Jump to content

ANA-BABA'ya İYİ DAVRANMAYIN! HARAM!

Recommended Posts

evet, sadeleştirilmişten kasıt, yukarda söylediğiniz bunun tefsir yerine geçmesinden çekinip, olduğu gibi yazılması mı?

Hayır Elmamalılı'nın tek çalışması olmuştur zaten.Sadeleştirmeler eksiltmeye yaramıştır.

O kaygı içinde olanlar,diğer meal sahipleridir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 55
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1. kul : de

2. teâlev : gelin

3. etlu : okuyayım

4. mâ : şeyler

5. harreme : haram kıldı

6. rabbu-kum : sizin Rabbiniz

7. aleykum : size

8. ellâ (en lâ) tuşrikû : ortak (koşmamanız) koşmayın

9. bi-hî : ona

10. şey'en : bir şeyi

11. ve bi el vâlideyni : ve anne babaya

12. ihsânen : ihsanla davranma

13. ve lâ taktulû : ve öldürmeyin

14. evlâde-kum : evlâtlarınız, çocuklarınız

15. min imlakin : yokluktan, yoksulluktan, fakirlikten

16. nahnu : biz

17. nerzuku-kum : sizi biz rızıklandırırız

18. ve iyyâ-hum : ve onları da yalnız (biz)

19. ve lâ takrebû el fevâhışe : ve kötülüğe yaklaşmayın

20. mâ zahere : zâhir olan, açık olan

21. min-hâ : ondan

22. ve mâ batane : ve gizli olan

23. ve lâ taktulû en nefse : ve kimseyi öldürmeyin

24. elletî harreme allâhu : ki onu Allah haram kıldı

25. illâ bi el hakkı : haklı olmak hariç

26. zâlikum : işte bunlar

27. vassâ-kum : size vasiyet etti (farz kıldı)

28. bi-hî : onunla

29. lealle-kum : umulur ki böylece siz

30. ta'kılûne : siz akıl edersiniz

Sitelerde Paylaş

seni kuran değil darwin ve evrim çarpmış.allah seni değil ama inşallah ceddini ıslah eder.sen kör bir kurşun gibisinin nereye saplanacağın belli olmaz.bu ayetide kendi mantığın ve zekan yönünde yorumlamaya kalkmana şaşırdım.peki kuran ne diyor.anlaman için =ali sopayı arkaya sok camın dibine= gibi bir cümleden sadece arkaya soku baz alırsan ne kötü ne fena.yazık birde okumuşluk alimlikten bilgelikten ustalık taslıyorsunuz.cımbızlarla seçip kafamıza mantığınıza ve zekanız oranında yorumda bulunuyorsunuz.bence sen bir kuran kursuna git hem anlamını hem mealini öğren.neden sonuç ilişkisini kavra ve en önemliside ateist bir mantıkla değil müslüman bir kafayla zekayla idrak et ve düşün.kriptolu mesaj okur gibi davranma.her şey ortada ve aleni.güya kendini bununla zeki sanacaksın karşısındakide aptal yerine koyacaksın.sana tavsiyem 1 elham 3 kulhüvallah okuyup üstüne soğuk bir su içmen.belkide doktordan bulamadığın devayı bundan bulursun.

Yüce Arkadaşım benim.. Çok güzel yazmışsında sanki laf olsun torba dolsun diye birşeyler sezdim..

Keşke kuran sadece bu ayetle paradoks kalsaydı.. Azcık sen git kuran kursunada öğren bi kuranı.. Ya da sana şöyle söyleyeyim.. kuran kursuna gitme. Siz müslümanlar beleşçisiniz hem. Allah ne demişse o sunuz ya..

katalan arkadaşımızın paylaşmış olduğu şu ayetlere göz at.. Al sana kuran!!!

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=51157&st=0

Bu linkte şuan 12 sayfa ayet var (yorumlarda dahil)... bi kontrol et derim. Ayetleri not al ama.. Lazım olur.. Bu arada Allah Darwinden razı olsun...Onu yaratmış.. Ona teşekkür ederim ama beni tatmin edici birşey yaratmamış sadece evrimi öğretmek için yaratmış. Bu bile yeter aslında.

Birde sana şu soruyu sorayım. Eğer sen Rus doğsaydın ya da bir İngiliz doğsaydın yine de Müslümanmı olucaktın bre ZINDIK..... ???????????????????

Sitelerde Paylaş

Siz anne ve babanızı çok seviyor ve ona iyi davranıyorsunuz değil mi? Ama Kutsal, Allahuteala cel ve celal'in yazdığı Kuran öyle demiyor... Kulanı Kerim çarpsın ki öye demiyor.

Enam 151. De ki: Gelin Rabbinizin size neleri haram kıldığını okuyayım: O'na hiçbir şeyi ortak koşmayın, ana-babaya iyilik edin, fakirlik korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin -sizin de onların da rızkını biz veririz-; kötülüklerin açığına da gizlisine de yaklaşmayın ve Allah'ın yasakladığı cana haksız yere kıymayın! İşte bunlar Allah'ın size emrettikleridir. Umulur ki düşünüp anlarsınız.

Allah Beni Islah etsin ne diyim. BEKLİYOM HA!

açıkçası çok saçma bir yazı olmuş sen kendin adamların diniyle dalga geçer gibi konuşmuşsun ardındanda terslenince bi sürü laf..

tarihinde borsalino tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ayette hiçbir sorun yok. Çünkü "deki size Allahın haram kıldıklarını okuyayım" deniliyor ancak şunlar haram denilmiyor.Emir ve nehiyden oluşan bir dizi talep açıklanıyor. Bu talepler,(ister yasaklama talebi olsun ister emir talebi olsun), yerine getirilmediğinde haram ortaya çıkar.Mesela

Allaha şirk koşmayın. Talep şirk koşmamaktır, talep yerine getirilmediğinde haram olan şirk meydana gelir. Bu bir yasaklama talebidir

Anne-babanıza iyilikte bulunun. Talep iyilikte bulunmaktır,yerine getirilmediğinde haram olan anne-babaya kötülük meydana gelir. Bu bir emir talebidir.

ALES ve DGS gibi sınavlara girenlerin bu tip anlatımlara alışık olmaları gerekirdi.

tarihinde ozedonus_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ayette hiçbir sorun yok. Çünkü "deki size Allahın haram kıldıklarını okuyayım" deniliyor ancak şunlar haram denilmiyor.Emir ve nehiyden oluşan bir dizi talep açıklanıyor. Bu talepler,(ister yasaklama talebi olsun ister emir talebi olsun), yerine getirilmediğinde haram ortaya çıkar.Mesela

Allaha şirk koşmayın. Talep şirk koşmamaktır, talep yerine getirilmediğinde haram olan şirk meydana gelir. Bu bir yasaklama talebidir

Anne-babanıza iyilikte bulunun. Talep iyilikte bulunmaktır,yerine getirilmediğinde haram olan anne-babaya kötülük meydana gelir. Bu bir emir talebidir.

ALES ve DGS gibi sınavlara girenlerin bu tip anlatımlara alışık olmaları gerekirdi.[/font]

ALES ve DGS sınava girmeyenler Kuran dan uzak dursun :D

Burada konu şudur, anlatım bozukluğu ve baştan savma metin. Bunun da aksini iddia etmek pek mümkün değil.

"Allah kitabı yazdırırken, bu kitabın Türkçe ye çevrileceğini ve ortaya böyle tuhaf bir durum çıkacağını düşünmeliydi" diyeceğim ama diyemiyorum çünkü inkarcılardan değilim. Allah zaten kitabı Mekkelilere göndermiş :D haaa bir de ÇEV - RE - Sİ - NE

Dikkat et çev - re - si - ne

Haaaaaa şimdi oldu biz onu anlamadık çev - re - si - ne :D

-Tanrınız yalnızca Mekke ve çevresini düzenlemek maksadıyla ayet gönderdiğini; zaten bu yüzden arapça indirdiğini söylüyor ve bunu özellikle belirtmiş.

+Resmen sahtekarlık yapıyorsun. Kendini uyanık sanıyorsun. Mekke ve çevresi diyor. Sadece Mekke demiyor. Çevresi. Dikkat et çev-re-si. Çevresi deyince bütün dünyayı anlamalısın.

tarihinde katalan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ALES ve DGS sınava girmeyenler Kuran dan uzak dursun :D

Burada konu şudur, anlatım bozukluğu ve baştan savma metin. Bunun da aksini iddia etmek pek mümkün değil.

"Allah kitabı yazdırırken, bu kitabın Türkçe ye çevrileceğini ve ortaya böyle tuhaf bir durum çıkacağını düşünmeliydi" diyeceğim ama diyemiyorum çünkü inkarcılardan değilim. Allah zaten kitabı Mekkelilere göndermiş :D haaa bir de ÇEV - RE - Sİ - NE

Dikkat et çev - re - si - ne

Haaaaaa şimdi oldu biz onu anlamadık çev - re - si - ne :D

Hani şu dünyanın merkezi olan Mekke mi ?

Sitelerde Paylaş

Komik bir Hikaye Cenabi hak Meleagrosu ahirette gorup Söyle der

MELEAGROS ! Sşş Nereye?

Ahiret polisleri İnsanlari korton altinda tutan Meleklerim

Meleagros enam 151. ayeti boyle anliyor.. benim nice ayetlerim var..

Denizler murekkeb olsa kelamim bitmez meleagros ?

Ayet: Ey melekler size haramlarimi okuyorum Bana hic bir seyi ortak kosmayin, meleagrosun sagini soluna bilhassa arkasina jop dokundurmayin

Melekler tabi biz bugune kadar allahin emirlerini yanlis anliyormusuz ..eh ! Simdi dogrusunu ogrendik.. hadi tutun arkadasi derlerse Meleagros naparsin halin ne olur senin? DD

Meleagros bir bayan mı bilmiyorum...

jack, forumda senin bazı bayanları, hatta erkekleri dahi kadın zannederek veya her ne düşündüysen , rahatsız edici bazı hareketlerine rastladım....Öm veya açıktan iletiler arasında bazı sulu, kışkırtıcı laflarla sataşmana şahit oluyorum...Belki de art niyetin yok ,espri olsun, komiklik olsun diye yapıyorsun bilemiyorum.. Ama belden aşağı çalışma derim...

Bu bir sözlü uyarıdır..

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...

bu ayet şuna benziyor (tüm dillerde geçerli olan gramer kurallarından bihaber teist arkadaşların daha kolay anlamaları için başka bir örnek vermek gerekli diye düşünüyorum)

sürücücülerin aşağıdakileri yapmaları yasaktır.

1) alkollü araç kullanmayın

2) emniyet kemerinizi takın

3) şehir içinde 50 km'den fazla sürat yapmayın.

bu tür bir yasak listesini kim yazmış olursa olsun, yazan kişinin ilkokul mezuniyetini bile sorgularız.

sadece bu listeyi yazanları mı sorgularız?

hayır. bu listeyi okuyup hata göremeyenler için de aynı şüpheyi duyarız.

gerek enam 151'i, gerek yukarıdaki örneği hangi dile çevirirseniz çevirin, sonuç değişmeyecektir.

3 madde arasındaki gramer hatası barizdir. çamura yatıp debelenmekle, kafayı kuma gömmekle bu hata düzelmez.

sevgiler...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...