Jump to content

Ateist-Müslüman Diyalogları

Recommended Posts

Beni eleştiren arkadaşlar sanırım laiklerin inançlarını eleştirmenin laikliğe zarar vereceği paranoyasını yaşıyorlar. Yani iki ateist onlara gerçeği söyledi diye bir anda dincilerin eteğine mi yapışacaklar sanıyorsunuz?

Evet, laiklerin inançlarını sarsıp da onları dinsiz yapacaksın diye ödümüz kopuyor.. Biz aslında gizli light inanırlarız ve laiklerle aramızda böyle koparamadığımız bir bağ var.

Öncelikle belirtmeliyim ki sen bu tavrınla asla bir laik müslümanın kafasını karıştıramazsın. Senin tavrını beğenenler genel olarak dinden yenilerde çıkmış, eski müslüman ateistler olacaktır. Bunu adın gibi bil.

İkincisi, laikler öyle geri zekalı, ezik tipler değil, gidip dincinin paçasına yapışsın. Onlar kendilerini savunmak ve daha da özgür olabilmek için size ihtiyaç duymuyorlar, mücadelelerini zaten kendileri veriyorlar.

Onlardan medet uman sizsiniz. Daha da rahat edebilmek için onlara ihtiyacınız olduğunu söyleyip durmuyor musunuz? Hem de aşağılayıp düşman ilan ederken? Bu nasıl bir çelişki böyle?

Bence hiç ama hiç gerek yok. Ateistin korktuğu kesim, onun kafasını kesmeye hazır kesim. Aynı kesim laik olanın da kafasını kesmeye hazır.

Gonca Kuriş'i hatırlar mısın?

Peki sen, Ateist Fazıl Say hükumetin gazabına uğradı diye onun ardına düşen onbinlerin kim olduklarını biliyor musun?

Allah Yok Din Yalan yazdı diye karikatüre, hedef gösterilen Bahadır'ı savunanlar açık açık?

Demek esas suçlular, ateistin ifade özgürlüğüne esas engel olanlar o insanlar, ha?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 138
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

O zaman kuran çok eşlilik için açık kapı bırakmasaydı. Param varsa ve eşlerimi kendi istekleri ile nikahıma almışsam, aralarında da adaletle hükmediyorsam ne rabbin, ne kuran, ne peygamberin beni kınamaz.

Madem tek eşli evliliği istiyor, önermesin -Açıkça emretseymiş-

Bu kısmı eksik olmuş dostum

"Hükmedeceğimi düşünüyorsam, hükmettiğime inanıyorsam" da eklenmeli.

Ayrıca diyelim ki hükmedemeyeceğimi düşünüyorum ve biliyorum ama canım çekti 4 eş aldım. Bu dünyada elimi bağlayan ne? Kuran sayesinde bu sapkınlık meşru hale geliyor.

Ayrıca, Allah bir ayetinde adaletli olamayanlara karşı da bağışlayıcı olduğunu söylüyor.

Sitelerde Paylaş

Laiklerle ''uğraşmak'' da nedir sevgili Equus? İslam'ın gerçek yüzünü anlatmak laiklere zarar mı verir yani? Onlara gerçekleri anlatalım diyorum, sizse ''bırak uyusunlar'' diyorsun gibi sezdim sanki.

Hayır Freand, bırakalım uyusunlar demiyorum fakat sen diyorsun ki onlarda herşeye ortakdır hatta hizmet ediyorlar diyorsun. bu gerçekleri anlatmak değildir, zaten herkes dinsiz olamaz bence, en azından kısa süre içerisinde. bu sebeple belkide en ideal inançlı insan kitlesi onlar.

Laiklik ve İslam bir arada olur mu bunu konuşuyoruz.

bu apayrı bir konu zaten.

Sitelerde Paylaş

Bu kısmı eksik olmuş dostum

"Hükmedeceğimi düşünüyorsam, hükmettiğime inanıyorsam" da eklenmeli.

Ayrıca diyelim ki hükmedemeyeceğimi düşünüyorum ve biliyorum ama canım çekti 4 eş aldım. Bu dünyada elimi bağlayan ne? Kuran sayesinde bu sapkınlık meşru hale geliyor.

Ayrıca, Allah bir ayetinde adaletli olamayanlara karşı da bağışlayıcı olduğunu söylüyor.

Doğru, katılıyorum.:)

Sitelerde Paylaş

Evet, laiklerin inançlarını sarsıp da onları dinsiz yapacaksın diye ödümüz kopuyor.. Biz aslında gizli light inanırlarız ve laiklerle aramızda böyle koparamadığımız bir bağ var.

Öncelikle belirtmeliyim ki sen bu tavrınla asla bir laik müslümanın kafasını karıştıramazsın. Senin tavrını beğenenler genel olarak dinden yenilerde çıkmış, eski müslüman ateistler olacaktır. Bunu adın gibi bil.

İkincisi, laikler öyle geri zekalı, ezik tipler değil, gidip dincinin paçasına yapışsın. Onlar kendilerini savunmak ve daha da özgür olabilmek için size ihtiyaç duymuyorlar, mücadelelerini zaten kendileri veriyorlar.

Onlardan medet uman sizsiniz. Daha da rahat edebilmek için onlara ihtiyacınız olduğunu söyleyip durmuyor musunuz? Hem de aşağılayıp düşman ilan ederken? Bu nasıl bir çelişki böyle?

Bence hiç ama hiç gerek yok. Ateistin korktuğu kesim, onun kafasını kesmeye hazır kesim. Aynı kesim laik olanın da kafasını kesmeye hazır.

Gonca Kuriş'i hatırlar mısın?

Peki sen, Ateist Fazıl Say hükumetin gazabına uğradı diye onun ardına düşen onbinlerin kim olduklarını biliyor musun?

Allah Yok Din Yalan yazdı diye karikatüre, hedef gösterilen Bahadır'ı savunanlar açık açık?

Demek esas suçlular, ateistin ifade özgürlüğüne esas engel olanlar o insanlar, ha?

IFEELGOOD ben ismimi ve ateist olduğumu belirterek imza attım ilk burda o konuyu gördükten sonra, ama hala ismim yok,acaba sizindemi isimleriniz gözüküyormu Fazıl Say´a imza kampanyasında?Yeri gelmişken sorayım dedim

Sitelerde Paylaş

burada iki tarafta haklı gibi gözüküyor, çok ince düşünülmesi gereken bir konu...

müslümanlığı sonuna dek kabul eden tam inançlıların ciddi problem olduğunu düşünüyoruz hepimiz; şeriatı desteklerler; hiç bir mantıklı argümanı kaldıramazlar vs.

laik müslümanlar inanç dünyalarını, diğer tüm alanlardan ayırırlar ve islamı kitabına göre yaşamazlar. ideolojik açıdan özgürlükçüdürler. mantıklı argümanlara girişmek için yeterli hoşgörü ve arzuya sahiptirler. görünüşte ateizm ve tam dini inancın arasında kalmış kaypaklar gibi gözükseler dahi ateistlerin rahatça yaşayabileceği, kendilerini ifade edebilecekleri bir topluluk olup, insan hakları ihlallerinde sokaklara çıkıp hak savunacak cesarete de sahiptirler. bu sebeple onların zararsız olduğunu düşünüyorum, ateistlere saygı duymaları yeterli, bu şekilde din ve vicdan özgürlüğü sağlanabilir. gerisi zaten kendiliğinden gelir... mantıklı argümanlar daha da yüksek sesle konuşulur, daha hızlı yayılır; ama ateistler tek başlarına üstlerinde bu kadar baskı ve ön yargılı göz varken dini inançlara karşı laikleşme anlamında, özgürleşme anlamında zafer kazanamazlar. aynen bu forumda olduğu gibi sonuçsuz ve sonsuz tartışmalar sürer...

Sitelerde Paylaş

Peki bu tavır yanlışsa nasıl bir tutum laik teistleri durumlarını sorgulamaya itebilir sence? Hiçbir yerde laikler yobazlardan daha suçlu demedim ayrıca, tampon vazifesi gördüklerini de ayrıca belirttim daha ilk yazıda.

Peki arka sayfadaki yazıda ikinci laikler grubu diye belirttiğim dindar-laik, hem Atatürkçüyüm diye geçinip metrobüs yaptı diye Tayyip'e oy veren kesime ne diyorsun. Farkında olmadan da olsa dinciliğe ortam hazılayanlar onlar.

Tayyip bugün iktidardaysa hem dindar hem de laikim diyen Anadolu insanın sayesindedir. Bunlar da cübbeli, çarşaflı şeriatçılar değiller ama yeri gelince sıkışınca dincilerin yanında yer almayı biliyorlar.

Benim gibi düşünenlerin gözünde bu memleketin %30'u değil, %75'i laik müslüman. Senin savunduğun kesim sadece sahil kentlerinde yaşayan deist-müslüman kesimi temsil eden bir grup. Onlar %25-30.

Sitelerde Paylaş

Ifeelgood,

Kullandığın dili gördükçe şaşırıyorum. Çoğul olarak konuştuğun için kendimde yazdıklarına cevap verme hakkı görüyorum. Ama senin kullandığın dille cevap vermeyeceğin. Çünkü sen hala gözümde Güven in uzun yazısını sabırla düzelten ablasın.

Bu arada Freand in yazısını gördüm dolayısıyla kısa keseceğim.

Ezik olup olmadığımız veya bir halt bilip bilmediğimiz konusunda bu kadar kolay hükme varma.

Bu arada yazdığına inanıyorsan bizim gibiler forumu dibe batırıyor ve küçültüyorsa hiç hakaret etmeye gerek yok. Yetki elinizde foruma zarar veriyorsunuz diyip kesip atarsınız. Hatta bu görüşünü samimiyetle yazdıysan söylemen yeterli sizi yormadan üyeliğimi ben kendi adıma sonlandırırım. Ama forumda kalacaksam da doğru bildiğimi ve önemli gördüğümü sonuna kadar hakarete uğramadan savunma hakkım olmalı.

Sağlıcakla kal

Alınmanı gerektirecek bir şey yok Katalan. Ben basbayağı bilinçli yazdım, kazara yazmış filan değilim.

Freand'a özellikle yazmamın nedeni var, kendisi de anladı ama ama evet, onun alıntıladığım o iletisindeki gibi düşünen herkese de hitabettim. Eğer o iletiyi onaylıyorsan, öyle düşünüyorsan alın.

Ben insanlarla din tartışmayın, laiklere dokunmayın, onları dinden çıkarmayın demiyorum. Milyon kere söyledim ama hala ille de öyle söylüyormuşum gibi yazıyor herkes.

Ben de insanlarla din tartışıyorum yeri geldiğinde. Dört yıldır yazıp çiziyorum, tartışıyorum. Bazen delice kavgalarımız oldu inanırlarla. Laiklerle de tartıştım, yine tartışırım. İnsanların kafalarında bir soru işareti oluşması bile çok değerlidir.

Beni geren şey ne olduklarını ifade eden, ülkedeki işlevleri net olarak belli olan, dincinin ağır baskısı olmasına rağmen mücadeleden vazgeçmeyen ve ateistlerin kendilerini hala ifade edebilmelerinin esas sigortası kitleyi böylesi aşağılayıp düşman, esas suçlu ilan etmek. Delilik bu. Bu bana o kadar hastalıklı görünüyor ki, inanamıyorum..

Ateistler ortaya çıkmaya korkar bu ülkede. Çoğu çevresine bile ateist olduğunu hala söyleyemez.

Sonra çoğu çok tembeldir.. Armut pişsin ve ağzımıza düşsün tadındadırlar.

Bu kötü zamanda hala mücadele eden ve canını resmen ortaya koymuş sayılan insanlar bizim insanlarımız. Onları sadece bir dine inandıkları için bunca aşağılamak ve tehlikeli görmek nankörlüktür, hastalıktır.

Gerçeklik eşiği iyice düşmüş olmak gerek böyle düşünmek için.

Tuhaf ama, mesele ne din ne de politika.

Bu forum daima gerçeklerden bahsetti, daima gerçekçiydi. İlk defa bu kadar uçtuğumuzu görüyorum ve bu beni utandırıyor. Dinlerle mücadele eden büyük ateistlerimiz var bizim..

Aziz Nesin'ler, Turan Dursun'lar, bir bilimci olmasına rağmen Türk insanı hakkında yaptığında on numara analizleriyle Ali Demirsoy'lar..

Hiçbiri ülkesinin aydınıyla böyle uğraşmadı, böyle düşman ilan etmedi. Onlar yobazlıkla, yobazla ve dinle uğraştılar...Laik müslümana da hitabettiler, ona da anlattılar ama aşağılamadan, küçümsemeden, yerin dibine sokup dışlamadan.

Kimsenin gitmesine gerek yok.

Bildiğiniz gibi yazın elbette. Nasıl doğru biliyorsanız öyle yazın. Ben tek başıma mücadele edecek değilim, fazlasıyla yorgunum zira...

Sitelerde Paylaş

Laikler kadar başınıza taş düşsün :D

Tamam bir dereceye kadar anlıyorum.Ben de çoğu zaman beyinsizce inanan ama neye inandığını bilmeyen zararsız insanlara uyuz oluyorum ama sizlerin laik diye eleştirdiği kesim tam tersi bilinçli Atatürkçü olan kesim.

Sizse çoğu zaman şeriatçı olmayan ama sağ zihniyetli olan ,Atatürk'ü seven ama tam bizler gibi Atatürkçü de olamayan kesimi eleştirip kabahati bize atıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Hayır Freand, bırakalım uyusunlar demiyorum fakat sen diyorsun ki onlarda herşeye ortakdır hatta hizmet ediyorlar diyorsun. bu gerçekleri anlatmak değildir, zaten herkes dinsiz olamaz bence, en azından kısa süre içerisinde. bu sebeple belkide en ideal inançlı insan kitlesi onlar.

Her şeye ortaktırlar ifadesi maksadını aşan bir sözdü kabul ediyorum. Sanırım buradaki çatışma 'laik müslüman' ların kim olduğuna dair bir anlaşmazlıktan çıkıyor.

Mesela IFeelGood laik müslümanları kastederken sahil kasabalarımızda yaşayan deist-müslüman kesimi kast ediyor. AKP ve dincilere karşı esas mücadele edenler onlar.

Bir de AKP'nin oy tabanını oluşturan dindar-laik kesim var. Öbürleri deist müslümanlar, bunlar muhafazakar-laikler. Bunlar AKP'yi iktidara getiren kesim.

Bu kesimdeki adam elbette son celsede şeriat istemez, cübbeyle, sarıkla dolaşmaz ama metrobüs yaptı diye AKP'ye oy atar mesela. Ben bunları da laik olarak görüyorum.

Bu insanların çoğunluğu dindar da olsa iyi niyetlidir. Ama işte farkında olmadan AKP'ye oy vererek kendisi aşırı dinci olmasa da, dincilere fırsat verir.

Sitelerde Paylaş

Peki bu tavır yanlışsa nasıl bir tutum laik teistleri durumlarını sorgulamaya itebilir sence? Hiçbir yerde laikler yobazlardan daha suçlu demedim ayrıca, tampon vazifesi gördüklerini de ayrıca belirttim daha ilk yazıda.

Peki arka sayfadaki yazıda ikinci laikler grubu diye belirttiğim dindar-laik, hem Atatürkçüyüm diye geçinip metrobüs yaptı diye Tayyip'e oy veren kesime ne diyorsun. Farkında olmadan da olsa dinciliğe ortam hazılayanlar onlar.

Tayyip bugün iktidardaysa hem dindar hem de laikim diyen Anadolu insanın sayesindedir. Bunlar da cübbeli, çarşaflı şeriatçılar değiller ama yeri gelince sıkışınca dincilerin yanında yer almayı biliyorlar.

Benim gibi düşünenlerin gözünde bu memleketin %30'u değil, %75'i laik müslüman. Senin savunduğun kesim sadece sahil kentlerinde yaşayan deist-müslüman kesimi temsil eden bir grup. Onlar %25-30.

Tayyiplere oy verenler Atatürkçü falan olamaz ,bunu anlatmaya çalışıyorum ama anlayan yok.Onlar zaten hep o tür partilere oy veren kesimdi .

Sitelerde Paylaş

Sen bu insanlardan önce otur da ateistler neden Tayyip'i bu kadar destekledi ve satışını yaptı diye sorgula.

Bana da bütün sözde laikleri savunuyor muamelesi yapma. Siz herkesi laik sanıyorsunuz galiba..

Benim kimlerden bahsettiğim çok açık.

O beğenmediğin %25-30'luk kesim AKP'yi durduruyor bunca senedir. Ödü kopuyor AKP'nin. Bunca arsızlık, bunca dolambaçlı yol, bunca faşizm sadece o kesim var ve sağlam diye.

Yoksa buralarda zor yazıyordunuz hepiniz..

Sitelerde Paylaş

Tayyiplere oy verenler Atatürkçü falan olamaz ,bunu anlatmaya çalışıyorum ama anlayan yok.Onlar zaten hep o tür partilere oy veren kesimdi .

Tamam buna itirazım yok. Ama adamın yanına gidip sorsan ''demohraasi çoh güzel bir sistem'' gibi komik laflar edebilir. Benim gözümdeki laiklik tanımına göre şeriat istemediği için bu sağ kitle de laiklere dahildir.

Sitelerde Paylaş

burada iki tarafta haklı gibi gözüküyor, çok ince düşünülmesi gereken bir konu...

müslümanlığı sonuna dek kabul eden tam inançlıların ciddi problem olduğunu düşünüyoruz hepimiz; şeriatı desteklerler; hiç bir mantıklı argümanı kaldıramazlar vs.

laik müslümanlar inanç dünyalarını, diğer tüm alanlardan ayırırlar ve islamı kitabına göre yaşamazlar. ideolojik açıdan özgürlükçüdürler. mantıklı argümanlara girişmek için yeterli hoşgörü ve arzuya sahiptirler. görünüşte ateizm ve tam dini inancın arasında kalmış kaypaklar gibi gözükseler dahi ateistlerin rahatça yaşayabileceği, kendilerini ifade edebilecekleri bir topluluk olup, insan hakları ihlallerinde sokaklara çıkıp hak savunacak cesarete de sahiptirler. bu sebeple onların zararsız olduğunu düşünüyorum, ateistlere saygı duymaları yeterli, bu şekilde din ve vicdan özgürlüğü sağlanabilir. gerisi zaten kendiliğinden gelir... mantıklı argümanlar daha da yüksek sesle konuşulur, daha hızlı yayılır; ama ateistler tek başlarına üstlerinde bu kadar baskı ve ön yargılı göz varken dini inançlara karşı laikleşme anlamında, özgürleşme anlamında zafer kazanamazlar. aynen bu forumda olduğu gibi sonuçsuz ve sonsuz tartışmalar sürer...

Aynen.

Sitelerde Paylaş

Laikler kadar başınıza taş düşsün :D

Tamam bir dereceye kadar anlıyorum.Ben de çoğu zaman beyinsizce inanan ama neye inandığını bilmeyen zararsız insanlara uyuz oluyorum ama sizlerin laik diye eleştirdiği kesim tam tersi bilinçli Atatürkçü olan kesim.

Sizse çoğu zaman şeriatçı olmayan ama sağ zihniyetli olan ,Atatürk'ü seven ama tam bizler gibi Atatürkçü de olamayan kesimi eleştirip kabahati bize atıyorsunuz.

Düştü merak etme :D

Atatürk sence din konusunda niçin kendisini net ve dürüstçe konumlandırdı? Hem de 80 yıl önce. Sence niçin yaptı bunu? Niçin o az gelişmişlik ve iletişimin kıt olduğu (her türlü çarpıtma ihtimaline rağmen) dönemde bunu yaptı?

Not:Atatürk hayatta olsa bizleri takdir eder senin ve Ifeelgood un kulağını çekerdi :D

tarihinde katalan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Siz herkesi laik sanıyorsunuz galiba..

Teokrasi istemeyen herkes sonuçta laiktir bana göre. Ya teokrasi ya laiklik. Laiklerden kastım teokrasi istemeyenler. Ben sözümü kıvırmam, her şey arka sayfalarda yazılı. Bana çok sert ve kızgın davranıyorsun.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...