Jump to content

Ateist-Müslüman Diyalogları

Recommended Posts

• İleti 138
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Bizim laiklik fikri ile bir problemimiz yok. Laiklik söz konusu olduğunda yapılan eylemlere sadece laikliği savunan ve müslümanım diyenler katılmıyor. Bizlere de açık değil mi?

Biz dedik ki laiklik ideolojisini benimsemiş ama müslümanım diyen kişilerin dinlerini sorgulayıp din hususunda net bir tavır ortaya koymalarıydı. Hala da öyle. Sorgulamadan, bilmeden müslümanım diye söylemelerini eleştirdik. Bu davranışlarının kendilerini küçük düşürdüğünü söyledik.

Laiklik ilkesine duyduğumuz ortak istek ve sevgide de birleştik. Onları da takdir ettik bu hususta. Hem artılarını hem eksilerini söyleyeceğiz tabi.

Ama açık söyleyeyim AKP'nin bu kesimden deli gibi korktuğu falan da yok. Kontrol artık onlarda. Bu onlar için bir bayrak yarışı. Rablerine hizmet. Bu toprakları yeniden islam üzerine kılmak. Adım adım... Nesil nesil...

Bir de bu kesim sayesinde varsınız, onlar sizi koruyor. O yüzden kapayın çenenizi susun diyorsanız, "susmam". Onlar öncelikle(ve biz de) laiklik ilkesini koruyorlar. Laiklik ilkesini birlikte savunuyoruz. Ve bundan (güvencesinden) hepimiz faydalanıyoruz. Yok "biz sizi koruyoruz" diye bunu başa kakacaksanız, istemem. İnceldiği yerden kopabilir.

Not: Bu başlıkta 47. iletiden itibaren yazılanları Forumdaki İslam ve Laik Türk Müslümanı başlığı altına aktarabilir miyiz?

tarihinde ozgur_dusun tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Biz dedik ki laiklik ideolojisini benimsemiş ama müslümanım diyen kişilerin dinlerini sorgulayıp din hususunda net bir tavır ortaya koymalarıydı.

Hala da öyle. Sorgulamadan, bilmeden müslümanım diye söylemelerini eleştirdik.

Bir de bu kesim sayesinde varsınız, onlar sizi koruyor. O yüzden kapayın çenenizi susun diyorsanız, "susmam".

Onlar öncelikle(ve biz de) laiklik ilkesini koruyorlar. Laiklik ilkesini birlikte savunuyoruz. Ve bundan (güvencesinden) hepimiz faydalanıyoruz.

Yok "biz sizi koruyoruz" diye bunu başa kakacaksanız, istemem. İnceldiği yerden kopabilir.

+1

Sitelerde Paylaş

Kıvırma falan yok. Benim laik-müslüman tanımım şeriatçı veya dinsiz olmayan her skaladan insanı kapsıyor. Teokrasi istemeyen herkes benim laik insan tanımıma giriyor. IFeelGood laik tanımını sadece deist-müslümanlar için kullanıyor.

bu dinsiz olan herkes ateisttir gibi bir tanıma benziyor senin tanımın.

bahsedilen kitleyi bence pek tanımıyorsun.

tarihinde equus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

TC'de yüzde 15 kadar şeriatçı var.

Bunların yüzde 1'i Erbakan'ın partisine gerisi Tayyib'e oy veriyor.

Gene bu oran kadar da dinsiz var.

Bunlar da CHP'ye veriyorlar.

Bence yüzde 85'i laik.

Bunların çoğu dinsizlere karşı oldukları kadar aşırı dincilere de karşılar.

Hayatlarını dinlerine göre değil de kendilerine göre yaşarlar..

Sitelerde Paylaş

ortanın solu tavrından sonra,chp'nin aldığı max.oy yüzde 42...

yani türkiye'nin yüzde 42 si sünni egemen dine muhalif denebilir..

-kürtler dahil-

bunu iyi bilirim.

çünkü babama göre o zamanlar bir sünni'nin chp'ye oy vermesi olanaksızmış.

Sitelerde Paylaş

TC'de yüzde 15 kadar şeriatçı var.

Bunların yüzde 1'i Erbakan'ın partisine gerisi Tayyib'e oy veriyor.

Gene bu oran kadar da dinsiz var.

Bunlar da CHP'ye veriyorlar.

Bence yüzde 85'i laik.

Bunların çoğu dinsizlere karşı oldukları kadar aşırı dincilere de karşılar.

Hayatlarını dinlerine göre değil de kendilerine göre yaşarlar..

Yine dayanaksız tahminler.Yüzde 85 laik demek Akpye karşı olan Atatürkçü vatansever kesime hakarettir.

Sitelerde Paylaş

x arkadaşım ( türbanlıdır kendileri)

e ( kris_ez)

e: gecen face de gördüm bir kız ateistlere siz satanist misiniz diye sormuş çok güldüm yaa biriside ''öyle böyle değil günde 1,5 litre kedi kanı sağlık için yaralıdır '' yazmış .

x: ciddi misin ? satanist miymiş ateistler ? kedi kanı mı içiyorlarmış ?

güler misin ağlar mısın ...

Sitelerde Paylaş

Yine dayanaksız tahminler.Yüzde 85 laik demek Akpye karşı olan Atatürkçü vatansever kesime hakarettir.

herkesi düşman yapıyorsun kendine.

onlar da laik. senin benim gibi şeriata karşılar.

erkeklerinin cumadan başka dini aktivitesi yok.

kadınlar cenaze olunca kapanır ağlarlar.

zorda kalınca allaha dua ederler.

cinlere, meleklere falan inanırlar

ama asla görmeyeceklerini bilirler.

tipik anadolu müslümanlığı..

atatürkçülere de hakaret olacaksa olsun.

sen de hakaret olarak algılamayıver.

tarihinde nihilistik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

-Tanrınız yalnızca Mekke ve çevresini düzenlemek maksadıyla ayet gönderdiğini; zaten bu yüzden arapça indirdiğini söylüyor ve bunu özellikle belirtmiş.

+Resmen sahtekarlık yapıyorsun. Kendini uyanık sanıyorsun. Mekke ve çevresi diyor. Sadece Mekke demiyor. Çevresi. Dikkat et çev-re-si. Çevresi deyince bütün dünyayı anlamalısın.

Sitelerde Paylaş

herkesi düşman yapıyorsun kendine.

onlar da laik. senin benim gibi şeriata karşılar.

erkeklerinin cumadan başka dini aktivitesi yok.

kadınlar cenaze olunca kapanır ağlarlar.

zorda kalınca allaha dua ederler.

cinlere, meleklere falan inanırlar

ama asla görmeyeceklerini bilirler.

tipik anadolu müslümanlığı..

atatürkçülere de hakaret olacaksa olsun.

sen de hakaret olarak algılamayıver.

Herkesi düşman mı yapıyorum ? Popodan uydurmadan yazacaksan yaz...

Bu ülkede şuanda tutuklananlarla tutuklayanlar aynı mı diyorsun?

Akpli cahil ,köylü kurnazı ,sonradan görme,aradsa kalmış koyunlarla Atatürkçüyü bir mi tutuyorsun.Hadi beni sallama da ulan Placebo ve Feel'in yazdıklarını da mı görmüyorsun ?

Bu ülkede neyin kavgası veriliyor madem herkes aynı mokun mavisiyse ?

Nihil takılıp kafayı yemişsin ,ne zamandan beri sağcı koyun sürüsüyle Atatürkçüler aynı oldu _?

Cehalet nihilizmle gitmez işte.

Yüzde elliyi diğer yüzde 35 lik kesimle bir tutmak resmen cehalet değilse art niyettir..Şu an hala internete takılıyosan bunu bizlere borçlusun ,ben de o koyunalrdan olsam yüzde 80 oyla fena ederlerdi sizi.

tarihinde Mahidevran tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şeriat aynen dediğin gibi yol, düzen, kanun demek. Müslümanın kanunu da Allah'ın kanunu olmayacak da kimin kanunu olacak? Kuran bir kanun kitabıdır. Bak laiklere ne diyor Kuran? :)

MAİDE44. Kim Allahın indirdiği (hükümler) ile hükmetmezse işte onlar kâfirlerin ta kendileridir.

Bir kişi müslümanım diyorsa Allah'ın indirdiği varsayılan hükümlerle hükmedecek yoksa kafir oluyor. Yobaz dediklerimiz keyfinden dincilik yapmıyor herhalde. Kuran'a uyuyorlar.

Devamında zalimlerdir ve fasıklardır da diyor. Yani tabiki müslümanları savunmuyorum ama şu senin Alparslan Kuytul bile kafir olmaz fasık olur diyor.

Sitelerde Paylaş

Devamında zalimlerdir ve fasıklardır da diyor. Yani tabiki müslümanları savunmuyorum ama şu senin Alparslan Kuytul bile kafir olmaz fasık olur diyor.

Alparslan Kuytul değil kralı gelse Allah ın sözünü değiştiremez. Allah daha açık nasıl söyleyebilir? Bu kadar açık hükmün neyine itiraz ediyorsun? Allah benim sözümle hükmetmezseniz kafir olursunuz diyor. Bir insanın zalim olması kafir olmasına engel değildir ayrıca :D

Maide 44- Gerçek şu ki, biz Tevratı, içinde bir hidayet ve nur olarak indirdik. Teslim olmuş peygamberler, yahudilere onunla hükmederlerdi. Bilgin-yöneticiler (Rabbaniyun) ve yüksek bilginler de (Ahbar), Allah'ın kitabını korumakla görevli kılındıklarından ve onun üzerine şahidler olduklarından (onunla hükmederlerdi.) Öyleyse insanlardan korkmayın, benden korkun ve ayetlerimi az bir değere karşılık satmayın. Kim Allah'ın indirdiğiyle hükmetmezse, işte onlar, kafir olanlardır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...