Jump to content

Nasıl Ateist Oldum?

Recommended Posts

Sor açık; Ne oldu da Ateist oldunuz? İlk kıvılcım ne idi? Bir akıl hocası mevcut muydu? Yoksa dindar iken kendiniz mi vardınız kanıya? Veya aileniz din konusunda zorlamadığı için özgür kalan zihniniz hızla bu sonuca mı vardı? Yoksa bir kitap mı okudunuz? Belki de siz dindar iken bir Ateist ile girdiğiniz tartışmayı kaybettiniz?

Bu konuyu bir kompozisyon başlığı olarak düşünün; kirletmek yok; sulandırmak yok; tek girdiler kişilerin başlarından geçen olayların betimlemeleri ve bunlara yapılan küçük -tartışmasız- yorumlar olursa hepimiz hem güler, hem eğlenir hem de birbirimizi daha iyi tanımış oluruz. Başlama vuruşu benden.

Ayakkabı

Sene 98. Kış kıyamet var dışarıda. Ramazan ayı. Şenesenevler'de ki camiiye hayatımın ilk ve son Teravih namazını kılmaya gidiyorum. Mesafe uzun. Karşı binada da üniversiteli gençler var. Ağabeylerimiz diyoruz onlara. Onlar beni Teravih namazına götürüyorlar. Dedik ya mesafe uzun; Ayşekadın ışıklardan aşağıya kaptır git. Ayağımda ayakkabılar var...

Öncesi tamamen normal, ne inanan ne inanmayan özgür bir düşünce ile devam ediyorum hayatıma. Akıllarından ne zorları varsa, beni de taktılar peşlerine. Bu ağabeylerimiz dindar kişilerdi. Yol üzerinde eski Şule Pastanesinin yanındaki binalardan birinde oturan arkadaşlarına da uğradık. Onlarda dindar tabii ki. Aralarına beni kazandırma çabasındalar. Onlar da katıldı. 7-8 kişi gidiyoruz cemaat ile namaza. Camiiye varana kadar bana hep bir ağızdan ders veriyorlar. Namaz kılmayı bilmiyorum ya. Arada da "Ya Kevser teyze o kadar iyi insan, ama neden sana dinimizi öğretmemiş." diye hayıflanıyorlar. Eğitim için mesafe kısa, benim bilgim de sıfır. 2 ile 3 rakamını toplayamazken fibonacci sayıları ile tribonacci sayılarını hesaplamaya çalışmak gibi bir deneyim anlayacağınız. Hepsi bir ağızdan ders veriyorlar dedik ya, resmen din dersi alıyorum, kayıp yıllar dahil sanki. Nihayetinde biri bana döndü ve dedi ki "Herkes ne yapıyorsa onu yap". Şimdi gencim, tam ergenlik, buluğ çağı geçiş dönemi. Zaten bir sürü sorun var kafamda: bıyıklar terliyor, kızlarla aram kötü, sivilceler zaten aynadan soğutur. Bunca düşüncenin içine bir de bu cümle eklendi. Camiiye kadar kafamda cümleyi sorguluyorum, gözden geçiriyorum. Bana doğru düzgün ders verse daha iyi değil mi diyorum kendi kendime; böyle mi namaz öğreneceğim ben: sahtekarlık... Camiiye geldik, ayakkabıları çıkardım, camiiye girdim, ayağımda ayakkabılar yok...

İçeri girdik, herkes yer beğeniyor. En favori yerlerde kalorifer yanları. Ben bakıyorum etrafa: cemaat ayakkabılarını yanına almış. Bizim mü'minler dahil. Cümle kafamda ya; arkamı döndüm ağabeylere dedim ki "ayakkabılarımı alayım yanıma". Cevap tam mü'min: "Şimdi olmaz, Allah'ın evindesin" dediler. Bit yeniği olduğu artık aşikar. Ama kestiremiyorum ne olduğunu. Namaz başladı, taklit ediyorum ben cemaati. Hareketleri yapmak çok da zor değil; kazasız belasız namazı taklit ettim. Çıkıyoruz camiiden. Ayağımda ayakkabılar yok...

Çok zaman almadı kanaat getirmem: ayakkabılar çalınmış. Mü'minler kış kıyamette taksi tutmadılar. Yağmur yağıyor. Yollar zaten harap: her yerde yağmur nehirleri, aynı yolu bu sefer ayakkabısız geri dönüyorum. Yolda ayakkabı yüzünden zaten canım sıkılıyor; "var böyle imansızlar" diye lanet okuyorlar ayakkabımı çalana. Ama ben hala düşünüyorum, bu adamların parası var, iyi komşularımız, hem taksi tutsalar annem onlara öder, niye yürütüyorlar ki beni? Sohbet Şule pastanesine gelinceye kadar daha da gelişti, lanetten yaradana; "her şey Allah'tan", "olacağı varmış" gibi cümleler havada uçuşuyor. Hala kafamda diğer cümle de dolanıyor: "Herkes ne yapıyorsa onu yap". O zaman dank etti kafama; ayakkabımı çalan da müslüman ülkenin müslüman evladı, bu beni taksi ile evime götürmeyip, yağmurda yürütenlerde. İkiside kötülük yapıyor; biliyorum kesin hasta olacağım. Cümle o zaman cuk yerine oturdu. "Herkes ne yapıyorsa onu yap". Dedim kendi kendime, böyle bir topluluk bunlar. Herkes aynısını yapıyor, taklit ediyor. İçinde bulunduğu durumu sorgulayan yok. Ayakkabı çalındı; Allah'tan, ben hasta olacağım: Allah'tan. Eve geldim, annem açtı kapıyı, ayağımda ayakkabılar yok...

tarihinde Sith'ari tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 83
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Meraklı birisiyimdir her zaman sorgulamayı araştırmayı severim.

Zamanında 5 vakit namaz kılan orucumu tutan elimden dini kitaplar (namaz kitapları, sure kitapları) düşmeyen hatta kuran bile okuyan birisiydim ama sadece okuyordum hiç bir şey anlamıyordum. Yine merakımdan bu ateist allahsızları :D ne yapar ne düşünür niye çok merak ediyordum çevremde de yoktu hemen google'a sarıldım bir kaç tane kafa yatmayan şeyler gördüm zaten daha önce de cevap alamadığım sorular vardı. İnternetteki kaynaklar yavaş yavaş beni soğuttu bu forumuda 2-3 yıldır takip ediyordum zaten herkes birbiriyle tartışıyor ateistler genel olarak haklı oluyordu zamanla bir çok bilgi edindim internet ve özellikle bu forum sayesinde dindeki haksızlıkları, çelişkileri gördükten sonra dinden koptum. Ailem hala bilmiyor ateist olduğumu çevremden de azınlıkta bilenler hala aslında allahın selamını alan birisiyimdir :D Ateistlikte bir kural yok alamazsın diye :) Almak istemem ama bazı yobazlarla saatlerce tartışmak istemem. Aslında onu da denedim deneyen arkadaşlarım oldu tutmadı "allaha inanmıyorsanız allahın dünyasında ne işiniz var" gibi sorularla karşılaşabiliyorsunuz. En iyisi bu konuda reelde biraz sessiz olmak :) Ya da tartışabilecek akıllı insanları bulmak.

Ateistler özgürce yaşayamıyor malesef bu geri toplumda.

Sitelerde Paylaş

Aynı mahalle abileri benim de başımda belaydı. Sakallar yeni çıkıyor, mevsim yaz, okul yok, ulan dedim bi sakalı kesmeyeyim bakalım ne olacak?

Mahallenin abilerinden biri görünce kaşlarını çattı: "Peygamberin sünneti öyle rasgele kepaze edilmez. Bırakacaksan duasını okutacaksın, sonra da kesmek haram olur" dedi. Sonra da "ya bu sakalın duası okunacak, ya hemen keseceksin" diye kolumdan tutmaya kalkışmaz mı?

Orda patlamışım. Herife bir ters çıktım, neye uğradığını şaşırdı. "Çekil yolumdan baba, işim var benim" deyip iteledim, onu öyle sap gibi ayakta koyup yürüdüm gittim. O oldu, bir daha o abi denen heriflere hiç yüz vermedim. Ne derlerse itiraz, ne derlerse tersleme.

O anda ateist olmadım ama olmam fazla sürmedi tabii...

Sitelerde Paylaş

Ateistforum a girdim, burada saçmalayan dincileri görünce ateist oldum :D

Ulan bunlar cennete gidecekse ben cehennemde olmalıyım diye düşündüm. Benden uzak yalanlarına yakın olsunlar :D

tarihinde katalan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

En son gittiğim cemaat evinde batak oynadık :D

O evdeki abiler fettodan azarı yememişler, işin dalgasındalarmış! Fetto duyarsa rüyalarına girip kulaklarını çeker! Taaaa atlantikten uzatır kuru kemikli elini, "hıııı... siziiii!" :lol:

Bu herif oralarda ölse gitse bile (umarım tez zamanda) epey bi zaman rüyalarına girer kesin bunların!

Sitelerde Paylaş

Ben karar aldım selam almıyorum. Bazen yaşlı amcaları kıramayıp aleykümselam diye ağzımdan kaçıyor. Onun haricinde kesinlikle! Başlatmasınlar selamlarından!

Bende sadece insanlarla uğraşmamak için alıyorum. Yakın arkadaşlarım biliyor zaten fakat yeni bir ortama girince tartışma çekiyorsun hemde boş tartışma.

Sitelerde Paylaş

O evdeki abiler fettodan azarı yememişler, işin dalgasındalarmış! Fetto duyarsa rüyalarına girip kulaklarını çeker! Taaaa atlantikten uzatır kuru kemikli elini, "hıııı... siziiii!" :lol:

Bu herif oralarda ölse gitse bile (umarım tez zamanda) epey bi zaman rüyalarına girer kesin bunların!

Zaten fetonun cemaati değildi garip bir ismi vardı 30 defa sordum bir türlü ezberleyemedim :)

Sitelerde Paylaş

Ateistforum a girdim, burada saçmalayan dincileri görünce ateist oldum :D

Ulan bunlar cennete gidecekse ben cehennemde olmalıyım diye düşündüm. Benden uzak yalanlarına yakın olsunlar :D

Demek diyorsun ki Müslümanlığımı Müslümanlar soğuttu. Bu şey benim içinde geçerli.

Sitelerde Paylaş

Aynı mahalle abileri benim de başımda belaydı. Sakallar yeni çıkıyor, mevsim yaz, okul yok, ulan dedim bi sakalı kesmeyeyim bakalım ne olacak?

Mahallenin abilerinden biri görünce kaşlarını çattı: "Peygamberin sünneti öyle rasgele kepaze edilmez. Bırakacaksan duasını okutacaksın, sonra da kesmek haram olur" dedi. Sonra da "ya bu sakalın duası okunacak, ya hemen keseceksin" diye kolumdan tutmaya kalkışmaz mı?

Orda patlamışım. Herife bir ters çıktım, neye uğradığını şaşırdı. "Çekil yolumdan baba, işim var benim" deyip iteledim, onu öyle sap gibi ayakta koyup yürüdüm gittim. O oldu, bir daha o abi denen heriflere hiç yüz vermedim. Ne derlerse itiraz, ne derlerse tersleme.

O anda ateist olmadım ama olmam fazla sürmedi tabii...

hatırladıgım kadarıyla sen Kur'an ı araştırmıştın ve dayanamayıp ateist olmuştun. Peki o zamanlar dindar miydin namaz niyaz falan?

Sitelerde Paylaş

Demek diyorsun ki Müslümanlığımı Müslümanlar soğuttu. Bu şey benim içinde geçerli.

Öyle oldu ama sonra gariplerime haksızlık ettiğime karar verdim, meğer kitaplarının gereğini yapıyorlarmış :D

Çevremdeki "deist müslümanlar"ı hariç tutuyorum. Onlar iyi ve şirinler ama bu olanlarda en büyük vebal onların

Sitelerde Paylaş

Ya millet... Bi itirafım olacak... O kadar tersledim mersledim ama üniversiteye okumaya gidince bunların evinde kaldım ben ya... Para yok imkan yok, ne yapayım? Okulu bitirince dediler bir sene bize hizmet edeceksin. Yok yaa, başka sıkıntınız var mı dedim tabi vın...

Bu kadarla kalsa iyi, sonra bi işe başladım, gene kalacak yer yok! Yav utanıyorum ama, yine bunlara kapağı attım. Evler konforlu, rahat iyi yav! Sonra iş arkadaşlarıyla bi ev ayarlayınca yine vın...

Maalesef yani... :( İnsanı münafık da yapıyor bunlar! :D

tarihinde demirefe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Gene bir ramazan daha başladı. Hava sıcak. Bizim cemaat dışarda namazını kılma telaşında. Çünkü içerisi yanıyor. Caminin içerisi boş gibi. Caminin altında da bayanlar namaz kılıyor. Her zaman vaktinden önce yerinde olduğum gibi, o gün ve vaktinden çok önce camide oldum. Siyahlar içinde bir bayan camide kimse olmadığı sıralarda mihrabın dibinde bir namaz kılıyordu. Sanki göklere çıkıyormuş da orada Allah'la buluşuyordu. Acıdım orada ona. Olmayan Allah'a ibadet ediyor. Tüm yaptıkları işler boşuna diye düşündüm. Ben caminin bankında oturup insanları seyrediyordum. İnsanlar akın akın camiye gidiyorlardı. Ezan okundu. Eve doğru yola koyuldum...

Dine inanmayı bıraktıktan sonraydı bu..

Sitelerde Paylaş

hatırladıgım kadarıyla sen Kur'an ı araştırmıştın ve dayanamayıp ateist olmuştun. Peki o zamanlar dindar miydin namaz niyaz falan?

Yukarıda cemaat evinde kaldığımı açıklamam sanırım cevap olmuştur. Tabi, namaz kıldırırlar. Risale okuturlar, meal tefsir okutmazlar. Kafan bulanır, üstat tefsirini yapmış, o yeter derler. Tabi işkillendim. Ben bu kuranı anlayacağım dedim. Yapma dinden çıkacaksın dediler. Okudum ve dedikleri gibi oldu, dinden çıktım.

Bir grup kurdum, kuranı inceleme grubu. Bi abi geldi, bizi azarladı. Böyle bir çalışma yapamazsınız dedi. Oturun risale okuyun, o en iyi tefsir dedi. Diğerleri tırstılar. Siz tırsarsanız bile ben tek başıma inceleyeceğim dedim. O incelemeci gruptan ateist, deist ve tereddütlü ama yine de müslüman kişiler çıktı.

Çalışmada tüm mealleri karşılaştırır, gerekirse tefsirlere ve arapça sözlüklere bakardık. O zaman bilgisayardan yararlanamıyordum. Oturup bayağı arapça yazıyı öğrendim. Şimdi arapçayı okuyup yazabilirim.

tarihinde demirefe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ya millet... Bi itirafım olacak... O kadar tersledim mersledim ama üniversiteye okumaya gidince bunların evinde kaldım ben ya... Para yok imkan yok, ne yapayım? Okulu bitirince dediler bir sene bize hizmet edeceksin. Yok yaa, başka sıkıntınız var mı dedim tabi vın...

Bu kadarla kalsa iyi, sonra bi işe başladım, gene kalacak yer yok! Yav utanıyorum ama, yine bunlara kapağı attım. Evler konforlu, rahat iyi yav! Sonra iş arkadaşlarıyla bi ev ayarlayınca yine vın...

Maalesef yani... :( İnsanı münafık da yapıyor bunlar! :D

Bu işlerde çok ustalar bunlar. Özellikle şehir dışında üniversite okuyorsan en aciz avsın. Beni bile alacaklardı yanlarına. Biraz sakin, pek konuşmayan bir kişiliğim var. Onlardan zannettiler. Ben de ilk hamlede tavrımı koydum. Ben inançsız biriyim diye. Ben ağaçların arasında yatarım ama gene onların yanında kalmam. Asla! Katta! Mümkün değil!

Sitelerde Paylaş

Cemaat evleri çok ilginç gerçekten de; bir kaç defa bulundum. Hatta birinde hiç tv, radyo yoktu. Gavur icadı diye kullanmıyorlarmış ama elektrik var evde; ala franga tuvalette var. Tutarsız. Dese ki TV ve Radyoda inancıma uygun olmayan içerikte yayınlar yapılıyor, en azından hak veririm. Gel de tutarlılık ara dinlerde...

Sitelerde Paylaş

Ben ağaçların arasında yatarım ama gene onların yanında kalmam. Asla!

İşte ben de hadi öğrenciyiz garibanız, kaldım ama işe girince tekrar niye kaldım, ondan utanıyorum. Gerçi o ikinci seferde benden illallah dediler. Ne deseler itiraz, ne anlatsalar itiraz, hatta o birlikte ev tuttuğum arkadaşlarla gittiğime memnun oldular. İkincide burunlarından getirdim risalelerini! Benden kurtulduklarına şükrettiler.

Sitelerde Paylaş

Gene bir ramazan. Hava gene sıcak. Her zaman olduğu gibi teravihe gidiyorum. Ama bugün özel bir gün. Kadir gecesi. Caminin yanında imam hatip var. Camiden bakınca imam hatip lisesini görebiliyorsun. Kadir gecesi ama adamların derdi başka küfürler havada uçuşuyor. Adamlar basket oynuyor. Ezan okunmaya başladı. İmam hatiptekiler tövbe tövbe deyip camiye doğru yürümeye başladılar. Düşünüyorum. Bunlar imam hatipte okuyorlar. Ben düz lisede okuyorum. Bunların benden daha müslüman olmaları lazım.

Camiden çıkıyoruz. Bir dostumla karşılaşıyorum. O da imam hatip benzeri bir okulda okuyor. Arada bir gelir ya da gelmez. Kızlarla uğraşır. Özellikle imam hatipli ya da türbanlı olanlarıyla. Bir tane de imam hatipli bir arkadaş geliyor. Onu da bu ramazanda ilk defa camide görüyorum. Birlikte futbol tartışmasına başlıyorlar. Biri beşiktaşlı, diğeri galatasaraylı. Diyorum kendi kendime bunların benden daha müslüman olmaları lazım...

Çok daha sonraları farkettim ki dinle fazla uğraşmak insanı dinsizleştiriyor.. Belki bunlar benden önce keşfetmişlerdir bunları..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...