Jump to content

Ateist-Müslüman Diyalogları

Recommended Posts

• İleti 138
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Laik musluman tanimlariniz farkli arkadaslar. Bana oyle geliyor ki sert ve kirici sozlerin cogusu bosa kullaniliyor. Laik musluman insanlarin hepsi bir degil. Bir skalaya dagilmis durumdalar. Kimisi var islamla kendisi dalga gecer, kimisi var alevi kizla evlendi diye evladini afaroz eder. Varda var. Bunlarin hepside sorsan laik, sorsan musluman. Bu yuzden, tanimlari biraz daha ince yapmakda fayda var.

Sitelerde Paylaş

Laiklerin yarattığı en büyük sorun, dini tabulaştırmaktır. Dindarlar sürekli din konuşurlar, ateistler din konuşmaktan çekinmezler, laiklerse dini asla konuşulmaması gereken bir tabu haline getirirler.

Masum inanır denen bir sürü laik suça ortaktır. Dincilere karşı tampon vazifesi görüyor olmaları sonucu hiçbir şekilde değiştirmez. Laikler hedef çarpıtma denen bir yolla dini farkında olmadan savunan, ateistlerin de dini eleştirmelerine engel olan kişilerdir.Örneğin ''dinci'' denen bir partinin elemanlarını ''İslam'' üzerinden eleştirmenize müsahade etmezler, ''dinin yanlış yorumlanması'' üzerinden gidin derler.Her biri dinin yanlış yorumlanması teranesini kullanarak İslam'ı aklamaya çalışan kişilerdir. En laik köşe yazarı bile ''yüce İslam dini'' diye yazıyor.

Hiçbir yerde laikler yobazlardan daha suçlu demedim ayrıca, tampon vazifesi gördüklerini de ayrıca belirttim daha ilk yazıda.

Ben sözümü kıvırmam, her şey arka sayfalarda yazılı.

Kıvırmışsın. Sanırım IFeelGood'un bahsettiği küçük bir tehdite uğrayıp korkmanla ilgili konu yüzüne vurulunca yelkenleri suya indirdin. Neydi acaba o konu bir anlatsanız da gülsek.

Sitelerde Paylaş

Kıvırmışsın. Sanırım IFeelGood'un bahsettiği küçük bir tehdite uğrayıp korkmanla ilgili konu yüzüne vurulunca yelkenleri suya indirdin. Neydi acaba o konu bir anlatsanız da gülsek.

Hangi cümlesini kıvırmış?

Not:Hoşgeldin

Sitelerde Paylaş

Teokrasi istemeyen herkes sonuçta laiktir bana göre. Ya teokrasi ya laiklik. Laiklerden kastım teokrasi istemeyenler. Ben sözümü kıvırmam, her şey arka sayfalarda yazılı. Bana çok sert ve kızgın davranıyorsun.

Sana göresinden onlara ne? Onlardan daha mı iyi biliyorsun ne istediklerini?

Sen ANAP, DYP gibi merkez sağ partilere ve son yıllarda AKP'ye oy veren, rüzgara göre savrulan, genel olarak okumamış ve profesyonel meslek sahibi olmayan, ortalama müslüman veya anadolu müslümanı dediğimiz kesimi de laiklere dahil ediyorsun. Bunların içlerinde zengini boldur, esnaftır, çiftçidir, tüccardır vb.

Oysa laikler babadan sermaye sahibi olmuş insanlar değildirler. Okumuş, büyük çoğunluğu profesyonel meslek sahibi olmuştur. Doktordur, mühendistir, üniversitede öğretim görevlisidir, sanatçıdır, yazardır, öğretmendir vb. Yaşamlarını, eğitimle edindikleri meslekleriyle yaparlar, çekirdek bir aile kurup yaşamlarını sürdürürler.

Sana göresi kimseyi bağlamıyor. Biz var olanı konuşmak zorundayız.

Sitelerde Paylaş

Kıvırma falan yok. Benim laik-müslüman tanımım şeriatçı veya dinsiz olmayan her skaladan insanı kapsıyor. Teokrasi istemeyen herkes benim laik insan tanımıma giriyor. IFeelGood laik tanımını sadece deist-müslümanlar için kullanıyor.

Sitelerde Paylaş

Sen bu insanlardan önce otur da ateistler neden Tayyip'i bu kadar destekledi ve satışını yaptı diye sorgula.

Bana da bütün sözde laikleri savunuyor muamelesi yapma. Siz herkesi laik sanıyorsunuz galiba..

Benim kimlerden bahsettiğim çok açık.

O beğenmediğin %25-30'luk kesim AKP'yi durduruyor bunca senedir. Ödü kopuyor AKP'nin. Bunca arsızlık, bunca dolambaçlı yol, bunca faşizm sadece o kesim var ve sağlam diye.

Yoksa buralarda zor yazıyordunuz hepiniz..

Bu desteklemenin ana olarak iki temeli var. Destekleyenler milliyetci ve militarist degil.

Ama "yagmurdan kacarken doluya tutulacaklarini" alguilayamayacak bir duzeydeler. Cunku milliyetci degil ama dinci askeri militarist degil ama sivil militarist olan Tayyip'i algilayamadilar.

Eger bunu ateizm temelinde degerlendirirsek te; ateizm olarak pek milliyetcilerden zarar gormezken; tam da karsisinda olan dincilerden zarar gorebileceklerini dusunmediler. Askere militarist olarak karsi cikarken, sivil militarizmi hesaba katmadilar.

Iste sig, siradan bilincalti alisilagelmislik ile dusunen ve davranin beynin durumu.

Sonucta Tayyip'e destek vererek, ulkenin ve toplumunun bulundugu konumundan daha geriye daha cagdisi kalmasina yardimci oldular. Hic hayalini bile edemedikleri Osmanliyi, teokrasiyi, monarsiyi, padisahligi, kadiligi v.s. desteklediler. Ataturk'u suclarken, Osmanli teokrasisini savunur oldular. Sosyalizm hayalini yasarken fasizmi desteklediler. Demokrasi ve ozgurluk derken, cemaat ve ummet olma yoluna kirmizi hali dosediler.

Iste Tayyip oncesinin, sosyalist, ilerici, aydin, ozgurlukcu, demokrat v.s. kesiminin kendini icine dusurdugu durum.

Isin acisi hala bunun farkinda degiller ve algilayamiyorlar. "Zararin neresinden donulurse kardir" yerine "pilavdan donenin kasigi kirilsin" inadi ve inancindalar.

Sitelerde Paylaş

Sen ANAP, DYP gibi merkez sağ partilere ve son yıllarda AKP'ye oy veren, rüzgara göre savrulan, genel olarak okumamış ve profesyonel meslek sahibi olmayan, ortalama müslüman veya anadolu müslümanı dediğimiz kesimi de laiklere dahil ediyorsun.

IFeelGood ben bu insanları da laiklere dahil ediyorum. Ilımlı müslümanlar yani. Bunlarla sokak röportajı yapsan 'demokrasi ne güzel bir sistemdir' derler hatta. Şeriat takıntıları yoktur. Arap gibi olmadıklarından laik sayılırlar.

Sitelerde Paylaş

Allah yok ama ben varım.

İzle mutlaka, link olarak koydum.

Ablacım,

Başını izledim gözlerim ağrıyor sonuna kadar değişecek birşey yok sanırım. Şimdi madde madde bazı şeyleri yazmak istiyorum izninle

1)Video tam da benim söylediğimi söylüyor. Yani videonun başlığına sonuna kadar katılıyorum. Laikler kafirdir. Kuran a göre böyle. Bunu sen benden daha iyi biliyorsun.

2)Ben kafirleri çok severim. Ama kafir kafirken ve Kuran gökten gelseydi sonsuza kadar cehennemde yanacakken hangi güdüyle ortada "ben laik müslümanım" diye dolaşır anlayamıyorum. Anlamam da mümkün değil. Bugün gökten Allah gelse ve bu kitabı ben gönderdim dese nasıl yine de inanmayacaksam (şaka yapıyor diye) bunu da öyle anlayamıyorum ve inanamıyorum.

3)O mitinglerden birine ben de katıldım ve Türkiye nin aydınlık yüzüyle gurur duydum hatta "böyle bir kitleyi Avrupa'da bile toplayamazsın" diye cümle de kurdum. Bu arada o mitinglere katılmaktan çok daha önemli işler de yaptım.

4)Benim sataştığım ve suçladığım (sen saldırmak olarak niteliyorsun) kitle tam da bu gurur duyduğum kitle. Buradaki mantık da basit. Gerçek aydınlanma ve kurtuluş bu kitle sayesinde olacak. Yüzmüşler kuyruğuna gelmişler ama bunu gerçekleştiremiyorlar. Ben de umudum olan kitleye sataşmayı onları irrite etmeyi daha mantıklı buluyorum. Eğer bu gerçekleşirse herşey çok daha güzel ve kolay olacak.

Kaç gündür yazıyorum aynı lafı ben dostuma kızarım, sevdiğim deriyi döverim diye ama hala konu başka yönlere çekiliyor.

Bu yazdıklarımdan da birşey anlaşılmayacak belki ama hakaret etmediğin sürece yazmaya devam edeceğim. Zaten müslüman arkadaşlardan bazıları (çok fazla değiller genelde efendi çocuklar) yeterince küfrediyor :D

"Kral çıplak" denmedikçe bir halt olmaz bu memleketten

Kral da çırılçıplak

tarihinde katalan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Ablacım, Başını izledim gözlerim ağrıyor sonuna kadar değişecek birşey yok sanırım. Şimdi madde madde bazı şeyleri yazmak istiyorum izninle.

Benim sataştığım ve suçladığım (sen saldırmak olarak niteliyorsun) kitle tam da bu gurur duyduğum kitle. Buradaki mantık da basit. Gerçek aydınlanma ve kurtuluş bu kitle sayesinde olacak.

Yüzmüşler kuyruğuna gelmişler ama bunu gerçekleştiremiyorlar. Ben de umudum olan kitleye sataşmayı onları irrite etmeyi daha mantıklı buluyorum. Eğer bu gerçekleşirse herşey çok daha güzel ve kolay olacak.

Kaç gündür yazıyorum aynı lafı ben dostuma kızarım, sevdiğim deriyi döverim diye ama hala konu başka yönlere çekiliyor.

Laikler arada kalmış olmalarından dolayı umut vaadeden bir kitle. İnsan sevdiğini eleştirir. Sevmediğini zaten uyarmaz ki daha da dibe batsın. Laiklere saldırmıyoruz. Onları kurtarıyoruz aslında. Barajın son setini de yıksınlar istiyoruz.

Sitelerde Paylaş

IFEELGOOD ben ismimi ve ateist olduğumu belirterek imza attım ilk burda o konuyu gördükten sonra, ama hala ismim yok,acaba sizindemi isimleriniz gözüküyormu Fazıl Say´a imza kampanyasında?Yeri gelmişken sorayım dedim

Yok, ben isimlerimizi hemen görmüştüm. Bütün ailenin, bütün arkadaşların isimlerini gördüm listede.

Sizinki belki biraz geç düşer. Belki güncelleyip yüklüyorlardır artık.

Sitelerde Paylaş

Hangi cümlesini kıvırmış?

Not:Hoşgeldin

Dincilere karşı tampon vazifesi görüyor olmaları sonucu hiçbir şekilde değiştirmez. Laikler hedef çarpıtma denen bir yolla dini farkında olmadan savunan, ateistlerin de dini eleştirmelerine engel olan kişilerdir.

Hiçbir yerde laikler yobazlardan daha suçlu demedim ayrıca, tampon vazifesi gördüklerini de ayrıca belirttim daha ilk yazıda.

Bak burada tampon vazifesi gördüklerini söylerken bunun olumladığını göstermek istiyorken daha önceki mesajında bunun olumlamaya neden olabilecek bir vasıf olmadığını kendi açıklıyor.

Ayrıca laik derken ''ben onu kastetmedim demeniz'' sadece onun için değil hepiniz için utanç verici. Bu ülkenin insanlarını tanımıyor bilmiyorsanız neye göre karşınıza alıyorsunuz ki büyük büyük laflarla.

Mesela sen şimdi bütün bunlardan sonra hala şöyle şöyle diye açıklamalar yapmaya devam ediyorsun ve edeceksin. Burada tartışılan şeyin bir tavır meselesi olduğunu bile anlayamıyorsunuz..

Kalmayacağım merak etmeyin.

Frend şu konuyu anlatsında gülün eğlenin boşverinnn.. Herkesin aklı duruşu kendine. Hiçbir şey değişmez burada.

Sitelerde Paylaş

IFeelGood ben bu insanları da laiklere dahil ediyorum. Ilımlı müslümanlar yani. Bunlarla sokak röportajı yapsan 'demokrasi ne güzel bir sistemdir' derler hatta. Şeriat takıntıları yoktur. Arap gibi olmadıklarından laik sayılırlar.

İşte ılımlı müslümanlarla, laik müslümanar aynı kesim değil...Ilımlı müslüman dediğin varoştan türetilmiş nüfusu pompalanmış,hani o 3 çocuk yap denilen kesim var ya işte onlar..Bu kişiler çarşaf giymez türban takar,jeep'e biner, faiz yer ,IPhone kullanır,İstinye park'a gider ..Amerikancıdır Fettoşcudur...Suni kültür pompalanarak yaratıldı bu insanlar ..80 darbesi sonrasında Özal'la beraber getirilen siyasal islamın yansıtılmasıdır ılımlıık..Radikal islam ise Erbakan gibi takke cübbe fatih çarşambaya yuvalanmış Yahudi,Amerika düşmanı tiplerdi..Onlardan zaten artık bir avuç kaldı.Ardından 80 darbesinden sonra gelen Özalla bu geçiş sağlanmaya çalışıldı ,28 şubat'la Erbakan2a göz dağı verildi ,artık senin düşüncene yer yok denildi ve şu an da Tayyip'le tam geçiş yapıldı..Ilımlı islam demek Yahudi ve Amerikalıya dost ol demek zaten..

Ama laikler bunlardan çok ayrı.Cumhuriyetle türemişler, islamı sadece bir kültür olarak sözde yaşayan insanlar..Padişahçı değiller ve bunu asla istemezler..Eğitimliler kültürlüler..Müslümanlıkları ramazanda adetten oruç tutmak,cenaze namazına gitmek,kandil ve bayram kutlamaktan ibaret..Bir kaç dua bilirler. İmam hatiplere kesinlikle karşıdırlar..Başlarını asla bağlamazlar..Atatürk ilkelerini savunurlar...

İşin en kötüsü onlardan çok az sayıda kişi kaldı.Çünkü yeni yetişen nüfusa devamlı ılımlı islam dayatılıyor..Laik müslümanların nüfusu gün geçtikçe azalıyor..Laikler çok çocukta yapmıyorlar..Bilinçliler..Gelen nüfus ise ılımlı müslüman...Siz dua edin o laiklere bir şey olmasın..Çok kalmadılar soyları tüketilmek isteniyor ve bu başarılacak bir gün..

Bir gün gelecek siz o çemkirdiğiniz laikleri çok arayacaksınız...Akıllı olun biraz..

Sitelerde Paylaş

İzleyin lütfen. Laiklere saldırdığınız ayetleri zevkle dinleyeceksinizdir eminim.

Bakın, yobaz da onlara aynı ayetlerle saldırıyor. Bakın nasıl bir iş yapıyoruz biz...

Ben bu videoyu bir daha güncelleyip öyle çıkayım. Arkadaşlar tekrar tekrar izlesin.

Ayetler o kadar tanıdık ki...

Sitelerde Paylaş

İşte ılımlı müslümanlarla, laik müslümanar aynı kesim değil...Ilımlı müslüman dediğin varoştan türetilmiş nüfusu pompalanmış,hani o 3 çocuk yap denilen kesim var ya işte onlar..Bu kişiler çarşaf giymez türban takar,jeep'e biner, faiz yer ,IPhone kullanır,İstinye park'a gider ..Amerikancıdır Fettoşcudur...Suni kültür pompalanarak yaratıldı bu insanlar ..80 darbesi sonrasında Özal'la beraber getirilen siyasal islamın yansıtılmasıdır ılımlıık..Radikal islam ise Erbakan gibi takke cübbe fatih çarşambaya yuvalanmış Yahudi,Amerika düşmanı tiplerdi..Onlardan zaten artık bir avuç kaldı.Ardından 80 darbesinden sonra gelen Özalla bu geçiş sağlanmaya çalışıldı ,28 şubat'la Erbakan2a göz dağı verildi ,artık senin düşüncene yer yok denildi ve şu an da Tayyip'le tam geçiş yapıldı..Ilımlı islam demek Yahudi ve Amerikalıya dost ol demek zaten..

Ama laikler bunlardan çok ayrı.Cumhuriyetle türemişler, islamı sadece bir kültür olarak sözde yaşayan insanlar..Padişahçı değiller ve bunu asla istemezler..Eğitimliler kültürlüler..Müslümanlıkları ramazanda adetten oruç tutmak,cenaze namazına gitmek,kandil ve bayram kutlamaktan ibaret..Bir kaç dua bilirler. İmam hatiplere kesinlikle karşıdırlar..Başlarını asla bağlamazlar..Atatürk ilkelerini savunurlar...

İşin en kötüsü onlardan çok az sayıda kişi kaldı.Çünkü yeni yetişen nüfusa devamlı ılımlı islam dayatılıyor..Laik müslümanların nüfusu gün geçtikçe azalıyor..Laikler çok çocukta yapmıyorlar..Bilinçliler..Gelen nüfus ise ılımlı müslüman...Siz dua edin o laiklere bir şey olmasın..Çok kalmadılar soyları tüketilmek isteniyor ve bu başarılacak bir gün..

Bir gün gelecek siz o çemkirdiğiniz laikleri çok arayacaksınız...Akıllı olun biraz..

Sağcı müslümanlarla aynı şekilde görülmek çok uyuz bir durum cidden.Laiklik nedir tam olarak acaba eminler mi anlamından merak ediyorum vallahi.Yüzde doksanla aynı görülmek bize hakarettir ,bunu ayırd edememek basiretsizlik.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...