Jump to content

Ramazan açlık değil

Recommended Posts

• İleti 65
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Oruç ayında parası olanlar daha fazla ve daha kaliteli gıda alırlar, buna karşılık yoksullar daha çok ac ve gıdasız kalır...

Oruç ayında bütün işler durur, esnaf, hambal, işçi, taksici vs çoğu zaman siftahsız evine gider...

Oruç ayında özgürlükler daha çok kısıtlanır, din baskısı kendini daha çok hissettirir...

Oruç ayında yobazlar daha çok saldırgan olur, gördüğü her farklılığı şeytan ilan eder, yiyeni, gezeni, yürüyeni, konuşanı bakışlarıyla dahi rahatsız eder...

Oruç ayında müslüman devletlerin Katar örneği gibi savaş, gerginlik ve fırsatçılığı daha çok artar...

Oruç ayında müslümanlar "allah için oruç tuttum" diyerek allahın onların orucuna ihtiyacı varmış gibi olmayan allahı daha çok kandırırlar...

Oruç ayında saldırı, ganimet ve sexten başka hiç bir bilinci olmayan müslümanlar yıllık aptallığını dini ve resmi olarak uygularlar...

Sitelerde Paylaş

Müslimler açın halinden anlamak için tutmazlar,cennete gitmek için oruç tutarlar.

Kişisel çıkar amaçlı eski bir putperest geleneğidir.

1400 senedir açın halinden anlayamadılar,bundan sonra ne anlayacaklarını sanıyoruz ki?

Eğer mevzu açlığı bitirmekse müslimlere yeni bir önerim var.Bence daha etkili olur.

"Açlar,tokun halinden anlasın"..Zengin müslimler bir garibanı alsın kendileriyle aynı şartlarda bir ay yedirsin,içirsin,gezdirsinler.

Bak o zaman bence aç maç kalmaz.Aradaki adaletsizliği görüp bir şeylerin farkına varacaklardır..Yani nasıl sömürüldüklerinin..!

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, poiuz said:

Neden oruç tutulur?

"Zenginler fakirlerin durumunu anlasın diye" derlerdi bize.

Öyleyse

zaten karnı doymayan fakirler neden oruç tutmak zorunda???

Çünkü Kuran'a göre orucu fakirlerin durumunu anlayin diye degil

sorumluluk duygusuna sahip oldugunuzu gösterin diye tuttacaksiniz,

fakirler de gösterecek o duyguya sahip olduklarini zenginler de: 

Bakara 183:

oruç size de yazildi... ki sorumlu davranasiniz

kutibe aleykumus sıyâmu...leallekum tettekûn

Ilgili ayetlerden anlasildigina göre

islamin ölüm kalim mücadelesi verdigi kurulus  asamasinda

münafiklar müminleri arkadan vurmuslar

çünkü müminler onlari fark edememis.

"Şehru ramazan"da bir sûre inmis ve mümnileri uyarip münafiklari fark etmelerini saglamis,

orucu iste o "şehr"e tanik  olan müminler tutacak ki

o uyariyi hatirladiklarini ve artik sorumlu davranacaklarini gösterecekler.

Bakara 185:

Ramazan, o farkettiren okumanin indirildigi "şehr"dir, o "şehr"e tanik olanlariniz onu savmlasinlar

Şehru ramadân ellezî unzile fîhil kur’ânu... vel furkân, fe men şehide minkumuş şehra fel yesumh

Sitelerde Paylaş

Bakara 183:

"Şehru ramazan"da bir sûre inmis ve mümnileri uyarip münafiklari fark etmelerini saglamis,

Bakara 185:

Ramazan, o farkettiren okumanin indirildigi "şehr"dir, o "şehr"e tanik olanlariniz onu savmlasinlar

Şehru ramadân ellezî unzile fîhil kur’ânu... vel furkân, fe men şehide minkumuş şehra fel yesumh

bakara 183:
lealle-kum : umulur ki böylece siz
tettekûne : takva sahibi olursunuz

sorumlu davranırsınız diye bir şey yok. takva sahibi olursunuz, yani allahtan korkar/günahlardan sakınırsınız diyor. islamın uyduruk günahlarının da ne olduğunu biliyoruz.

bakara 185:

Ramazan ayı, bir aydır ki insanlara doğruyu bildiren, doğruluğa ait apaçık delillerden ibaret olan, hakla bâtılı ayırt eden Kur'ân, bu ayda indirildi. Sizden kim, bu aya erişirse orucunu tutsun. Hasta olan ve yolcu bulunan, hastalığında, yolculuğunda orucunu yer, sonra yediği günler kadar tutar. Allah sizin için kolaylık diler, güçlük değil. Bu da sayıyı tamamlamanız, Allah'ın size doğru yolu göstermesine karşılık onu ululamanız içindir, böylece de ona şükretmiş olabilirsiniz.

hasan akçay, kitabınızı parça parça çevirmeyin. oturup hepsini tek kalemde çevirin ve yayınlayın. bunu hiçbir zaman yapamayacağınız ve yapmak da işinize gelmediği için parça parça, kendi içinde size göre tutarlı olarak yaptığınız çevirilerle rahatlıyorsunuz.

oruç aç kalmadır. başka bir şey değildir. oruç süresince yemek, su ve seks yoktur.

Sitelerde Paylaş

Kuran'i okuyup ANLADIGINIZDA

"uydurulan din"den apayri bir indirilen din çikiyor karsiniza.

Örnegin orucun gerçek nedeni o indirilen dinde var.

Bi baska fark ise orucun vaktiyle ilgili.

Uydurulan dinde oruç

örnegin geçen yil

05 Temmuz Sali sabahi basladi (http://www2.diyanet.gov.tr/DinHizmetleriGenelMudurlugu/Sayfalar/RamazanveKurban.aspx)... ve

bütün bir ay oruç tutuldu.

Oysa 2:185 şöyle diyor: 

o "şehr"e tanik olanlariniz savmlasinlar onu

fe men şehide minkumuş şehra fel yesum hu

savmlasinlar: oruç tutarak ansinlar

Anmalari gereken ne? O şehr.

ŞEHR nedir? Dolunay.

Bi daha:

ŞEHR bütün bir ay degildir yani 29.5 gün degildir

ŞEHR dolunaydir yani dolunayin dogdugu an. 

Müminler iste "o an"i oruç ile anacaklar,

o dolunayda indirilen okumayi hatirladiklarini... ve

artik sorumlu davranacaklarini gösterecekler.

Kisacasi oruç Kuran'a göre

dolunaya tanik olunduktan sonra,

dolunayi izleyen sabah baslar.

tarihinde Hasan Akçay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"Şehru ramazan"daki ŞEHR

29.5 gün süren bir ay degildir,

yalnizca "dolunay"dir.

Kanit: matematik,

akli basinda herkesin kabul edecegi bir kanit: matematik. 

05 Temmuz 2016'da görülen ramazan hilali

20 Haziran 2016'da görülen 13'üncü dolunayin hilaliydi.

Dolunaylarin tarihleri aşagida:

---------1----------2----------3-------4-------5--------6-------7-----------8-------------9--------10------11-------12------13

02 Tem 2015-31 Tem-29 Agu-28 Eyl-27 Eki-25 Kas-25 Ara-24 Oca 2016-22 Sub-23 Mar-22 Nis-21 May-20 Haz

19 Tem 2016-…

Bunlar

dünyanin günesi dolanmasi esnasinda ortaya çikan "şehr"ler,

13 tane şehr. 

Eger ŞEHR 29.5 gün olsaydi

13 şehr 383.5 gün yapardi (13 x 29.5 = 383.5),

ve 365 güne sigmazdi. 

Ama 13 dolunay sigiyor

çünkü 383.5 günden taşan 19 gün

bir önceki ve bir sonraki yilda yer aliyor.

13 dolunay 1 (bir) yilin içinde yer aliyor... ama 

taşan 19 gün öndeki ve arkadaki yillarda.

Sitelerde Paylaş

"Kuran Ramazan ayında indi" diyerek bu kitap zaten kendi kendiyle çelişiyor!

Hani bölüm bölüm indiydi?!?

Hani 23 yılda indiydi de Muhammed bu yüzden kitap haline getirememişti?!?

Fakir adam zaten 365 günün 360 gününde aç olarak yatağa gitmek zorunda kalıyor!!!

Açlık ve susuzluk takva sahibi yapacakmış!

Sorumluluk sahibi yapacakmış!

Adamlar zaten her gün aç!!!

İnsanlar önceden yanardağlar patlamasın, sel olmasın diye bir tanrıya kurban verirlerdi. Bu da onun devamı. İnsanlar aç kalarak bir fedakarlık yapıyorlar, tanrının gönlünü almak için.

Sonrada müslümanlar "oruç çok yararlıdır", " fakiri durumunu anlarlar" gibi orucu güzel göstermeye çalışmışlar.

Yukarda verdiğim linkte adam 22 saat aç ve susuz geziyor. Ve bütün günün enerjisini almak için (yemek içmek için) 2(!!!) saat zamanı var!

22 saat su içmemenin ne faydası olabilir?!? Allah için böbreklerinin içine ediyor. Sağlığını riske atıyor.

Üzücü olan, insanlar 14-15 yaşında çocuklarında oruç tutmasını onaylıyor. Ve gurur duyuyorlar.

Bu ne salaklık böyle!!!

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 hour ago, poiuz said:

"Kuran Ramazan ayında indi" diyerek bu kitap zaten kendi kendiyle çelişiyor!

Hani bölüm bölüm indiydi?!?

Sevgili poiuz,

yazdiginiz iletinin yalnizca bu kadarini okudum.

Iyi ki gerisini okumammisim

çünkü gözüm en son cümlenize takildi, orda söylediginize size yakistiramadim. 

Güzel kardesim,

"şehru ramazan"da indirilen bütün bir Kuran degildi, yalnizca 1 (bir) sûreydi.  

Ayette kullanilan fiil "inzal"dir ki işin yalnizca 1 (bir) kerede oldugunu gösterir. 

Ben bunu Ingilizce bir forumda anlatmay çalistim,

lütfen bkz (ordaki brook benim) https://free-minds.org/forum/index.php?topic=9609522.msg405041#msg405041

Sitelerde Paylaş

Hasan Akçay; dostum derdiniz nedir sizin (ve sizin şahsınızda diğer islam savunucuları)  gerçekten anlamıyorum.  alenen insan sözü olduğu belli olan metinleri tanrı sözü diye ne diye savunuyorsunuz. savunurken saçmaladığınızı,saçmalarken de böyle bir sistem (vahiy ve tanrısı) olamayacağını nasıl anlayamıyorsunuz!? ya geçtim dini Tanrı nedir? diye düşünün..sonrada dünyada olanlara bakın yeter!  zehrinizi akıtmayın. bu platformu bari rahat bırakın!

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, Burakey said:

Hasan Akçay; dostum derdiniz nedir sizin (ve sizin şahsınızda diğer islam savunucuları)  gerçekten anlamıyorum.  alenen insan sözü olduğu belli olan metinleri tanrı sözü diye ne diye savunuyorsunuz. savunurken saçmaladığınızı,saçmalarken de böyle bir sistem (vahiy ve tanrısı) olamayacağını nasıl anlayamıyorsunuz!? ya geçtim dini Tanrı nedir? diye düşünün..sonrada dünyada olanlara bakın yeter!  zehrinizi akıtmayın. bu platformu bari rahat bırakın!

Merhaba Burakey.

Bu forum zevkle katildigim forumlardan biri

çünkü bana çok sey ögretti, ögretiyor.

Örnegin

yukarda yillari yanlis vermisim, düzeltiyorum.

Eger bu foruma katilmasaydim yanlisimi göremiyecek

ve düzeltemiyecektim: 

Uydurulan dine göre

2018'in orucu 15 Haziran Cuma sabahi baslayacak 

(http://www2.diyanet.gov.tr/DinHizmetleriGenelMudurlugu/Sayfalar/RamazanveKurban.aspx)... ve

bütün bir ay tutulacak.

Oysa

15 Haziran 2018'deki ramazan hilali, 13 dolunayli "dolunaylar dizisi"nin başindaki

28 Haziran 2018 dolunayinin hilalidir yani dizide 13 dolunay var. 

383.5 gün uzunlugundaki 13 ay

365 gün uzunlugundaki bir yila sigmiyacagina göre

2:185'teki ŞEHR ay degil "dolunay"dir.

365 güne 

383.5 gün sigmaz ama

13 dolunay sigar. 

Dolunaylarin tarihleri aşagida (https://www.timeanddate.com/calendar/?year=2018&country=4):

------------1------------2---------3--------4------5-------6---------7-----------8------------9--------10------11-------12-------13

15/28 Haz. 2018-27 Tem-26 Agu-25 Eyl-24 Ek-23 Kas-22 Ara-21 Oca 2019-19 Sub-21 Mar-19 Nis-19 May-17 Haz

16 Tem 2019-…

Sitelerde Paylaş
8 hours ago, Hasan Akçay said:

Bakara 183:

Bakara 185:

Yaa hacı! Çok konuşuyor, boş konuşuyorsun. "Çok lafta yalan vardır" sözünü ispatlayan bir lafazansın.

Yaratılış amacını unutmuş gibisin. Hatırlatmak lazım, ne diyor yaratıcın? "Ben, insanları ve cinleri bana ibadet etsin diye yarattım." diyor. Bunu aklından çıkarmayacaksın. Otururken, kalkarken, yan gelip yatarken onu zikredeceksin. Beş vakit namaz da, Ramazan orucu da aslında birer cezadır  Allah'ınızı unuttuğunuz, anmadığınız zamanların kefareti olan cezalar... 

"Fakirin karnı doyunca ziki kalkarmış." Her ne kadar bu günün dünyasında, kuranda kastedilen açlık anlamında açlık pek geçerli olmasa da, İslam dünyası, genel olarak fakir-fukara, garip-gureba olduğuna göre "fakir" yerine "Müslüman" demek, tam isabet olur. İslam felsefesi de, bir lokma-bir hırka yaşamak olduğundan, gerçek Müslüman yarı aç, yarı tok yaşamak zorundadır.  Aksi halde şeyi kalkar, şeyinin hevası için koşturur. Muhammed değilsiniz ki, Allah, size ayrıcalık tanısın, torpil yapsın, şeyinizin şeyine bizzat hizmet etsin. Haddinizi bilin.

Sitelerde Paylaş

Bu forum zevkle katildigim forumlardan biri

çünkü bana çok sey ögretti, ögretiyor.

Örnegin

yukarda yillari yanlis vermisim, düzeltiyorum.

Eger bu foruma katilmasaydim yanlisimi göremiyecek

ve düzeltemiyecektim: 

Sayın Akçay, bu forumu inancının daha doğrusunu öğrenmek için kullanmanız yanlış değil, ancak bu forumun inancın kendisinin yanlış olduğunu öğretme gibi bir özelliğinden yararlanmamanız sizin eksiğiniz olmuyor mu?

Sadece dinin daha doğrusunu öğrenmeye çalışırken, dinin kendisinin yanlış olduğunu es geçmeniz sizin dine saplantılı biri olduğunuzu gösterir.

Burada daha ziyade dinin kendisi sorgulanır, kitap-ayetler-peygamberlerin uydurma olduğu tartışılır.

Oysa siz bu tartışmaların içinden sadece kendinize-inancınıza lazım olanın peşindesiniz, bu da sorgulama konusunda dürüst olmadığınız, sadece tek taraflı davrandığınız anlamı çıkar. Dini eleştirmeden iyi bir dinci olmaya çalışıyorsun, bu durum sizin artınız değil zaafınızdır...

Sitelerde Paylaş

Apaçık olan Kitab’a andolsun ki, biz onu mübarek bir gecede indirdik. Şüphesiz biz insanları uyarmaktayız. Duhan 2-3

Bir yerde ak deyip başka yerde kara demediği bir tane ayet yok mu bu kitabın???

Her ayeti "orda öyle demek istemiyor", "şurda şöyle demek istiyor", "burda kelimenin köküne bakacaksın", "orda aslında şuna işaret ediyor" vs diye anlam değiştirilmek zorunda kalınan bir kitaba APAÇIK denilebilir mi?

Yoksa bu "apaçık" sözü de mi başka bir anlam taşıyor :-)

Sitelerde Paylaş
22 minutes ago, poiuz said:

Apaçık olan Kitab’a andolsun ki, biz onu mübarek bir gecede indirdik. Şüphesiz biz insanları uyarmaktayız. Duhan 2-3

Her ayeti "orda öyle demek istemiyor", "şurda şöyle demek istiyor", "burda kelimenin köküne bakacaksın", "orda aslında şuna işaret ediyor" vs diye anlam değiştirilmek zorunda kalınan bir kitaba APAÇIK denilebilir mi?

Bak bu duhan 2-3 beni benden alıyor. Bu ayette kitabın gökten indiğini söylüyor, bir gecede indiğini söylüyor ve kitabın apaçık olduğunu söylüyor. Müslümanlar nediyor? Kitap gökten inmedi, bilmem kaç senede indi ve o ayet öyle değil şunu demek istiyor bla bla bla :)

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, poiuz said:

Evet kitap apaçik... ve

bastan sona

AYNI tutarlilikta. 

Örnegin AYNI sözleri kullanarak

bir gecede indiriliveren

bir "okuma"dan söz ediyor

Bakara 185'te AYNI sözlerle,

Kadr 1'de AYNI sözlerle,

Duhân 3'te AYNI sözlerle:

Sicak dolunay o andir

ki onda o okuma, o FARKETTiREN indirildi -ünzile fîhil kur'ân, el FURKÂN (Bakara 185)

Biz onu mubarek bir gecede indirdik -Inna enzelna hu fî leyletin mubarek (Duhân 3)

Biz onu ölçü gecesi indirdik - Inna enzelna hu fî leyletil kadr (Kadr 1)

Indirilen, AYNI okuma... ve

inzal-indirmek anlamindaki fiil AYNI fiil... ve

indiris vakti AYNI gece.

Daha ne?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...