi her seyleri olmuslardir.. Fakat haKiki muslumanlar hiristiyanlari dost olarak gorememislerdir bunun icin daima uzulmuslerdir..

tarihinde Jack_Carter tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Peygamberimiz hiristiyan papazlara 20 maddelik bir emanname yollamis

Demis ki eger bir kisi hazreti isaya asik olarrak onun ogretisini anlamak kabiliyeti varsa size gelsin.. Yoksa bana birakin buyurmuslardir..?

Hakiki gercek muslumanlar Kurani kerimden Allahin muradini cok iyi anlamislar ve kilisenin hiristiyanlarin dostu olmuslardir..

Yalniz tabiki hiristiyanlarin dostu arkadasi her seyleri olmuslardir.. Fakat haKiki muslumanlar hiristiyanlari dost olarak gorememislerdir bunun icin daima uzulmuslerdir..

Yani Jack olay şu :D

"Ey iman edenler! Yahudileri ve hıristiyanları dost edinmeyin. Zira onlar birbirinin dostudurlar..."

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...