Jump to content

Çevreci Kâfirler

Recommended Posts

iyi de pişirerek yememiz pişirmeden yenmeyeceği anlamına gelmez..

ayrıca doğada varolan her bitkiyi yememiz gerekmiyor. zaten bir yığın zehirli bitki var.

hayvanlar her bitkiyi yiyor mu? kimisinin tadını beğenmiyor, kimisi dikenli diye yemiyor.

şimdi hayvanlar bu otları yemiyor diye, ee demek ki otobur değil mi diycez?

laf olsun torba dolsun diye konuşuyorsunuz işte.

fizyonomi diyorum, sindirim sistemi diyorum. daha ne konuşuyorsunuz siz???

bunlar bizi otobur yapıyor diyorum. etoburlar bizden çok farklı.

doğal olarak yani doğadaki varlığımız açısından otoburuz diyorum..

bitki yemek üzere evrimlemişiz...

Ben bu cümleyi kurarken senin yazdığın yazıdan cevap vermiştim.

sen çiğ et yiyebiliyor musun? yiyemiyorsun. neden? çünkü vücudun müsait değil. o yüzden pişirerek yiyorsun.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 82
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

et yararlı falan değildir. yani 1 tane yararı varsa 10 tane zararı var.

kanser, kalp, damar, kolesterol, sindirim, bağırsak hastalıklarının bir numaralı ve en yaygın nedeni...

dünya kanser araştırma fonunun çalışmaları var. bu konuda sayısız araştırma var.

et yemeyi bırakın diye bağırıyor adamlar...

buyur kendin oku.. http://www.frmtr.com/saglik/350556-etin-insan-vucuduna-zararlari-vejeteryanlar-hakkinda.html

Ben etin zararı yok demedim sadece faydalarında olduğunu söyledim.

Fazla su içtiği için(1 saatte 6 litre) bile ölen insan gördüm haberlerde.

Peki insanları nasıl doyuracağız onu bana söyleyebilir misin? Örneğin : Çindeki insanları?

Dünya nüfusunda da artış oluyor bunları nasıl karşılayabileceğiz sadece otlarla mı?

tarihinde Diyojen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ondan sonra da kalkıp "biz insanız, moderniz, hayvandan farklıyız, bilinçliyiz, aydınız," deyin..

modernliğiniz yeni işkence ve katliam yöntemleri olarak dönüyor hayvanlara...

Bu iddialarda hiçbir zaman bulunmadım. Ben, hayvanla insan arasında değil, cansız şeyle canlı şey arasında bile fark gözetmem kuzum :D . Yukarıda hayvandan farklı olmanın iyi bir fikir olduğunu söyleyen sen, hayvanlar gibi doğal beslenmemiz gerektiğini söyleyende sen, et yememeyi hayvanlardan örnekler vererek, onlar gibi olmamızı savlayarak savunan da sen. Önce kendi çelişkilerine bak.

Sitelerde Paylaş

Bu iddialarda hiçbir zaman bulunmadım. Ben, hayvanla insan arasında değil, cansız şeyle canlı şey arasında bile fark gözetmem kuzum :D . Yukarıda hayvandan farklı olmanın iyi bir fikir olduğunu söyleyen sen, hayvanlar gibi doğal beslenmemiz gerektiğini söyleyende sen, et yememeyi hayvanlardan örnekler vererek, onlar gibi olmamızı savlayarak savunan da sen. Önce kendi çelişkilerine bak.

otobur hayvanlar et yemiyor biz de yemeyelim mi dedim ben? nerenle okuyorsun?

insan yapı itibariyle otoburdur diyorum. et yemeye müsait değil zaten diyorum. bu kadar.

et yemek ihtiyaç değil, doğal hiç değil. tamamen kültürel bir alışkanlık diyorum.

et yemenin hayvanlara ve dünyaya büyük zararları var, küresel ısınmanın en büyük nedenlerinden biri endüstriyel hayvancılıktır.. başka bir sürü neden sayabilirim.

ben hayvandan farklı olmak iyidir demedim hiçbir zaman. sizin gibiler hayvandan farklı olmanın iyi olduğunu savunuyor diyorum. yani modern akıllı ince duyarlı varlıklarız diyorsunuz. insanların iddiası bu. buna rağmen yaptıklarınıza bakın diyorum..

insan hayvandan kesinlikle üstün değil. tam tersine daha gerideyiz. çünkü doğaya faydası olmayıp zararlı olan tek tür biziz. hani nerde üstünlüğümüz? biraz hayvanlar gibi olabildiğimizde, yani doğamıza döndüğümüzde birçok sorun çözülecek zaten. ki doğamızda et yemek hayvan öldürmek işkence yapmak çevreyi zehirlemek yok diyorum...

Sitelerde Paylaş

Babayaro.

Milletten sanane.

Zararlıysa yer geberir.

Dünyayı sen mi kurtaracaksın?

ya yiyip geberse, tek zararı kendine olsa yine neyse.

et yeme sevdasının nelere mal olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

duygulara sahip olan hayvanların işkence çekip öldürülmesine karşıyım diyorum. insanın buna hakkı yok diyorum. yani bu bir tercih emselesi değil. hak meselesi..

insanı geç, bu davranış dünyaya zararlı. endüstriyel hayvancılık dünyayı mahvediyor...

Sitelerde Paylaş

Beni yirmi saat alıntı yapmakla uğraştırma. Aslanlar kafeslemiyor, bizde kafeslemeyelim falan filan. Tamam sonradan düzelttin diyorsun, ben kendimi hayvandan üstün falan görmüyorum. Bende görmüyorum. Aslan boğazlayabiliyor diye hak ediyorsa, ben neden hak etmiyorum? Bunun cevabını ver bana. Aslan pençesini kullanıyor, ben neden zekamı kullanmayayım?

Avcı toplayıcı toplumda, insanlar avlanmıyorlar mıydı? Doğamızda avcılık vardır. Sen kendi kafandan doğa yazıyorsun insana. Çiğ ete uyumlu organlarımız vardı, evrimle yok oldular, çünkü çiğ yemeye gerek kalmadı. Et yemek insan doğasına uygundur. Bunun en kesin kanıtı, yiyebilmemizdir. Ben yiyebiliyorum, yiyeceğim. Doğasına uygun olsaydı inekte yerdi, inek yiyemiyor, demek ki onun doğasına uygun değil.

Sitelerde Paylaş

Beni yirmi saat alıntı yapmakla uğraştırma. Aslanlar kafeslemiyor, bizde kafeslemeyelim falan filan. Tamam sonradan düzelttin diyorsun, ben kendimi hayvandan üstün falan görmüyorum. Bende görmüyorum. Aslan boğazlayabiliyor diye hak ediyorsa, ben neden hak etmiyorum? Bunun cevabını ver bana. Aslan pençesini kullanıyor, ben neden zekamı kullanmayayım?

çünkü sen otobursun, fizyonomin ve sindirim sistemin otobur olarak gelişmiş..

bunun nesini anlayamıyorsun da kendini aslanla kıyaslıyorsun? aklından zorun mu var senin??

doğada hayvanlar birbirini yer diyenelre söyledim ben o sözü. aslanlar ceylan yetiştirmiyor, avlayarak yiyor dedim. o yüzden hayvan yetiştirip yemek doğal falan değil dedim. yani bu onların mantığına verdiğim cevap. bunları anlaman ne kadar zormuş yaa. işin zor gerçekten...

Sitelerde Paylaş

çünkü sen otobursun, fizyonomin ve sindirim sistemin otobur olarak gelişmiş..

Ben hem otobur, hem etoburum. Bunun en büyük kanıtı benim. Et yiyebiliyorum. Etobur olmasaydım et yiyemezdim, bünyem kabul etmezdi. Eti afiyetle yiyorum ve güzelce sindiriyorum. Bedensel hiçbir zorluk çekmiyorum. İnek otçuldur et yiyemez, yiyemiyor zaten. Bunun neresini anlayamıyorsun?

doğada hayvanlar birbirini yer diyenelre söyledim ben o sözü.

Ben kendimi hayvanlardan farklı görmüyorum, bende yiyebilirim. Buna ne diyeceksin? İşte soru bundan dolayı; aslan boğazlayabiliyor, kafeslerde besleyemiyor, ben besleyebiliyorum, onu başkalarına boğazlatabiliyorum diye neden yiyemeyecek mişim?

Sitelerde Paylaş

Avcı toplayıcı toplumda, insanlar avlanmıyorlar mıydı? Doğamızda avcılık vardır. Sen kendi kafandan doğa yazıyorsun insana. Çiğ ete uyumlu organlarımız vardı, evrimle yok oldular, çünkü çiğ yemeye gerek kalmadı. Et yemek insan doğasına uygundur. Bunun en kesin kanıtı, yiyebilmemizdir. Ben yiyebiliyorum, yiyeceğim. Doğasına uygun olsaydı inekte yerdi, inek yiyemiyor, demek ki onun doğasına uygun değil.

sen avlanıyor musun şu an? insanlar şu an et yemek için avlanıyor mu? senin aklından zorun var gerçekten..

et endüstrisi diyorum sana daha ne diyim..

ayrıca, atalarımızın avlanıyor olması onların aslında etobur olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

nasıl avlanıyorlardı? diğer hayvanlar gibi doğal yollardan mı? hayır.. ok mızrak vs. kullanıyorlardı. yani o zaman da doğal değildi, şimdi de doğal değil..

kafadan teori yazan da sensin. insanın eskiden etobur olduğunu söylemen tam bir cehalet örneği... insan evrimi sürecinde insan zaten otobur olarak başlıyor, yaprak ya da meyve yiyordu ilk insanımsı varlıklar. senin mantığına göre, et yemeye başladıktan sonra ona göre evrilmeleri gerekmez miydi? çiğ ete uygun değilken, et yemeye başladıktan sonra uygun hale gelmesi gerekmez miydi? ama tam tersine, insan et yemeye başladıktan sonra çiğ et yemeye uygun özelliklerini kaybetti, öyle mi? senin mantığına göre böyle. mantık denirse tabi. yani senin söylediklerin tam bir paradoks. ne dediğinin farkında bile değilsin..

homo erectustan sonra insanımsılar et yemeye başladı. yani avlanmayı öğreniyorlar. o da nadir bir durumdu. bugünkü gibi her gün et yemiyordu insanlar.. hayvan yetiştirmek de 10-15 bin yıllık bir olay.

kısacası işkembeden sallıyorsun başka birşey değil. müslümanlar kadar hem de..

seni ciddiye almak bile hata aslında..

Sitelerde Paylaş

Ben hem otobur, hem etoburum. Bunun en büyük kanıtı benim. Et yiyebiliyorum. Etobur olmasaydım et yiyemezdim, bünyem kabul etmezdi. Eti afiyetle yiyorum ve güzelce sindiriyorum. Bedensel hiçbir zorluk çekmiyorum. İnek otçuldur et yiyemez, yiyemiyor zaten. Bunun neresini anlayamıyorsun?

ya sen harbiden anlama özürlüsün..

et yemen seni etobur yapmaz diyorum.. sen bedensel olarak otobursun. et yemek kültürel bir süreç ve alet kullanmaya başladıktan sonra et yemeye başladın. demek ki doğal yollardan avlanamıyorsun. aklını kullanıp mızrak yapmak seni etobur yapmaz cahil herif...

etobur olabilmen için doğal olarak avlanabiliyor olman lazım.. bunu yapamıyorsan etobur olamazsın zaten..

mızrakla avlanmak ya da hayvan yetiştirip yemek seni etobur yapmaz.. bu bilim dediğimiz şey boşuna mı var be? niye etobur-otobur gibi ayrımlar yapmış bilim???

ama bilim senin neyine, sen işkembeden sallar durursun..

Sitelerde Paylaş

bu tartışmanın çıkış nedeni, videoyu koyan kişinin, doğada hayvanlar birbirini yiyor, biz de hayvanları yiyoruz, bu doğaldır demesiydi.

ben de bunun doğal olmadığını, insanın diğer hayvanlar gibi avlanıp yemediğini, dahası beden olarak otobur olduğunu söyledim.. yani insanın et yemesi doğal değil dedim. bir aslanın ceylan avlayıp yemesiyle insanın hayvan yetiştirip etini pişirip yemesi aynı değil dedim..

kısacası insanın bugün et yemesi "doğal" birşey değildir dedim. bu doğada yoktur, "biz de doğaya uyup et yiyoruz" demek yanlıştır, dedim.. tartışmanın asıl konusu bu.

o yüzden çıkıp da "bakın et yiyebiliyorum, demek ki etoburum" demek komedyenliktir, basitliktir...

Sitelerde Paylaş

kısacası insanın bugün et yemesi "doğal" birşey değildir dedim. bu doğada yoktur, "biz de doğaya uyup et yiyoruz" demek yanlıştır, dedim.. tartışmanın asıl konusu bu.

O zaman et yiyen insanlar doğa dışı varlıklar mıdır? Bu insanlar nerede yaşıyor?

tarihinde A.Artaud tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

'toprağın' o mangaldan da, sıcak mangal üzerinde tavukları dürttüğünüz plastik çatallardan da daha "temiz" olduğunu bilmeliydiniz.

Tümüyle demagoji. En olanaksız olan da bu alıntıladığım kısım. Toprak sayısız bakteri ve mantarla kaynaşan en steril olmayan ortamlardan biridir.

Toprağa temiz demek için insan aklını kaçırmalı. Olmaz, olamaz yani...

"Temiz" diye tırnak içine almıştım. Çünkü "temiz" kavrayışlarımız farklı. Çağımızın modern insanının temiz'i "steril"dir. "Çevreci" insanın ise sterille işi olmaz. "Temiz" onun için sağlıklı olan, bünyeyle uyumlu olandır. Mesela çocuğumun steril bir ortamda değil toprakta oynamasını isterim. Hoş çocuğun aşılarını devlet yapıyor, asıl tehlike bizde ama; açıklıycam...

O çatal bir yerine saplansa pek bir şey olmaz. Ama toprağa temas edip öyle saplanırsa tetanoz olup ölme riski vardır.

Asıl demogoji, olamayacak kadar küçük olan bu riski öne sürmek...

Plastik çatal batarsa derine işlemez, anca çizer; anaerobik tetanoz bakterisinin üremesi için derine girmesi oksijensiz kalması gerek. Yok, oksijenli yerde yaşayabilen sporları çiziğin üstünde kaldıysa suyla yıkarsın olur biter. Tetanoz, derin yaralanmalarda risk. En çok tehlike, gübreli tarlada çalışanların yaralanmalarında, çünkü bakterisi, hayvanların bağırsaklarından toprağa, suya geçer. Bir de, oksijensiz killi toprakta çoğalırlar. Ağaçlık piknik alanının havadar toprağında, risk daha da azalıyor.

Kimse toprak temiz diyene inanmazsa, toprağa temas eden bir cisim etine batarsa derhal gidip tetanoz aşısı yaptırırsa hayatını riske atmamış olur. Yoksa ucunda üstelik de acılı bir ölüm olabilir. Hiç bir ölüm herhalde tetanos kadar acılı olamaz. Kuduzla yarışır. Benden söylemesi.

Toprağa düşmüş tavuk etini eliyle sildirip mangala koyduktan sonra da aşı yaptırmalı mı? Trilyonda bir ihtimalle acılı ölebilir; elinde önceden derin bir kesik varsa (toprak yaradan iyice içeri girecek, girmediyse de o haliyle yıkanmadan duracak), orası hayvanların uğrak pisleme yeriyse ya da pislikler kuruyup ormanda olmayan rüzgarın agregalı toprağı her nasılsa tozutup oraya ulaştırdıysa...

Sitelerde Paylaş
Türkiye İstatistik Kurumu il bazında Allahlılık seviyesini ölçtü de, objektif bir anket yapıldı da mı temizlediğiniz pisliğin Allahçılara ait olduğunu söylediniz?

Hayır yapılmadı ve ben il bazında ölçümün anlamsız olduğunu düşünüyorum. İl bazında değerlendirilmesini gerektiğini söyleyen sizdiniz. Ülkenin toplam inançlı kesimini baz alarak söylemiştim ben. Türkiye'nin neresine giderseniz gidin inançlı insanlar daima ezici çoğunluktadır. Bu böyle olduğu aşikardır.

Son olarak, aç susuz yaşamak da mümkündür.

Bkz. http://www.takvim.co...i_icmedi_yasadi

Aç susuz yaşayın da görelim doğaya olan saygınızı, hadi bakalım.

Doğaya olan saygı kendine işkence ederek ortaya konulmaz. Böyle bir anlayış aptalcadır. Diğer canlılardan beslenmek (hayvan veya bitki) olsun doğal bir durumdur. Her canlı böyle yapar. Canlıların diyetini kısıtlamaya girişmek doğal olmayan yöntemdir.

Yaa demek ki neymiş? Kişisel düşüncelerimizden yola çıkıp başkasının tercihini "Dünya'daki tüm canlıların insanların faydalanması ve keyfi için burda olduğunu savunan bir anlayışın pisliğini temizledik." gibi iddialı laflarla eleştirmeyecekmişiz.

Deniz Baykal'lık yapıyorsun, altta kalmamak için daha saçma laflarla geri geliyorsun. Dünya'daki tüm canlıların insanların faydalanması ve keyfi için burada olduğu benim kişisel düşüncem mi yoksa Kuran'da yer alan birşey mi? Ayeti buraya koydurtma istersen bana.

Sitelerde Paylaş
et yemen seni etobur yapmaz diyorum.. sen bedensel olarak otobursun. et yemek kültürel bir süreç ve alet kullanmaya başladıktan sonra et yemeye başladın. demek ki doğal yollardan avlanamıyorsun. aklını kullanıp mızrak yapmak seni etobur yapmaz cahil herif...

Etoburluk yediğin eti kendin avlamanla ilgili değildir. Etobur olma durumu eti tüketebilmektir sadece. Bir canlı eti tüketebiliyorsa ona etobur denir. Hem et hem ot yiyen canlılara da hepçil denir.

Hepten saçmalamışsın. Tipik,bilinen gerzek vejeteryan ağzıyla konuşuyorsun. Eti ister kızart ye, ister çiğ ye ne fark eder? İster çiftliklerde hayvanları yetiştir öyle ye ister avla... Eğer o eti tüketebiliyorsan ve metabolizman onu sindirebiliyorsa sen etobur bir canlısındır ve mesele kapanmıştır.

Sitelerde Paylaş
Hayır yapılmadı ve ben il bazında ölçümün anlamsız olduğunu düşünüyorum. İl bazında değerlendirilmesini gerektiğini söyleyen sizdiniz. Ülkenin toplam inançlı kesimini baz alarak söylemiştim ben. Türkiye'nin neresine giderseniz gidin inançlı insanlar daima ezici çoğunluktadır. Bu böyle olduğu aşikardır.

Yapılmadıysa ne diye işkembeden sallıyosun?

Hem farz edelim ki, çoğunluk Allahçı çıktı. Bu neyi gösterir?

(Resmiyete göre, sen ve mangalcı kâfir arkadaşlarının da Allahçı olduğunu saymıyorum bile)

Allahçılığın çevreyi kirletmeyi vaaz ettiğini mi?

Yoksa dinlerinden bihaber ya da dinlerine karşı duyarsız Allahçıların olduğunu mu?

Doğaya olan saygı kendine işkence ederek ortaya konulmaz. Böyle bir anlayış aptalcadır. Diğer canlılardan beslenmek (hayvan veya bitki) olsun doğal bir durumdur. Her canlı böyle yapar. Canlıların diyetini kısıtlamaya girişmek doğal olmayan yöntemdir.

Doğaya saygı, gerekirse kendine işkence ederek ortaya konur.

Doğaya saygının, kendi canlılığını devam ettirebilmek için başka canlılara işkence etmekten geçtiğini söylemek gibi bir gaflette bulunma sakın.

Deniz Baykal'lık yapıyorsun, altta kalmamak için daha saçma laflarla geri geliyorsun. Dünya'daki tüm canlıların insanların faydalanması ve keyfi için burada olduğu benim kişisel düşüncem mi yoksa Kuran'da yer alan birşey mi? Ayeti buraya koydurtma istersen bana.

Burada konu Kur'an ayeti değil, doğadaki canlıların yaşam haklarına saygı duyduğunu iddia eden birisinin kendisi ile çelişmesidir.

Sitelerde Paylaş

Etoburluk yediğin eti kendin avlamanla ilgili değildir. Etobur olma durumu eti tüketebilmektir sadece. Bir canlı eti tüketebiliyorsa ona etobur denir. Hem et hem ot yiyen canlılara da hepçil denir.

Hepten saçmalamışsın. Tipik,bilinen gerzek vejeteryan ağzıyla konuşuyorsun. Eti ister kızart ye, ister çiğ ye ne fark eder? İster çiftliklerde hayvanları yetiştir öyle ye ister avla... Eğer o eti tüketebiliyorsan ve metabolizman onu sindirebiliyorsa sen etobur bir canlısındır ve mesele kapanmıştır.

gerizekalı adam.. bunları ben değil bilim söylüyor..

insan fizyonomisi ve sindirim sistemine göre insan otoburdur..

eti tüketebiliyorsan etobursun demek cahilliğin danisaksıdır.. Aristo mantığıdır..

bu söylediklerini gerçek çevrecilerin yanında söyleme, döverler seni..

et tüketimi insanın alet kullanmaya başlamasından sonra ortaya çıkan birşey. insanın doğal varlığının bir sonucu değil. öğrenilmiş, sonradan kazanılmış bir alışkanlık. insan bedensel olarak otoburdur.

ama işte cahil her yerde cahildir.

ister ateist olsun, ister çevreciyim desin..

bakın biz ateistiz ama aynı zamanda çevreciyiz duyarlıyız diyip böyle bir saçmalık yapmak da ne kadar mal olduğunuzu gösteriyor..

yedin bir bok gittin çevreci etkinliğinde mangal yaptın bir de sıvıyorsun..

senin gibi çakma çevrecilerin beynine ediyim..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...