Jump to content

Evrime alternatif olarak sundukları "Akıllı Tasarım" saçmalığı

Recommended Posts

''Sen boktan evrildin geldin'' desen ayrıtısıyla sorarlar ''nasıl evrildim nasıl nasıl''' diye, her aşamasını sorarlar öğrenmek için değil sormak için sorarlar.

Ama yaratılış ta nasıl yoktur ''allah öyle yaptı'' der keserler. Sen anlat madem tasarlaıp yarattı ''nasıl'' yarattı, kademe kademe heşeyin yaratılışını tek tek anlat, hemde bilimsel olarak.

Ol dedi oldu... Bok oldu...

Sitelerde Paylaş
  • 2 years later...

Ünlü evrim biyoloğu Richard Dawkins, tasarımdan argüman ve olasılıksızlıktan argümandaki mantıksal tutarsızlığı şu şekilde ortaya çıkarır:

"Tasarımcı bir Tanrı düzenlenmiş kompleksliği açıklamakta kullanılamaz çünkü herhangi bir şey tasarlama kapasitesindeki herhangi bir tanrı, kendisi için aynı türde bir açıklama getirecek kadar karmaşık olmak zorunda olacaktır. Tanrı bizim içinden çıkmamıza yardımcı olamayacağı kısır döngü meydana getirir.

Bir tasarımcıyı ortaya atarak açıklamaya çalıştığınız varlık istatistiksel olarak ne kadar olanak dışıysa, tasarımcının kendisi de en az onun kadar olanak dışı olmalıdır. Tanrı Nihai Boeing 747'dir. Akıllı tasarım, şans iddiasının karşılaştığı itirazın tam olarak aynısıyla karşılaşır. Basitçe istatistiksel olasılıksızlık bilmecesinin akla yatan bir çözümü değildir. Ve olasılıksızlık ne kadar yüksek olursa akıllı tasarım o kadar mantıksız olur. Net bir şekilde görülebileceği gibi akıllı tasarımın sorunu ikiye katladığı ortaya çıkacaktır. Evren gibi olasılıksız bir şey tasarlama yeteneğine sahip herhangi bir varlık, evrenden çok daha olasılıksız olmak zorundadır.

Bir doğal fenomene olan kişisel şaşkınlıktan aceleyle doğaüstünü olayın sorumlusu görmeye zıplayan şu insanlar, kaşığı büken bir hokkabazı gördüklerinde bunun "paranormal" bir olay olduğu sonucuna atlayan aptallardan daha iyi değildir."

tarihinde Tasvir-i Efkar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Akıllı tasarım kavramıyla kastedilen şey evrenin başlangıç koşullarının (kütleçekim sabiti, protonun kütlesi, nötronun kütlesi, elektronun yükü vb. ) Yaratıcı tarafından saptanması ve sonrasında bu ortamın yıldızların, gezegenlerin, yaşamın ve akıllı zihnin ortaya çıkmasına kendiliğinden yol açması.

Ben de bu görüşe katılmıyorum, ama şimdi birçok ateist arkadaşın muhtemelen küfür ve hakaretlerle atlayacak olmalarına rağmen belirteyim ki, salt bilimsel yöntemler kullanılarak akıllı tasarımın yanlışlığı kanıtlanamaz. Ancak -ateist arkadaşların hiç sevmediği- felsefî argümanlardan destek almak gerekir.

Sitelerde Paylaş

Akıllı tasarım kavramıyla kastedilen şey evrenin başlangıç koşullarının (kütleçekim sabiti, protonun kütlesi, nötronun kütlesi, elektronun yükü vb. ) Yaratıcı tarafından saptanması ve sonrasında bu ortamın yıldızların, gezegenlerin, yaşamın ve akıllı zihnin ortaya çıkmasına kendiliğinden yol açması.

Ben de bu görüşe katılmıyorum, ama şimdi birçok ateist arkadaşın muhtemelen küfür ve hakaretlerle atlayacak olmalarına rağmen belirteyim ki, salt bilimsel yöntemler kullanılarak akıllı tasarımın yanlışlığı kanıtlanamaz. Ancak -ateist arkadaşların hiç sevmediği- felsefî argümanlardan destek almak gerekir.

buyrun ;akıllı tasarımi salt bilimsel yöntemlerle yanlışlığıni kanitlarim .isterseniz tartisabiliriz
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...