Jump to content

NASIL OLUYORDA AKIL, DOĞRUYU YANLIŞ, YANLIŞI DOĞRU GÖREBİLMEKTEDİR..

Recommended Posts

• İleti 606
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Durun bakalim ne zirvalayacak bu serdaaar.

Biraderim, haritanin, hepsini goren filan diye bir halt yoktur. Oncelikle haritan dogru olacak, olay bu. Sonra sana gitmen gereken yolu gostermesi kafidir, ote yanina da zerre kadar hacet yoktur.

Yani, haritanin tumunu gormek gerekmez. Tumunu goren daha dogru goruyor, daha yanlis goruyor filanda denemez. Harita dogru ise, gorduklerinde dogrudur, hepsi bu kadar. Yanlis bir haritanin ne kadarini gorursen gor, sana fayda etmez.

Doğru şeyler, yanlış temel üzerine kurulamaz...Dolayısıyla var olan harita bilgisi doğrudur....

Tamamı mı?

Bir kısmı mı?

Hangisi isabet eder...

tarihinde Serdaar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

@Serdarr taa 2. sayfada cevap verdim ben soruna. Gözünden kaçtı sanırım ki 3. sayfa kimsenin cevap vermediğini söylemişsin.

Soruna cevap vereyim anladığım kadarı ile.

Daha çok şey bilen hedefe ulaşır.

Haritada ise işaretlemek istediği yere daha yakından bakan daha düzgün hedefini bulur.

Sitelerde Paylaş

@Serdarr taa 2. sayfada cevap verdim ben soruna. Gözünden kaçtı sanırım ki 3. sayfa kimsenin cevap vermediğini söylemişsin.

Teşekkür ederim değerlendirmen için daha 3 sualim daha olacak bu sualleri cevaplayan kendi

hakkında seçtiği yolun doğru ya da yanlışlığını fark edecek büyük ihtimalle...

Sitelerde Paylaş
İki kutu var..

birinde 1000 tl var

ikincisinde 500 tl var.

Sen hangini seçersin gibi...

İkisini de elbette.

Ama ne alaka olduğunu kendin anladın mı sen bunun, baştan beri gevelemeye çalıştığın şeyle?

Bak biraderim. Senin sorun şu olacak.

Elinde iki harita var, hangisine göre gidersin?

Bu durumda haritanın bütünü parçası değil, doğru olanına güvenirsin. Şimdi diyelim sen Ankara dasın ve Taksim'e gideceksin. Eline bir kaç harita verdiler.

Baktın, baktın, adam isatnabul boğazını göstermemiş haritada. Sen biliyorsun ki, istanbula, taksime gitmek için, en az bir kere bir şekilde denizi geçmek lazım. Bu harita yanlıştır, aynen.

Başka biri harita veriyor eline. Üzerinde bir ok işareti, aha bu yana gidersen istanbula varır diyor. Sence bu harita seni istanbula götürür mü?

Doğru yanlış böyle bir şeydir birader. Test edersin, bakarsın olur biter. İşte bilimde budur.

Amanda efenim ölecezde, dünyada bu sıcakta aç kaldığımız için bize huriler verecekler. Deme ya, kim görmüş, nerden biliyorsun, kaç kişi var o cennete gitmiş gelmiş, nerde, hani?

İşte olay budur. Bunun baştanbaşa yanlış olduğu kesin olarak kesindir. Sen bunun doğru olduğunu asla ve kata kabul edemezsin, aklın başındaysa. Zira ölenlerin çürüyüp, böceklere gıda, olup, kuruyup vs. gittiği, öyle bir halt olmadığı apaçık ortadadır.

Gerçek buyken çıkıp amanda şu bedevi masalındaki putçuğa taparsanız ölünce hurilerle grup seks yapacaksınız gibi bir lafın doğru olacağını iddia etmek ancak embesilliktir.

Sitelerde Paylaş

Benim anlamadığım şey neden adamın izlediği yolu eleştiriyorsunuz. Söylediklerine cevap verin bakalım ne olacak. Birisi öyle değil böyle sor diyor öbürü dediğinden bir şey anlamıyoruz diyor.

Hayır adam diyor ki onu mu seçersin bunu mu seç birisini ateistliğin yada imanın ellerinden gidecek değil ya. Bakalım nedir sonuç sonuç gelince yanlışını doğrusunu tartışırız.

Amanda efenim ölecezde, dünyada bu sıcakta aç kaldığımız için bize huriler verecekler. Deme ya, kim görmüş, nerden biliyorsun, kaç kişi var o cennete gitmiş gelmiş, nerde, hani?

Bu arada merak ettim. Sizler dünyanın oluşumu sırasında oradamıydınız ki milyarlarca yıl ? Gören kaç kişi var aranızda ?

tarihinde extinction tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İkisini de elbette.

Ben senin eline bir kriter vereceğim....Haritayı doğru mu, tuttuğunu yoksa ters mi tuttuğunu anlayacaksın...Merak etme .....Sabırla kal.....

Bir de şunu ifade etmek gerekli, insanların inançsızlıklarında akıldan daha çok hissi problemler olduğunu

görmekteyim...Çoğunun vaziyeti böyle gibi.....

Akıl bir terazidir...Doğru şeyler koyar tartarsın ama, hissini ikna edemessen kazadan da kurtulmaz sınız...

Sitelerde Paylaş
Bu arada merak ettim. Sizler dünyanın oluşumu sırasında oradamıydınız ki milyarlarca yıl ? Gören kaç kişi var aranızda ?

İyi de dünya burada işte. Milyarlarca yıl önce her ne vardıysa, iyi kötü bir şekilde hepsi işte burada duruyor. Git bak, hepsi bu.

Sende görenler arasındasın. Gayet açık ve net, o milyarlarca yıl boyunca yaşamış olan millet, hepside çürüdü, toprak filan olup gitti. Milyarlarca yıldan beri bu böyle. Böyle olmayan bir ölmüş varsa, gitmiş cennete, tomurcuk memeleri test edip onaylamış, hay hay buyursun gelsin, görelim birlikte.

Sitelerde Paylaş
Bir de şunu ifade etmek gerekli, insanların inançsızlıklarında akıldan daha çok hissi problemler olduğunu

görmekteyim...Çoğunun vaziyeti böyle gibi.....

Sahi mi?

Acaba insanların inançalrınd amı, inançsızlıklarında mı hislere bir yer var?

Apaçık bir gerçek ki, insan ölüyor, çürüyüp toz filan olup gidiyor. Bu kesin, bu %100 doğru, işte önümüzde olup biten bir şey.

Amanda cennet filan teranleri ise, yanlış, kesinlikle, gözümüzün önünde işte, yok öyle bir yer, ne görebiliyoruz, ne de gidip gören filan var.

Ama siz çıkmış, amanda şu tanrıya tapıp karılarımız döver, insanları kesersek o tanrı bize cennete koyacka diyorsunuz. Açıkca gözünüzün gördüğü hakikati inkar ederken, yanlışı kabul ediyorsunuz.

Peki neden? Ölmekten, yok olmaktan korktuğunuz, ödlek olduğunuz için olmasın? Değilse, buyrun, söyleyin hadi.

Sitelerde Paylaş

Birinci mihenk taşım; ve sorum,

Elinde doğru verileri çok olan mı İsabet eder...

Az olan mı?

Evet ya da hayır diyebilir misiniz?

İlk olarak, mesajda sorduğun soru bir evet-hayır sorusu değil, seçim sorusu.

İkincisi, mesajdaki soruyla başlığın alakası yok.

En iyisi ben başlıktaki soruyu muhatap alayım. Temel olarak alınan kurallar, bilgiler hatalı ve yanlışsa normal olarak doğru yanlış, yanlış doğru olarak görülür.

Mesela,"Bir erkek birden fazla kadınla evlenebilir" kuralını doğru kabul eden birisine bir erkeğin 3 karısı olması doğrudur. Ama bu olay "Bir erkek sadece bir kadınla evlenebilir" kuralını benimsemiş birine göre yanlıştır. Yine "İnsanlık falan tanrının yarattığı bir erkek ve bir dişiden ortaya çıkmıştır" önkabulünü gerçek kabul birisine göre evrim yanlıştır ama "Eldeki veriler hangi beni hangi sonuca götürüyor" diye düşünen birisine göre ise evrim doğrudur.

Dünyada bir çok din var, hepsi de kendilerin gerçek ve doğru din olduğunu iddia eder oysa gerçek bir tanedir. Bu dinlerin içinde yetişen kişiler de benim dinim gerçek, diğerleri yalan der. Neden? Çünkü onlara öyle öğretilmiştir, onlarda bu verilen bilgiyi yeterli bulup tarafsız, nesnel bir araştırma yapmadan olduğu gibi kabul etmişlerdir. Nesnel düşünen, sorgulayan birisi bütün dinlerin öznel bilgilere, masallara, mitlere dayandığını ve hepsinin yanlış olduğunu rahatlıkla görür çünkü bu dinlerde anlatılanların hepsi temel gerçeklere, bilime aykırı bilgilerdir, kurallar adalet gözetilmeden ortaya konmuştur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...