Jump to content

Fakirler neden oruc tutuyor

Recommended Posts

Orucun amacini fakirlerin, aclarin halinden anlamak olarak acikliyor müslümanlar, e peki fakirler neden oruc tutar, mesela Türkiye de nerden baksan halkin 3 de 2 si fakirdir bunlar kendi hallerini daha iyi idrak etmek icin mi oruc tutuyorlar.

Ha birde aclarin halinden anlamak icin yemek yemiyorsun fakat su neden icemiyorsun onu alamiyorum, fakirler sudami icmiyorlar?

Sitelerde Paylaş

Orucun amacini fakirlerin, aclarin halinden anlamak olarak acikliyor müslümanlar, e peki fakirler neden oruc tutar, mesela Türkiye de nerden baksan halkin 3 de 2 si fakirdir bunlar kendi hallerini daha iyi idrak etmek icin mi oruc tutuyorlar.

Ha birde aclarin halinden anlamak icin yemek yemiyorsun fakat su neden icemiyorsun onu alamiyorum, fakirler sudami icmiyorlar?

Bu gibi akıl yürütmeleri yapmamak inanmanın gereğidir.

Sitelerde Paylaş

aç kalmak insanları günahtan uzak tutar önermesi de dinlere ait..

ama uygulamada tersi oluyor.

aç kalanlar önce durgunlaşıyor.

ardından vücudun savunma düzeni ile ek bir güç devreye giriyor.

sonuçta şiddet ve sinirlilik başlıyor.

dini kesimin kadın ve oruç yiyenlere saldırıları da bunu kanıtlıyor.

din önderleri niye kadınları kapatıyor ve kadın düşmanlığı yapıyor..

demek ki oruç ve tanrısal imanla dolu bir beden..

günah yani kadın ve yiyecek karşısında hiçbir işe yaramıyor.

dinlerin her şeyi yalan..

Sitelerde Paylaş

fakirler ölülerin halinden anlamak için oruç tutuyorlar. yersen tabi :)

Sitelerde Paylaş

Ramazana hürmeten tutuyorlar. Zira tok geçirdikleri tek ay.

Aynen :D . 11 ay biriktirip, ser sefil yaşayıp, 1 ay boyunca kendilerine ziyafet çekiyorlar, bir süre aç kalarak bu ziyafeti daha da güzelleştiriyorlar :D . Bu yolla fakirlerde zenginliği anlamaya çalışıyorlar :D .

tarihinde A.Artaud tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Umut. Yoksulluğa dayanmak için güç bulmak...

Sitelerde Paylaş

Bence bu sene oruç tutanlar,su orucu tutuyor bu yaz sıcağında,sabaha kadar tıkınıyorlar sonra yatıp kalkıyorlar, insan biyolojisine ters gelen birşey birkere,sonrada ona buna düşman gibi bakıyorlar sanki biz diyoruz bünyene işkence edin diye, neymiş nefsini arındırmakmış,madem arınıyorsun bir sor kendine ben niye asabileşiyorum diye,bünyelerini bile bilmiyor bu müslümanlar,ama nedense öte tarafı görmüşde gelmişler gibi fantastik seyleri gerçek sanıyorlar.

Sitelerde Paylaş

Diğer pekçok dinlerde olduğu gibi,İslam'da da "yasak ve emir" konusunda "fayda/zarar gerekçeleri" birincil olarak aranmaz.

Tanrı-İlah'ın "istemesi" mutlaka "fayda yada zarara" ilişkin görülmez.Bu noktada "hikmet" kabulü devreye girer.

İslam bilginlerinin açıklamalarını okuyup-kavradığımda karşıma çıkan sonuç şu türde olmuştur:

"Emr ve neyhlere riayet için ,Allah'ın dilemesi/teklifi yeterlidir.Bununla beraber hikmetleri de olabilir.

Öyleyse her emr ve neyhde gizli hikmetler aranmalıdır.İsabet edilip edilemeyeceği de bilinemez..."

Bu "arayışın..." sonucu olarak,oruç emri hakkında da bazı hikmete dayalı gerekçeler tesbit edildiğine inanılır.

Bu gerekçelerden biri de "açın halinden anlama-böylece yardımlaşmayı artırma" diye açıklanan hikmet kabulüdür.

Fakat,başlık içinde değinildiği gibi,bu gerekçe çok zayıf hatta çürüktür.

Eğer tek gerekçe bu olsaydı,bu emir sadece zenginlere yapılırdı.Ve eğer tek gerekçe bu değilse,ozaman

"bütünlük içinde" kabul edilebilir bir anlama sahip olması mümkündür.

tarihinde Flordun tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Orucun hikmeti, sana bütün sene her istediğini yaptırmaya çalışan nefsini, "ahanda bak ne kadar acizsin, fazla zorlama istersen yoksa sana bırak herşeyi, yemek ve su bile vermem" diyerek hizaya çekmektir...

Muciza işte o dediğin mucizedir kadim dostum.. onu ancak senin gibi bir avuç bilinçli müslüman düşününebilir vallahi oruç bitince görün aynı kişiler aynı :) ilahi bir dokanma mevcut değil, açlığa adapte olmuş adam kafasında analiz edemiyor ki.....senin gibiler hariç ha yanlış anlama keşke öyle olsa hepsi..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...