Jump to content

Ateistlerin ilginç cesaret tavırları

Recommended Posts

Saçmalık

düşünülmeden yazılan bir yazı başarılı olduğunu söyleyemicem.

ister muhammedin tanrısı olsun ister isa'nın tanrı aynı tanrıdır.

ve yorumlanan açıklığa kavuşturulmaya çalışılan tanrı çelişkiler içindedir.

şimdi dinsız tanrıya gelince bu tanrıya ister inannn ister inanmaa

ne cenneti var nede cehennemi

bu cennet cehennem safsataları din'lerle ortaya çıktı

bu semavi dinlerlede değil insanlık tarihinden beri süregelen bir olay.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 62
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

bence tcvh077 bu konuda haklı. ''tanımlayamadığım şey yoktur'' demek bence mantıksızdır. ''tanımlayamadığım şey anlamsızdır'' demek daha doğru.

şahsen ben dinlerin üretmiş oldukları tanrı tanımlarına karşı çıkıyorum. ancak ''tanrı'' olarak isimlendirebileceğimiz, henüz bugunkü bilgilerimiz ile tanımlayamadığımız bir şey olabilir. belki gün gelecek o zaman yeni bir kavramın varlığını keşfedeceğiz.

bu konuda şüpheci olmazsak eğer, kendi savunduğumuzu kendimiz yapmamış oluruz. her zaman şüpheci olmak gerekir.

sevgili sunny

ben de aynen böyle demişim zaten, "anlamsızdır". ayrıca pratik olarak yoktur da diyebilirim çünkü bir tanrı varsa, bu tanrının dinlerin tanrısı olmadığı kesin. bu bağlamda dinlerin tanrısı gibi günlük hayatımıza müdahale etmeyen bir tanrı pratik olarak "yok" olmaz mı?

Sitelerde Paylaş
sevgili sunny

ben de aynen böyle demişim zaten, "anlamsızdır". ayrıca pratik olarak yoktur da diyebilirim çünkü bir tanrı varsa, bu tanrının dinlerin tanrısı olmadığı kesin. bu bağlamda dinlerin tanrısı gibi günlük hayatımıza müdahale etmeyen bir tanrı pratik olarak "yok" olmaz mı?

Anahtar kelimeyi işaretledim... Aslında anlamsız olan tanımsız bir varlık üzerinde konuşmaktır bu arada...

Sitelerde Paylaş

Anahtar kelimeyi işaretledim... Aslında anlamsız olan tanımsız bir varlık üzerinde konuşmaktır bu arada...
Kesinlikle!! Aslında tcbh nin tanımsız tanrısını konuşmanın hiç bir anlamı ve getirisi olamaz.Sadece kendi düşüncelerimizde elle tutulur bir sonucu olmayan bir oyun oynamış oluruz, o kadar.

tcbh, bazen gerçekten oldukça anlamsız konular açmayı nasıl akıl ettiğini anlayamıyorum!!

Sitelerde Paylaş
sevgili sunny

arkadaşlar insanlar neden felsefe yapmışlar bunca yıldır? yapmayın gozünüzü sevem :P

tanımlayamadığım şey anlamsız olabilir. doğru. ama tanımlayamadığım şey yoktur demek mantıklı değil. şuan tanımlayamıyorsam, ileride bambaşka bir tanımın doğmayacağını nasıl garanti edersiniz? insanlığın şuan bihaber olduğu yeni bir kavram keşfedilemez mi?

yani tanrı diye bir şey yok diye kestirip atmak yerine, tanrı var mı bilmiyorum, varsa nasıl bir şeydir onu da bilmiyorum demek daha mantıklı değil mi?

belki bunu söylediğiniz zaman teistler ile daha iyi bir diyalog kurulabilir. onlara dinlerin hegemonyasındaki tanrının saçma olduğu gösterilirse, bu sefer insanlar dogmatig bir tanrı yerine kendi ürettikleri felsefi bir tanrıya inanırlar ve bunun da kimseye zararı olmaz zaten.

Sitelerde Paylaş
arkadaşlar insanlar neden felsefe yapmışlar bunca yıldır? yapmayın gozünüzü sevem :P

tanımlayamadığım şey anlamsız olabilir. doğru. ama tanımlayamadığım şey yoktur demek mantıklı değil. şuan tanımlayamıyorsam, ileride bambaşka bir tanımın doğmayacağını nasıl garanti edersiniz? insanlığın şuan bihaber olduğu yeni bir kavram keşfedilemez mi?

yani tanrı diye bir şey yok diye kestirip atmak yerine, tanrı var mı bilmiyorum, varsa nasıl bir şeydir onu da bilmiyorum demek daha mantıklı değil mi?

belki bunu söylediğiniz zaman teistler ile daha iyi bir diyalog kurulabilir. onlara dinlerin hegemonyasındaki tanrının saçma olduğu gösterilirse, bu sefer insanlar dogmatig bir tanrı yerine kendi ürettikleri felsefi bir tanrıya inanırlar ve bunun da kimseye zararı olmaz zaten.

Pratik anlamda yok demiş zaten, mutlak anlamda değil...

Sitelerde Paylaş
Pratik anlamda yok demiş zaten, mutlak anlamda değil...

sevgili andromeda

tercüman olmuşsun teşekkür ederim. :rolleyes:

sevgili sunny, senin dediğin de doğrudur ama konuyu açan arkadaşın ilgilendiği bir tartışma değil o, ilgilenmiş olsaydı kuşkusuz başka türlü bir giriş yapardı konuya...

Sitelerde Paylaş

Ateistin cesaretinden önce, tcbh'ın beyin fukaralığını konuşmak gerekiyor aslında..

Sevgili TCBH, önce şunu bilmen şart, lazım, elzem: Bir tanrı vardır diyen sadece ve sadece dinlerdir. Demekki, dinlerin tanrısı yoksa, başka bir tanrıda olmaz, olamaz. Zira başka tür bir tanrı, dinlerin öngörmediği bir tanrı için ortaya konmuş bir iddia yoktur.

Birde "bir tanrı olabilir" diyenler vardır elbette. Ama "olabilir" demekle "var" demek farklı şeylerdir.

Bir tanrı olabilirse, "hani nerde?" diye sorarız. Gösteremiyorsan yoktur. Ateist işte bunu söyler.

Sana farkı anlatayım, basit bir örnekle..

Tcbh, şu anda arkanda seni düdükleyen bir süper zenci var..

Dinler der ki: "tcbh, süper zenci onu düzdüğü için ibnedir. Hatta o süper zenci onun anasını da düzdüğü için bir piçtir..."

"Olabilir" ciler, yani, deist/agnostik vs.ler: "Evet, tcbh'ı düzen bir süper zenci olabilir, neden olmasın?"

Ateist ise der ki: "Hani nerde? Yok öyle bi şey.. Tcbh'ı düzen kimse yok, sallamayın.."

Evet, mesele aynen bundan ibarettir. Senin bu "dinlerin tanrısından hariç bir tanrı olabilir elbet" lafın, ancak dinlerin seni piç, ibne, günahkar, ahlaksız, lanet adam, katli vacip vs. ilan etmesi için zemin hazırlar, o kadar..

Buyur, burdan tartışalım.. Ban arkanda bir süper zenci olmadığını ispat edebilir misin? Ben olsam şöyle derdim: "Hani, işte arkam burda, sallamayın böyle boş laflar.."

Evet, bizde aynısını diyoruz. Bir veya bir kaç neyse, tanrı varsa, hani nerde? Gösterin o zaman görelim..

Siz ne diyorsunuz, "Amanda öyle tanrı yoksa, insan nasıl olurda ortaya çıkar?" Bende sana diyorum "Madem öyle bir süper zenci yoksa, sen neden kaka yapıyorsun?" İşin yoksa şimdi otur bana sindirim sistemi, enzim, bakteri vs. anlat bakalım, ömrün yetecek mi? Ben ise en sonunda diyecem ki: "Ama süper zenci s...şi böyle yapar. O bakterilere önce barsağına koyar ki, şeyi daha iyi gidip gelebilsin.." Başa sarar, bir daha uğraşırsın..

İşte ateist olanın hali budur. Bir zırvalığı, işkembeden sallanmış "bir tanrı var" lafını kuyudan çıkarmak için, ömürünü harcasın, işi mi yok?

Eğer bir tanrı var diyorsan, onu gösterirsin, budur deriz, mesele biter.

Ama bunu yapamıyorsan, lafın boştur, masaldır, bizi ilgilendirmez.

Ha, bir tanrı var zırvasının ardına saklanıp birde din filan diyorsan, süper zenci yüzünden ibne olduğunu da kabul etmen gerek..

İşte ateistler, insanlık onurunu bir masal kahramanının değer yargılarından kurtarıp insanlara haksız ve çirkin sıfatlar takılmasına itiraz eden adamdır.

İşte ateistler, insan bilgisini zırvadan sıyırıp, "Tanrı varsa göster.." diyerek, gerçeğin yolunu açan insanlardır.

Evet, ateistler bunları yapacak kadar cesur olabilen insanlardır. İşte fark budur. Ateist insan olma erdemini, şerefini, onurunu, haysiyetini taşıyan ve bunu cesaretle savunan insandır.

Mesela müslüman ise, 3-5 huri uğruna, şu dünyadak her türlü sapıklığı seyreden bir tanrıya tapacak kadar onursuz, cehennemde yanmaktan korkup ona kul olacak kadar cesaretsiz olan adamdır. Ateist ise, cehennemde yanmayı daih göze alarak, böyle bir tanrıya tapmayı reddecek cesareti olan adamdır.

Sitelerde Paylaş
çünkü varlık sonsuzdan bugüne gelemez..

matematiksel olarak imkansız..

sonsuza ne eklerseniz yine sonsuz olur..yani yutar..

kısaca sonsuzluktan bu tarafa gelinemez..

ama sonsuz bir şeyin varlığı konusu orada ve bizi bekliyor.

Bu kendi kuyruğunu yiyen bir argüman..

1- Varlık sonsuzluktan bu tarafa gelemez.

2- Tanrı bir varlıktır.

O halde:

Tanrı sonsuzluktan bu tarafa gelemez.

Yoksa Tanrı bir varlık değil mi?

Sitelerde Paylaş
Ateistin cesaretinden önce, tcbh'ın beyin fukaralığını konuşmak gerekiyor aslında..

Sevgili TCBH, önce şunu bilmen şart, lazım, elzem: Bir tanrı vardır diyen sadece ve sadece dinlerdir. Demekki, dinlerin tanrısı yoksa, başka bir tanrıda olmaz, olamaz. Zira başka tür bir tanrı, dinlerin öngörmediği bir tanrı için ortaya konmuş bir iddia yoktur.

Birde "bir tanrı olabilir" diyenler vardır elbette. Ama "olabilir" demekle "var" demek farklı şeylerdir.

Bir tanrı olabilirse, "hani nerde?" diye sorarız. Gösteremiyorsan yoktur. Ateist işte bunu söyler.

Sana farkı anlatayım, basit bir örnekle..

Tcbh, şu anda arkanda seni düdükleyen bir süper zenci var..

Dinler der ki: "tcbh, süper zenci onu düzdüğü için ibnedir. Hatta o süper zenci onun anasını da düzdüğü için bir piçtir..."

"Olabilir" ciler, yani, deist/agnostik vs.ler: "Evet, tcbh'ı düzen bir süper zenci olabilir, neden olmasın?"

Ateist ise der ki: "Hani nerde? Yok öyle bi şey.. Tcbh'ı düzen kimse yok, sallamayın.."

Evet, mesele aynen bundan ibarettir. Senin bu "dinlerin tanrısından hariç bir tanrı olabilir elbet" lafın, ancak dinlerin seni piç, ibne, günahkar, ahlaksız, lanet adam, katli vacip vs. ilan etmesi için zemin hazırlar, o kadar..

Buyur, burdan tartışalım.. Ban arkanda bir süper zenci olmadığını ispat edebilir misin? Ben olsam şöyle derdim: "Hani, işte arkam burda, sallamayın böyle boş laflar.."

Evet, bizde aynısını diyoruz. Bir veya bir kaç neyse, tanrı varsa, hani nerde? Gösterin o zaman görelim..

Siz ne diyorsunuz, "Amanda öyle tanrı yoksa, insan nasıl olurda ortaya çıkar?" Bende sana diyorum "Madem öyle bir süper zenci yoksa, sen neden kaka yapıyorsun?" İşin yoksa şimdi otur bana sindirim sistemi, enzim, bakteri vs. anlat bakalım, ömrün yetecek mi? Ben ise en sonunda diyecem ki: "Ama süper zenci s...şi böyle yapar. O bakterilere önce barsağına koyar ki, şeyi daha iyi gidip gelebilsin.." Başa sarar, bir daha uğraşırsın..

İşte ateist olanın hali budur. Bir zırvalığı, işkembeden sallanmış "bir tanrı var" lafını kuyudan çıkarmak için, ömürünü harcasın, işi mi yok?

Eğer bir tanrı var diyorsan, onu gösterirsin, budur deriz, mesele biter.

Ama bunu yapamıyorsan, lafın boştur, masaldır, bizi ilgilendirmez.

Ha, bir tanrı var zırvasının ardına saklanıp birde din filan diyorsan, süper zenci yüzünden ibne olduğunu da kabul etmen gerek..

İşte ateistler, insanlık onurunu bir masal kahramanının değer yargılarından kurtarıp insanlara haksız ve çirkin sıfatlar takılmasına itiraz eden adamdır.

İşte ateistler, insan bilgisini zırvadan sıyırıp, "Tanrı varsa göster.." diyerek, gerçeğin yolunu açan insanlardır.

Evet, ateistler bunları yapacak kadar cesur olabilen insanlardır. İşte fark budur. Ateist insan olma erdemini, şerefini, onurunu, haysiyetini taşıyan ve bunu cesaretle savunan insandır.

Mesela müslüman ise, 3-5 huri uğruna, şu dünyadak her türlü sapıklığı seyreden bir tanrıya tapacak kadar onursuz, cehennemde yanmaktan korkup ona kul olacak kadar cesaretsiz olan adamdır. Ateist ise, cehennemde yanmayı daih göze alarak, böyle bir tanrıya tapmayı reddecek cesareti olan adamdır.

sevgili dostum..

şu zenci meselesi daha önce de söylenmişti bana.. bayağı hoş aslında..

arkamda bir zencinin beni yada seni düdükleyp düdüklemediğini asla bilemezsin.

ama bu zencinin eğer varsa seni fazla incitmemesini arzularsın..tak yapabilecein budur.

fazla zorlamaması yani..gerçi zencilerinkinin bayağı büyük olduğu söylenir ama ne yapalım..şansımıza.. :lol:

zenci örneği ile tanrı örneği aynı olay için verilemez.

zencinin varlığı için bir nedenim yok. ama tanrının varlığı için bir nedenim var: evrenin varlığı

bu tarz söylemlerle ancak va ancak slogan üretip kendini rahatlatabilir, olaylardan soyutlayabilirsin.

başka bir bo.. yaramaz.

söylemek istediğm şu:

bilgilerimiz tüm zamanları kuşatacak kadar yeterli değil. dolayısıyla tanrı vardır yada yoktur diyemeyiz..

ama tanrının var olduğuna yada olmadığına İNANABİLİRİZ.

bu konuda teistler ve ateistler bizden daha cesur. biri vardır diğeri yoktur diyor..

onlar herşeyi çoktan çözmüşler.. :lol:

benimse bu iki grup için söyleyeceğim şey aynıdır: cahil cesur olurmuş :P

Sitelerde Paylaş
Bu kendi kuyruğunu yiyen bir argüman..

1- Varlık sonsuzluktan bu tarafa gelemez.

2- Tanrı bir varlıktır.

O halde:

Tanrı sonsuzluktan bu tarafa gelemez.

Yoksa Tanrı bir varlık değil mi?

zamana bağlı herşey isterse tanrı olsun..sonsuzdan bugüne gelemez...aynı şekilde zamana bağlı hiçbir şey sonsuza ulaşamaz.

bu durumda bir tanrı varsa onun kesinlikle zamandan bağımsız olması gerekir.

saygılar canım..

Sitelerde Paylaş

>>> zencinin varlığı için bir nedenim yok. ama tanrının varlığı için bir nedenim var: evrenin varlığı

Saçma.. Evrenin varlık sebebi, o süper zencinin seni düzebilmesidir. Evren, süper zenci tarafından seni düzebilmek için yaratılmıştır.. Yaaa, bilmiyor muydun?

Diğer yandan, evrenin var olması için bir tanrının var olması gereği yoktur..

Ve asıl mesele şudur. Dinler, işte bunu söyler.. Sallarlar bir tanrı, onun sırtından size ambargo koyarlar..

Siz agonsitkvari olanlar ise, basit bir meseleyi gözden kaçırırsınız hep..

Tanrı varsa, hani nerde?

Sitelerde Paylaş
Kesinlikle!! Aslında tcbh nin tanımsız tanrısını konuşmanın hiç bir anlamı ve getirisi olamaz.Sadece kendi düşüncelerimizde elle tutulur bir sonucu olmayan bir oyun oynamış oluruz, o kadar.

tcbh, bazen gerçekten oldukça anlamsız konular açmayı nasıl akıl ettiğini anlayamıyorum!!

''uyan ey insanoğlu uyan'' sözü çok komik..

şu kırmızı yazıdan bahsediyorum..imzan galiba..

hele bunu, horultusu tüm siteyi kasıp kavuran bir uykucunun söylemesi daha da komik.. :lol:

şaka şaka..

dostum yanılıyorsun.

diğer arkadaşlara söylediğim şeyi sana da söylemeliyim:

bilgilerimiz tüm zamanları kuşatacak kadar yeterli değil. dolayısıyla tanrı vardır yada yoktur diyemeyiz..

ama tanrının var olduğuna yada olmadığına İNANABİLİRİZ.

bu konuda teistler ve ateistler bizden daha cesur. biri vardır diğeri yoktur diyor..

onlar herşeyi çoktan çözmüşler.. :lol::lol:

benimse bu iki grup için söyleyeceğim şey aynıdır: cahil cesur olurmuş :P

Sitelerde Paylaş
>>> zencinin varlığı için bir nedenim yok. ama tanrının varlığı için bir nedenim var: evrenin varlığı

Saçma.. Evrenin varlık sebebi, o süper zencinin seni düzebilmesidir. Evren, süper zenci tarafından seni düzebilmek için yaratılmıştır.. Yaaa, bilmiyor muydun?

Diğer yandan, evrenin var olması için bir tanrının var olması gereği yoktur..

Ve asıl mesele şudur. Dinler, işte bunu söyler.. Sallarlar bir tanrı, onun sırtından size ambargo koyarlar..

Siz agonsitkvari olanlar ise, basit bir meseleyi gözden kaçırırsınız hep..

Tanrı varsa, hani nerde?

dostum,

varlığın nedeni konusunda bir argüman üretirken tüm nesneleri içine alan bir argüman geliştirmelisin..

aslında sana kızmıyorum..

başlıkta da söyledim..sizler dinlerin size söyledikleri argümanlardan bir türlü sıyrılamıyorsunuz.

herşeyi basite ve belli noktalara odaklayan dinlerin etkisinden kurtulmanız elbette zaman alacak..

ne yapalım..

bir süre daha bu zencilerle hoş vakit geçirmeye çalışacağız :lol:

bari fazla hırpalamasalar :lol:

evrenin varlığı için bir tanrı gerekir mi?

tüm bildiğimiz patlamalar dağınıklık ve düzensizlik oluşturuyorsa,

ve sadece evrenin oluşumunu sağlayan büyük patlama bir istisna oluşturup orada öylece bekliyorsa...

yani bir patlama o0lmasına rağmen düzen oluşturuyorsa..

evet..

neden olmasın.

işte bilimsel bakış budur...

neden????

ben tanrı vardır demiyorum..çünkü yeterli bilgiye henüz sahip değilim..

ben tanrı yoktur demiyorum..çünkü yeterli bilgiye henüz sahip değilim..

ama arıyorumm..

büyük bir aşk ile..

tıpkı Newton gibi..Faraday gibi..Einstein gibi..

bu bilim adamları birer deistti..ve onlar tanrının şifrelerinin doğada gizli olduğunu düşünürlerdi.

işte bilim üreten insanların içindeki heyacan bu idi..

arama ve belki de bulma..

Sitelerde Paylaş
http://www.memritv.org/clip/en/1741.htm

Ben bu arabı dinledikten sonra, 7. yy bedevisinin zavallı müslümanları; arap putu allah'ın cennetindeki hurilerin baldır bacak ve nefis memelerle nasıl kandırdığını açıkça görebiliyorsam ve bu müslümanlara inancınız sadece bir hayaldir demekle, cesaret tavırı mı takınıyorum ?

muslimheaventn8.jpg

konuyu tam anlamaışsın dostum..

hayır değil.

ben müslümanları eleştirdikten sonra şöyle diyenleri eleştiriyorum:tanrı yoktur..

ama sen şöyle diyorsan sorun yok: muhammedin tanrısı yoktur

Sitelerde Paylaş
1-Kendisini bilmek için

2-Tanrı kainatın kendisi ve çok daha fazlasıdır. Kendi varlığı dışında yaratan ve yaratılan gibi bir ayrım yoktur.

birinci çözümün olamaz. kendisini bilmekm için illa birşeyler yapması gerekmez.

ikinci çözümün ilginç..yani

ya herşey tanrıdır yada tanrı diye bir şey yoktur..diyorsun galiba.

tarihinde tcbh077 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...