Jump to content

Aradaki farklar

Recommended Posts

Forumdaki birçok ateist eski müslüman. uzatmadan birkaç soru sormak istiyorum; müslümanken yapmak isteyip de yapamadığınız, şimdi özgürce yaptığınız davranışlar varmıdır? Yani ateizmin avantajları nelerdir? Bu şekilde gerçek mutluluğu bulduğunuza inanıyormusunuz? kafanızdaki tüm problemlere çözüm getirdiğine inanıyormusunuz?

Sitelerde Paylaş

ateist olunca tüm taşlar yerine oturuyor, şizofrenik şeylere inanmıyorsun. kendine güvenin geliyor. güçlü hissediyorsun hele bi de metalciysen :)

gerçek mutluluk kisiden kisiye göre değişir ama ateistken daha huzurluyum sadece bu.

müslümanken yapmak isteyip de yapamadığım özgür düşünmekti, bunu yapamıyodum. cok net söylüyorum bunu. kendime kızardım hep biyoloji/evrimle ilgili bisey okurken.

Sitelerde Paylaş

Şu müslümanların da aptes alıp namaz kılmaya üşendiğimizden, açlığa susuzluğa dayanamadığımızdan müslümanlıktan çıktığımızı zannetmelerine çok gülüyorum. Lan ben bi sürü müslüman biliyorum, ne namaz var ne oruç, iki allah deyivermekle müslümanlık satıyorlar, sonra bi hac bi umre, anadan doğma günahsız kalırız nasılsa diye yaşlanmayı bekliyorlar.

Yani şimdi insanların bir bu kadar uyanıklığı akıl edemeyeceğini sanmak için külli embesil olmak, herkesi kendi gibi salak sanmaktır.

Lan inanç müslümanları neden alıkoydu be? yağmadan, talandan, insanları öldürmekten, köle etmekten, çocuklara tecavüzden, çalmaktan, dolandırmaktan, insanları başka türlü düşünüyorlar diye türlü hukuksuz uygulamalara maruz bırakmaktan mı alıkoydu?

Bunlar sahtekarın, zalimin allahı be! Bunlardan insanlığa ne hayır gelmiş? Bunların eline bir fırsat vermeye gör, hiç kimsenin yapmadığı soykırımı yaparlar. Fırsat bulamadılar hiç yoksa! Fırsat buldukları zaman arap yarımadası adını verdikleri yerde yahudi koymadılar be! Eteğini açıp bakıp ergen olduğuna karar verdikleri yahudi çocuklarının bile kafasını kesip çukura doldurdular.

Biz demiyoruz islam tarihinde yazıyor.

Sitelerde Paylaş

Özgürce düşünüp, sınırsızca sorgulayabilmekten güzeli yok.

Ayrıca ateizm bir "mutluluk arayışının" kişiyi getirdiği bir nokta değildir. Çıkış noktası bir mutluluk arayışı değildir. Realite arayışıdır. Hayatını bir fantazi çerçevesinde düşünsel ve fiziksel tabu ve sınırlamalarla geçirmek istememektir.

Sitelerde Paylaş

Bizden 'rakı şişesinde balık oldum yüzüyorum, sigara ot bok püsür ne buluyorsam çekiyorum ciğerlerim ve hayal dünyam bayram ediyor, yola çıkınca kadın, kız, erkek ne bulduysam, kendi türümde bulamadıysam hayvanlara sarkıyorumm ve vicdanen asla rahatsız olmuyorum' gibi cevaplar bekleyen müslümanlar çok. Ama ben bunların hiçbirisini yapmıyorum, nolcek şimdii? Acaba ateistliğimi bir daha mı gözden geçirsem :):):)

Sitelerde Paylaş

Ateist olduğumdan beri gördüğüm en büyük avantajı; psikolojik sorunlarımın tamamının ortadan kalkması, değim yerinde ise bütün taşlar yerine oturdu, beni hasta eden meğer dinin komik masalları ve aklımın kabul edemediği basitlikde çelişkili söylemleri imiş...

Şimdi serbest hadi dalalımmodundan bir şey yapmadım, fakat özgürlüğü bir hissettim diyebilirim ;)

Sitelerde Paylaş

Ayrıca poorpeople buraya ileti yazan 5 arkadaşın 5ide konuyu en son Hz ali mantığına getirmek gayesinde olduğunun farkında, ateistleri ahmak sanma, tam tersi ortamanın üstünde zekaya sahip olanlar kolayca ateist olur, araştırması var işkembeden konuşmuyorum...

Sitelerde Paylaş

Ateist olduğumdan beri gördüğüm en büyük avantajı; psikolojik sorunlarımın tamamının ortadan kalkması, değim yerinde ise bütün taşlar yerine oturdu, beni hasta eden meğer dinin komik masalları ve aklımın kabul edemediği basitlikde çelişkili söylemleri imiş...

Şimdi serbest hadi dalalımmodundan bir şey yapmadım, fakat özgürlüğü bir hissettim diyebilirim ;)

Tepende sürekli seni izleyen eli sopalı bir göz varken,banyo yaparken seninle ilişkiye girebilecek bir sürü gözle görülmeyen varlığın çevreni sardığını düşünürken, paranoyak olmadan insan akıl sağlığını nereye kadar koruyabilir ki...

Sitelerde Paylaş

Sorma dostum kesinlikle şaka değil anlattıklarım.

Kader konusunu bir türlü kabullenemiyor, bu işte bir ilahi adalet bulamıyordum.

Ciddi anlamda 3 seneye yakın bir süre sıkıntılarım oldu...

Ne zaman ki araştırmaya başladım ve bütün bu adaletsizlikleri tür olarak yine kendi kendimize yaptığımızı farkettim, ne zamnki doğanın üstünde egosu yüksek bir halife değil, doğanın parçası gayet basit, evrimin öngördüğü adapte olabilmiş canlılardan biri olduğumu farkettim ve tür olarakda tek silahımızın aklımız olduğunu farkettim, o zaman işler düzeldi, taşlar yerine oturdu ;)

Sitelerde Paylaş

Adaletsizliklerde senin suçun yok ki nowember, madem ki allahtan habersiz şu dünyada yaprak kımıldamıyor, bütün suç onun :) Bir sürü türün soyu tükendi, geldi geçti doğanın umrunda olmadı. Ama egoist insan, kendi türü yok olsa doğanın umrunda olmayacağı gerçeğini kabul etmek istemiyor, yok olursa maazallah (!) kıyametler kopacağını falan zannediyor...

Sitelerde Paylaş

ateist olunca tüm taşlar yerine oturuyor, şizofrenik şeylere inanmıyorsun. kendine güvenin geliyor. güçlü hissediyorsun hele bi de metalciysen :)

gerçek mutluluk kisiden kisiye göre değişir ama ateistken daha huzurluyum sadece bu.

müslümanken yapmak isteyip de yapamadığım özgür düşünmekti, bunu yapamıyodum. cok net söylüyorum bunu. kendime kızardım hep biyoloji/evrimle ilgili bisey okurken.

Metal dışında aynen katılıyorum.

Sitelerde Paylaş

Ben İstanbul'da yaşıyorum.Her memleketten arkadaşım var.Hepsi çok farklı kültürlerden insanlar.Ama benimle aralarında ki fark onlar inanıyorum diyor ben inanmıyorum diyorum.Yaşantımızda hiçbir fark yok.İstisnalar var tabi ama genelde durum böyle.

Müslümankende doğada bulunan şeyleri yiyip içiyordum , biyolojik gereksinimlerimi karşılıyordum şimdi yine aynısını yapıyorum çünkü normal olan bu.Müslümankende yobaz bir düşünceye sahip değildim.Müslümandım ama insanların dini yalnış yönlendirdiğini düşünüyordum.

Sitelerde Paylaş

öncelikle verdiğiniz samimi cevaplar için teşekkürler.

özgürce düşünmek,özgürlük,sınırsız sorgulama gibi şeyler kazandığınızı iddia etmişsiniz ortalama.. tamam da bunların insanlığa faydası

nelerdir? dünyadaki yoksulluk,savaşlar,zulümler,soykırımlar,haksızlıklar bitiyor mu siz özgürce sorgulayınca?

Sitelerde Paylaş

öncelikle verdiğiniz samimi cevaplar için teşekkürler.

özgürce düşünmek,özgürlük,sınırsız sorgulama gibi şeyler kazandığınızı iddia etmişsiniz ortalama.. tamam da bunların insanlığa faydası

nelerdir? dünyadaki yoksulluk,savaşlar,zulümler,soykırımlar,haksızlıklar bitiyor mu siz özgürce sorgulayınca?

Aksi şekilde de bitmiyor.:) Bu insan olmak ile alakalı.Teist veya ateist olmak ile değil :)

Sitelerde Paylaş

Forumdaki birçok ateist eski müslüman. uzatmadan birkaç soru sormak istiyorum; müslümanken yapmak isteyip de yapamadığınız, şimdi özgürce yaptığınız davranışlar varmıdır? Yani ateizmin avantajları nelerdir? Bu şekilde gerçek mutluluğu bulduğunuza inanıyormusunuz? kafanızdaki tüm problemlere çözüm getirdiğine inanıyormusunuz?

"Gerçek mutluluk...avantaj...fayda sağlama"... gibi beklentiler Teist zeminde vardır.

"İslam'ken yapmak isteyipte yapamadığınız..." türünden söylemler; "nefis ve hevası için inkar edildiğine dair..." söylentilere paralel bir destek sağlayacaktır.Bu gerçekte var olsada, son derece yüzeysel bilgiye sahip ve olgunluktan payını alamamış heyecanlı bir ergen kitlesi için mümkündür.

Ateizm bir sonuçtur,"avantaj gözetenlerin" sığınağı değildir.

Bazı insanlar "gerçeği" bilmek ister;bu gerçeğin fayda ve zararını birincil olarak gözetilmez.

Zararı olsa bile gerçeği bilmekten vazgeçmek o kafaların işi değildir.

Sitelerde Paylaş

Aksi şekilde de bitmiyor.:) Bu insan olmak ile alakalı.Teist veya ateist olmak ile değil :)

evet insan olmakla alakalı tamam da ateistlerin çoğu için müslümanlar insan sayılıyor mudur?

ettikleri hakaretlere bakılırsa pek sayılmıyor.

insan olmak bambaşka bir olgu demekki.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...