Jump to content

Ateistlerin ilginç cesaret tavırları

Recommended Posts

ama bir başkası(ateist olmayan, başka bir tanrıya inanan) başkasının tanrısı ile kendi tanrısını kıyaslayabilir..

çünkü kendi tanrısı vardıor..

oysa ateisttin bir tanrısı yok ki..

Sevgili Yoda...

Bana söyler misin?

Benim Tanrım senin Tanrını döver.. Yani senin Tanrın saçma benim ki gerçek mantıklı bir yaklaşım...?

Lan senin Tanrın geri zekalanın teki ve hiç bir Tanrı fikri hayal edemiyorum demek saçma bir yaklaşım mı?

(Kiev1948)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 62
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sevgili Yoda...

Bana söyler misin?

Benim Tanrım senin Tanrını döver.. Yani senin Tanrın saçma benim ki gerçek mantıklı bir yaklaşım...?

Lan senin Tanrın geri zekalanın teki ve hiç bir Tanrı fikri hayal edemiyorum demek saçma bir yaklaşım mı?

(Kiev1948)

hayal edemiyorsan sorun yok..

bu konuda bir itirazım olamaz.

böyle bir şey mi söyledim yoksa??

(honk kong, 1948, tabelaya tam bakamadım. ama galiba honk kong diye yazılıyo)

Sitelerde Paylaş
Sevgili Yoda...

Bana söyler misin?

(Kiev1948)

Pekiya bu kıs mı?

(Kiev 1948)

Yazdıklarımı dikkatli okumuyorsun.....

Burdaki kasıt iki ayrı inanca sahip kişilerden birinin karşısındaki kişinin inancının Tanrısını yerden yere vurup kendi inancını ve tanrısını yüceltim karşısındakini yok saymasıdır.

Bu mantıklı mıdır?

(Kiev 1948)

tarihinde Kıtipiyoz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
dostum mevcut bilgilerimiz sınırlı. bunu kabul ediyorsun değil mi?

eğer kabul ediyorsan şuna cevap ver:

sınırlı bir bilgiye dayanarak elde edeceğin bir sonucun tüm zamanları kuşatacak bir doğru olduğunu nasıl

söyleyebilirsin?

bilgilerimiz sınırlı. bu nedenle bu bilgilere dayanarak kesin ifadeler kullanamayız..

yani tanrı vardır yada yoktur diyemeyiz...

eğer dersek ....

varsayalım dedik..

ben de şöyle derim öyleyse:

''cahil cesur olur...''

yani ateist ve teistler

Ben de sana defalarca soyledim: Ben "tanri yoktur" demiyorum.

Benim ne diyecegim, senin ne dedigine bagli olarak belirlenir.

Ben "Allah yoktur derim". Cunku "Allah" yeteri kadar tanimlanmis bir tanridir. Onun "o ozellikleri ile" var olamayacagini gosterebilirim.

Bir XYZ tanrisi icin, "Bu tanriya inanmiyorum" diyebilirim.

Bir QWT tanrisi icinse ignostik bir tavir alabilirim.

Yani sen, benim ne dedigim konusunda varsayimlar yapiyorsun. Senden defalarca "tanri" dedigin seyi tanimlamani istedim.

Benim gozumde mogork (her ne ise) ile tcbh077'nin tanrisi arasinda hic bir fark yoktur. Boyle dedim diye carpilir miyim?

Sitelerde Paylaş
Ben de sana defalarca soyledim: Ben "tanri yoktur" demiyorum.

Benim ne diyecegim, senin ne dedigine bagli olarak belirlenir.

Ben "Allah yoktur derim". Cunku "Allah" yeteri kadar tanimlanmis bir tanridir. Onun "o ozellikleri ile" var olamayacagini gosterebilirim.

Bir XYZ tanrisi icin, "Bu tanriya inanmiyorum" diyebilirim.

Bir QWT tanrisi icinse ignostik bir tavir alabilirim.

Yani sen, benim ne dedigim konusunda varsayimlar yapiyorsun. Senden defalarca "tanri" dedigin seyi tanimlamani istedim.

Benim gozumde mogork (her ne ise) ile tcbh077'nin tanrisi arasinda hic bir fark yoktur. Boyle dedim diye carpilir miyim?

o halde agnostik davranmalısın. çünkü benim tanrım tanımsız. matematikteki nokta misali..

Sitelerde Paylaş
Bir an için bir Tanrı'nın olduğunu ve kainatı, hayatı vs. onun yarattığını düşün?

1- Neden böyle bir şey yapmış olabilir?

2- Yarattıklarının faaliyetlerini göz önüne alarak ceza vermesinde veyahutta ödüllendirmesinde herhangi bir beis var mıdır?

1-Kendisini bilmek için

2-Tanrı kainatın kendisi ve çok daha fazlasıdır. Kendi varlığı dışında yaratan ve yaratılan gibi bir ayrım yoktur.

Sitelerde Paylaş
o halde agnostik davranmalısın. çünkü benim tanrım tanımsız. matematikteki nokta misali..

Bu durumda alinacak tavir agnostik olamaz, ignostik olmak zorundadir. Kisaca, senle bu konuda (konunun ne oldugu bile belli degil!) tartisilamaz.

Bu arada matematikteki noktaya hakaret etmissin cunku nokta fiziksel olarak yoktur ama tanimlidir. Yani nokta bile senin tanrindan daha iyi bir durumda. :)

Sitelerde Paylaş

Evvettt

Musa ve Davudun,Isanin Allahiyla Muhammedinkinin FARKI.

Muhammedin Allahi Muhammedin ait oldugu Kureys kabilesinin putun adindan kaynaklanmistir bildigimiz kadariyla.

El-Ilah putunun adi önce Ellah sonrada Allah olup cikmis.Karadenizliler hala Ellah demektedirler.

Abdullah ,Allahin kulu olunca isler biraz deyisiyor.

El-Ilah putunun frikrinin dogusu gündeme geliyor.

Acaba Abdullah adi El-Ilah putundan öncemi vardi,yoksa El-Ilahda deyisiklik yapilarak sonradanmi Abdullah adlari konmaya basladi?

Eyer Abdullah El-Ilah putundan önce vardiysa ,o zaman Allah adi El-Ilahdan kaynaklanmis olamaz.

Bugünkü devlet bakani Ilahiyatci Mehmet Aydin,Hindistanda yapilan bir dinler arasi toplantisina katilir,orda edindigim bilgiye göre putlara taptiklarini sandigimiz insanlar meyer putlara deyil,örneyin BUdaya deyil,onun temsil ettigi tek güce inandiklarini söylediler dedi.

Bu durumda kabedeki putlar Allahi temsil ediyorlardi,diyer yaptiklarininda bugünkü müslümanlarin ayni olduguna göre Muhammet neyi deyistirdiki?

Kanimca,Muhammet bunlari sapkin gösterek,onlardan insanlari uzaklastirip,putlarini kirip,Kureys putunuda Kabede saklayarak,putperest dediklerinin inanclarina sadik kalarak eski dine yeni ad verek yola devam etmistir Muhammet efendi.

Yani Muhammedin aslinda yaptigi cok sey deyil,

Gencligimde,Amerikali bir zenci genc kizla mektuplasiyordum,Muhammet icin bana söyle yazmisti.

O bir peygamber deyil.Fakat,o bir politikaci,o cok zeki biri,insanlari etkisi altina alabilen yalancinin biri diye yazmistida,ben zenci kiza cok kizmistim.

Meyer zenci kiz,Muhammedi bizden daha fazla taniyormus.

Evet,bu günkü müslümanlar kabedeki putlara inannanlarin inanclari gibi inandiklarina göre

Yilda bir kere Kabeyi ziyaret etmek,

Kabenin etrafinda yedi tur yapmak,

Siyahtasi kutsamak

Seytani taslamak,

Kurban kesmek gibi adetleri yerine getirdiklerine göre,

Muhammedin Amcasiyle ve putperestlerle kanli picahli olmasi,neyin nesi oluyordu dersiniz?

tolonbey

Muhammet yeni olarak neyi getirdi dersiniz

Sitelerde Paylaş

bu çocuğun yazılarına bayılıyorum ya.dostum nerden buluyorsun böyle şeyler.oldukça düşünüyorsun bu konuları belliki..

aslında şıu soruyu sormak gerekiyor ateistlere.herhanhi bir tanrı arayıişları varmı?.. islam ın belirttiği Allah a inanmıyorlarsa meslea atıyorum hinduizmin 25 tane tanrısına yada zeus ve tanrı arkadaşlarına vs inanıyorlarmı? nedne sürekli islam eleştriliyor? demekki islam güçlü bir din.meyve veren ağaç taşlanır durumu yani

Sitelerde Paylaş

Evet tcbh,birileri Tanrı vardır ve şu şu şu özelliktedir,tapın derse ; bir ateistte kalkıp Tanrı yoktur ve şu şu şu özellikler uydurmadır,tapmayın dediğinde; ateist nasıl teist oluyor anlat bakalım bana!!

Bu arada, hon-kong, moskova, Kiev felan, mükemmel diyalog,gülmekten kırıp geçiriyor beni,çok yaratıcı!!

Sitelerde Paylaş

sevgili tcbh077

bu başlığı açmadan önce sevgili mantık'ın "pozitif ateizm" başlığına bir gözatsaydın, böyle saçma bir başlık açmaya niyet etmezdin.

tanımladığın her tanrıyı reddederiz. hepsinde bir çelişki, bir hata buluruz, bulabiliriz.

tanımlayamadığın bir tanrı pratikte yoktur, anlamsızdır.

Sitelerde Paylaş
sevgili tcbh077

tanımladığın her tanrıyı reddederiz. hepsinde bir çelişki, bir hata buluruz, bulabiliriz.

tanımlayamadığın bir tanrı pratikte yoktur, anlamsızdır.

bence tcvh077 bu konuda haklı. ''tanımlayamadığım şey yoktur'' demek bence mantıksızdır. ''tanımlayamadığım şey anlamsızdır'' demek daha doğru.

şahsen ben dinlerin üretmiş oldukları tanrı tanımlarına karşı çıkıyorum. ancak ''tanrı'' olarak isimlendirebileceğimiz, henüz bugunkü bilgilerimiz ile tanımlayamadığımız bir şey olabilir. belki gün gelecek o zaman yeni bir kavramın varlığını keşfedeceğiz.

bu konuda şüpheci olmazsak eğer, kendi savunduğumuzu kendimiz yapmamış oluruz. her zaman şüpheci olmak gerekir.

Sitelerde Paylaş

bence tcvh077 bu konuda haklı. ''tanımlayamadığım şey yoktur'' demek bence mantıksızdır. ''tanımlayamadığım şey anlamsızdır'' demek daha doğru.

şahsen ben dinlerin üretmiş oldukları tanrı tanımlarına karşı çıkıyorum. ancak ''tanrı'' olarak isimlendirebileceğimiz, henüz bugunkü bilgilerimiz ile tanımlayamadığımız bir şey olabilir. belki gün gelecek o zaman yeni bir kavramın varlığını keşfedeceğiz.

bu konuda şüpheci olmazsak eğer, kendi savunduğumuzu kendimiz yapmamış oluruz. her zaman şüpheci olmak gerekir.

Neden böyle bir gücün ihtimaline açık kapı bırakıyorsunuz?Eğer Allah gibi cezalandırıcı-mükafatlandırıcı bir gücün olmadığını kafanızda netleştirmişseniz,neden başka tanrılara açık kapı bırakıyorsunuz?Yarar-zarar?Olsa ne olur, olmasa ne olur?
Sitelerde Paylaş

Herkese selamlar,ben forumun yeni üyelerinden birisiyim.Ben henüz hiçbir katagoride değilim yani inanç konusunda.Bir soru sormak istiyorum özelliklede inanan arkadaşlara,üzgünüm bu konuyla ilgili bir şey değil ama bu sorunun cevabını nasıl verecekler çok merak ediyorum.Sorum şu ;melekler kur-anda da bahsedildiği gibi sadece emirleri yerine getirmek için yaratılmış iradesiz varlıklar olarak tanımlanıyor peki nasıl oluyorda şeytan irade sahibiymiş gibi Allah a karşı gelebiliyor çok merak ediyorum ....Bu konuyla ilgili çok görüş bildiren oldu ama hiçbirisi beni tatmin etmedi.Kendine güvenen bu konuyu tam olarak açıklayabilirim diyen arkadaşların cevaplarını bekliyorum.... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Sitelerde Paylaş
Herkese selamlar,ben forumun yeni üyelerinden birisiyim.Ben henüz hiçbir katagoride değilim yani inanç konusunda.Bir soru sormak istiyorum özelliklede inanan arkadaşlara,üzgünüm bu konuyla ilgili bir şey değil ama bu sorunun cevabını nasıl verecekler çok merak ediyorum.Sorum şu ;melekler kur-anda da bahsedildiği gibi sadece emirleri yerine getirmek için yaratılmış iradesiz varlıklar olarak tanımlanıyor peki nasıl oluyorda şeytan irade sahibiymiş gibi Allah a karşı gelebiliyor çok merak ediyorum ....Bu konuyla ilgili çok görüş bildiren oldu ama hiçbirisi beni tatmin etmedi.Kendine güvenen bu konuyu tam olarak açıklayabilirim diyen arkadaşların cevaplarını bekliyorum.... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

kardeşim şeytan bir melek değil cindir.ateşten yaratılmıştır.melekler ise nurdan yaratılmıştır.ademe secde etmedin diye sorulduğunda adem topraktan ben ateşten oldum ben ondan üstünüm demiştir.cinler ve şeytanlar ateşten,melekler nuran,insanlar ise ateşten yaratılmıştır ;)

Sitelerde Paylaş
Neden böyle bir gücün ihtimaline açık kapı bırakıyorsunuz?Eğer Allah gibi cezalandırıcı-mükafatlandırıcı bir gücün olmadığını kafanızda netleştirmişseniz,neden başka tanrılara açık kapı bırakıyorsunuz?Yarar-zarar?Olsa ne olur, olmasa ne olur?

herhangi bir yarar-zarar olması için değil, sadece doğrusunu bilmek için şüpheci olmak gerekir.Zaten insanları bilim yapmaya iten şey bilme istediğidir. benim burada aradığım şey evrenin oluşmasına sebep olan ''neden'' dir ki bunu ''tanrı'' olarak adlandırmıştır insanlar. dinler ise ''tanrı'' kavramına istedikleri özellikleri eklemişler, kişiselleştirmişler, ve insanları sömürü aracı olarak kullanmışlar.

saygılar.

Sitelerde Paylaş

sunny;

evrenin oluşumuna neden olan olayları hepimiz merak ediyoruz.Ve de bilimadamlarının bu sorulara deney ve gözlemle yanıt vermesini merakla bekliyoruz.Bakalım evren başı ve sonu olan maddi bir çevremedir?Bakalım evren oluşmadan önce ne vardı?

Fakat bu noktada bir yanılgını tespit ettiğimden dolayı şunu söylemek isterim; insanların evrenin dışında veya oluşmasına sebeb olan nedeni Tanrıya bağlamalarının yaklaşık 10 bin yıllık bir geçmişi var.İlk önceleri yaşadıkları doğayı Tanrıya bağladılar.Sonraları doğayı aştılar ve bu sefer dünyayı Tanrıya bağladılar.Dünya aşıldı güneş sistemi Tanrıya bağlandı.Güneş sistemi aşıldı Galaksimiz Tanrıya bağlandı.Galaksi aşıldı evren Tanrıya bağlandı.Ve madde ile tanrının bu evrimi sonucu hepimiz Evren oluşumunun açıklanmasını bekler olduk.Acaba bu sefer insanlık tutturacakmı diye?

Ben sana görüşümü söyleyeyim;Tanrı kavramı daralan bir kavramdır.Ve de ilk iddia edildiği çağlara dönersek, mağara insanının bu konuda benden daha zeki olacağını hiç zannetmiyorum.

Saygılar!!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...