Jump to content

Nasıl Ateist Oldum?

Recommended Posts

Hah işte bende onu diyorum...

Neden ateist oldun? Şuna kızdım, buna kızdım.. Ee kardeşim Tanrı??? Tanrı sana ne yaptı veya yapmadı bunu anlat bana...

Yani de ki Allah yok. Ben görmedim... O yüzden inanmıyorum. Amenna başımın üstünde yerin var, düşüncene sonuna kadar saygı duyarım.

Sen dersinki yok ulenn, herşey tesadüf eseri oldu tamam. Ben derimki bu kadarda tesadüf olmaz ulenn...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 83
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Eskiden aşırı türkçü biri olarak yaklaşık 5-6 sene önce müslüman türklerin, müslümanlığı daha önde görmesiyle kendimi müslümanlıktan soyutladım kendi kendime bunlar batıyı ayıplıyorlar ama biz doğudan geldik o zaman araplar batıdaydı ve batıyı örnek almış olduk dedim ve bir süre şamanizm,tengriciliği araştırmaya başladım. Çok dualar ettim beni yaratana ama kulakları sağırdı herhalde duymadı beni hiç ve onun beni unuttuğu gibi bende onu yoksaydım.Hiçbirşeye inanmadığım kesinleşince ise üzüldüğüm tek birşey vardı o da sonsuz olamamak :) Beynimin varolmasını hep isterdim hala da isterim.

Sitelerde Paylaş

Neden ateist oldun? Şuna kızdım, buna kızdım.. Ee kardeşim Tanrı??? Tanrı sana ne yaptı veya yapmadı bunu anlat bana...

Yani de ki Allah yok. Ben görmedim... O yüzden inanmıyorum. Amenna başımın üstünde yerin var, düşüncene sonuna kadar saygı duyarım.

Sen dersinki yok ulenn, herşey tesadüf eseri oldu tamam. Ben derimki bu kadarda tesadüf olmaz ulenn...

Allah var dedim ya. Putperest arapların taptığı putlardan birisiydi. Daha önce de başka bir isim altında başka putperestler tapıyordu.

Yaratıcı kavramından bahsediyorsan, inanmışım, inanmamışım kime ne? Benim derdim dinlerle ve özellikle İslam'la ve kitabı Kuran'la. Çünkü yaşadığım ülkenin insanlarının dini İslam. Hristiyan bir ülkenin vatandaşı olsam o zaman da Hristiyanlıkla mücadele ederdim.

Şimdi sen söyle: Kafanda yarattığın bir yaratıcı hayalini mi kastediyorsun tanrı derken, yoksa arapların putu olan Allah'tan ve onun adına yazılmış olan Kuran'dan mı bahsediyorsun?

Sitelerde Paylaş

Allah var dedim ya. Putperest arapların taptığı putlardan birisiydi. Daha önce de başka bir isim altında başka putperestler tapıyordu.

Yaratıcı kavramından bahsediyorsan, inanmışım, inanmamışım kime ne? Benim derdim dinlerle ve özellikle İslam'la ve kitabı Kuran'la. Çünkü yaşadığım ülkenin insanlarının dini İslam. Hristiyan bir ülkenin vatandaşı olsam o zaman da Hristiyanlıkla mücadele ederdim.

Şimdi sen söyle: Kafanda yarattığın bir yaratıcı hayalini mi kastediyorsun tanrı derken, yoksa arapların putu olan Allah'tan ve onun adına yazılmış olan Kuran'dan mı bahsediyorsun?

Allah putsa nerde???

İşte derdi dinle olanlara ateist denmiyor. Buna başka bişey denmeli ama ben bilmiyorum belki deniyodur denmiyosa da biz uyduralım dinteist diyelim... İşte buradakiler aslında ateist değil, dinteist... Burada islam olduğu için islama dinteist, hristiyan olsaydı hristiyana dinteist olacaktı. Yani bunun tanrıtanımazlıkla ilgisi yok. En azından burada yazanların.

Ben tanrı derken aldığım nefesi hissediyorum.

Sitelerde Paylaş

Çok güzel bir noktaya temas etmişsin. Nefis..

Dinden kurtulmak, onun etki alanından çıkmak, çocukluktan itibaren iliklerine işlemiş "gerçek"lerden uzaklaşmak dünyanın en zor işlerinden biri. Öncelikle psikolojik boyutu var işin, sosyolojik boyutu da diğerleri de sonradan gelir.

Eski inanır olan ateistler, durduk yerde dinden çıkmazlar. Yani onlara bir anda vahiy gelmez, bir anda ateist oluvermezler. Hep bir şeyler onların Kur'an'ı ve dini didiklemesine neden olur, her şey ondan sonra gelişir.

Bir bakar ki ona söylenenler doğru değilmiş. Ya da söylendiği gibi değilmiş..

Bir de "ona kızdım, buna kızdım, o şaşırttı, bu düş kırıklığına uğrattı" kısmı var ya? İşte o çok önemli. Genel dindar profili, iyi niyetli ve dini okumamış inançlılar için çok olumludur. Dindar insanlar iyidir, iyilik yaparlar, dürüsttürler, bencil değildirler, iyi ahlaklıdırlar vb. olumlu ön yargıları vardır. En önce de kendi aileleri veya güven duydukları yakın çevreleri için söz konusudur bu ön yargılar.

Günün birinde öyle bir şey yaşarlar ki, bütün güvenleri sarsılır ve yukarıda da söylediğim gibi o ön yargılar yavaş yavaş ve teker teker kırılır. Anne veya babanın ya da çevrede güvendiği ve önemsediği bir başka dindarın tutarsız veya dürüstlüğe-ahlaka aykırı bir davranışı, bir kötülük, korkunç bir bencillik olarak görünen bir şeyi.. "Bu işte bir terslik var" dedirtir. Çoğu travmadır aslında, biliyor musunuz? Unutmazlar bu insanlar.

İşte o tersliğin peşine düşer ve yıllar boyu nasıl da kandıklarını anlarlar. Önce nakille edindikleri o bilgileri kaynağından araştırırlar, araştırmanın rengi giderek değişir, büyür ve dinden çıkarlar. Bu genellikle hemen olmaz ama bazen de hemen olur. Kişinin algısı ve karşılaştığı durumla ilgili...

Fakat senin de düştüğün hata, bu dinden çıkma sürecinin ateist olmakla karıştırılması. Bu gibi olayları yaşayan ve anlatan arkadaşlar, nasıl ateist olduklarını aktarırken ilk olarak dinden çıkışlarını anlatırlar. Yani başlangıçtır bu. Dinden çıkmak demek, o dinin Tanrı'sına inanmaktan vazgeçmek, onun olmadığını anlamak demek. Fakat "Bir yaratıcı var; olmalı" fikri çoğu zaman sürer ve sonra eğer düşünme ve araştırma süreci akmaya devam ederse sonuç ateizm olabilir. İşte burada ateist olduklarını ilk tetikleyen olaydan başlayarak anlatan ateistler, benim anlattığım bu süreci böylece yaşayanlar.

Yani "Dinden çıkmamı tetikleyen olay şu idi, dinden çıktığım için de ateist oldum" demiyorlar. Başlangıcı anlatıyorlar sadece...

Sitelerde Paylaş

Bunun bir başlığı daha açılmıştı sanki; modlar birleştirirse seviniriz ;)

Başlığın takipçisiyim ;)

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=51435&st=60

Ama bu başlık daha güzel olmuş. Sonuçta herkes müslümanken ateist olmuyor.

Bazısı dini hiç benimsemeden ateist olabiliyor. Bazısı başka dinlerden kurtulup ateist olabiliyor.

Bu konu daha kucaklayıcı, daha çok kişiye açmış kollarını :)

Sitelerde Paylaş

Okuduklarım bana sanki baskın toplum yaşayışına bir başkaldırı gibi geldi. Yani ateistlik değil anarşistlik...

"Eve yalınayak geldim ateist oldum, abilere kızdım ateist oldum."

"Kuran'ı anlamadım ateist oldum" falan...

Kimse somut bir delil getirememiş Allah'ın olmadığına dair. Çoğunuz aslında dine inanmıyorsunuz, Allah'a değil. Ha şimdi yaşanan Allah'ın dini mi, Hayır... Buna bende katılıyorum... Ama bu ateist olmam için yeterli değil. Toplumun yaşadığı şu dine ne kadar kızsam da halen bu dine mahsus Allah ile benim aramda özel ibadet şekillerinin olması güzel...

Zekadan fukaramısın sen?

Bu saydıkların eve ayakkabısız gitmeler filan "ilk tetikleyici" yani başlangıçtır!

Bu kadar kolaymı sanıyorsunuz, tanrısız oluşum olabileceğini bilimsel olarak araştırıp görmeyen adam zaten ya deist kalır, yada agnostik...

Bu kadar basit mi sanıyorsun cidden!

Bence sende bu kadar basit olmadığını çok iyi biliyorsun fakat; aklında ateistleri aşağılamak basitleştirmek için böyle konuşuyorsun...

Dur lan tam başlığını yakaladım işte demişsindir içinden bu başlığı ilk gördüğünde.

Bu kadar aciz olmayın yaa!

Sitelerde Paylaş

Ben bu konu başlığında ilk kıvılcımı anlatalım dedim, sen yanlış anlamışsın mucize. Ateist olmak için attığım ilk adımı anlattım sadece. Yoksa ateist olmak bir süreci kapsar. Kimse hemen ateistim diyemez. u bir aydınlanma sürecidir ve tùm zihinsel girdiler sürecin uzunluğunu belirler. Bu süre sonunda ateistim diyebilirsin ancak.

Sitelerde Paylaş

Sonsuz olmak Tanrının varlığıyla doğru orantılı mıdır?

Kesinlikle hayır. Şu an için bahsediyorum yani bize küçükken anlatılan masallar, biz öldükten sonra cennette bunları yaşayacakmışız gibi gelirdi ama ölmeden önce neysem öldükten sonra da ona dönmek beni üzüyor. Kim bilir bilim beyni yaşatmayıda bulur belki ileride:)

Sitelerde Paylaş

Bazı inaçlı üyeler allahın yokluğuna dair bir kanıt sunmamızı istemişler. Bu bana şaka gibi geliyor. Varlığına dair tek bir kanıt olsaydı biz ateist olmazdık arkadaşlar. Ki biraz kendinizi bizim yerimize koyun niye böyleyiz? Şunu da düşünün "Bizim inançsızlığımızın sağlamlığı sizin inancınızdan çok daha fazla kuvvetli olmalı ki, cehennemde sonsuza dek yanmayı göze alalım"...

Sitelerde Paylaş

mucize sen buraya karışmakla hata etmişsin. Bu başlık senin yerin değil. Bu başlık ateistler için.

Üstelik başlık nasıl ateist oldum şeklinde. Neden ateist oldum şeklinde değil. Burada ateistler kanıtlarıyla tartışmıyor. Hasbihal ediyor, anılarını anlatıyor. Yanlış yerde arıyorsun ateizmin kanıtlarını. Onları başka başlıklarda elli kere anlattık. Burada öyle bir tartışmaya girmeyeceğiz.

Bir başka nokta: (Bu paragraftan sonra mucizeye değil genele söylüyorum) konunun genelde cemaat eksenli gitmesi dikkat çekmiş olabilir. Bu normal. Çünkü araştırmacı insanlar dini konulardaki sorunlara tüm yanıtları verdiklerini iddia eden bu kişilerle bir şekilde temas ediyor. Bazısı cemaatin sunduğu imkanlardan yararlanıyor. (For example me) Bu sırada araştırmasını sürdürüyor. Araştırmacı kişilik değilse zaten ne ateist olacak, hiç bir şey olmaz.

Cemaat evet dindar yetiştiriyor ama ateist de yetiştiriyor. Bir kısmı da bakıyor iddia ettikleri gibi yanıt manıt yok. Yanıt dedikleri bir tımarhane kaçkınının gördüğü hayaller.

Yanıt verme konusunda en iddialı olan da bu amerikadakinin cemaati. Öbür cemaatler zaten hepten fasa fiso. Yani bir hilminin saadeti ebediyesinde filan arayacaksan yanıtları zaten hepten ipe sapa hiç gelir bir şey değil. Tam komedi yani.

O yüzden, en iddialısı buysa zaten islamın saçmalık olduğu anlaşılıyor. Sonunda kişi bu işin kaynağına inmek gerektiğini anlıyor ve kuranı inceleyince...

Hoşgeldin ateizm. Kuranı inceleyip de ateist olmayanın aklından zoru vardır...

Sitelerde Paylaş

bilim beyni yaşatmayıda bulur belki ileride

Bilincin hiç yok olmayacağından emin olabilirsin. Bilinç çok hızlı bir evrim geçiriyor. Evrim için ölüm şarttır bilirsin. Ölüm olmasa seçilim olmazdı. Seçilim olmadan da evrim olmaz. Evrenin sonuna kadar bilincin evrimi akıl almaz düzeye gelecektir.

Sitelerde Paylaş

mucize sen buraya karışmakla hata etmişsin. Bu başlık senin yerin değil. Bu başlık ateistler için.

Üstelik başlık nasıl ateist oldum şeklinde. Neden ateist oldum şeklinde değil. Burada ateistler kanıtlarıyla tartışmıyor. Hasbihal ediyor, anılarını anlatıyor. Yanlış yerde arıyorsun ateizmin kanıtlarını. Onları başka başlıklarda elli kere anlattık. Burada öyle bir tartışmaya girmeyeceğiz.

Ateizmin kanıtlarını aramak gibi bir derdi yok zaten.

Tek derdi ortalığı karıştırmak, fırsatını bulmuşken ateistlere kendi aklınca laf sokmak.

Ego tatmini yani, şimdiye kadar başka başlıklarda içinde patlayanların dışa vurumu, çünkü balıklama girmiş başlığa yani...

Sitelerde Paylaş

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=51435&st=60

Ama bu başlık daha güzel olmuş. Sonuçta herkes müslümanken ateist olmuyor.

Bazısı dini hiç benimsemeden ateist olabiliyor. Bazısı başka dinlerden kurtulup ateist olabiliyor.

Bu konu daha kucaklayıcı, daha çok kişiye açmış kollarını :)

Benim hikaye biraz uzun, ama hangimizin kısa ki?..

Çocukken;

Tanrı hakkında ilk hatırladığım düşüncem şuydu; Yani ööle havada tek başına nasıl oluyor? Doğmamış, doğurmamış falan Saçma geliyordu, kimseye söyleyemiyordum.

Yaşıtım kuzenlerim ile kuran kursuna gönderilmiştim Elif, Be, Te, Ayın, Gayın da böyle harf mi olur?? diyerek bu işi yani Arapça ezberlemeyi bıraktım. Zaten duaları da anlamıyordum.

İlk gençliğimde;

Uzun yıllar İslam ile aramda hep bir mesafe vardı ancak ara sıra cumaya gider oruç tutar, bazı ritüelleri yerine getirirdim. Mevlitlerde amin, amin, amin derdim sonra Allah ne istediğimizi zaten biliyor, ayrıca neden seslendiriyoruz ki? dedim. Ayrıca Duayı torpil istemek gibi algıladım hep. Dua okumadım Amin de demedim. Din hocasına neden domuz eti yemiyoruz, iyi insanlar cennete gider mi? Diye suruyordum, azar işitene kadar

İbrahim peygamberin, oğlunu boğazlamak için bıçağı gırtlağına dayamasının övülmesini, anlayamadım hiçbir zaman.

(Üniversitede;)

Turan Dursunun bir kitabını bir arkadaştan aman, dinden çıkabilirsin ikazı eşliğinde okumak için aldığımda bir gözümü açtım. (tek bir kitabını o da çok azını okuyabilmiştim)

Hala dinin gerçek tehlikesini göremediğim için Çağrı filminde Müslümanları tutuyordum. Hz.Bilali son Köle sanıyordum. İslamı iyi, bu kötü görünüşüne Arapların yol açtığını zannediyordum.

(İş hayatında;)

Asıl uyanmam yani diğer gözümü açmam Moskovada oldu (tam yerinde yani), elime nasıl geçtiğini hala bilmediğim Erdoğan Aydının İslamiyet Gerçeği 1i okudum. Yanımda Kuranın Türkçesi yoktu o yüzden kitapta yazan ayetlere inanamadım. Olamaz bu kadar, böyle yazamaz falan dediğimi hatırlıyorum.

Eve dönünce harıl harıl kuran karıştırdım annem, oğlum hidayete erdi diye memnundu. Ayetler kitapta yazıldığı gibiydi.

Din benim için bitmişti

Ancak kendimi din üzerinden tanımlama ihtiyacı hiç duymamıştım. Ateistliği kötü olarak algılıyordum. Üzerine hiç düşünmemiştim.

Sonra biri sen deist misin? dedi. Anlamını öğrendim, Değildim

Agnostisizm önünden hızla geçtim, o hiç sevmediğim, marjinal olarak algıladığım ateistlik tanımının içine balıklama daldım. Önceleri kendime bile söyleyemiyordum, şimdi bazı arkadaşlarıma söyleyebiliyorum.

Şaşırarak gözlemliyorum ki çevrem gizli ateist, agnostik, dest vs. dolu. Özellikle orta yaş gurubu. Aslında çok kişi ne olduğunu bile bilmiyor. Araştırmamışlar, amin amin amin deyip gidiyorlar. Gerçek Müslümanların değirmenine su taşıyorlar...

Aslında hiçbir zaman inanmamışım hala sorarım; "Nasıl var olduğuna bir Tanrı cevap verebilir mi?"

Sitelerde Paylaş

yaşamımın bir bölümünde... kendini üstün görenler,ayrıcalıklı kesimler

ve doğuştan şanslı olanlara imrenip durdum...nedeni müslüman ailemdi..

yaşadığım olumsuzluklardan sonra tam tersi oldu..

ve bu da beni ateizm'e götürüp bıraktı.

çünkü dinsel hiyerarşiler tam bir saadet-çıkar zinciri kurmuştu..

en büyük pay en tepedekilere aitti.(tanrı'ya yakınlar tabii :))

gizli saklı işler,asık yüzler,nepotizm,

dışlama,alay ve nefret söylemi dinler de sıradandı.

---------

ateizm de dünyevi-siyasi etki ve mücadeleler sonucu çok istismar edilmişti.

ama ateizm sözünün antipatisini de aştım.

çünkü kusurlu olanlar ateist'im diyen insanlardı...ateizm değil..

herhangi bir tanrı'nın olmadığı çok açık..

Sitelerde Paylaş

Bir ara aşırı dinciydim.

Şeriatçı falan..

Sonra internette bir link gördüm.

Turan Dursun sitesine çıkıyordu.

O zaman oralarda Turan Dursun'un yazıları vardı.

Şimdi telif hakkı ihlal edildiği için kaldırmışlar.

Oradaki tüm yazıları okudum.

Sonra başka din eleştirilerini de okudum.

Hocalara sordum.

Forumları kurcaladım.

Dedikleri doğruydu.

Sonra dinden çıktık.

Bir yıl kadar kafamda ayet hadisler dolaşıyordu.

En değer verdiğim şeyi kaybetmiştim.

Kafayı yiyordum.

Sonra kendime geldim. Olay budur..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...