Jump to content

Atatürkçü kesimle sağcı kesim aynı mı?

Recommended Posts

Hani aynıydı her iki kesim de ?

:D

Aynıdır. Zeka olarak.

Bir kesim daha seküler yaşar,

diğeri daha şeriat kurallarına uygun yaşar.

İki kesiminde kendine göre iş adamları, sanatçıları,

şairleri, edebiyatçıları, sanayicileri, bilim adamları vardır.

Ama iki kesiminde bu türden insanlarını Dünya ölçeğine vurduğunda

hiç bir cacık değildir.

Dünya ölçeğinde ne Atatürkçü bir bilim adamı vardır

ne de şeriatçı. Çünkü bu iki kesiminde özü aynıdır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 368
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Aynıdır. Zeka olarak.

Bir kesim daha seküler yaşar,

diğeri daha şeriat kurallarına uygun yaşar.

İki kesiminde kendine göre iş adamları, sanatçıları,

şairleri, edebiyatçıları, sanayicileri, bilim adamları vardır.

Ama iki kesiminde bu türden insanlarını Dünya ölçeğine vurduğunda

hiç bir cacık değildir.

Dünya ölçeğinde ne Atatürkçü bir bilim adamı vardır

ne de şeriatçı. Çünkü bu iki kesiminde özü aynıdır.

Kürtsün galiba :)

tarihinde Mahidevran tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Beni saymamışsın, nezaket göstermişsin, ekliyim bari kendimi; Katalan ,demirefe ,nihilist, NovembeR_ :D

Bu konu ile ilgili bir yazı yazacağım sevgili "Mahidevren" bu başlığa yanıt niteliğinde olacak!

Amacımız atatürke hakaret değil, dediğimiz şu herşeyinde en doğrusunu bulmadı, beşer sonuçta onunda öngöremediği şeyler vardı...

Tek dediğimiz bu.

İslama her eleştirimizi direkt allaha küfür olarak algılayan teistler gibi atatürke eleştimizi hemen küfür addetmeyin.

Eleştriye açık olun, bizim art niyetimizi yok, artniyetimiz olsa gider dinci gençlik gibi atatürk heykeline parmak uzatırız!

Sen şimdiye kadar böyle bir şey yapan bir ateist gördün mü?

Ben görmedim ;)

Memlekette ateist mi var da Atatürk heykelinin önüne gitsin?

Atatürkçülük meselesi ise,Atatürk pragmatist bir liderdi,Atatürkçülük de senkretik bir ideolojidir.

Günümüzde kendine Atatürkçüyüm veya kemalistim diyenler Atatürkçülüğe sadece soldan bakar (Laiklik,cumhuriyetçilik, vs.) bunlar milliyetçiliğe devletçiliğe öcü gibi bakarlar.Atatürk'ü kendi değişik ideolojlerine alet ederler kısaca.

Mhpdeki milliyetçi kesim de (ülkücü değil) sadece sağdan bakar.Milliyetçiliği alır,diğer ilkelerini umursamaz.Bunların da amacı Türkeşçiliktir.

Atatürkçülük ne Atatürk'ü che guevera ile,lenin ile yanyana getirenlere ne de türkeşle yan yana getirenlere kalmıştır.Atatürkçülük bir bütündür.

tarihinde AKB tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Nasıl bir dangalak olduğun

bu yorumdan bu sonucu çıkartmandan belli.

Senden değil Atatürkçü, çoban bile olmaz.

Yedi göbekten Türküm.

Yallah hadi..

Marjinal olmak için daha güzel forumlar var.

Sitelerde Paylaş

1980 ve 2000 oncesi henuz Ataturk her yerde gecerli iken, sagcilar yokmuydu?

Bir DP'nin Ataturkcu olmadigini kim soyleyebilir.

Ayrica Ataturk pragmatisizmi, oyle bir icerige sahiptirki her turlu kendine gore sol da sagda politik ve ideolojik olarak Ataturk'te kendine yer bulur.

1960-80 arasi ve yogunluk ile 1970 lerdeki sag ve sol catismalarinda herhangi bir tarafin Ataturkcu olmadigini kimse soyleyebilir mi?

Ya da 80 lere kadar Ataturkcu olmayan bir politik cizgi var miydi?

Sitelerde Paylaş

Nasıl bir dangalak olduğun

bu yorumdan bu sonucu çıkartmandan belli.

Senden değil Atatürkçü, çoban bile olmaz.

Yedi göbekten Türküm.

Yallah hadi..

Edepsiz ,sanki uyduruyorum ,senin zihniyetindekiler ya kürtçü ,ya arapçı ya kendini solcu molcu sanan kürtçü ya da liboştur..

tarihinde Mahidevran tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Edepsiz ,sanki uyduruyorum ,senin zihniyetindekiler ya kürtçü ,ya arapçı ya kendini solcu molcu sanan kürtçü ya da liboştur..

Yürü git be.

Bir şeyden anladığın yok

Kemalist insanlar zekidir dinciler aptaldır diyorsun.

Neye göre, hangi kritere göre bunu söylüyorsun.

Bu iki kesime IQ testi yapıp ortalamasını mı aldın?

Hangi bilimsel deneye göre bu yargıya vardın.

Laf salatasından başka birşey değil. Palavracı seni..

Evet uyduruyorsun ve uydurukçusun.

Lafa bak kürtçü veya arapçıymışım

yürü git salak...

Sitelerde Paylaş

Yürü git be.

Bir şeyden anladığın yok

Kemalist insanlar zekidir dinciler aptaldır diyorsun.

Neye göre, hangi kritere göre bunu söylüyorsun.

Bu iki kesime IQ testi yapıp ortalamasını mı aldın?

Hangi bilimsel deneye göre bu yargıya vardın.

Laf salatasından başka birşey değil. Palavracı seni..

Evet uyduruyorsun ve uydurukçusun.

Lafa bak kürtçü veya arapçıymışım

yürü git salak...

Senin suyun ısınıyor bence ,yakında şutlanırsın :(

Sitelerde Paylaş

Senin suyun ısınıyor bence ,yakında şutlanırsın :(

İşte senin zekan da bu kapasitende.

O kadar şey yazdım

cevap olarak " kürtçü " ve " arapçıdan " başka birşey söyleymedin.

Kapasiten yetersiz kaldı galiba.

Yine ben haklıyım yine haklıyım

durum tespitim konusunda.

Şutlarlarsa da şutlasınlar çok da tınnnn....

Sitelerde Paylaş

Paranormal şöylede birşey var dostum, hangisi zeki falan diye birşey diyemem, ancak fakir ve okumamış kesimin özellikle dinci olduğu apaçık ortada bu sosyolojik olarak bilinen bir konu zaten. ben görmedim ki adam hem fakir hem okumamış hemde dinsiz olsun yada Atatürkçğ ü olsun yada solcu olsun.

Direk dinci olmak yada direk ırkçı olmak işin kolayı, diğerleri dinsiz, ateist yada solcu vb için biraz kitap falan bir araştırma gerekli...Ancak bu demek değildir sağcılar yada müslümanlar salak..onu bilemeyiz, hatta bir maden ocağı işçisi aslında zeka potansiyeli olarak herkesten üstün olup ancak şartlar yüzünden oradadır bilemeyiz..

Sitelerde Paylaş

İşte senin zekan da bu kapasitende.

O kadar şey yazdım

cevap olarak " kürtçü " ve " arapçıdan " başka birşey söyleymedin.

Kapasiten yetersiz kaldı galiba.

Yine ben haklıyım yine haklıyım

durum tespitim konusunda.

Şutlarlarsa da şutlasınlar çok da tınnnn....

Öfke ve nefret kusan birine henüz hakaret bile etmedim ,ama saldırıp duruyorsun........

Sitelerde Paylaş

Paranormal şöylede birşey var dostum, hangisi zeki falan diye birşey diyemem, ancak fakir ve okumamış kesimin özellikle dinci olduğu apaçık ortada bu sosyolojik olarak bilinen bir konu zaten. ben görmedim ki adam hem fakir hem okumamış hemde dinsiz olsun yada Atatürkçğ ü olsun yada solcu olsun.

Direk dinci olmak yada direk ırkçı olmak işin kolayı, diğerleri dinsiz, ateist yada solcu vb için biraz kitap falan bir araştırma gerekli...Ancak bu demek değildir sağcılar yada müslümanlar salak..onu bilemeyiz, hatta bir maden ocağı işçisi aslında zeka potansiyeli olarak herkesten üstün olup ancak şartlar yüzünden oradadır bilemeyiz..

Çok zengin olup dinci olanda var.

Profesör olup, bilmem kaç dil bilip şeriatçı olanda var.

Aksine alevi dağ köylerinde okuma yazma bilmeyipte Atatürkçü de çok kişi var.

Böyle genellemeler yanlış.

Sitelerde Paylaş

De, simdi sen bunu soyleyince, bu kitlenin yuzdesi nedir diye merak ediyor insan. Bence %3-5 ancak vardir. Sosyal demokrat partilerin aldiklari kemik oy oranlarina bakacak olursak, %30 civaridir zaten. Bunun cogusu alevi oylari, kalan 3-5 de senin bahsettigin kesim. Ama yeri gelince sosyal demokratlari, yeri gelincede merkez sag partileri iktidara tasiyan daha genis bir kitle var bu ulkede. Bu insalarda laik, yobaza dinciye karsi, hatta merkez sag bir partiye oy verirken, birden ortaya AKP cikinca can havliyle chp ye oy atan insanlar bunlar. Yine bayrak elde cumhuriyet mitinglerine katilanlarda var aralarinda. Ama muslumanliktan da taviz vermez. Muhafazakarligini muhafaza eder.

Yani insanlari keskin cizgiler ile kategorize etmeye calismak biraz zor bir is. Arguman olarak neyi kullanacaginizi iyi secmek lazim. Laiklik burada iyi bir arguman degil. Laik musluman tanimi cok genis, siz her nekadar yan argumanlar ile beslemeye calissaniz da. Senide kapsar, kendine musluman ve laik diyen herkeside. Burada kendini ayni kefeye konmus gibi hissetmene gerek yok. Ben senin kadar laik ve senin kadar musluman birisi ile bile seni ayni kefeye koyamam, cunku bu sefere biriniz maviyi seveceksiniz, biriniz kirmiziyi, bu sefer ben kirmiziyi sevenleri kirmizi seven laik muslumanlar diye elestirecem, o zaman o kiside diyecek ki beni elmayi ve kirmiziyi seven laik muslumanlar ile ayni kefeye koydun, ama ben armudu ve kirmiziyi seven laik muslumanim.

Yani demem o ki, bu isin icinden cikilmaz. Kendini birileri ile ayni kefeye koyulmus gibi hissetmene gerek yok. Katalan zaten direk sana yazdigini soyluyor elestirilerini. Kategorik olarak elestiri getirmeye calisan arkadaslar ise don kisotluk yapiyor sanirim. Bende yapmaya calistim, baktim karsimda yel degirmeni bile yok.

Sadece su kadarini soyleyeyim, bu memleketi bu hale getirenler, cogunluk psikolojisi ile azinligi gormezden gelenlerdir. Korkularinin esiri milyonlar. Aleviden korktular, dinsizden korktular, imamsizliktan korktular, imamlardan da korktular, ve iste sonunda bu haldeyiz.

Illa kategorize edilecek ise, belki bu sekilde edilebilir; Allahtan korkanlar ve allahtan korkmayanlar. Cunku basimiza ne geldiyse, allah korkusu yuzunden geldi. Korkamayanlara selam olsun, korkaklara ise ask olsun.

Haklısın ,kesin olarak sen şusun ya da busun da denemez ,ama belli kesimlerin belli ortak politik eğilimleri ve hayat tarzları vardır ve genelde siyasi partilerin tabanını oluşturan özelliklere sahiptirler.Bu durumda ,gerçekten de cemaatçi sağcı kesimlerle chp zihniyetli daha aydın ve zihniyet olarak da laik kesimin arasında çok belirgin farklar var.Bu kesim de zaten 60 yıldır iktidarı tam olarak ele geçiremedi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...