Jump to content

Sünnet Münkirleri

Recommended Posts

Bu forumda oldukça sık karşılaştığımız bir durumdur bu. İslama hadisler üzerinden yapılan eleştiriler, çoğu müslüman tarafından hadisler inkar edilerek bertaraf edilmeye çalışılır. Bu ayırım neye dayanarak

yapılır, hangi hadisler inkar edilmelidir, bu genel bir kabul müdür yoksa dayanaksız, kişisel görüşler midir bu noktalar çoğu zaman karanlık kalır. Öyle ki zaman zaman hızını alamayıp veda hutbesini bile

reddeden arkadaşlara rastlamak mümkündür.

Bu noktada iş çok karışık bir hal alıyor. Şimdi hadis inkarcılarına daha önce bu sitede verilmiş bir yanıtı aktarmak istiyorum:

Kur'an'da her konu en ince ayrıntısına kadar anlatılmamıştır.

Çünkü döneminde yaşanan olaylarla ilgili ayetler ağırlıktadır. O dönemi yaşayanlar, o olayları bildikleri için ayetleri anlayabilmişlerdir. Olay Kur'an'da anlatılmamış ama olay hakkında hükümler, tavsiyelerde bulunulmuştur. Şimdi olayın ne olduğunu bilemezsek, ayetleri anlayamayız. Olayı bize aktaran ise hadislerdir. Aynı olay birkaç hadiste birden geçebilir. Benzerliklerden ve Kur'an'a uygunluktan doğrusunu anlayabilme olanağı vardır.

Birde bu arkadaşlara islami bir sitede müslümanlar tarafından verilmiş yanıta bakalım:

herşeyin kuranda olduğunu idaa edip resulullahı devreden çıkarmak isteyen sunnet munkirlerine soruyorum.Allah kuranda hiç bir ayeti hiç bir sureyi boşu boşuna indirip öğütlememiştir kuranı kerim aynı zamanda öğüt kitabıdır eğerki kuranda her şey acıklanmıştır kuran bize yeter başka kaynağa ihtiyacımız yok diyorsanız buyrun kurandan cevap verin ehli sünnetin kaynaklarına başvurmadan nasıl açıklayacaksınız.Tarihi bilgiler aynı zamanda ehli sünnet kaynaklarına dayanmakatadır bu yüzden tarih ilmindende cevap vermeden acıklayınki bilelim

(1) Ebu Leheb'in iki eli kurusun, kurudu da!

(2) Malı ve kazandığı kendisine fayda vermedi.

(3) Alevli ateşte yanacaktır.

(4) Karısı da odun hamalı olarak.

(5) Boynunda sağlam hurma lifinden örülmüş bir ip bulunacaktır.

1- Ebu leheb kimdir ,elleri neden kurusun

2-bu kişi ne yaptıda böyle bir cezaya çarptırılacak

3-karısı neden odun hamalı olacak

4-Ebu lehebin yaşadığı devir hakkında bilginiz varmı varsa dayanağınız nedir

şimdi benim bu sureden öğüt almam gereken yer nedir? bi zahmet bi aşıklayında bilelim

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görüldüğü üzere cevaplar neredeyse aynıdır. Bu belkide bir ateist ile bir müslümanın aynı şekilde yaklaştığı yegane konudur. Hal böyle iken hadis inkarcılığı nedir ne değildir. Bunu yapanların gerçek amacı

nedir? Neden böyle bir yola başvururlar? Bu arkadaşlar tüm hadis kaynaklarını incelemiş, araştırmış yaptıkları karşılaştırma sonucu bir kısmının ya da tamamının uydurma olduğu sonucuna mı varmışlardır,

yoksa inkar etmek işlerine geldiği için mi bu yola başvurmaktadırlar?

tarihinde legrandmensonge tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aynı forumdan bir cevap daha ekleyelim:

"""En basidinden bir namaz hususunda "namaz kaç vakit ya da kaç rekat kılınır? diye Kur'andan getirin" dediğimizde tüm hadis münkirleri birbirlerine giriyor. Hadis kabul etmediklerinden gülünç gülünç birbirine çelişkili cevap veriyorlar ve diyorlar ki;

kimisi namaz 3 vakit, kimisi namaz 2 vakit, kimisi namaz 3 vakit ama ben 5 vakit kılıyorum geleneğe göre, kimiside kaç rekat kılacağını bilemiyor."""

Sitelerde Paylaş

müslümanlara yazık.

kabul etseler bi dert etmeseler bi dert.

tam sakal bıyık hikayesi.

ama onlarkolayını bulmuşlar:

işlerine geleni kabul,

gelmeyeni kabul etmemek gibi

metodik bi yaklaşımı kullanıyorlar. :lol:

Sitelerde Paylaş

Çok önemli bir konu..

Newage kurancılar kendi düşüncelerini ve bu çağın gereksinimlerini islammış gibi lanse etmek için bu tarihi verileri yoksaymak zorundalar..

Sanarsınızki Kuran 2000 yılında indi..

Hadisleri yoksaymadan, dansözlük yapamazlar..

Sitelerde Paylaş
Çok önemli bir konu..

Newage kurancılar kendi düşüncelerini ve bu çağın gereksinimlerini islammış gibi lanse etmek için bu tarihi verileri yoksaymak zorundalar..

Sanarsınızki Kuran 2000 yılında indi..

Hadisleri yoksaymadan, dansözlük yapamazlar..

Yine yaparlar ama hareket alanları daralıyor... Hadisleri reddetmek, cephe küçültmek ve safra atmak anlamına gelir... Kur'an'ı da tevil ettin mi işleri daha da kolaylaşır...

Bu konuda İslam tarihinden güzel bir örnek vardır; o da Mutezile mezhebidir... Bu mezhep kader ve irade gibi konuların mantıkla ve felsefe ile izahını bulamayınca genel sünni ve şii görüşün dışına çıkmıştır... İlk ayrım "büyük günahların dinden çıkartıp çıkartmayacağı" tartışması ile başlamış ve bu mezhebin kurucusu sayılan Vasıl b. Ata, hocası olan Hasan-ı Basri'nin önünde bir orta yol tutarak ve "ne dinden çıkarlar ne de çıkmazlar" diyerek ehl-i sünnet yolundan ayrılmıştır... Çok ilginç ve incelenmeye değer yönleri olan bu mezhep kaderi reddeder ve "insan fiilinin failidir" der, Kur'an'ın mahluk olduğunu iddia ederler... Yani filleri insanın kendisinin yarattığını ileri sürerler... Bu ekolün mensupları aklı esas kabul ederler. Akıllarına sığmayan sahih hadisleri inkarda bir beis görmezler. Bu görüşler aslında ateizmin ve dolayısıyla bilimin görüşleridir ama bu insanlar ilgili Kur'an ayetlerini reddetmezler ama tevil ederler (yani eğip bükerler) ve bu yüzden dinden çıkmış sayılmayarak "ehl-i kıbledendir" denilirler... Bence günümüzdeki light ve new age islamistler de buna benzer bir akım sayılabilir aslında...

Sitelerde Paylaş

Burada ahkam kesip hadisleri ciddiye almayan müslümanların durumu şaşırtıcı. Adamlara ateistlerin ve islamı daha iyi bilen, daha yoğun yaşayan müslümanların verdiği cevap tamamen aynı. Cevabı tekrar yazıyorum. Burada ateistler tarafından defalarca yazılmış cevaplara çok benziyor.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

herşeyin kuranda olduğunu idaa edip resulullahı devreden çıkarmak isteyen sunnet munkirlerine soruyorum.Allah kuranda hiç bir ayeti hiç bir sureyi boşu boşuna indirip öğütlememiştir kuranı kerim aynı zamanda öğüt kitabıdır eğerki kuranda her şey acıklanmıştır kuran bize yeter başka kaynağa ihtiyacımız yok diyorsanız buyrun kurandan cevap verin ehli sünnetin kaynaklarına başvurmadan nasıl açıklayacaksınız.Tarihi bilgiler aynı zamanda ehli sünnet kaynaklarına dayanmakatadır bu yüzden tarih ilmindende cevap vermeden acıklayınki bilelim

(1) Ebu Leheb'in iki eli kurusun, kurudu da!

(2) Malı ve kazandığı kendisine fayda vermedi.

(3) Alevli ateşte yanacaktır.

(4) Karısı da odun hamalı olarak.

(5) Boynunda sağlam hurma lifinden örülmüş bir ip bulunacaktır.

1- Ebu leheb kimdir ,elleri neden kurusun

2-bu kişi ne yaptıda böyle bir cezaya çarptırılacak

3-karısı neden odun hamalı olacak

4-Ebu lehebin yaşadığı devir hakkında bilginiz varmı varsa dayanağınız nedir

şimdi benim bu sureden öğüt almam gereken yer nedir? bi zahmet bi aşıklayında bilelim

tarihinde legrandmensonge tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Burada ahkam kesip hadisleri ciddiye almayan müslümanların durumu şaşırtıcı. Adamlara ateistlerin ve islamı daha iyi bilen, daha yoğun yaşayan müslümanların verdiği cevap tamamen aynı. Cevabı tekrar yazıyorum. Burada ateistler tarafından defalarca yazılmış cevaplara çok benziyor.

Mutezilenin islamı mantık ve felsefe ile barıştırma girişimleri de yine ateistlerin söylemleri ile çok paralellik gösteriyor... sonunda hepsi ateizme çıkacak galiba... :rolleyes:

Sitelerde Paylaş

Andromeda, hadisler onların düşünme ve mantık alanlarını kısıtlıyor..Haklısın elbette farklı bir dansözlüğe bürüneceklerdir ..Savunma güdüleri yanlışı görmelerine rağmen yanlışı savunmalarına mani olmuyor..

Evet ebu leheb kimdir sorusuna cevap versinler örneğin..Hadis ,siyer ve tarihi verileri reddetmekle Kuran'ı nasıl açıklayacaklar?Kendi heves ve arzularına göre elbette..

1400 'lük vurun anlamına gelen drb kelimesini arapcada olmasına rağmen çıkarın diye çevirirler..Çünkü işlerine gelmiyor..

EEE Kuran çağa uymazsa çağı Kuran'a uydur..

tarihinde sokrates tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Yusuf, Muhammed Kuran'da yaptığı bazı eylemler ve hatalar için uyarılıyor..Uyarılmadıkları da olmuş olabilir..

elbette uyarılacak.peygamberde bir insan değilmidir? allah için bu kelimeyi kullanamayız.allah unutmaz.dalgın değildir.herşeyden haberdardır.allah kendisine ortak edinmemiştir.peygamber allah ın ortağı değil sadece kul u ve resuludur.allah kimsewyi uyarmaktan çekinmez.peygamberini bile.

Sitelerde Paylaş

Netice olarak Muhammed'in yanlış şeyler söylemiş olması Kuran'a zıt görünmesi onu yapmadığı ve uygulamadığı anlamına gelmez...

Cehennemle korkutan muhammedden kadın ve sex düşkünü kılıçla ve savaşla korkutan Muhammed'e evrilen bir adamdan başka birşey çıkmıyor hem Kuran'da ham hadislerde.

9 yaşındaki bir kızı da almış olabilir hadislerde denildiği gibi hırsa bürünüp savaşlar çıkardığı da söylenebilir..

Kendini Tanrı'nın temsilcisi gören birçok insan katliama davetiye çıkarmıştır..Muhammed'de bu sapıklardan biri..

Zaten Hacc süresinde peygamberlerin şeytani fikirlere de bulaştığını söylüyor..

Yani Muhammed'in kendisi de itiraf ediyor...Eğer Allah varsa zaten bunları temizler diyerek işin içinde sıyrılıyor..

Muhammed harbiden çok zeki..Sapkınlığını süslü sözlerle nasılda yedirmiş.

Sitelerde Paylaş
Netice olarak Muhammed'in yanlış şeyler söyleymiş olması Kuran'a zıt görünmesi onu yapmadığı ve uygulamadığı anlamına gelmez...

9 yaşındaki bir kızı da almış olabilir hadislerde denildiği gibi hırsa bürünüp savaşlar çıkardığı da söylenebilir..

Kendini Tanrı'nın temsilcisi gören birçok insan katliama davetiye çıkarmıştır..Muhammed'de bu sapıklardan biri..

Zaten Hacc süresinde peygamberlerin şeytani fikirlere de bulaştığını söylüyor..

Yani Muhammed'in kendisi de itiraf ediyor...Eğer Allah varsa zaten bunları temizler diyerek işin içinde sıyrılıyor..

Muhammed harbiden çok zeki..Sapkınlığını süslü sözlerle nasılda yedirmiş.

bikere yanlışsın.peygamber Allah ın emrilerinde zerre kadar dışarı çıkmamıştr.kendisine saldırıya geçen müşriklerle ayet gelene kadar savaşmamıştır.herşey allah ın izni iledir.hacc suresi kaçıncı ayet bu idda ettiğin ayet.

ayrıca hadislerde bile ayşenin 9 yaşında olduğu yazmaz.yok efendim ayşe oynuyormuşta bilmem ne.18 yaşında bi kızda dışarda oynayabilir arkadaşlarıyla.bu söz yorumlanır yani.

Sitelerde Paylaş

Hac 52. ayet..

Bir başka açıdan bakarsak,

Muhammed 12 yıl savaşmıyor korkudan sonraki 10 yıl gaza geliyor..Nedense bu 5000 melek bedirde ortaya çıkıyor.Kaybettiği savaşta bu 5000 melek yine yok :).Bu teraneleri nasıl yutuyorsunuz anlamıyorum...

İktidara ulaşmak için her yol mübahtır size göre.....Muhammed'i sapıklaştıran bu masalları yutanlar..

İyi kurgulamış..

Hele birde şeytanın dosdoğru yolda duracağım demesi varya :lol:

Yanmışınız haberiniz yok..

Bu kadar gerçeğin farkında olup vazgeçemeyen ve iktidar amacı güden bir adamın profilini farketmemeniz ve sizi iyi gütmesi müthiş..

Sitelerde Paylaş
Hac 52. ayet..

Bir başka açıdan bakarsak,

Muhammed 12 yıl savaşmıyor korkudan sonraki 10 yıl gaza geliyor..Nedense bu 5000 melek bedirde ortaya çıkıyor.Kaybettiği savaşta bu 5000 melek yine yok :).Bu teraneleri nasıl yutuyorsunuz anlamıyorum...

İktidara ulaşmak için her yol mübahtır size göre.....Muhammed'i sapıklaştıran bu masalları yutanlar..

İyi kurgulamış..

Hele birde şeytanın dosdoğru yolda duracağım demesi varya :lol:

Yanmışınız haberiniz yok..

Bu kadar gerçeğin farkında olup vazgeçemeyen ve iktidar amacı güden bir adamın profilini farketmemeniz ve sizi iyi gütmesi müthiş..

kardeşimn bu tür laflar içeriksiz laflar.aynı şeyleri papağan gibi tekrarlayıp durmayın.sizinki yıkamıyoruz bari hasar verelim felsefesi.artı hasar bile veremiyoırsunuz sadece masturbasyın yapıyorsunuz okadar.sen böyle demeyle ne ben nede başka bir müslğman dinden çıkmaz.boşuna yorulma.borun ötüyorsa babalar gibi borunu öttürürsün yoksa bu tür şeylerle oyalanman boşuna.

ha buarada.hac suresine baktım.evet peygamberlerde insandır şeytanın onları kıandırmaya çalışması çok normal.

Sitelerde Paylaş
9/5 Kutsal aylar çıkınca, (hala barışa yanaşmıyorlarsa) o putperestleri yakaladığınız yerde öldürün. Onları yakalayın, onları kuşatın ve her hareketlerini izleyin. Tevbe edip namaz kılar ve zekat verirlerse yollarını serbest bırakın. ALLAH Bağışlayandır, Rahimdir.

Tek başına şu sözler Muhammed'in hırsının ve yaygarasının ürünü!!

Namaz kılar ,Zekat verirlerse!!!

Öyle ya dinde zorlama yok öldür gitsin....

Siz masal yiyenler ve güdülecek koyunlarsınız:)

Bu din zaten zamanla yıkılacaktır bize düşen gerçeği farketmenizi sağlamak..Yüzyıllar boyu evrim geçirerek temcit pilavı gibi önümüze gelse de..Bu masalları yutmayacak akıllı bireyler her daim çıkacaktır...Siz kafir deyip dışlasanız öldürmeye kalksanızda!

Peygamber insandır evet 9 yaşındaki bir kıza atlayacak kadar pedofil olabilir..Karı kız düşkünüde olabilir oda bir insan ne olacakki..

Size dininizi tamamlıyorum pedofilizm :lol:

Sitelerde Paylaş
ayrıca hadislerde bile ayşenin 9 yaşında olduğu yazmaz.yok efendim ayşe oynuyormuşta bilmem ne.18 yaşında bi kızda dışarda oynayabilir arkadaşlarıyla.bu söz yorumlanır yani.
Sen kafana gore yorumlar yaparak, hem forumun genelini hem de bazi onemli basliklari sabote eden bir kimsesin, ancak forum yonetiminin sana sagladigi ozgurlugu bu kadar suistimal etmemelisin.

Eger bir konuda muhalif bir tavir sergileyeceksen, once arastirmalisin. Eger arastirip, konu hakkinda fikir sahibi olmak istemiyorsan, yorum yapmaktan kacinmalisin. Durmadan kabul etmiyorum dedigin hadisleri once bir oku. Bak bakalim bu hadisler, hangi buyuk hadiscilerin kitaplarinda yer almislar.

Ornegin Kutub-i Sitte´deki 5575 no´lu bu hadis, Buhari, Muslim, Ebu Davud ve Nesai´nin kitaplarinda yer alip, Ayse´nin Muhammed´e teslim edildigi gun 9 yasinda oldugunu acikca gosteriyor;

Hz. Aise radiyallahu anha anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam, ben alti yasinda iken benimle evlendi. Medine'ye geldik. Beni'l-Haris Ibnu'l-Hazrec kabilesine indik. Ben hummaya yakalandim. Saclarim dokuldu. (Iyilesince) sacim yine uzadi. Annem Ummu Ruman, ben arkadaslarimla salincakta oynarken, bana geldi, benden ne istedigini bilmeksizin yanina gittim. Elimden tuttu. Evin kapisinda beni durdurdu. Evimizde, Ensardan bir grup kadin vardi. "Hayirli, bereketli olsun!", "Ugurlu mubarek olsun!" diye dualar, tebrikler ettiler. Annem beni onlara teslim etti. Onlar kilik-kiyafetime ceki duzen verdiler. Beni, (kusluk vakti aniden) Resulullah aleyhissalatu vesselam(in gelisinden) baska bir sey sasirtmadi. Annem beni O'na teslim etti. O gun ben dokuz yasinda idim."

Buhari, Nikah 38, 39, 57, 59, 61; Muslim, Nikah 69, (1422); Ebu Davud, Nikah 34, (2121); Edeb 63, (4933, 4934, 4935, 4936, 4937); Nesai, Nikah 29, (6, 82).

tarihinde Onur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hadisleri yamultarak yoksayarak,

Kuranı yamultup bilime uydurmaya çalışarak yoksaymaya çalışıyorlar..

Arabistan'dakiler 9 yaşa itiraz etmiyor bizim Türk medeni hukukuna alışanlar itiraz ediyor..

Avrupa'lı bir siyasetçi bu durumu vurgulayınca neden ayaklanıyorlar gerçek değilse..Oysa olay gerçek ve hadisler kaynaklarında yazıyor...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...