Jump to content

Ateist Argumani 1 "Tanri`yi kim yaratti"

Recommended Posts

melisa83 son düzgün yazan, bildiğini inandığını veya savunmak istediğini son derece düzgün savunan biri.

Bazı arkadaşlar gerçekten çok itici bir üslupla yazmış ve başlığı gereksizce germiş.

Bizler burada inançlıları aramıza alıp da dalga geçmek, aşağılamak, hakaretlerle sindirmek için yazmıyoruz. Hepimiz zaman zaman çok sinirleniyoruz, bazen sert de yazıyor hatta hakaret de ediyoruz ama bunu gerçekten hakeden, çok abuk sabuk tiplere yapıyoruz. Bu noktada ateist teist farketmiyor zaten.

Ama doğru düzgün yazan, inandığı şeyi kendince doğru düzgün savunup derdini anlatmaya çalışanlara da ayniyle yanıt vermek gerek.

Kimi sululuk yapmış, kimi de hakaret etmiş. Buna rağmen üslubu değişmemiş.

Sonunda zıvanadan çıkmış olacak ki mesajlarını sildiğimizi bile düşünmüş. Bu da onun dikkatsizliği veya hatası.

Sonuç olarak melisa83, karşılaştığı bu kötü üslup nedeniyle gitmek istemiş.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 102
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sevgili Ifeelgood,

Sıkıştığı yerde forum yönetimine iftira atabilecek kadar küçülen biri için fazla güzel sözler bunlar, şahıs bu güzel sözleri haketmiyor. Bir insanın işleyebileceği en aşağılık suçlardan biridir iftira.

Sitelerde Paylaş

Kimi sululuk yapmış, kimi de hakaret etmiş. Buna rağmen üslubu değişmemiş.

Sonunda zıvanadan çıkmış olacak ki mesajlarını sildiğimizi bile düşünmüş. Bu da onun dikkatsizliği veya hatası.

Sonuç olarak melisa83, karşılaştığı bu kötü üslup nedeniyle gitmek istemiş.

O bir strateji bir kere, dikkati dağılsın sinirleri bozulsun diye öyle giriş yapıyoruz ;)

Yok yahu, takılıyoruz ama direkt aşağılıyıcı hakaret etme filan bizde asla yok!

Ben islami forumlara gittim, ateistim dedim yazdıklarıma yada hiç bir ileti yazmasam da varlığıma 3 gün dayanabilirmisiniz dedim...

Dayanamadılar asla 24 saat ömrüm olmadı, ya ban yedim ya girişim engellendi...

Biz gayet iyi davranıyoruz yani, rahat rahat ileti yazıyor teistler, deistler, agnostikler...

Hatta şu sıralar türlerimiz arttı, spatyomcular gelmeye başladı :D

Sitelerde Paylaş

O bir strateji bir kere, dikkati dağılsın sinirleri bozulsun diye öyle giriş yapıyoruz ;)

Yok yahu, takılıyoruz ama direkt aşağılıyıcı hakaret etme filan bizde asla yok!

Ben islami forumlara gittim, ateistim dedim yazdıklarıma yada hiç bir ileti yazmasam da varlığıma 3 gün dayanabilirmisiniz dedim...

Dayanamadılar asla 24 saat ömrüm olmadı, ya ban yedim ya girişim engellendi...

Biz gayet iyi davranıyoruz yani, rahat rahat ileti yazıyor teistler, deistler, agnostikler...

Hatta şu sıralar türlerimiz arttı, spatyomcular gelmeye başladı :D

Benimde bugün aklımdan geçti islami bir foruma girip bir kaç kaynak sunmak fakat sanırım sen denemişsin :D

Sitelerde Paylaş

Benimde bugün aklımdan geçti islami bir foruma girip bir kaç kaynak sunmak fakat sanırım sen denemişsin :D

Ben denedim abi hemde bir kaç yerde denedim!

Ve adamlara giriş yani tek attığım ileti şu; forumunuza kesinlikle teist-ateist tartışması yapmak için gelmedim böyle bir niyetim yok, sadece varlığıma 3 gün dayanabilirmisiniz dedim, 2. girişimimi engellediler!

Bir diğerinde ise ban yedim yine tek ileti ve 2. yazamadan ban yani!!!

Gerisini siz düşünün!

Yahu burada herkes istediği gibi konuşuyor.

Adamlar ateist formuna gelip ateistlere ağzını doldura doldura küfür ediyorlar!

Bir diğeri sizde adammısınız diyor, burada ki ateistler aslında ateist felan değil diyor, aklınca çıkarımlar ve sende adammısın gideri çekiyorlar.

Bir başkası geliyor ateistler adam değildir, olay agnostiklik aslında, siz duygusal çıkartım yapmış dünki bebelersiniz yazıp, kendi aklında kurduğu bir agnostizm bayrağının-cephesinin açık açık propagandasını yapıyor...

Saymakla bitmez!

Biz acayip geniş bir forumuz, neredeyse forum ateistlere hizme etme fonksiyonunu unutacak şekilde çok anlayışlı ve geniş bir forumuz!

Küsüp gitmişte bilmemne de, söz hakkı alıpta ateistlere saydırabildiğine dua etsin...

Sitelerde Paylaş

Sayin Ifeelgood,

Hangi meslisa83'ten bahsediyoruz, actigi diger bir konuda 3 ayri iletisinde beni beyin yoksunu, beyni yikanmis, cahil ve yobaz olmakla suclayan mi?

Tuyler urpertici Isa resimleri esliginde hiristiyanlik reklami yapan mi?

Islami sanat eserleri esliginde bir musluman islami teblig etse tepkiniz ne olurdu?

Sitelerde Paylaş

Teker teker gelin, korktum.:)

Ben diğer başlıklarını takip etmedim, bilmiyorum. Ama bu başlıkta gerçekten de gayet güzel tartışmış.

Ben üsluptan bahsediyorum arkadaşlar. Yoksa melisa83 müslümanmış, hristiyanmış, bilmem neymiş, bunları değerlendirmiyorum. Bana göre bir dini terkedip diğerine geçmek, yobazlıktan daha da acayip bir şey.

Yani ben onunla yaptığınız tartışmalardan ve içeriklerden değil, üsluptan sözediyorum.

Bunun dışında, hristiyanlığı tebliğ edemez kimse. Hiçbir dini tebliğ etmelerine izin vermiyoruz biliyorsunuz. Biz o gibi iletileri görmedik demek ki, görsek siler ve uyarırdık.

Hristiyan misyonerler burayı arada sırada yoklar, İslam'ı terkedip de açıkta kalmış insanları etkilemeye çalışırlar. Kendi yaşamınızda da karşılaşmışsınızdır, ben Yehova Şahitleri'nden çok çekmişimdir mesela.. Birkaç ay önce evimde ağırladım, sabrettim, son on dakika atağa geçip susturdum.

Bizim verecek yanıtlarımız var, çünkü bilimsel düşünüp yaşıyoruz. O yüzden de güçlüyüz. Hakaret etmek gerekmiyor, özellikle de üslubu düzgün biriyse...

Ufak tefek sertlikler, didişmeler her tartışmada olur ama bu başlıkta bu kız resmen hırpalanmış.

katalan,

Haklısın, iletilerinin silindiğini iddia etmesi ciddi bir iddiaydı ve ben de ilk olarak onu sordum. Yanıtladı. Muhtemelen kendi hatası çünkü yazdığı ve iki kere de düzenleme yaptığı bir iletinin görünmediğini söylüyor.

Muhtemelen gönderemediği bir ileti o. Çünkü bu başlığa hiçbir yönetici uğramamış, sadece melisa 83'ün değil, başka hiç kimsenin iletisi silinmemiş.

Çöpte bu başlığa ait bir ileti yok zaten...

Sitelerde Paylaş

Herkese merhaba,

Foruma ilk mesajım, hoşbulduk diyeyim:) konuya ufak bir katkısı olması açısından;

Son yılların başarılı fizikçisi ve bu işin piri diyebileceğimiz Stephen Hawking'e göre, Einstein'ın görelilik kuramı tek başına big bang öncesini açıklamaya kesinlikle yetmiyor. Big bang öncesinde ne vardı gibi sorular görelilik kuramı ile çözülemiyor. Ama dahi'nin bu durumdan çıkış noktası da yok değil. Heisenberg'ın "Belirsizlik İlkesi" ile Einstein'ın Görelilik Kuramı'nın denklemleri bir şekilde birleştirilebilirse bilim tüm bu soruları çözmüş olacak. Şu ana dek bunu başarabilen bir bilim insanı yok. Eğer günün birinde bu başarılırsa Big bang öncesinde ne vardı gibi tekillikler ve sınırlar kalkmış olacak. Yani başka bir deyişle bilim bunların sonucunda big bang öncesinde ne var olduğuyla ilgilenmeyecek. Tabi ilgilenmeyecek derken "bize ne canım" şeklinde değil, formüller bunun bu şekilde olmasını ıspatlayacağı için ilgilenmeyecek.

Sitelerde Paylaş

Ben denedim abi hemde bir kaç yerde denedim!

Ve adamlara giriş yani tek attığım ileti şu; forumunuza kesinlikle teist-ateist tartışması yapmak için gelmedim böyle bir niyetim yok, sadece varlığıma 3 gün dayanabilirmisiniz dedim, 2. girişimimi engellediler!

Bir diğerinde ise ban yedim yine tek ileti ve 2. yazamadan ban yani!!!

Gerisini siz düşünün!

Yahu burada herkes istediği gibi konuşuyor.

Adamlar ateist formuna gelip ateistlere ağzını doldura doldura küfür ediyorlar!

Bir diğeri sizde adammısınız diyor, burada ki ateistler aslında ateist felan değil diyor, aklınca çıkarımlar ve sende adammısın gideri çekiyorlar.

Bir başkası geliyor ateistler adam değildir, olay agnostiklik aslında, siz duygusal çıkartım yapmış dünki bebelersiniz yazıp, kendi aklında kurduğu bir agnostizm bayrağının-cephesinin açık açık propagandasını yapıyor...

Saymakla bitmez!

Biz acayip geniş bir forumuz, neredeyse forum ateistlere hizme etme fonksiyonunu unutacak şekilde çok anlayışlı ve geniş bir forumuz!

Küsüp gitmişte bilmemne de, söz hakkı alıpta ateistlere saydırabildiğine dua etsin...

O zaman ben hiç uğraşmayım :)

Bu forumun ismi ateist olmasına rağmen ateist kadar teistler, deistler ve agnostikler var zaten ve yöneticilere de tebrik ederim tarafsız olmaya çalıştıkları için ateist de olsam kural dışına çıktığım zaman cezamı çekerim.

Sitelerde Paylaş

Kuantum durumlu parçacıklar yani atom altı parçacıklar şöyle bir şey sergiliyor:

Saniyenin milyar kere milyarda bir hızında var olup yok oluyorlar ve bu tamamen rastgele (belirsizlik ilkesi) oluyor. Yani madde var olup yok oluyor. Big bang de böyle birşey aslında. Aynı şekilde çok küçükken patlıyor ve yok olacak tekrar büzüşecek. Ama zaman algımız çarpıtılmış olduğu için biz bu küçücük anı 14 milyar yıl biçtik bile şimdiden. Çünkü zamanı algılayış biçimimiz bu dünyada böyle. Ama zaman her yerde aynı değil.

Her neyse madde böyle var olup yok oluyorsa nedensiz demek ki madde bir tanrı, bir nedene ihtiyacı yok. Yani teist açısından düşüneceksek her şeyi tanrı yapabiliriz.

Lütfen... Kendinizi kandırmayın.

Sitelerde Paylaş

Bu çok eski bir argüman, adı da kozmolojik kanıt. Ben daha önce ontolojik kanıtı açıklayan bir başlık açmıştım ama kimse anlamayınca kozmolojik kanıta girmeye zahmet etmedim.

Konuya gelirsek bu argümanın yıkıldığı nokta şu: neden sonuç ilişkisi evrenin mevcut durumu için geçerlidir. Açmak gerekirse önceden sonraya doğru ilerleyen zamanın mevcut olması gerekir. Biz evrenin tekillik halinde zaman ve mekanın var olmadığını biliyoruz. Böyle bir duruma neden sonuç ilişkisinin uygulanması mümkün değildir.

Sitelerde Paylaş

Bu çok eski bir argüman, adı da kozmolojik kanıt. Ben daha önce ontolojik kanıtı açıklayan bir başlık açmıştım ama kimse anlamayınca kozmolojik kanıta girmeye zahmet etmedim.

Konuya gelirsek bu argümanın yıkıldığı nokta şu: neden sonuç ilişkisi evrenin mevcut durumu için geçerlidir. Açmak gerekirse önceden sonraya doğru ilerleyen zamanın mevcut olması gerekir. Biz evrenin tekillik halinde zaman ve mekanın var olmadığını biliyoruz. Böyle bir duruma neden sonuç ilişkisinin uygulanması mümkün değildir.

tekillik halinde ne olup olmadığını bilmiyoruz...

o konuda hiç birşey bilmediğimiz için tekillik hali deniyor zaten...

hakkında hiç bir şey bilmediğimz bir duruma dayanarak orada sebeb sonuç yoktu zaman mekan yoktu şu yoktu bu vardı gibi çıkarımlar pek sağlam olmuyor...

Sitelerde Paylaş

başlangıç anı yahut bigbang anı diye bir an nasıl çıkarılıyor...

bigbangın teorik olarak gelişimi evrenin genişlediğinin farkedilmesine dayanıyor...

evren genişliyorsa eskiden daha dardı demek ki denip bu daralmanın en küçük olduğu ana kadar gidersek orada big bang olmuş deniyor...

belki teorinin kendisine dair bir soru şu olabilir...

evren şu anda atıyorum on üzeri yüz cm genişlikte ise ...

önceki zamanlarda on üzeri on cm idi...

daha da önceleri on üzeri eksi yüz santimeter idi...

dahada önceleri on üzeri eksi bir trilyon santimetro idi...

ee böyle gider bu değil mi...

bu daralma nerede durur ve en önemlisi neden durur...

eğer durmazsa evrenin başlangıcı da yok demektir...

eğer sürekli bir daralma olmuş ise zaman dahi sürekli olarak var olmuş demektir...

o tekillik anı neye göre çıkarımlanıyor...

bu kadar da daralmaz canım bu bir yerde dursun o ana da biz tekillik anı diyelim olur mu olur abi den mi çıkmıştır...

Sitelerde Paylaş

tekillik halinde ne olup olmadığını bilmiyoruz...

o konuda hiç birşey bilmediğimiz için tekillik hali deniyor zaten...

hakkında hiç bir şey bilmediğimz bir duruma dayanarak orada sebeb sonuç yoktu zaman mekan yoktu şu yoktu bu vardı gibi çıkarımlar pek sağlam olmuyor...

Ben pek çok şey biliyorum, bilim adamları da biliyor.

Sitelerde Paylaş

Ben pek çok şey biliyorum, bilim adamları da biliyor.

1000 metre uzunlugunda iki cizgi cizilir. bir cizginin basinda muhendis, digerinin basinda da bir filozof durmaktadir. ellerine birer sopa verilen muhendis ve filozofun amaci her seferinde bir once gittikleri mesafenin yarisi kadar ilerleyerek cizgilerin sonundaki adamlara ulasmak ve onlari dovmektir. (yani ilk seferde 500, sonra 250, sonra 125 m... seklinde.)

bir sure gectikten sonra muhendisin cizginin sonundaki adami dovmeye basladigi gorulur. filozofda ise bir hareket yoktur. ilk once filozofa gider ve sorarlar neden vurmuyorsun adama diye. o da derki "her seferinde bir oncekinin yarisi kadar yol alarak bu noktaya ulasmam mumkun degil. bu sonsuza kadar surer". hakli bulurlar adami cunku dedigi dogrudur. sonucta ne kadar yaklasilirsa yaklasilsin ulasilmak istenilen nokta ile sahis arasinda cok da az olsa bir mesafe kalacagi aciktir. eee o zaman bu muhendis ne halt ediyor sorusu gelir akillarina ve muhendise sorarlar niye dovuyorsun adami diye. cevaben "kardesim ben vuracak kadar yaklastim" der muhendis...

Sitelerde Paylaş

başlangıç anı yahut bigbang anı diye bir an nasıl çıkarılıyor...

bigbangın teorik olarak gelişimi evrenin genişlediğinin farkedilmesine dayanıyor...

evren genişliyorsa eskiden daha dardı demek ki denip bu daralmanın en küçük olduğu ana kadar gidersek orada big bang olmuş deniyor...

belki teorinin kendisine dair bir soru şu olabilir...

evren şu anda atıyorum on üzeri yüz cm genişlikte ise ...

önceki zamanlarda on üzeri on cm idi...

daha da önceleri on üzeri eksi yüz santimeter idi...

dahada önceleri on üzeri eksi bir trilyon santimetro idi...

ee böyle gider bu değil mi...

bu daralma nerede durur ve en önemlisi neden durur...

eğer durmazsa evrenin başlangıcı da yok demektir...

eğer sürekli bir daralma olmuş ise zaman dahi sürekli olarak var olmuş demektir...

o tekillik anı neye göre çıkarımlanıyor...

Bu söylediklerinin yanına aynılarını Tanrı içinde yaz..bakalım sonuç kaç çıkacak..

Bilimadamları matematik formülleriyle dafalarca tekrarlanan şeylerin aynı sonucu vermesini bekliyorlar..

o zaman doğru deniyor..

patlamanın başlangıç hareketi sonucunda yayılma devam ettiği için teari doğru

diğer yandan Güneş ve dünyayı düşün enerji ve toprağın hemen altı hala sıcak ve yanıyor..

patlamayla herşey yanmış ve soğumaya başlamış..

Benim çocukluğumda evren samanyolu gibiydi.. şimdi milyarlarca galaksi..

yani bizim dünyamız evrenin büyüklüğünün yanında hiç..

yani evren dünya ise dünya toz tanesi..genişleme devam ediyor demelerinin kanıtları var..

sonra enerji başa dönecek..şöyle düşün milyarlarca yıldır dünya güneş ve galaksimiz dönüyor..

genişleme durduğu anda bu dönme enerjisi ne olacak sanırım bunun yanıtı aranacak..

tarihinde abdullahabdal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Herkese merhaba,

Foruma ilk mesajım, hoşbulduk diyeyim:) konuya ufak bir katkısı olması açısından;

Son yılların başarılı fizikçisi ve bu işin piri diyebileceğimiz Stephen Hawking'e göre, Einstein'ın görelilik kuramı tek başına big bang öncesini açıklamaya kesinlikle yetmiyor. Big bang öncesinde ne vardı gibi sorular görelilik kuramı ile çözülemiyor. Ama dahi'nin bu durumdan çıkış noktası da yok değil. Heisenberg'ın "Belirsizlik İlkesi" ile Einstein'ın Görelilik Kuramı'nın denklemleri bir şekilde birleştirilebilirse bilim tüm bu soruları çözmüş olacak. Şu ana dek bunu başarabilen bir bilim insanı yok. Eğer günün birinde bu başarılırsa Big bang öncesinde ne vardı gibi tekillikler ve sınırlar kalkmış olacak. Yani başka bir deyişle bilim bunların sonucunda big bang öncesinde ne var olduğuyla ilgilenmeyecek. Tabi ilgilenmeyecek derken "bize ne canım" şeklinde değil, formüller bunun bu şekilde olmasını ıspatlayacağı için ilgilenmeyecek.

Bing bang dan önceki durum bizi ilgilendirmiyor..

Bilimide ilgilendirmeyecek...

Dinlerini kaybeden Dindarlar.bu soruyu kendilerinin bilime soru sorabildiğini düşünerek yapıyorlar...

Bizi ilgilendirmiyor..çünkü..

Bing bang öyle müthiş bir patlamaki..hala milyonlarca yıl yanacak patlama kalıntıları Güneşlerden gücü anlayabilirsiniz..

o nedenle bu patlamada ne varsa zaten yokoldu..

yokolan şey bizi neden ilgilendirsin..

Sitelerde Paylaş

Iyi de Tanri`yi zaten zamana bagli bir sey olarak tanimlamadim ki ben? Zaman ile Tanri`nin ne ilgisi olabilir? "Tanri`nin baslangici icin bir nedene gerek yoktur cunku o zamana bagli degildir/baslangici da yoktur" dedim evren ise hem zamana baglidir hem de baslangici vardir (Evren de zaman da Big Bang ile baslamistir klasik Big Bang teorisine gore) Logical Fallacy lere dusuyorsun.

Turkcem cok iyi degil, umarim yazdiklarimi anlarsiniz. Yukarida cok guzel yazmissiniz. Bende mumkunse bir kac sey eklemek istiyorum. Tanri'yi kim yaratti sorusu, soran kisiyi Logical Fallacy lere dusurur. Cunku bu soruyu soran kisinin aklinda, sonu ve baslangici olmayan ,yaratilisin disinda ki bir Tanri'dan ziyade yaratilmis bir tanri vardir.Insanlar bu tanrilari eskiden tarihlerden beri "idol" diye tanimlamislardir zaten. Gunumuzde bu idollere inananlar hemen,hemen yok denecek kadar azalmislardir.Bu soruyu soran kisinin amaci bu idol lere olan inanci yok etmekse eger bu argument,yaratilmis idollere tapanlara karsi iyi bir argument olarak gorulebilir. Ayrica bu soruyu God Delusion kitabinda ana tema olarak isleyen Dawkins, hayatin, Evren tarafindan yaratildigina inanmaktadir. Tanri'ya inanan kisi, kendisini Evrenin veya Enerjinin yarattigina inanan kisiye bu soruyu degistirerek "Evreni kim yaratti", "Enerjiyi kim yaratti" diye Logical Fallaci lere

dusmeden sorabilir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...