Jump to content

ateizm-idealizm

Recommended Posts

bunları aslında daha öncede yazmıştım.genede savunduğumuz şeyin ne olduğunu, karlı mı karsız mı olduğunu anlamamız gerekir.

materyalistler derler ki idealizm insanın öğrenme aşkını baltalayan bir sistemdir çünkü din-idealizmin bir uzantısı olarak-insanlara dünyadaki herşeyin sebebini açıkladığını söyler ve insanı araştırmaya sevk edecek gerilimi öldürdüğünü iddia eder.onlara göre dindarlar tespih çekip bir sonraki namaz vaktini bekleyen talihsizlerdir.bazılarına göre onları öteki dünya hayalleriyle oyalayan bu arada kendisi krallar gibi yaşayan burjuvanın oyunudur tüm bunlar.en iyi örnekleri ise batıdır.avrupalılar fransız devrimiyle skolastik düşünceyi yıkmış,bu arada elde ettiği özgür düşünce sayesinde bilimini geliştirip refah düzeyini artırmıştır.

idealistler ise evet batı gelişmiştir ama aynı zamanda bencilleşmiştir derler.çünkü bencilliklerini dizginleyen öte dünya inancını ortadan kaldırmışlardır.en iyi örnekse yine batı halklarının dünyadaki yoksullara karşı tutumudur derler.ayrıca islam için konuşanlar bizi bilimsel araştırma yapmaktan alıkoyan bir dogmamız yoktur derler.bu hristiyan dünya için gereklidir onlara göre.

Sitelerde Paylaş

böyle tartışmalar yaşanamaz. çünkü bu iki düşüncenin kaynağı çooooooook eskilere dayanır..

şunu söyleyebilirim. bilim adamlarının hemen tamamı deisttir.

Newton, einstein, faraday...şuan aklıma gelen büyük bilim adamları..

bu insanlar doğada tanrının şifrelerinin saklı olduğuna inanırlardı..

bu da onları heyacanlı bir arayışa sevkederdi..yani ideailst yaklaşıma daha yakın olan deizm, bilimin ilertlemesini sağlaya en büyük güç idi.

Sitelerde Paylaş

ben din anlamında idealizm için konuşuyorum.aslında idealizm diyerek başlamam yanlış oldu sanırım.

ikincisi doğada allahın izlerini aramanında örneğin einsteinin çok umrunda olduğunu sanmıyorum.topluma hoş görünmek için ettiği bir kaç sözü kıstas alıyorsanız bence yanılırsınız.

doğada allahın izlerini aramak hiçbir zaman bilimsel bir tavır olamaz.çünkü bu allahın varlığını kabul ederek başlamak anlamına gelir.

Sitelerde Paylaş
ben din anlamında idealizm için konuşuyorum.aslında idealizm diyerek başlamam yanlış oldu sanırım.

ikincisi doğada allahın izlerini aramanında örneğin einsteinin çok umrunda olduğunu sanmıyorum.topluma hoş görünmek için ettiği bir kaç sözü kıstas alıyorsanız bence yanılırsınız.

doğada allahın izlerini aramak hiçbir zaman bilimsel bir tavır olamaz.çünkü bu allahın varlığını kabul ederek başlamak anlamına gelir.

mesela newton ve faraday bunu açıkça ifade eder.

hatta newton isa nın tanrının çocuğu olmayacağını iddia ettiği için hristiyanlarca dışlanmıştır.

o tam bir deisttir.

tanrının çocuk sahibi olabileceği fikri ona itici gelmiştir.

dostum bu arayış heyacan yaratır.

bilimsel bir arayış ilk olarak nasıl başlar?

önce hipotez kurarsın..yani gerçek olduğuna inandığın bir sav atarsın ortaya. sonra onu kanıtlamaya çalışırsın ..

onların en büyük hipotezidir tanrı..

Sitelerde Paylaş

'tcbh077' senin söylediklerine göre, Einstein, Neewton, Pascal, Faraday gibi bilim adamları idealzmle birlikte keşfetme ve Tanrı' yı bulmak için bilimsel çabaları artmıştır. Bu da onların bilimsel buluşlar yaptıkça Tanrı' ya daha çok yaklaştıklarını gösterir. O zaman sen de bizim gibi Tanrı inancının bilimde uyuşturucu etkisi değil de doping etkisi yaptığını savunanlardansın.

Sitelerde Paylaş

bilimsel bir arayış ilk olarak nasıl başlar?

önce hipotez kurarsın..yani gerçek olduğuna inandığın bir sav atarsın ortaya. sonra onu kanıtlamaya çalışırsın ..

onların en büyük hipotezidir tanrı..

Vay be tcbh,desene dün olduğu gibi bugün de bilimadamları fizik, kimya, biyoloji, paleontoloji, kozmoloji gibi bilimsel alanlarda tüm hipotezlerini tanrı üzerine kurup varmı yokmu araştırmaya başlar.Sonrada kimi hipotezler tarihe gömülür,kimisi de evrensel teori ve yasalara.Acaba şu anda CERN deki bilimadamları da tanrı hipotezlerinimi sınıyor?Yayınlara da geçiyormu tanrı hipotezi yoksa kı.ındanmı uyduruyorsun?
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...