Jump to content

kimlik yanılgısı

Recommended Posts

Bencil gen kuramını sanırım herkes duymuştur. Geçen haftalarda organizmaların genleri yayan mekanik hayatta kalım makineleri olduğuna dair açtığım başlık tepki görmüştü. Bu kuram yaşamın asıl anlamının gen dediğimiz moleküllerin kopyalanması olduğunu, hücrelerin ve vücutlarınsa taşıdıkları genlerin çevreye daha çok saçılması için var olmuş makineler olduğunu öne süren evrim kuramı. Bu kuram gen merkezli evrim görüşünün kalesi durumundaki Gen Bencildir kitabı sayesinde popüler hale geldi. Az önce Dawkins'in Ataların Hikayesi kitabını okurken gözüme çarpan paragrafı paylaşacağım.

Bence Dawkins çok haklı. ''Yermantarları geleneksel olarak dişi domuzların yardımıyla ürerler. Erkek domuzların salgıladığı bir erkek feromonu olan alfandrostenol'ü taklid eden kokuları dişi domuzları kendilerine çeker. Yermantarları dişi domuzları kendilerine çağırarak ölüm kapısını aralayarak aptallık etmiş gibi görünüyor olabilir. Yalnız, bir domuz tarafından yenilen yermantarının tohumları domuzun dışkısında serbest kalarak bu yolla uzak yerlere yayılır. Bu organizma genlerinin yayılması ve üremek için kendini canını feda ediyormuş gibi görünür. Muhtemelen bir yada birkaç mutasyonla alfandrostenol benzeri koku üreten bir yer mantarı dişi domuzları kendine çekmiş ve kendisi gibi mutant olan sporlarını domuz dışkısı yoluyla her yere saçmış olmalı. Bunun yerine kendi canını kurtarmaya eğilimli yer mantarlarının soyu üreyemedikleri için zamanla tükenmiş olmalı. İlk bakışta organizmanın zararına görünen özellik, genlerini daha çok yaymak pahasına seçilmiş gibidir. Sonuçta evrim kazanmış, organizma domuzun dişlerinde can verse de, genleri daha çok yayılmış olur..''

Yani gerçekten de gen bencil. Genlerin daha çok yayılması için organizmalar kendini feda edebiliyor. Tekil organizma ölse de, genler daha çok yayılarak daha çok organizma üretmiş oluyor.

NOT: Bilimforumunda hiçbir evrim karşıtı, bilim karşıtı, teizm soslu, dini içerikli yazıya izin verilmemektedir.

http://www.ateistfor...opic=51950&st=0

bu verilere göre ahzap 72 ayeti insanın ne kadar cahil olduğunu işaret ediyor evet...

muhammed esed meali,

gerçek şu ki, biz (akıl ve irade ) emaneti(ni) göklere yere ve dağlara sunmuştuk.ama (sorumluluğundan ) korktukları için onu yüklenmeyi reddettiler.

o emaneti(i) insan üstlendi; zaten o, daima haksızlığa ve akılsızlığa son derece meyyal biridir.

evet gayet bariz bir şekilde insan yapıp ettiklerinin kendi ürünü olduğu konusunda çok fazla iddialıdır..

bilim forumunda din tartışılamayacağı üzere buraya taşımak zorunda kaldım. barim din forumunda bilim tartışalım...

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

evet ...madem bu konuya başladık, alakasız gibi görünen bu iki konuyu birbiriyle nasıl ilişkilendirdiğimi dilimin döndüğünce anlatayım.

yer mantarının yaşam-ölüm döngüsüne dikkat edin. türünün devamı için kendi canını feda eden bir yer mantarının trajik hikayesi gibi görünüyor.

uzun vadede bu canlı türünün hayatta kalması açısından büyük bir iş başarmıştır oysa.

bu görevi seve seve üstlenen mantarcığa selam olsun!

hayatın/gerçek sahibi olan hiç ölmeyen, ölmeyecek olan varlığa kendisini feda ediyor. onda yok oluyor.. konuşabilseydi inanın bana ben bir ateistim derdi.. ölünce atomlarıma ayrılıp yok olacağım kuşlara kargalara yem olup gideceğim

en azından onun pamuş tıkaçla yüzleşmesi gerekmedi. iradeyi kabul etmediği için ne kadar şanslı olduğunu bir bileydi keşke :lol:

irade nedir?

sözlük anlamı, bir şeyi yapmaya karar verme yetisi , istenç.

ayetle ilişkisini kurabildiniz mi?

dağ taş iradeyi kabul etmiyor, oysa insan cehaletinden dolayı bunu yüklenmiş...

peki bu bize ne anlam ifade etmeli?

yeryüzünde halife olarak seçilen insan iradeyi yüklenmiş yüklenmesine de, türünün devamını sağlamak adına yer mantarı kadar teslim olabilmiş mi?

bir anlamda olmuş tabi, boool bol üremiş dünyayı doldurmuşuz..peki bu doluluk bize ne sağladı?

dünyadan ne kaybettirdi? soralım bakalım. yer mantarı ile bizim farkımız ne?

burada keseyim..

eee kolay değil veciz sözler öyle şak diye ortaya çıkmıyor :D

tarihinde NOIR tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Burada cıııııırttttt diye bir ses duydum :) . Öncesin de tabii bir hikayeyle süslemişsin. Hani şu dağa taşa sorma zıpırı. Dağ taşa bak sen ya, Allah'ın önerdiği bir şeyi kabul etmiyor, bu ne küstahlık :) . Yalnız bana ne zaman Allah bunu önerdi acaba? Kafam çok fazla mı kıyaktı ki bu önerisini kabul ettim? Akıl işi gibi değil ki. Desene dağ taş bizden akıllı :) .

Sitelerde Paylaş

Burada cıııııırttttt diye bir ses duydum :) . Öncesin de tabii bir hikayeyle süslemişsin. Hani şu dağa taşa sorma zıpırı. Dağ taşa bak sen ya, Allah'ın önerdiği bir şeyi kabul etmiyor, bu ne küstahlık :) . Yalnız bana ne zaman Allah bunu önerdi acaba? Kafam çok fazla mı kıyaktı ki bu önerisini kabul ettim? Akıl işi gibi değil ki. Desene dağ taş bizden akıllı :) .

insanın bir adı da ''unutan'' dır. kuranın metaforlarıyla hayatın gerçekleri arasında bağ kurabilmek ayrı bir farkındalık hali ayrıca.

neden unuttuğu, neyi hatırladığı, neden hatırladığını buradan bakabilirsin.

linki iyi oku. bu sefer scopehhaueri okudun gibi okuma ama.

http://www.beyindokt...-on-bolgesi.htm

oradaki şemaya dikkat et, hangi özellikler hangi yetilere denk geliyor?

ve bizim irade dediğimiz ''seçme'' ve ''yönlendirme'' özgürlüğü ne zaman doğru işliyor. bu soruların cevabını kolayca görebilirsin.

ve bir sürü canlısı olan insanın diğerliyle karşılaştırıldığında karşımıza çıkan tabloya bak.

''Sü­rü ha­lin­de ya­şa­yan hay­van­la­rın ay­nı dav­ra­nış özel­lik­le­ri gös­ter­dik­le­ri­ne şa­hit ol­mu­şuz­dur. ı ile ger­çek­le­şen du­rum­da cey­lan ya da ba­lık sü­rü­le­ri­nin tep­ki­si ay­nı­dır. Çün­kü teh­di­di al­gı­la­yan be­yin ön böl­ge özel­lik­le­ri ta­ma­men ay­nı­dır. İn­san­lar­da be­yin ön böl­ge özel­lik­le­ri bir­bir­le­rin­den fark­lı­dır. İn­san­la­rın üs­tün ol­ma­sı­nı sağ­la­yan be­yin ön böl­ge özel­lik­le­rin­de olu­şan fark­lı­lık­lar, ay­nı za­man­da in­san­lar ara­sın­da fark­lı­lık­lar ya­ra­ta­rak, ki­şi­lik çe­şit­li­li­ği­ne ne­den olur.

Kı­sa­ca, in­sa­nın hay­van­lar­dan üs­tün ol­ma­sı­nı sağ­la­yan özel­lik­ler, be­yin ön böl­ge­si­nin ça­lış­ma­sıy­la or­ta­ya çı­kar. Ay­rı­ca hay­van­lar­da be­yin ön böl­ge­si­nin ge­liş­miş­lik dü­ze­yi, in­san­la­ra olan ya­kın­laş­ma­nın de­re­ce­si­ni de be­lir­ler.''

1. Yaratan Rabbinin adıyla oku!

2. O, insanı bir aşılanmış yumurtadan yarattı.

3. Oku! Rabbin, en büyük kerem sahibidir.

4. O Rab ki kalemle öğretti.

5. İnsana bilmedikleri şeyi öğretti.

6. Gerçek şu ki, insan azar.

7. Kendini kendine yeterli gördüğü için.

8. Kuşkusuz dönüş Rabbinedir.

9. Gördün mü şu men edeni,

10. Namaz kılarken bir kulu ?

11. Gördün mü, ya o doğru yolda olur,

12. Yahut takvâyı emrediyorsa?

13. Ne dersin o yalanlıyor ve doğru yoldan yüz çeviriyorsa!

14. Allah'ın, gördüğünü bilmez mi!

15. Hayır, hayır! Eğer vazgeçmezse, derhal onu alnından , yakalarız.

16. O yalancı, günahkâr alından ,

17. O, hemen gidip meclisini çağırsın.

18. Biz de zebânîleri çağıracağız.

19. Hayır! Ona uyma! Allah'a secde et ve yaklaş!

insan ne zaman azıyor? neden alnı günahkar oluyor? prefrontal korteksi işletemediği zaman..

linkteki maden işçisinin kazadan sonra nasıl bir kişiliğe büründüğüne dikkat et.

bunun üzerine kafa yoralım. aslında yorulmuşu da yok değil hani..

Sitelerde Paylaş

İyi hoşta, yer mantarı domuz meselesi biraz karışık.

Belki domuzlar yer mantarını zaten severek yiyordu. Yerini de kokusundan kolayca buluyorlardı. Buna karşılık olarak erkek domuzlar o mantar gibi kokmaya başlayıp, dişileri kendi bölgelerine çektiler. Mantarda kendisini yiyerek tüketen domuzlara karşı böyle bir önlemi geliştirdi, tohumlarını onlara taşıtarak.

Bu da mümkün, hatta daha fazla mümkün.

Sitelerde Paylaş

linkteki maden işçisinin kazadan sonra nasıl bir kişiliğe büründüğüne dikkat et.

Ruhun ve özgür iradenin olmadığını açıkca kanıtlayan olay senin tüm inancınla çelişiriken nasıl olup ta özgür iradenin dağlara değil de insanalra verdildiği saçmalığına inanabiliyorsun?

Özgür irade var mı yok mu? Ne cevap versen bu başlıktaki iki iletinden birini geçersiz kılmak zorunda kalacaksın.

Sitelerde Paylaş

muhammed esed meali,

gerçek şu ki, biz (akıl ve irade ) emaneti(ni) göklere yere ve dağlara sunmuştuk.ama (sorumluluğundan ) korktukları için onu yüklenmeyi reddettiler.

o emaneti(i) insan üstlendi; zaten o, daima haksızlığa ve akılsızlığa son derece meyyal biridir.

evet gayet bariz bir şekilde insan yapıp ettiklerinin kendi ürünü olduğu konusunda çok fazla iddialıdır..

Dağlar "akıl ve irade emanetini" reddedebildiklerine göre akıl ve iradeleri var demektir.

İnsanlar kabul ettiklerine göre onların da kabul etmeden önce akıl ve iradeleri vardır.

Bu ne saçmalık böyle

Sitelerde Paylaş

Ruhun ve özgür iradenin olmadığını açıkca kanıtlayan olay senin tüm inancınla çelişiriken nasıl olup ta özgür iradenin dağlara değil de insanalra verdildiği saçmalığına inanabiliyorsun?

Özgür irade var mı yok mu? Ne cevap versen bu başlıktaki iki iletinden birini geçersiz kılmak zorunda kalacaksın.

benim ''inancım'' çelişmiyor. senin benim inancım kakkındaki ''inancın'' ile çelişiyor. bu olay ruhun olmadığına delil teşkil etmez ayrıca.

iredenin yokluğuna delil olabilir ki zaten linkte bu konu açıklamış.

ruhun olmadığına ''inanan'' birisinin özgür irade olmadığına ''inanması'' ile, ruhun varlığına ''inanan'' birinin özgür irade olamadığına inanması ayrı şeylerdir. ben ikinci kısımdayım. sen ilk kısımda.

sen kendini bir robot olarak görüyorsun.

inancımla çelişme konusunda söz söyleme hakkına sahip değilsin. çünkü kitap ''ruh''tan az bir ''bilgi'' verdiğini kendisi söylüyor. ben değil..

buda demektirki ''ruh'' hakkında ikimizde fazla bir şey bilmiyoruz ancak fkir üretebiliriz.

madem insan özgür iradeye sahip değil, kazadan sonra değişen tavırlarını açıklamak için içine başka bir ruh girdi diyebilirim mesela ..

buna verecek bir cevabın olamaz. çünkü ikimizde bu konuda fikir yürütmekte eşitiz.

o zaman da benim sana şu soruyu sorma hakkım doğar sanırım, şöyle biraz yukaruya yükselip bakar mısın dünyada insanların çoğunlukta olduğu yerler diğer yerlerden nasıl ayrılıyor.. dünya yüzünde sadece insanlar mı yaşıyor?

insandan başka hangi canlı dünyanın görünümünü değiştirebilir? ve irade nedir?

http://www.google.co...,r:4,s:15,i:130

Sitelerde Paylaş

evet ...madem bu konuya başladık, alakasız gibi görünen bu iki konuyu birbiriyle nasıl ilişkilendirdiğimi dilimin döndüğünce anlatayım.

yer mantarının yaşam-ölüm döngüsüne dikkat edin. türünün devamı için kendi canını feda eden bir yer mantarının trajik hikayesi gibi görünüyor.

uzun vadede bu canlı türünün hayatta kalması açısından büyük bir iş başarmıştır oysa.

bu görevi seve seve üstlenen mantarcığa selam olsun!

hayatın/gerçek sahibi olan hiç ölmeyen, ölmeyecek olan varlığa kendisini feda ediyor. onda yok oluyor.. konuşabilseydi inanın bana ben bir ateistim derdi.. ölünce atomlarıma ayrılıp yok olacağım kuşlara kargalara yem olup gideceğim

en azından onun pamuş tıkaçla yüzleşmesi gerekmedi. iradeyi kabul etmediği için ne kadar şanslı olduğunu bir bileydi keşke :lol:

irade nedir?

sözlük anlamı, bir şeyi yapmaya karar verme yetisi , istenç.

ayetle ilişkisini kurabildiniz mi?

peki bu bize ne anlam ifade etmeli?

yeryüzünde halife olarak seçilen insan iradeyi yüklenmiş yüklenmesine de, türünün devamını sağlamak adına yer mantarı kadar teslim olabilmiş mi?

bir anlamda olmuş tabi, boool bol üremiş dünyayı doldurmuşuz..peki bu doluluk bize ne sağladı?

dünyadan ne kaybettirdi? soralım bakalım. yer mantarı ile bizim farkımız ne?

burada keseyim..

eee kolay değil veciz sözler öyle şak diye ortaya çıkmıyor :D

Sizin zırvalarınız ne zaman bitecek?

Mantarların, hatta tek hücreli olanların, hafızası, iradesi falan her bir şeyi vardır, labirent bile çözebilirler. Hatta bencillik, fedakarlık filanda yaparlar. boş adamlarsınız aynen.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...