Jump to content

Ateist Argumani 1 "Tanri`yi kim yaratti"

Recommended Posts

Melisa vauuf guzel arkadaşım ve guzel prenses resimdeki senmisin iphone ile girdigim zaman resmini gorebiliyorum

Ya sen bu ateistlere bakma salla gitsin

ikimizde dindariz ve dinimizi savunuyoruz

dinimiz de cok nazik isteyen savunsun isteyen inkar etsin.... hııh demis

Boyle iste guzel arkadasim ve guzel prenses.. ikimizin de dindar olmasi ne şahane dimi ! Ay ve ayyy !

: D ateistler bu duruma birax kizicaklar sanirim ama ne yapalim Aaa ! Ve Aaaa !

Bu başlıkta sululuk olacağını tahmin etmiştim. :D

Sitelerde Paylaş
  • İleti 102
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yani Jack olay şu :D

"Ey iman edenler! Yahudileri ve hıristiyanları dost edinmeyin. Zira onlar birbirinin dostudurlar..."

usta. konu ateizm olduğu zaman hristiyanlarla müslümanlar beraber hareket ederler.. tabi o zaman ateizm falan yok. günün şartlarına göre yazılmış bir ayet..

Sitelerde Paylaş

Iyi de Tanri`yi zaten zamana bagli bir sey olarak tanimlamadim ki ben? Zaman ile Tanri`nin ne ilgisi olabilir? "Tanri`nin baslangici icin bir nedene gerek yoktur cunku o zamana bagli degildir/baslangici da yoktur" dedim evren ise hem zamana baglidir hem de baslangici vardir (Evren de zaman da Big Bang ile baslamistir klasik Big Bang teorisine gore) Logical Fallacy lere dusuyorsun.

"Zaman kavramindan bagimsiz bir tanri'nin evren'i baslatmasi" anlamsiz bir laftir. Bir baslangictan bahsediyorsan zamanin zaten var oldugunu varsayiyorsun demektir. Logocal Fallacy'e dusen sensin. Zamanin baslamasi/baslatilmasi anlamsiz bir laf.

Klasik big bang'de, fizigi 10^(-35) saniyeye kadar anlayabiliyoruz. Bundan "oncesi" spekulasyonlara dayanir. Zaman kavrami 10^(-35) saniye limiti otesinde anlamsizlasiyor, standard fizige gore.

O yuzden evren bigbang'le 10^(-35)'inci saniyeyle baslamistir diyebiliyoruz. Bundan oncesi icin "baslamistir, baslatilmistir" gibi sozler anlamini yitirir. O yuzden bigbang'in baslangicindan bahsetmek anlamsizdir.

Sitelerde Paylaş

Iyi de Tanri`yi zaten zamana bagli bir sey olarak tanimlamadim ki ben? Zaman ile Tanri`nin ne ilgisi olabilir? "Tanri`nin baslangici icin bir nedene gerek yoktur cunku o zamana bagli degildir/baslangici da yoktur" dedim evren ise hem zamana baglidir hem de baslangici vardir (Evren de zaman da Big Bang ile baslamistir klasik Big Bang teorisine gore) Logical Fallacy lere dusuyorsun.

varlık için zaman şart değildir. zaman maddenin hareketidir.

eğer maddeyi mutlak sıfır hareket düzeyine indirgersen zaman durur. yani artık zaman olmaz.

dolayısıyla evren zamana bağlıdır sözü yanlış.

büyük patlamadan önceki evren durumunda eğer hareket sıfırsa zaman yoktur. ama bu evren yoktur anlamına gelmez..

Sitelerde Paylaş

Bu baslik altinda daha once yazdigim gibi, Big Bang`ten baska teoriler hakkinda konusmuyoruz. Su anda bilimsel cevrede kabul goren en populer en gecerli teori olan klasik Big Bang teorisinden konusuyoruz.

...

Argumani tekrar etmissin, toplu ignenin baslangici oldugunu kabul ediyorsun (Ayni mantikla klasik Big Bang teorisi de evrenin her seyin baslangicini kabul ediyor), baslangici olan her seyin nedeni vardir ama bir inancli, Tanri`nin baslangici oldugunu kabul etmiyor dolayisiyla "baslangici olan her seyin nedeni vardir" seklindeki mantik onermesi Tanri`ya uymuyor.

Big Bang bilimsel bir gerçek. Evrenin bir kaç plank zamanı sonrasına kadarki durumunu biliyoruz. (plank zamanı=10^-43 sn, biraz matematik bilenler anlar.) Ama 0 anında sorun çıkıyor. Onun için de m teorisi diye bir şey icat etmişler. m teorisi 0 dan öncesini de açıklamaya çalışıyor. Sonsuz paralel evren olduğunu söylüyor. vs.. Kainat da sonsuz olursa tanrı diye bir şeyin manası kalmaz ki öyle..

Ayrıca tanrıyı kim yarattı tanrı için de sorulabilir bir sorudur.. Ezelden beridir bekleyip de 13.7 milyar yıl önce mi evreni yaratmak aklına gelmiş? Canı mı sıkılmış. Bu zamana kadar aklı neredeymiş? Saçmalık.

Sitelerde Paylaş

"Zaman kavramindan bagimsiz bir tanri'nin evren'i baslatmasi" anlamsiz bir laftir. Bir baslangictan bahsediyorsan zamanin zaten var oldugunu varsayiyorsun demektir. Logocal Fallacy'e dusen sensin. Zamanin baslamasi/baslatilmasi anlamsiz bir laf.

Neden anlamsiz olsun? "baslangic"tan kastim "neden olma" anlamindadir. "Zamansizlikta, zamanin otesinde Big Bang`e neden oldu ve her seyle birlikte zamani baslatti Tanri" diyorum mesela. Sen kelimelere takilip laf oyunu yapmaya calisiyorsun, neymis "baslangic" diyormusum "baslangic" diyorsam "zaman" da isin icine giriyormus!!! "baslangic" sozunu "neden olma" anlaminda alirsak tum argumanin yerle bir olur. Yani kelime oyunlariyla curutemezsin ne dedigimi anladin cunku.

. O yuzden bigbang'in baslangicindan bahsetmek anlamsizdir

Big Bang`in baslangicindan soz etmiyoruz zaten zamanin/evrenin her seyin Big Bang ile baslamasindan soz ediyoruz. Big Bang`ten once, ilk sayfada bir alintida belirttigim gibi, herhangi bir sarttan surttan da soz edilemeyecegini biliyoruz.

tarihinde melisa83 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Gittikce daha da sacmaliyorsun. Bir seyin baska bir seye neden olmasi zaman kavramini gerektirir. Bu kelime oyunu degil. Zaman/zamansizlik kavrami senin kafani karistiriyor.

Tanri zamanin disinda olduguna gore "neden olma" kavrami zamani falan gerektirmez teistlere gore. Sen konuyu saptirmaya calisarak baska yerlere cekiyorsun. Kaldi ki gunumuzde zamanin tam olarak ne oldugu da muamma, Einstein`dan biliyoruz ki zaman fundamental degildir nihai degildir. Sen zaman kavramini ozelliklerini her seyini yaladin yuttun da "bu boyle degildir" diyebiliyor musun? Zaman kavramiyla ilgili mumkun olan her seyi henuz idrak edemedigimizi bilmiyor musun?

Ben diyorum ki Tanri denen bir olgunun bir seye "sebep olmak" icin zamana falan ihtiyaci yoktur. Ancak uzay/zaman duzleminde dusunebilen bizler icin bunu anlayamamak kendi icinde mantiklidir hele ki senin gibi felsefi dusunme yeteneginden cok cok uzak birinin hayal gucunu konusturmasi bile goruldugu gibi imkansizdir.

Sitelerde Paylaş

melissa sen söyle bakalım, her şeyin bir yaratıcısı veya nedeni var mıymış?

Baslangici olan her seyin bir nedeni vardir, ilk mesajimda da belirttigim gibi. "Circular agument" lara giremeyecegim.

Sitelerde Paylaş

Baslangici olan her seyin bir nedeni vardir, ilk mesajimda da belirttigim gibi. "Circular agument" lara giremeyecegim.

başlangıç falan yok işte anlamıyor musun??

big bang evrenin başlangıcı değildir.. genişlemenin başlangıcıdır. yani bugünkü halinin başlangıcı..

kafandan tanım yapıp sallıyorsun anca..

bilim maddenin yani varlığın başlangıcı yoktur diyor.. bilim bunu söylüyor.

peki sen başlangıcı vardır derken neye dayanıyorsun? yine makattan mı sallıyorsun? ondan sonra da logic mogic lafan diyorsun..

ingilizce yazmasan da ölürsün tabi yo fucking beach :):)

Sitelerde Paylaş

başlangıç falan yok işte anlamıyor musun??

big bang evrenin başlangıcı değildir..

Hadi ya? Kaynak? Klasik Big Bang evrenin zamanin uzayin her seyin baslangici kabul edilir.

peki sen başlangıcı vardır derken neye dayanıyorsun? yine makattan mı sallıyorsun

Ben kaynaklara bilime dayaniyorum (klasik Big Bang teorisine) senin klasik Big Bang teorisinden haberin yoksa seni, buraya onlarca kaynak yapistirarak susturmasini bozuk uslubunu ezmesini iyi bilirim ben ama daha bu kadar cahil birisin iste klasik Big Bang ne diyor daha haberin yok git oku oyle gel. Senin gibi hem bilim hem ateizm hem de insan yobazlari ile ugrasacak kadar vaktim yok.

Ya da ilk once git adam ol, uslubunu duzelt, oyle gel

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...