Jump to content

Sorular Sorular Sorular .............

Recommended Posts

Uzun zamandır aklımı bazı sorular kurcalar. Tatmin edici bir cevap bulamadım. Çok derine dalma kafayı yersin cevabını duymaktan sıkıldım. Belki bilen biri çıkar.

Soru 1: Allah beni niye yarattı. Ne ihtiyacı vardı? Ana fikir neydi?

Soru 2: Peygamberler, evliyalarda insan olduğuna göre Allah onlara farklı bir ruh mu üfledi? Niye onlar bizden üstün? Bizim üstün olmamamızın nedeni ne? Hz Muhammet’ in şerefine bütün alemleri yarattım demesinin mantığı ne? O zaman bizler Allah ‘ın gözünde pis birer böcek değimliyiz?

Soru 3: Dünyanın diğer memleketlerinde doğan insanların suçu ne? Onlar niye Müslüman olmadıkları için yanacaklar? Bu adalet mi?

Soru 4: İnsan yaşamının büyük bir çoğunluğunu gayrimüslim olarak yaşasa, tam ölecekken kelime-i şahadet getirse cennete girer mi? Girerse böyle adalet mi olur?

Soru 5: Derler ki sen istersen evliya ol, kıyamet gününde senin cennete girmene isterse Allah engel olabilir. Yani senin kaderin onun iki dudağı arasındadır. Bu mantıklı mı?

Soru 6: Miyarlarca senedir var olan bir dünyanın Allah’ı, bundan 1400 sene önce Arabistan da piyasaya çıksın ve bu dünyadan hiçbir şey (teknolojik) barındırmayan, sadece öteki dünyayı kurtarmaya yönelik bir kitap göndersin. Hz. Muhammet adlı bir adam vasıtasıyla kendini insanlığa tanıtsın. Ödül ve cezaları belirten bir kitap yayınlasın. Anayasa gibi bir şey. Anlamadığım bu kitap o kadar karışık ki Hz. Muhammet adında bir tercümana ihtiyaç duysun. Bunun mantığı beynime sığdığı gün, tam Müslüman olup tövbe edeceğim.

Soru 7: Sonsuz yaşamın olduğu, cennet ve cehennemin vaat edildiği bir alem için, bu dünyadaki 60-70 senelik ortalama bir hayat, karışık bir Kuran, doğru olduğundan emin olmadığımız bazı hadisler, ne kadar yeterlidir?

Soru 8: Yaşam şartları gerek babasından, gerekse kendi çalışmasından dolayı gayet iyi olan bir Müslüman düşünün. Birde yaşam şartları kötü olan bir Müslüman düşünün. İkisinin de başlangıç imanı aynı. İlki şartlardan dolayı bütün ibadetlerini elinden geldiğince iyi yerine getiriyor (Namaz, oruç, zekat, hac…). Ölüyor. Şüphe yok ki hem bu dünyada gayet iyi yaşıyor, hem de öbür dünyada düz mantıkla cennete layık görülüyor. İkincisi ise (şu anki toplumun %90 ı böyle) geçim derdinden dolayı ibadetlerini tam yapamıyor, ve ölüyor. Düz mantıkla düşündüğümüzde hem bu dünyada sürünüyor, hem de öbür dünyası tehlikede. Bu mantıklımı sizce?

Bunun mantığını aklıma sığdırabilirsem bütün sorun ortadan kalkacak ve ben eyvahcübbeli den daha sağlam Müslüman olacağım 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 93
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Şimdi ben burda dilimin döndüğünce cevap vereceğim. Ama sen başka sorularla tekrar geleceksin. Ha bu insanın ve Kuran'ın normal bir davranışıdır normal karşılarım ama öbür sorularına cevap vermek için zaman harcarmıyım bilemiyorum.

1. Allah bilinmek istedi ve Dünya'da onun temsilcisi halefi olacak bi şey (insanı) yarattı. "Bana ibadet etsinler diye yarattım" derken de aslında "ibadet"in başka anlamı olan "bilinmek" gözardı edilmemelidir.

2. Peygamberin üstün yaratıldığına dair bir emare yok. Peygamberin de dediği gibi üstünlük takvadadır. Onlar takva sahibi insanlardır. Sende takva sahibi pek tabi olabilirsin ancak bu çok kolay değildir. Senin bu dediğin şuna benzer, ben de insanım o da insan ama o neden müdür? O müdür çünkü senden daha bilgili ve tecrubeli...

3. Kafir inkar eden demektir. Kuran'da kafirler yanacak der. İnkar etmek için (kafir olmak için) haberin olması gerekir. Haberin yoksa kafir değilsindir. Ancak kafir değil, müslüman değil, bu nasıl hesaba çekilecek dersen orası başka bir konu...

4. Merak etme, tüm yaşantısını inkar ederek geçirmiş biri ölürken de o kelimeyi söylemeyecektir. Ha söylüyorsa zati, demek ki içinde iman kırıntısı dahi varmış demektir ve Allah onun bile mükafatını verir.

5. Allah'a dudak yapan bir önermeyi ben ciddiye bile almam, sen de alma...

6. Kuran tüm zamana inmiştir. Ancak 1400 yıl önce yaşayan insanların gerçekten de Kuran'ı anlamak için bir tercumana ihtiyaçları vardı. Ancak şimdi insanların bilinç seviyeleri geliştikçe Kuran daha anlaşılır bir hal almaya başladı.

7. İşte o yüzden Allah'ın Dünya'da ki merhameti, öte dünyadaki yanında kıyaslanırsa denize düşen bir damla kadar derler.

8. Allah, hiçbir şeye gücü yetmeyen ve başkasının malı olan bir köle ile, kendisine verdiğimiz güzel rızıktan gizli ve açık olarak Allah yolunda harcayan kimseyi misal verir. Bunlar hiç eşit olur mu? Hamd Allah’a mahsustur, fakat onların çoğu bilmezler. Nahl 75 (Bunu bir düşün...)

Bu cevapları sen müslüman olasın diye yazmadığımı belirtir, saygılarımı sunarım...

Sitelerde Paylaş

Şimdi ben burda dilimin döndüğünce cevap vereceğim. Ama sen başka sorularla tekrar geleceksin. Ha bu insanın ve Kuran'ın normal bir davranışıdır normal karşılarım ama öbür sorularına cevap vermek için zaman harcarmıyım bilemiyorum.

1. Allah bilinmek istedi ve Dünya'da onun temsilcisi halefi olacak bi şey (insanı) yarattı. "Bana ibadet etsinler diye yarattım" derken de aslında "ibadet"in başka anlamı olan "bilinmek" gözardı edilmemelidir.

2. Peygamberin üstün yaratıldığına dair bir emare yok. Peygamberin de dediği gibi üstünlük takvadadır. Onlar takva sahibi insanlardır. Sende takva sahibi pek tabi olabilirsin ancak bu çok kolay değildir. Senin bu dediğin şuna benzer, ben de insanım o da insan ama o neden müdür? O müdür çünkü senden daha bilgili ve tecrubeli...

3. Kafir inkar eden demektir. Kuran'da kafirler yanacak der. İnkar etmek için (kafir olmak için) haberin olması gerekir. Haberin yoksa kafir değilsindir. Ancak kafir değil, müslüman değil, bu nasıl hesaba çekilecek dersen orası başka bir konu...

4. Merak etme, tüm yaşantısını inkar ederek geçirmiş biri ölürken de o kelimeyi söylemeyecektir. Ha söylüyorsa zati, demek ki içinde iman kırıntısı dahi varmış demektir ve Allah onun bile mükafatını verir.

6. Kuran tüm zamana inmiştir. Ancak 1400 yıl önce yaşayan insanların gerçekten de Kuran'ı anlamak için bir tercumana ihtiyaçları vardı. Ancak şimdi insanların bilinç seviyeleri geliştikçe Kuran daha anlaşılır bir hal almaya başladı.

7. İşte o yüzden Allah'ın Dünya'da ki merhameti, öte dünyadaki yanında kıyaslanırsa denize düşen bir damla kadar derler.

8. Allah, hiçbir şeye gücü yetmeyen ve başkasının malı olan bir köle ile, kendisine verdiğimiz güzel rızıktan gizli ve açık olarak Allah yolunda harcayan kimseyi misal verir. Bunlar hiç eşit olur mu? Hamd Allah’a mahsustur, fakat onların çoğu bilmezler. Nahl 75 (Bunu bir düşün...)

Bu cevapları sen müslüman olasın diye yazmadığımı belirtir, saygılarımı sunarım...

Vay be demekki insanın dilinin döndüğünce cevapları varmış. Uğraşıp yazdığın için sağol. Ama mantıken doldurulacak o kadar boş nokta varki.

Sitelerde Paylaş

1 allah bilinmek istedi demişsin ...demek allahında nefsi varmış zaten öfkeleniyorda zaman zaman ...tıpkı insan gibi

ne kadar zaman sonra bilinmek istemiş acaba çok merak ettim o zaman nelerle uğraşıyordu kim bilir

3 sende hristiyan ve yahudilere kafirsin bunu biliyorsun değilmi

5 dudağının arasında lafını birebir almana aslında hiç şaşırmadım :)

6 kurandaki herkesin anlayacağı şekilde apaçık indirdik işte ayetlerimizi biz böyle açıklayıcıyızdır gibi sözler allah 1500 sene sonraki insanlar içinmi söylemiştir çok ilginç bir yaşıma daha girdim

7 öyle diyenler daha neler neler söylemişler ohooooo bu neki

8 sahiden 8 i sende düşün birine rızık verip zengin eden allah diğerinide köle yapıyor sonrada yaw bunlar hiç eşit olurmu diyor,

artık yiyecem kafayı...

tarihinde doodslag tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

evet sorulara devam edelim..

9. Allah yılanları sürünsün diye mi yaratmıştır. Ömür boyu sürünen bir canlıyı yaratan bir Yaratıcı ne kadar merhametlidir.?

13. Allah neden dört mevsim yaratmıs da bir mevsim yaratmamış.

14. Ben kışı yazdan çok severim Allah bunu bildiği halde neden beni Akdenizde yaratmış.

17. Allah neden insanı çıplak yaratmış da sonra da avret kuralını koymuş.Madem bizim kapanmamızı istiyordu o halde neden ayı gibi kürk içinde yaratmamış.

25. Allah meyve ve sebzeleri neden çiğ yaratmış.Mesela patetesi neden pişmiş olarak yaratmamış.Sonuçta patates çiğ yenmez.

30. Allah neden ateşin dumanını yaratmış neden dumansız ateş yaratmamış.bilindiği gibi duman zararlıdır.

evet sorularım devam edecek...............................

Sitelerde Paylaş

9. Allah yılanları sürünsün diye mi yaratmıştır. Ömür boyu sürünen bir canlıyı yaratan bir Yaratıcı ne kadar merhametlidir.?

14. Ben kışı yazdan çok severim Allah bunu bildiği halde neden beni Akdenizde yaratmış.

17. Allah neden insanı çıplak yaratmış da sonra da avret kuralını koymuş.Madem bizim kapanmamızı istiyordu o halde neden ayı gibi kürk içinde yaratmamış.

25. Allah meyve ve sebzeleri neden çiğ yaratmış.Mesela patetesi neden pişmiş olarak yaratmamış.Sonuçta patates çiğ yenmez.

30. Allah neden ateşin dumanını yaratmış neden dumansız ateş yaratmamış.bilindiği gibi duman zararlıdır.

Eyvahh ateistmi oldun :) Bu soruları ancak bir ateist düşünebilir :)

Sitelerde Paylaş

31 ..neden erkeklerde göğüs ucu yaratmış????

32. neden kuranda insanları iman ettirecek kesin bir bilgi yok (dünya yuvarlaktı ve döner .güneşte bir yıldızdır..vs gibi),

33.

neden allah birtakım insanları müslüman topraklarında dünyaya yollayarak diğerlerine göre torpilli doğmasına sebeb olur hani ilahi adalet

Sitelerde Paylaş

Eyvahh ateistmi oldun :) Bu soruları ancak bir ateist düşünebilir :)

Diesel kardeşim. konuyu saptırma.:) tabi sorular zor olunca hemen konuyu değistirmeye çalışıyorsun :):):)ama ben yermiyim :D

tarihinde ebu darwin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

31 ..neden erkeklerde göğüs ucu yaratmış????

32. neden kuranda insanları iman ettirecek kesin bir bilgi yok (dünya yuvarlaktı ve döner .güneşte bir yıldızdır..vs gibi),

33.

neden allah birtakım insanları müslüman topraklarında dünyaya yollayarak diğerlerine göre torpilli doğmasına sebeb olur hani ilahi adalet

Özellikle şu üçüncü soruna takıldım :) Müslüman topraklarda doğmak bir ayrıcalık değilki. Bir istiklal caddesine çıkta müslüman topraklarda doğmuş olanların bir haline bak.Müslümanlıkla ilgileri varmı.Ayrıca sende bu ülkede doğmuşsun burdakilerin çoğu gibi ateist olmuşsunuz ama

O yüzden torpil olarak görme müslüman bir ülkede doğmayı.

Sitelerde Paylaş

İBRETLİK SORULAR

Sitelerde Paylaş

Özellikle şu üçüncü soruna takıldım :) Müslüman topraklarda doğmak bir ayrıcalık değilki. Bir istiklal caddesine çıkta müslüman topraklarda doğmuş olanların bir haline bak.Müslümanlıkla ilgileri varmı.Ayrıca sende bu ülkede doğmuşsun burdakilerin çoğu gibi ateist olmuşsunuz ama

O yüzden torpil olarak görme müslüman bir ülkede doğmayı.

aaa yapma ama şimdi türkiye laik bir ülke sonuçta....bak doğduğun yaşadığın toplumun öğretilerini benimseyerek büyür ve kabul edersin ..

3 5 isnisna elbette olacaktır..mesela almanyada doğsaydın hristiyan dın vede afiyetle domuz yiyordun...uzak doğuda doğsaydın çekirge kızartmasını mısıra tercih ediyor olurdun...şimdi sadece inancınıza göre müslüman olanlar cennete girecekse müslüman öğretileriyle büyüyen bir insanın cennete girme şansı almanyada veya japonyada doğan bir insandan fazla değilmidir....ve bu adaletmi sence

Sitelerde Paylaş

aaa yapma ama şimdi türkiye laik bir ülke sonuçta....bak doğduğun yaşadığın toplumun öğretilerini benimseyerek büyür ve kabul edersin ..

3 5 isnisna elbette olacaktır..mesela almanyada doğsaydın hristiyan dın vede afiyetle domuz yiyordun...uzak doğuda doğsaydın çekirge kızartmasını mısıra tercih ediyor olurdun...şimdi sadece inancınıza göre müslüman olanlar cennete girecekse müslüman öğretileriyle büyüyen bir insanın cennete girme şansı almanyada veya japonyada doğan bir insandan fazla değilmidir....ve bu adaletmi sence

Öncelikle müslüman kavramında sanırım mutabık değiliz :) bugün ramazanda oruç tutmayla birde cumaya gitmeyle insanlar müslüman olduklarını sanıyor iddaa ediyor.

Ancak bu sadece kültür olmuş oluyor.İnsanlar sadece geleneklerini yaşamış oluyorlar.Burda imanla ilgili bir durum yok zaten.

kapişş :)

Sitelerde Paylaş

Saçmalamayı kes. Ben sorularıma yanıt istiyorum. Ben o bildiğin kurnaz ateistlerden değilim. Seni tongaya düşürmek niyetim değil. Sorularıma basitçe yanıt istiyorum. Beni ikna edin. Bende diğerlerini ikna ediyim, diğerleride diğerlerini. Bu sayede islam yayılsın. Zırvalama bence.

Sitelerde Paylaş

Saçmalamayı kes. Ben sorularıma yanıt istiyorum. Ben o bildiğin kurnaz ateistlerden değilim. Seni tongaya düşürmek niyetim değil. Sorularıma basitçe yanıt istiyorum. Beni ikna edin. Bende diğerlerini ikna ediyim, diğerleride diğerlerini. Bu sayede islam yayılsın. Zırvalama bence.

Mucize sorularına yanıt vermiş zaten tatmin olmadınmı ? olmadıysan hangisinden olmadın başka sorun varmı ?

dilimiz döndüğünce cevap verelim.

Sitelerde Paylaş

Öncelikle müslüman kavramında sanırım mutabık değiliz :) bugün ramazanda oruç tutmayla birde cumaya gitmeyle insanlar müslüman olduklarını sanıyor iddaa ediyor.

Ancak bu sadece kültür olmuş oluyor.İnsanlar sadece geleneklerini yaşamış oluyorlar.Burda imanla ilgili bir durum yok zaten.

kapişş :)

senin iletini okurken radyodan gelen 60 70 80 90 100 ohh havada 100 karada 100 sarkısı cuk oturdu valla kıvırmana

kapiş kardeşim kapiş anladım ben seni :)

Sitelerde Paylaş

Mucize sorularına yanıt vermiş zaten tatmin olmadınmı ? olmadıysan hangisinden olmadın başka sorun varmı ?

dilimiz döndüğünce cevap verelim.

Tatmin olmadım tabiki. Özellikle 1. soru benim için çok önemli. Niye yaratılmışız durduk yere?

Sitelerde Paylaş

Mucizenin 1. soruya verdiği cevapta söylediğine göre insan allahı bilse yeter. Bi nevi ibadettir bu. O zaman o kadar meşekkatli ibadet olaylarına gerek yoktur.

Allah neden bilinmek ister ki? Bide bu var tabi. Canı sıkılmıştır desem cık olamaz, kendine bir uğraşmı aradıki aceba? Hem melekler var, bizden milyon kat üstün. Onlarla zaman geçirse nolurduki?

Sitelerde Paylaş

Mucizenin 1. soruya verdiği cevapta söylediğine göre insan allahı bilse yeter. Bi nevi ibadettir bu. O zaman o kadar meşekkatli ibadet olaylarına gerek yoktur.

Allah neden bilinmek ister ki? Bide bu var tabi. Canı sıkılmıştır desem cık olamaz, kendine bir uğraşmı aradıki aceba? Hem melekler var, bizden milyon kat üstün. Onlarla zaman geçirse nolurduki?

Sen bir ressama niye resim yapıyorsun diye sordunmu hiç yada bir tiyatrocuya neden tiyatro yapıyosun diye sordunmu

Ayrıca melekler bizden sütün değil yani imanlı olanlarda üstün değil

Sitelerde Paylaş

Sen bir ressama niye resim yapıyorsun diye sordunmu hiç yada bir tiyatrocuya neden tiyatro yapıyosun diye sordunmu

Ayrıca melekler bizden sütün değil yani imanlı olanlarda üstün değil

Allahın mesleği yaratmak diyorsun yani. Bizden öncede yaratmış, sonrada yaratacaktır. Öylemi? O zaman bu mesleği icra eden başkalarıda varki aralarındaki çekişmeden dolayı olaylar bu duruma geliyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...